Poslanec AfD Petr Bystroň. Foto: Profimedia

Německá krajní pravice proti české vládě. Dav na Václaváku budou burcovat i politici AfD

Napsal/a Vojtěch Berger 27. září 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

Pokud se organizátoři protivládních protestů na Václavském náměstí chtěli zbavit nálepky „proruských sil“, pozvat na pódium hned dva politiky německé strany AfD nebyl zrovna nejlepší nápad. Alternativa pro Německo se dlouhodobě zasazuje o zrušení protiruských sankcí a kvůli extremistickým tendencím ji monitoruje německá tajná služba. AfD se také dlouhodobě hlásí ke spolupráci s SPD Tomia Okamury a na Slovensku si našla partnery u bývalých Kotlebovců.

Středeční akce na Václavském náměstí má stejné pořadatele jako ta z 3. září, o níž premiér Petr Fiala prohlásil, že ji svolaly „síly, které se hlásí k proruské orientaci“ a „mají blízko k extrémním pozicím“. O Alternativě pro Německo obojí bezesporu platí.

Například ještě před pár dny plánovala skupina regionálních politiků AfD návštěvu Donbasu okupovaného Ruskem. Po silné kritice i zevnitř vlastní partaje nakonec cestu zrušili.

Nyní se politici AfD chystají přímo v Praze veřejně podpořit demonstranty proti české vládě. Mezi avizovanými řečníky na středeční demonstraci je poslanec AfD Petr Bystroň. Kromě něj má na Václavském náměstí vystoupit i další politička AfD, europoslankyně Christine Andersonová.

Kontakty s Kotlebovci a SPD

Petr Bystroň si před pár dny v Berlíně nad tématem zrušení sankcí proti Rusku notoval třeba se slovenským hnutím Republika. To tvoří odpadlíci od Kotlebovy krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko. O jejich extremistických kořenech není pochyb, pro AfD jsou to však otevřeně vítaní partneři.

Poslanec za hnutí Republika Milan Mazurek, který se „energetického summitu“ v berlínském Bundestagu svolaného AfD také účastnil, byl v minulosti pravomocně odsouzen kvůli rasistickým protiromským výrokům a přišel o poslanecký mandát. Mazurkův poslanecký asistent je právě před soudem kvůli tomu, že prodával trička s podobiznou prezidenta slovenského fašistického státu Jozefa Tisa.

Kromě Slováků dorazili do Berlína zástupci strany Vlámský zájem z Belgie nebo polského uskupení Konfederacija. Z Česka nebyl na akci podle dostupných informací nikdo, faktem ale je, že AfD se dlouhodobě hlásí k SPD Tomia Okamury.

„Samozřejmě jsme v kontaktu, i osobním. Já sám jsem v kontaktu s SPD. A třeba v Polsku zase udržujeme kontakty se stranou Právo a spravedlnost, i když nepatří do naší politické skupiny v europaramentu. Naším cílem je být otevřeni politickým partnerům, kteří v pohledu na společnost a Evropu myslí podobně jako my,“ říká místopředseda parlamentní frakce AfD v Bundestagu Norbert Kleinwächter (rozhovor s ním přinese HlídacíPes.org ve čtvrtek, pozn. red.).

Pekarová Adamová: Bystroň je problém

Petr Bystroň, který má ve středu vystoupit v Praze a který byl i jednou z hlavních tváří zmiňované berlínské akce, je zároveň předsedou parlamentní komise Bundestagu pro vztahy s Českem, Slovenskem a Maďarskem. A právě na to si v září na okraj své návštěvy Berlína u předsedkyně Bundestagu postěžovala šéfka českého parlamentu Markéta Pekarová Adamová.

„Při setkání s předsedkyní Bärbel Basovou jsme se dotkly situace, že předsedou skupiny přátel Česka, Slovenska a Maďarska Spolkového sněmu je politik AfD. Chápu, že pan Bystroň má české vazby a kořeny, ale vzhledem k tomu, že se jedná o stranu, která vyjadřuje proruské názory, mi to v tuto chvíli přijde velmi nešťastné,“ citoval Pekarovou Adamovou server Seznam Zprávy.

Bystroň dostává pravidelně prostor v části českých médií, citují ho například Parlamentní listy či některé tituly vydavatelství Mafra.

Petr Bystroň byl také u zrodu hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího před třemi lety, které také zprvu mluvilo o možné spolupráci s AfD. Bystroň se dobře zná i s exprezidentem Klausem a právě Klaus senior před několika lety objížděl akce Alternativy pro Německo a podporoval ji v předvolební kampani.

Z Bavorska do Lán

Bystroň, německý poslanec s českými kořeny, který po emigraci z Československa zakotvil v Bavorsku, má ale kontakty i k jiným českými politikům než jen k otci a synovi Klausovým.

V roce 2018 například doprovázel bývalého poradce amerického prezidenta Trumpa Steva Bannona na schůzku s prezidentem Milošem Zemanem do Lán a v roce 2016 přijal Bystroně na Pražském hradě Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

V Německu Bystroň upoutal pozornost svými kontakty s krajně pravicovými radikály, kvůli kterým ho nějaký čas sledovala i bavorská kontrarozvědka.

Sympatie vyjádřil Bystroň například i extremistickému identitárnímu hnutí (jeho kontakty s krajní pravicí v dalších státech shrnul HlídacíPes.org v tomto textu.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)