Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

„Nemáme jim co píchnout.“ Praktičtí lékaři na severu Moravy si stěžují na nedostatek vakcín

Napsal/a Jan Žabka 28. dubna 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

Část praktických lékařů v Moravskoslezském kraji od března marně čeká na dodávky vakcín proti covidu pro své pacienty. Může za to i otevírání očkovacích center, která spotřebují většinu vakcín, a na praktiky se už nedostane. Především pro pacienty žijící mimo větší města to může znamenat horší dostupnost očkování.

Praktičtí lékaři v Moravskoslezském kraji chtějí očkovat ve svých ordinacích, ve většině případů však nemají čím. Počet vakcín, které mají k dispozici, zdaleka neodpovídá poptávce jejich pacientů. „Zhruba sedmdesát lékařů, kteří chtějí v ordinaci očkovat, nemá žádné dávky očkování. Další čtyři stovky praktiků mají aspoň něco,“ říká Jakub Uher ze Sdružení praktických lékařů.

Na nedostatek vakcín si v rozhovorech pro HlídacíPes.org stěžují i sami lékaři. „Žádné vakcíny nemáme. První dodávku jsme dostali na začátku března, ale od té doby nemáme ani ťuk. V našem okolí jsme v kontaktu s praktiky a nikdo tady nemá vakcíny, takže minimálně za okres Bruntál není nic,“ říká například doktorka Eva Vaňková z Bruntálu.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


Na čekací listině v ordinaci mají zhruba tři sta lidí, kteří o očkování mají zájem, ale není pro ně vakcína. „Musíme dnes a denně vysvětlovat pacientům, že bychom je očkovali rádi a že bychom je naočkovali čímkoli, co bychom dostali, ale prostě jim nemáme co píchnout,“ dodává.

Kraj: děláme, co můžeme

O nedostatku vakcín v kraji pro praktické lékaře se mluví už od chvíle, kdy jim bylo umožněno očkovat. „Už nemáme ani dost velkou rezervu na vykrytí některých nedostatečně obsazených očkovacích míst, takže čekáme netrpělivě na další zásilky vakcín, abychom mohli očkovat co nejrychleji. Jediným limitem, proč nyní neočkujeme více, je nedostatek vakcín,“ řekl hejtman Ivo Vondrák v březnu magazínu Patriot.

Situace se ale od té doby příliš nezměnila. Velký zájem praktických lékařů nedostatečné dodávky vakcín nezvládají uspokojit ani na konci dubna. Podle mluvčí kraje Nikoly Birklenové vše záleží na tom, kolik vakcín kraj dostane od státu.

S tím souhlasí i krajský předseda Sdružení praktických lékařů Zdeněk Hromek. „Veškeré problémy s distribucí se odvíjí od množství vakcín které dorazí do republiky. Pokud stát dostane větší množství, vše by se mohlo urychlit,“ říká.

Kraj proto přistoupil k jinému řešení. Vedle vakcíny AstraZeneca, která je určena výhradně do ordinací, praktici dostávají také část dodávek vakcíny Moderna. Pro lékaři má být v budoucnu k dispozici i vakcína Janssen firmy Johnson & Johnson.

Právě poskytnutí i jiných vakcín než AstraZeneky chválí Jakub Uher ze Sdružení praktických lékařů s tím, že tento přístup není v krajích zcela obvyklý. Umožňuje to však aspoň části praktických lékařů zajistit více dávek, než kdyby dostávali jen jeden typ vakcíny.

Očkovací centra jako problém?

Část praktických lékařů, se kterými HlídacíPes.org mluvil, si však na přístup kraje stěžuje. Důvodem je hlavně byrokracie spojená s žádostmi o dodávku vakcín a to, že jim kraj není schopen říct, kdy k nim očkovací látka dorazí.

„Zhruba co dva týdny nám přijde nařízení, že máme vyplnit nějakou tabulku, ve které napíšeme, koho chceme naočkovat. To odešleme a stejně nic nedostaneme,“ stěžuje si lékařka z okolí Frýdku-Místku, která však chtěla zůstat v anonymitě.

Podobnou zkušenost potvrzuje i doktorka Vaňková z Bruntálu: „V této chvíli je to tak, že musíme všechny lidi jmenovitě, včetně rodných čísel, uvést v seznamu s tím, že je chceme očkovat. Je to údajně proto, aby nás brali vůbec v úvahu, že máme zájem o vakcíny, ale ani to nemá žádný reálný dopad.“

Podle Jakuba Uhra ze Sdružení praktických lékařů by se krajští koordinátoři měli při distribuci vakcín řídit doporučením pro očkování v ordinacích praktiků. Je ale na každém kraji a koordinátorovi zvlášť, jestli toto doporučení dodrží: „V doporučení je třeba řečeno, že by to měly dostat ordinace z menších měst, nebo ty, které mají více zájemců či více lidí v rizikových skupinách. Nedokážu říct, jestli to tak v Moravskoslezském kraji je, nebo není a jestli vakcíny dostávají tam, kde nemají například očkovací centra,“ vysvětluje.

Podle krajského předsedy Sdružení praktických lékařů Zdeňka Hromka problémy s dodávkami vakcín pro praktické lékaře způsobuje i razantní zavádění očkovacích center. Těch je nyní v kraji okolo třiceti a tento týden vzniklo další v Břidličné na Bruntálsku.


Sérii textů o boji proti covidu a průběhu očkování v Moravskoslezském kraji podpořil Nadační fond nezávislé žurnalistiky.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)