Foto: Profimedia

Nezaslouženě špatná pověst makaků, jak si budeme pamatovat ČSSD a co způsobil novinářský šottek

Napsal/a Robert Malecký 8. ledna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Na úvod kalendářního roku je třeba konečně napravit jednu velikou nespravedlnost. Jde nám o blaho makaka, ten má v Česku nezaslouženě špatnou pověst. Narozdíl od některých nejmenovaných vyšších lidoopů, s nimiž bývají srovnáváni, mají makake rozvinuté schopnosti učení a napodobování, což z nich dělá inteligentní adaptabilní primáty schopné řešit i složitější problémy. Tak pozor na to, soudruzi, v tom se často chybuje. Nyní ke strojům.

  • Měli jsme nějaký špatný týden. Ale pak jsme si vzpomněli na ČSSD. Tedy ona se nám připomněla sama, pořádala sjezd, ale i tak. Bylo to milé vzpomínání.

Tak si tady u ankety rozjímejte, my si zatím prosvištíme trochu jiná slovíčka. Hostem na sjezdu ČSSD byl odborový předák Josef Středula, utrpěl bouřlivý potlesk a podle překryvu volebních preferencí strany a Středuly coby prezidentského kandidáta (něco mezi nulou a ničím) to vypadá, že je hlavní volbou voličů sociální demokracie. Ten samý Středula v DVTV řekl, že byl Zeman nejhorším prezidentem, což mu ale zároveň nebrání v tom, aby se stal architektem plánu na omilostnění Metrostavu v korupční kauze kolem Davida Ratha.

„Hm, to je dobrá otázka. Já jsem je vyzval k tomu, aby se obrátili na prezidentskou kancelář. To jsem určitě udělal.“
(Josef Středula na dotaz, zda hovořil s prezidentem o kauze Metrostavu, Seznam Zprávy, 5. ledna)

Tak si to shrneme. V jedné z kauz kolem Davida Ratha (ex-ČSSD) radí Josef Středula (blízko ČSSD) s postupem u prezidenta Zemana (ex-ČSSD), přičemž se v kauze angažovala ještě advokátní kancelář bývalé ministryně spravedlnosti Marie Benešové (ex-ČSSD). To si pak může dělat Šmarda sjezdy a ankety až do alelujá, takhle my si budeme ČSSD pamatovat. 


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • Po 75 letech, 10 měsících a 12 dnech přesně dospěla k jednomu z milníků kauza zvaná Čapí hnízdo, v pondělí má být vynesen rozsudek. Ukázalo se, že slovutný český justiční systém není vybaven možnostmi, jak zaznamenat košatou závěrečnou řeč největšího československého rétorického velikána, známou též jako náhodný generátor myšlenek.

A tak bude Babiš pro příští generace zaznamenán v soudním spise coby zvukový záznam, což generacím budoucích politologů, historiků, studentům epidemiologie, entomologie, medicíny, diplomacie a inženýrům sportovních hal jistě přinese mnoho zážitků. Pro justici snad malá rada: mohli si vypůjčit sněmovní zapisovatelky, ty mají s motýle a včele řadu zkušeností.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

  • Andrej Babiš se ovšem do minulosti neohlíží a už se pilně připravuje na práci prezidenta republiky. A i tady je jeho kreativního ducha těžké zastavit v rozletu, jako když se na besedě s občany pokoušel přiblížit, v čem vidí těžiště své budoucí práce.

„Prezident může dávat návrhy zákonů, jako je dáváme v opozici.“
(Andrej Babiš na besedě v Kladně, Aktuálně.cz, 5. ledna)

Snad jen malou, nepodstatnou korekci. Prezident návrhy zákonů podávat nemůže, ale kdo by se staral o takové detaily. Jak ukazuje názorný materiál Poslanecké sněmovny, je tato pravomoc vyhrazena vládě, poslancům, senátorům, krajským zastupitelstvům, vojáku Švejkovi a obyvatelům planety Pluto.

 

Možná se ale Babiš pouze domnívá, že si ponechá mandát poslance a místo ve sněmovně, kam stejně nechodí, bude sedět v Lánech nebo na zámku v Průhonicích. Kdo ví.

  • Stále ještě ovšem existuje dost lidí, kteří s láskou a něhou vzpomínají na akčního premiéra, který s nasazením vlastního života pašoval do republiky odčervovací pastu pro koně. Stejně na něho spoléhají teď, kdy v republice a celé Evropě došel Nurofen pro děti.

„Babiš by už seděl v letadle a ten nurofen by přivezl.“
(Alena Schillerová, Novinky.cz, 7. ledna)

Nechceme nic říkat, ale v té větě má paní Schillerová sedm slov navíc, včetně předložek. Asi novinářský šotttek.

Klidnou mysl, však nás ty humore za týden přejdou.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)