Na nákup v době Covidu. Šance, že se potkáte s nakaženým, je v desítkách procent
Zůstaňte doma, bráníte tím dalšímu šíření viru, vyzývají lékaři i politici. Část Čechů přesto vnímá vládní nařízení jako šikanu nebo nepovažuje riziko nákazy za zásadní. Ilustrují to stále plná nákupní centra, která zůstávají otevřená na rozdíl od restaurací, sportovišť nebo galerií. Na druhé straně, lidé potřebují přinejmenším nakupovat potraviny. Šance potkat nakaženého je ale vysoká, ukazuje teorie matematické pravděpodobnosti.
Je to paradox českého boje proti Covidu, který jsme viděli už na jaře. Na jedné straně zmrazené volnočasové aktivity, uzavřená kina, galerie, restaurace nebo fitness centra. Na straně druhé otevřené obchody v obchodních centrech, kam lidé jezdí přeplněnou hromadnou dopravou a kde postávají ve frontách.
Potvrzuje to například pohled do obchodního centra Avion v Ostravě (fotogalerie níže) a jeho bezprostředního okolí.
Šance, že se v takovém množství lidí potkáte s někým nakaženým, je vysoká. Jaká konkrétně, to ukazují výzkumníci z Centra pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP) s využitím matematické teorie pravděpodobnosti.
Praha: šance je 60 procent
Čísla nakažených použitá v následujícím příkladu neodpovídají přesně těm reálným, ale slouží jako příklad pro představu rizika nákazy.
Když například půjdete do obchodu v Praze, v níž žije zhruba 1,3 milionu obyvatel a má přibližně 60 tisíc neodhalených aktivních případů, a společně s vámi bude na místě dalších dvacet lidí, pravděpodobnost, že je kolem alespoň jeden nakažený, bude pro leckoho nečekaně vysoká: zhruba 60 %.
„Může se vám zdát, že je celý příklad poněkud přitažený za vlasy a že v Praze přece nemáme 60 tisíc nakažených, že jich je sotva tak 30 tisíc. Jenže poloviční počet nakažených neznamená, že se nám zmenší riziko v dvacetičlenné skupině o polovinu. Ve skutečnosti klesne „jen“ na přibližně 40 %,“ píší datoví odborníci z BISOP.
Dodejme, že podle víkendových údajů Ministerstva zdravotnictví o počtu nakažených koronavirem v jednotlivých obcích Česka je v Praze ve skutečnosti evidováno necelých 16 tisíc případů. V dalších velkých městech jde zpravidla o tisícovky.
Sám ministr Roman Prymula už ale dříve připustil, že skutečný počet nakažených, včetně neodhalených případů, může být až několikanásobně vyšší.
Jak se nakupuje v Brně
S teorií matematické pravděpodobností můžeme vyrazit na virtuální procházku do nákupních center i v jiných českých městech a zhruba spočítat míru rizika, že se Covidem nakazíme.
V obchodě v Ostravě, kde je 285 tisíc obyvatel a v celém městě třeba šest tisíc případů nákazy, je šance „jen“ 35 %. V Brně, kde žije 380 tisíc lidí a z nich je například deset tisíc nakažených, je pravděpodobnost přibližně 40 %.
S počtem návštěvníků pravděpodobnost setkání s nakaženým samozřejmě roste a je také pravděpodobnější, že v daném obchodě bude více než jeden nakažený. Totéž se týká i rodinných oslav, kde je míra sociálního kontaktu ještě větší. Simulaci vlastní situace a počtu osob, s nimiž se setkáte, si můžete vytvořit sami zde.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Babiš spojenectvím se Svobodnými toleruje korupci, Rusko a extremismus
Bez Ruska se v Česku pořád natankovat nedá. Závislost na Putinovi má skončit příští rok
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
12 komentářů
Problem neni v obchodech ale ve firmach. Tam je pravdepodobnost stoprocentni. Ve firmach se nedodrzuje karantena, nove nemocny s prokazanym covidem byl na pracovisti s lidmi, kteri zustavaji dal v praci a nakazeny se jde domu lecit. Lide kteri nejdou do karanteny dale roznaseji virus ve spolecnosti. Hygiena na to sere, urady na to serou, policajti misto kontrol ve firmach honi neskodne pitomce po ulicich a nakaza se siri vesele dal. Lidi o tom vi, ale boji se neco rict, aby neprisli o praci. Majitele firem o tom ví, ale chtejí zachovat vyrobni kapacity. Vsechno se to svede na komunitni prenos treba doma. Jasne, kdyz clen rodiny zanese infekci z prace domu, ze je doma vetsi riziko prenosu, nez kde jinde. Pak se neni cemu divit, že jsme nejhorsi na svete s bojem proti viru. Cesi sou nesvepravni pitomci.
Jojo …. Taky moc nechápu, proč třeba fotbalisti byli testovaní před každým zápasem a pomalu před každým tréninkem. A proč teda nemusíme testovat třeba skladníky nebo lidi u pásu před každou směnou ? Nebo proč teda nepovolit vstup do obchodů ( supermarkety apod. ) jen pro lidi s negativním testem ?
Nebo to ještě přijde ? Třeba předbíhám …. ( a Prymulka si to tu přečte…. :))) ) .
Tak ona je to sice pravda, jenomže se vracíme k té vulgární anekdotě končící slovy, !na tom jsme se přece dohodli předem“. Neboli, to že lidé i dál nakupují masově v hypercentrech je výslednicí řady politických rozhodnutí za posledních 30 let, nikoliv tedy nějakou současnou svévolí občanů.
Můžeme začít už tím, jak stát rychle po revoluci poměrně snadno přenechal maloobchod západním megařetězcům, zatímco české, tehdy vznikající malé obchůdky v teto konkurenci nevydržely. Tedy – i s tím, že ty které přežily, se dnes v krčí v tak nevyhovujících podmínkách, že to riziko je ještě větší než v těch hypermarketech.
Pak je tu jstá inflace, kterou si – jak každý ví – naše centrální banka v souznění s politiky vychvalovala, jaké je to clever řešení – ovšem i to nutí lidi masově nakupovat ve slevách.
A nezapomeňme (last but not least) dosti chaotickou komunikaci dnešní vlády, která vyhlašuje omezující opatření ze dne na den, tudíž si občané si ani nemohou být jisti, kde a jak (a zda vůbec) si nakoupí za pár dní, ani na jak dlouho ty zásoby budou potřebovat
Nakupování v hypercentrech skutečně není svévolí občanů, ale spíše výsledkem protiobčanského chování státu při ne nepodpoře, ale přímým potlačováním českých obchodů, stát také, spíše než přenechal tak, až nepochopitelně prosazoval zahraniční řetězce takovým způsobem, že třeba moji známí z Německa či Švýcarska a Rakoska se tomu velmi divili.
Při vší úctě k Vám, měl byste vědět, že bez inflace se tak zvaný růst ekonomiky neobejde. Všichni si přece mužeme povšimnout, že ten růst je prezentován na veřejnost jen údaji v měnových jednotkách a nikoliv třeba v kusech nebo hmotných jednotkách, třeba kilogramech.
Kdyby se totiž prezentoval ten růst v hmotných jednotkách, tak by se zjistilo, že o žádném růstu z roku na rok, většinou nemůže být ani řeč, pokud není i růst populace. Ono totiž už léta je, zcela systémově, ten růst provozován tak, že buď rostou nejdříve ceny produktů a následně mzdy, to častěji, nebo naopak jakmile vzrostou příjmy, jako mzdy či důchody, okamžitě zareagují obchodníci růstem cen, aby se na zvýšení příjmů přiživili.
Také by Vám už mělo být známo, že třebai o 50% zlevněný produkt, pořád obchodníkovi přináší značný, zase v měnových jednotkách vyjdřený, zisk. Je to proto, že prodejní ceny pro konečné spotřebitele jsou v největší části případů násobkem ceny, za kterou je zboží pořizováno obchodníkem.
Děkuji za lekci z ekonomie, není pro mne novinkou. Jenomže výsledek je stejný, lidi si na ty slevové akce chodit budou dál, i v covid době. Mimochodem, nejen u nás, protože jsme je převzali z toho bohatého Západu.
Takoví hlupáci aby si lidé řekli, „tak sice bereme (inflačně) větší plat, tak budeme nakupovat za (inflačně) výrazně vyšší ceny , když se to dá sehnat se slevou (i když zase navýšenou o inflaci), zase nejsou…
Konečně zase článek, který obsahuje informace prospěšné občanům a který není věnován jen půtkám politiků navíc ve prospěch jen jedné ze stran, svádění současných problé mů na 30 let t.zv. budování socialismu, či protiruské, nebo protičínské propagandě. Blahopřeji redakci i autorovi k tomuto obratu.
Oprava: …problémů za 40 let t.zv. …
Rozšiření nebezpečného viru se dá zastavit jen zavedením Staného práva. Jde jen o to kdo a kdy na to bude mít odvahu. Dokud se nikdo nenajde tak nám budou jen předhazována různá čísla a koeficinty , které občanovi nic neříkají a jen dál se nákaza bude šířit a lidé umírat. Promořování naše zdravotnoctví nezvládne. Rouška je výkřik do tmy. Východisko je naprostá izolace . Demostrace v Praze mne v to utvrdilly.
Do hypermarketu chodím většinou v době, kdy ještě prodavačky zívají a zmateně bloudí mezi regály, nicméně nelze si nevšimnout, že se alespoň v Brně hypermarkety výrazně vyprázdnily a tam, kde ještě minulý rok byla tlačenice, je teď prázdno. Mám z toho pocit, že řada lidí změnila svoje strategie a v obchodech tráví méně času, než tomu bylo dříve. Toto by nám ale asi potvrdily spíš hypermarkety a jejich tržby.
Otázka by spíše měla být, s kolika aktivními případy se asi během svého nákupu setkám, protože když sečtu všechny okolo, včetně dopravy, bude to více než 20 lidí. Z mého pohledu se pravděpodobnost kontaktu blíží 100%. Nicméně nakupovat se musí.
tak za prvé vláda má na jednu stranu pravdu, ale na druhou stranu se mi zdá že ty opatření co zavedl ministr Prymula jsou na jednu stranu na nic. vetšina lidí se jimi bude řídit ale pak je tu také menšina lidi který se jimi ale řídit nebude, a jak mile bude zdravý občan na nákupu v obchodě a přijde si tam ten který se neřídil pokyny vlády a šance že bude postižený Covidem je 50 procent a tak se to bude zas šířit dál já bych zavedl to co bylo na jaře souhlasím se zavřením kin, plaveckých bazenů atd, a mělo by se zavést že by do obchodů měli v určité době chodit pouze senioři a pak ti ostatní. tak se to onemocnění nebude dál šířit protože jsme se toho skoro zbavili.
Vážení, moje zkušenosti jsou následující.
Společnost je rozdělená na dvě části
1. Pasivní – vystašená zprávami z médií.
2. Aktivní – uvědomuje si rizika a nebezpečí a snaží se chránit. Ale nelíbí se jí vyhrožování Prymuly a Hamáčka. Roušky nás neochrání, pouze mohou cosi zpomalit. Ohrání nás pouze zdravý rozum obyvatelstva. NE VLÁDNÍ NAŘÍZENÍ.