Na nákup v době Covidu. Šance, že se potkáte s nakaženým, je v desítkách procent

Napsal/a Jan Žabka 20. října 2020
FacebookTwitterPocketE-mail

Zůstaňte doma, bráníte tím dalšímu šíření viru, vyzývají lékaři i politici. Část Čechů přesto vnímá vládní nařízení jako šikanu nebo nepovažuje riziko nákazy za zásadní. Ilustrují to stále plná nákupní centra, která zůstávají otevřená na rozdíl od restaurací, sportovišť nebo galerií. Na druhé straně, lidé potřebují přinejmenším nakupovat potraviny. Šance potkat nakaženého je ale vysoká, ukazuje teorie matematické pravděpodobnosti.

Je to paradox českého boje proti Covidu, který jsme viděli už na jaře. Na jedné straně zmrazené volnočasové aktivity, uzavřená kina, galerie, restaurace nebo fitness centra. Na straně druhé otevřené obchody v obchodních centrech, kam lidé jezdí přeplněnou hromadnou dopravou a kde postávají ve frontách.

Potvrzuje to například pohled do obchodního centra Avion v Ostravě (fotogalerie níže) a jeho bezprostředního okolí.

Šance, že se v takovém množství lidí potkáte s někým nakaženým, je vysoká. Jaká konkrétně, to ukazují výzkumníci z Centra pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP) s využitím matematické teorie pravděpodobnosti.

Praha: šance je 60 procent

Čísla nakažených použitá v následujícím příkladu neodpovídají přesně těm reálným, ale slouží jako příklad pro představu rizika nákazy.

Když například půjdete do obchodu v Praze, v níž žije zhruba 1,3 milionu obyvatel a má přibližně 60 tisíc neodhalených aktivních případů, a společně s vámi bude na místě dalších dvacet lidí, pravděpodobnost, že je kolem alespoň jeden nakažený, bude pro leckoho nečekaně vysoká: zhruba 60 %.

 

 

„Může se vám zdát, že je celý příklad poněkud přitažený za vlasy a že v Praze přece nemáme 60 tisíc nakažených, že jich je sotva tak 30 tisíc. Jenže poloviční počet nakažených neznamená, že se nám zmenší riziko v dvacetičlenné skupině o polovinu. Ve skutečnosti klesne „jen“ na přibližně 40 %,“ píší datoví odborníci z BISOP.

Dodejme, že podle víkendových údajů Ministerstva zdravotnictví o počtu nakažených koronavirem v jednotlivých obcích Česka je v Praze ve skutečnosti evidováno necelých 16 tisíc případů. V dalších velkých městech jde zpravidla o tisícovky.

Sám ministr Roman Prymula už ale dříve připustil, že skutečný počet nakažených, včetně neodhalených případů, může být až několikanásobně vyšší.

Jak se nakupuje v Brně

S teorií matematické pravděpodobností můžeme vyrazit na virtuální procházku do nákupních center i v jiných českých městech a zhruba spočítat míru rizika, že se Covidem nakazíme.

V obchodě v Ostravě, kde je 285 tisíc obyvatel a v celém městě třeba šest tisíc případů nákazy, je šance „jen“ 35 %. V Brně, kde žije 380 tisíc lidí a z nich je například deset tisíc nakažených, je pravděpodobnost přibližně 40 %.

S počtem návštěvníků pravděpodobnost setkání s nakaženým samozřejmě roste a je také pravděpodobnější, že v daném obchodě bude více než jeden nakažený. Totéž se týká i rodinných oslav, kde je míra sociálního kontaktu ještě větší. Simulaci vlastní situace a počtu osob, s nimiž se setkáte, si můžete vytvořit sami zde.

Bisop.euMůže se vám zdát, že je celý příklad poněkud přitažený za vlasy a že v Praze přece nemáme 60.000 nakažených, že jich je sotva tak 30.000. Jenže poloviční počet nakažených neznamená, že se nám zmenší riziko v dvacetičlenné skupině o polovinu. Ve skutečnosti klesne “jen” na přibližně 40 %. Chcete si to sami vyzkoušet? Pak si sami můžete parametry naklikat v simulátoru (odkaz v textu).
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)