Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Ubé, zdroj

Navalnyj není v bezpečí, opatrný je i na schodech. Donutil ale Putina hrát podle svých pravidel

Alexej Navalnyj plní v posledních dnech titulky médií po celém světě. Dokonce i v Rusku, kde se o něm státní média do jeho loňské otravy prakticky nezmiňovala. Teď o něm sice informují jako o agentovi západních tajných služeb, Navalnyj se nicméně dostává do povědomí čím dál větší části Rusů. Právě proto se stává skutečným rizikem pro režim Vladimira Putina.

„Kreml má teď starost, co s ním. Samozřejmě jsou tam lidé, kteří by mu nejradši zacpali pusu už navždy, ale každá násilná akce proti Navalnému bude teď spojená s protesty proti Putinovu režimu,“ říká známý ruský politolog Dmitrij Oreškin.

To, že Navalnyj už není jen bezvýznamný bloger, jak ještě nedávno tvrdil prezident Putin, dokázaly zásahy proti demonstrantům, kteří o víkendu protestovali proti Navalného zatčení. Ve více než devadesáti ruských městech zatkly zásahové jednotky kolem 3 400 lidí.

Podle analytiků jde o největší projevy občanské nespokojenosti za posledních deset let. A je jedno, jestli šli lidé protestovat pouze ze sympatií k zatčenému opozičnímu politikovi, což byl případ hlavně mladších ročníků, nebo kvůli špatné ekonomické situaci, která zase zajímá střední a starší generaci.

 

 

Pro Kreml jsou problematická dvě zjištění. Že lidé vyšli do ulic i navzdory předchozím varováním ze strany úřadů a výhrůžkám vůči studentům ohledně vyhazovů ze škol. A že vyšli nejen v tradičních centrech intelektuálního života jakými jsou Moskva a Petrohrad, ale i na dálném východě v Jakutsku či v Chabarovsku.

„Navalnyj se stává lídrem opozice. Částečně kvůli svému kritickému a morálnímu postavení a také proto, že staré opoziční strany jako Jabloko, Občanská platforma a další zkrátka zmizely z veřejného prostoru. Nemají nové nápady a jejich základna podporovatelů se rozpadla,“ komentuje stoupající popularitu Alexeje Navalného ředitel ruského nezávislého výzkumného centra Levada Lev Gudkov.

Podle něj ale Navalnyj k protestům stahuje i občany, které ani tolik nezajímá politika, jako spíše jejich vlastní špatná ekonomická situace: „Je tu faktor konsolidace všech nespokojených občanů. Nejen těch opozičních, ale zkrátka nespokojených se současným režimem,“ říká Gudkov.

Nejhorší ráno je ráno po revoluci

Podle průzkumů jeho analytického centra přitom aktivity Navalného podporuje kolem 20% Rusů, což není na poměry obrovské země mnoho (jiné průzkumy veřejného mínění dokonce uvádějí jen tříprocentní podporu – pozn.red.) Tomu, že kritika Kremlu otrávila loni v srpnu novičokem tajná služba FSB, jak Navalnyj nedávno prokázal spolu s novináři z investigativního serveru Bellingcat a Insider, věří ještě méně obyvatel Ruska.

„Nejnovější průzkum máme ze 24. prosince. Podle jeho výsledků sice soucit s Navalným trochu roste, ale postoje vůči němu se v zásadě nemění. Jeho aktivity podporuje kolem 20% lidí. 40 procentům Rusů je lhostejný a zbytek k němu zaujímá negativní postoj. V to, že byl otráven, věří 18% populace a více než 50% takové verzi nevěří,“ uvádí vnímání postavy Alexeje Navalného do celoruského kontextu Lev Gudkov.

Že Navalného zná především mladší generace z internetu, je dáno faktem, že do celonárodních státních kanálů neměl jako opoziční politik přístup. Vůbec nesměly zmínit jeho jméno.

V souvislosti s jeho otravou, převozem k léčbě do Německa a následnému návratů domů například státní televize Rossija 1 uvedla, že Navalného poslaly zpět do Ruska německé tajné služby. Jeho návrat leteckou ekonomickou třídou do Moskvy přirovnala reportáž státního kanálu k návratu Vladimira Iljiče Lenina ze švýcarského exilu v roce 1917. Německo tehdy Lenina a další revolucionáře vyslalo do Ruska v očekávání, že doma způsobí revoluci a rozvrat.

Jakkoliv to může působit na západního diváka absurdně, podle Lva Gudkova tento typ propagandy úspěšně působí na velké množství Rusů:

„Špatně o Navalném mluví hlavně ti, kteří se o něj příliš nezajímají. Opakují všechna ta klišé a pomluvy, které šíří mluvící hlavy v televizi.“

S tím ale nesouhlasí historička a bývalá poslankyně státní Dumy za stranu Vlast Natalia Naročnická. Pro ni Navalnyj představuje právě revolucionáře bez jasné vize: „Není nic horšího, než chaos a ničení. Nejhorší ráno je ráno po revoluci,“ říká Naročnická a Navalného kritizuje jako populistu, jehož jediným programem je vyhnat lidi do ulic k protestům proti Putinovi:

„Navalnyj pro nás není nebezpečný, protože nikdy nic nenabídl. Neřekl, jak je třeba žít, co je možné dělat v ekonomice, v sociální sféře. Jen samé – Jdeme na Kreml. Ale u nás už bylo tolik revolucí, že vůči nim máme imunitu,“ říká exposlankyně.

Nacionalista nebo populista?

To, že Alexej Navalnyj nikdy nepřišel s konkrétním politickým programem, mu vyčítá i jeho bývalý stranický kolega Sergej Mitrochin z liberální strany Jabloko:

„Řekl bych, že je víc politikem takového populistického rázu. Já si třeba nedokážu představit jeho politický program. Protože kromě boje s korupcí jsou ty ostatní věci v mnohém nejasné, co vlastně chce dělat,“ říká Mitrochin s tím, že jinak Navalnému fandí.

S proevropskou stranou Jabloko se Navalnyj názorově rozešel. V roce 2007 ho z ní vyloučili kvůli jeho nacionalistickým postojům. Dvakrát se totiž zúčastnil jako pozorovatel organizačního výboru tzv. „Ruského pochodu“, kde není výjimečné hajlování a otevřeně nenávistná rétorika vůči imigrantům.

Navalnyj sice později řekl, že šílení sovětští vlastenci, skinheadi a vousatí nositelé vlajek nemají nic společného se skutečným nacionalismem, který má podle něj fungovat jako moderní evropská politická strana. V otázce obsazení Krymu ale například zastával podobný názor jako jím nenáviděný Vladimír Putin.

V roce 2014 řekl rozhlasové stanici Echo Moskvy, že ruská anexe Krymu je sice porušením mezinárodního práva, ale podle něj je Krym je součástí Ruska: „Krym je náš,“ řekl Navalnyj s tím, že pokud by měl tu moc, poloostrov by Ukrajině nevrátil.

Ruský Havel?

Podle historika Andreje Zubova ale Navalného nedávné zkušenosti s otravou a následnou léčbou v Německu jeho nacionalismus obrousily. Podle Zubova se lidsky změnil:

„Já se s ním v minulosti kvůli jeho názorům mnohokrát přel. Domnívám se ale, že se teď po otravě stal jiným člověkem. Byl na hraně mezi životem a smrtí a to člověka mění. A také je tu ta zkušenost ze života v Německu,“ upozorňuje profesor Zubov na post, který Navalnyj publikoval na svých sociálních platformách jako poděkování Němcům:

„Zdá se mi, že více porozuměl světu a Evropě. Stal se otevřenějším k evropským hodnotám a uzavřenějším k primitivnímu šovinismu, kterým trpěl dlouhou dobu. Uvidíme, jak se bude vyvíjet dál, ale hlavní je, že bojuje za naši svobodu,“ říká Andrej Zubov a neváhá přirovnat Navalného pozici jistým způsobem k bývalému českému prezidentovi Václavu Havlovi:

„V Česku jste měli podobný případ. Václav Havel, který se stal morálním lídrem české revoluce také nebyl politik, v ekonomice se nevyznal, to dělal Klaus. Ale byl morálním lídrem. I lidé, kteří ho nemuseli, tak ho uznávali. A tady je to stejné. Navalnyj se sice v nejbližší době neprojeví, ale je čestný člověk, který bojuje za pravdu,“ poznamenává k možným vyhlídkám Alexeje Navalného jako budoucí hlavy státu Andrej Zubov.

„Jestli bude vůdcem, nebo ne, a sehraje pouze roli jakéhosi detonátoru revoluce je těžké predikovat. Zákony revoluce jsou různé. Ale to, že hraje vůdčí roli v odporu proti Putinovu režimu, je fakt. Ono nejde jen o to, režim rozbít. Aby se Rusko dostalo z myšlení totalitní společnosti, změnilo se v parlamentní demokracii, na to je nutná spolupráce mnoha lidí. Tím Navalnyj zatím nedisponuje,“ shrnuje výzvy opozice ruský historik.

Snižování platů

Okamžité změny poměrů v Rusku nikdo neočekává. Že jsou ale Rusové čím dál nespokojenější, potvrzuje i exposlankyně Natalia Naročnická:

„Rusko má jiné starosti než Navalného, snažíme se zvládnout epidemii, v ekonomice jsou problémy, rozhodně není vše ideální,“ přiznává příznivkyně prezidenta Putina.

Rozpočtový schodek Ruska dosáhl podle agentury Reuters v loňském roce v přepočtu 1,2 bilionu korun, což je 3,8 procenta ruského HDP. Byl to nejvyšší ekonomický propad za posledních deset let. Pandemie covidu-19 přinutila vládu ke zvýšení výdajů, zatímco levnější ropa vedla k poklesu rozpočtových příjmů. Podle ruské centrální banky by se měla ruská ekonomika vrátit ke stabilnímu růstu na jaře.

Lidi zajímají především ceny základních potravin a ty v loňském roce významně vzrostly. Zatímco příjmy Rusů poklesly v době koronavirové pandemie ve třetím čtvrletí minulého roku o 4,8 procenta, ceny chleba a mouky se zvedly o 6 a 13 procent. Slunečnicový olej a cukr stojí dokonce o 30% víc.

Nejde ale jen o ekonomiku. Čím dál víc Rusů je nespojených se špatnou úrovní zdravotní péče a obrovskou mírou korupce, která je v podstatě posvěcená státem. Putinův režim otevřeně slučuje státní správu a podnikání, využívá příbuzných a známých k čerpání rozpočtových výdajů i státních zakázek.

Záchodová štětka za 18 tisíc

Právě to velmi obratně ukazuje ve svém kanále na Youtube Alexej Navalnyj. Léta odhaloval korupci spojenou s lidmi z okolí Vladimíra Putina. Jeho poslední video, které spolupracovníci Navalného zveřejnili až po jeho nedávném návratu do Ruska a následném zatčení, ale cílí už přímo na prezidenta.

Odhaluje promyšlené korupční schéma v Putinově nejbližším okruhu, které podle Navalného umožnilo Putinovi vystavět si palác na pobřeží Černého moře za zhruba 29 miliard korun. I štětky na záchod v něm podle Navalného stály víc, než kolik si měsíčně vydělá průměrný Rus. (Průměrný měsíční příjem je v Rusku kolem 14 000 korun, štětky na záchod měly stát 18 000 korun – pozn. red.)

Podle Navalného byla navíc část peněz na výstavbu luxusního paláce vyvedena z programu určeného na reformu chátrajícího ruského zdravotnictví. Putin ho v roce 2005 podpořil miliardou rublů ze státního rozpočtu.

Video nazvané „Palác pro Putina – historie největšího úplatku“ má už 99 milionů zhlédnutí a ačkoliv Kreml popřel jeho pravdivost, podle historika Zubova v ruské společnosti významně zarezonovalo:

„Vidím, jak se někteří mí známí, kteří se o politiku nestarali, do ní vrhají. A není to jen záležitost Moskvy a Petrohradu. Pozoruji to i na malých městech, kde je bída, skutečná bída, a lidi hrozně štve, jak je režim klame. A to naštvání necílí jen na Putina, ale i na místní politiky, které tam Putin dosadil,“ vysvětluje Andrej Zubov.

I to je podle něj důvodem, proč se Kreml pokusil Navalného loni v létě otrávit. Nespokojenost se šíří i mimo tradiční centra. Například v červenci se v sibiřském chabarovském regionu konaly velké demonstrace kvůli zadržení místního opozičního gubernátora Sergeje Furgala, kterého policie najednou obvinila z 15 let starého zločinu plánované vraždy. Lidé vyšli do ulic také k uctění památky novinářky Iriny Slavinové, která se začátkem října upálila v Nižním Novgorodě na protest proti dlouhotrvající šikaně ze strany úřadů a policie.

Jak dál

Nehledě na oblastní týmy aktivistů a bojovníků proti korupci, které Navalnyj zakládá a podporuje, představuje opoziční politik podle sociologa Oreškina pro Putinův režim nebezpečí už jen proto, že se o něm po otravě začalo mluvit po celé zemi.

„Stal se známým po celém Rusku. Jiná otázka je, zda známým se znamínkem plus nebo minus, ale sociologové vědí, že nejhorší je pro politika zůstat bezejmenný. Negativní rating se rychle může měnit v pozitivní, v závislosti na tom, jak se mění situace v zemi. To nejdůležitější je, že v ruském veřejném mínění je teď Putin a je Navalnyj. Dva póly. Navalnyj se stačil stát alternativou Putina,“ popisuje významný posun ve vnímání Navalného Dmitrij Oreškin.

Do jaké míry je teď Alexej Navalnyj, který čeká ve vazbě na soud, v nebezpečí, si netroufá plně posoudit. Nejlépe to ví prý sám Navalnyj, který před několika dny zpoza mříží vzkázal, že rozhodně nehodlá spáchat sebevraždu a i po schodech chodí velmi opatrně.

„Termín bezpečnost nemá smysl používat. On teď je v nebezpečí, chápe to lépe než kdokoliv jiný. Ta skupina, která proti němu pracovala a pokusila se ho zabít, se neřídí žádnou ústavou ani zákony. Můžu říct jen to, že každá násilná akce proti Navalnému bude spojená s protesty proti Putinovu režimu,“ říká Oreškin s tím, že Kreml tápe v tom, co s Navalným udělat. Když se totiž s manželkou Julií vrátil z bezpečného Německa, kde zanechali své dvě děti, zpátky do Ruska, zaskočil tím ruský režim.

„Navalnyj už v jistém smyslu je vítězem, protože donutil Putinův tým jednat podle jeho vlastního scénáře. On stanovuje agendu. Všichni ostatní v opozici jsou více či méně systémoví, ale on staví svůj alternativní systém. To je pro naši zemi neskutečná zpráva,“ říká sociolog Oreškin. I to je podle něj jeden z důvodů, proč by mohl mít v daleké budoucnosti Navalnyj politické šance stanout v čele země:

„V daleké budoucnosti. Teď ho budou buď strašit nebo věznit. Rozhodně se ho budou snažit izolovat. Rozhodně je vidět, že se ho státní moc bojí,“ dodává.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

53 komentářů

 1. petrph napsal:

  No, sice je pravda , že „..Navalnyj donutil Putina hrát podle svých pravidel“ – ale tím i na své riziko. Jenomže není dost jasné, čeho tím chce dosáhnout.
  Pokud by šlo o jeho případné vítezství v Rusku ve volbách, tak i ta publikovaná čísla ukazují, že na to nemá. A navíc, se dá očekávat v nich patrně angažovat nebude, protože bude sedět ve vězeni.
  Ale pokud by šlo o pokus nějakého převratu či revoluce , tak už jen ukrajinský Majdan ukázal, že není o co stát. Ani tedy Západu – potom by se Rusko destabilizovalo ještě hůř.

  • martin napsal:

   majdan zarizlo rusko – nejdriv okupaci krymu a pak valkou na vychode ukrajiny. sestreleni MH17 ruskymi hordami byla jen nestastna tresnicka na dortu. kdyby rusaci ukrajinu neokupovali, byla by na tom ukrajina mnohem lip a my mohli mit zajimavou dovolenkovou destinaci.

   az majad vypukne v samotne risi zla – v rusku – jediny co by ho mohlo zastavit je armada a je otazka, na jakou stranu se prikloni. agrese z vnejsku, tedy snad jedine z ciny je hodne nepravdepodobna, alespon prozatim

   • petrph napsal:

    No, přesněji řečeno, Rusko maximálně využilo politický chaos po Majdanu. To je fakt.
    Jestli by na tom byla Ukrajina líp? To těžko, ty separatistické boje na východě existovaly i tak , Rusko je jenom přiživovalo – a Ukrajina tomu nedokázala ani politicky, ani vojensky čelit. A ekonomicky byla Ukrajina v kelu, protože přišla o dodávky (a levný plyn), které dostávala z Ruska za Janukovyče.
    A jak by takový Majdan dopadl v Rusku se ani neptám. Odstoupil by Putin? Jmenoval nějakého zástupce? Co stávající ruská duma, ta by byla pro koho? Koho by poslechla ta armáda, resp, její vybrané jednotky, poslané na likvidaci povstalců? Těch otázek je příliš mnoho a ty příklady z arabského jara spíše špatné,

  • Shangri La napsal:

   Petrph -ono „by se Rusko destabilizovalo ještě hůř“ ? ? ? Nyní je stabilní pod Putinovou knutou ! ! ! Myšlení předpodělaného čecháčka potomka pobělohorského nevolníka.

   • petrph napsal:

    Stabilní je furt stabilní. I na tom východě svobodné Ukrajiny, kde žijou v ruinách a pod palbou , jsou na tom hůř…

    • Pavel napsal:

     A TO SE VYPLATÍ – stabilní puťkovy zlodějiny a východ Ukrajiny ostřelovaný bandity placenými kremlem.

     • Vladimír napsal:

      – a co je specielně vám Pavle do krajin, kde se lidé křižují oběma rukama a místo latinky kreslí domečky? Kecají vám oni do toho, jak si hodláte zařídit vlastní zemi? Ne? Tak buďte tak hodný a nedělejte druhým, co nemáte rád, aby bylo děláno vám !!!

     • Pavel napsal:

      Jak si puťkovi rusáci chtějí zařídit východ Ukrajiny, jsi chtěl říct. Mimochodem řiď se svou radou a přestaň kecat Navalnému do toho, že se mu nelíbí megatunelář puťka u kremelského korýtka.

 2. Admirál napsal:

  Jestli je někde novičokový pohádkář Navalný v bezpečí, tak je to v ruském kriminále.
  Být jím, nebyl bych si úplně jistý, zda pro ty, co stojí za ním a řídí ho, nemá větší cenu mrtvý než živý.

  • Pavel napsal:

   Jediný pohádkář se zde vydává za admirála.

   • Admirál napsal:

    To člověk čte a žasne, když si ty Navalného pohádky přečte. Nejdřív Navaleného otrávili skrzeva petflašku, kterou od personálu hotelu získali investigativní stateční novináři. Tu odvezli do Německa a prohlásilo se to jako nezvratný důkaz, že Navalného otrávil Putin. Podle logiky Petflaška => Novičok => Putin
    Pak přišla verze II. Ta petflaška nebyla ten správný korunní důkaz. To se tak stává.
    Tak že néé petflaška, ale Navalény volal do Ruska jednomu od FSB. Vydával se za jeho známého. A on mu fšechno řek.
    Nalili mu to svinstvo do trenýrek.
    Ještě k tomu přidal jména a hodnosti celého týmu mordýřů, zasalutoval a zavěsil. Celé je to nahrané.
    Božena Němcová hadr. Lidé jsou čím dál tím víc odvázaní a vymýšlí si veselé příběhy, jeden veselejší než druhý. I v těch ty pohádkách pouštějí uzdu fantazie hóódně navolno.
    Jezinky, draci, hejkalové – budiž.
    Ale otrávené trenýrky….

    • Oskar (hanák z Hané) napsal:

     Popsal jste to přesně v časovém sledu, ale to děcka, jako je zřejmě Pavel, nepochopí, ve škole i v hlavních médiích říkají přesný opak a to tak dlouho, až chudák dítě neví ani čí je,natož aby vědělo jak co je. Vzpomeňme jen na učitelku Petru Štěpánovou ze ZŠ ve Vevrské Bitýšce učila děti na nižším stupni základní školy, že nás osvobodlia armáda USA (neujasnila, jestli jestli mínila ČSR,nebo ČR, nebo snad Protektorát Čechy a Morava) a pochlubila se tím v pořadu „Máte slovo“ 30. dubna 2015. Později o tom prohlásila ve Forum.24, že : „K osvobození či přesněji řečeno obsazení naší země Rudou armádou jsem svůj názor v pořadu „Máte slovo“ jasně vyjádřila již 30. dubna 2015. Také jsem zdůraznila, že pro mě svoboda začala až po roce 1989″. Je jen věcí paní učitelky, od kdy pro nizačala svoboda,ale lhát dětem v 1. třídě ZŠ o historii poměrně nedávné, když žijí ještě pamětníci, je neodpustitelná ohavnost, aspoň zase pro mne, kterému tehdy bylo 12 let a byl jsem svědkem, že ti kdo zatloukli u nás na dvéře v nedalekém Tišnově za tmy, o jedné hodině ráno 9. května 1945 a ptalise :“Germaněc nět“? a místo nabízené sklenky rybízáku požádali otce o vodu, rozhodně nebyli příslušníci US Army a už vůbec ne z 3. americké armády, George Smitha Pattona mladšího.

     • Pavel napsal:

      Chudáček důchodce oskar má štěstí, že má k dispozici vynález amerického ďábla internet. Jinak by třeba musel reagovat věcně a zjistil by, že nemůže protože ví kulové. Takhle si může vygooglit nějaký nesmysl a díky důchodcovskému školení pro práci s počítačem se správným zadáním klíčových slov vyhnout nepohodlným „pohádkám“, třeba na téma jak si náckové a rusáci třesou v roce 1939 v Polsku rukama.

    • Pavel napsal:

     Nebo lépe, to člověk až žasne když poslouchá puťkovy pohádky o tom, jak se o Navalného „nezajímá ale ví, že ho sleduje CIA“, nebo o tom, jak „jsme ho neotrávili ale mohli bychom, kdybychom chtěli“. A ještě víc žasne nad tím, jak místní lidoví rusáci jsou schopni pohádky, které od puťky odpadnou s nábožnou úctou přežvykovat a šířit jako slovo boží, nahrávky přiznání agentů FSB, sem nahrávky tam. Místní lidoví rusáci můžou pokládat za štěstí, že puťka už musel pár kremelských agentů pořádně vylískat za to, jak si se svou neschopností tahali triko na xichtoknize v roce 2014. Jinak by udělali totéž. Na druhou stranu, místní lidoví rusáci jsou sto spolknout každý puťkův odpad. Spolkli by i tenhle. Nosov by záviděl, kdyby žil a rovnou by napsal čtvrté pokračování, tentokrát s názvem „Neználek v rusácké trolí farmě“.

     • Admirál napsal:

      Víte, zrovna výrok, že kdyby chtěli, tak by byl Navalný mrtvý, docela Putinovi věřím.
      V žádném případě už ale nevěřím, že by se na něj vypravili s novičokem. Pokud si něco o tom svinstvu a všeobecně o otravných látkách typu VX načtete, dojdete k tomu samému závěru.
      Věříte Navalného pohádce, s existencí hejkalů, bludiček určitě nemáte problém.

      O šíření takových nesmyslů, jako je Navalného pohádka o novičoku, by se měli zajímat všichni úřední i neúřední bojovníci proti dezinformacím, elfi. Kdyby to, vzali vážně, museli by dojít k podobným závěrům jako já.

     • Pavel napsal:

      No fantasmagorií různých internetových nýmandů o tom „co mají načteno“ nebo „kde všude byli“ jsem si přečetl dost. To už není ani na Němcovou ani na Nosova ale na Sekoru.
      Věříš puťkově pohádce o tom, jak se „nezajímal“ o Navalného ale zároveň zaručeně věděl o tom, že ho „sleduje CIA“. To není na elfa, to je na psychiatra.

     • Admirál napsal:

      O otravných látkách typu VX jsem dozvěděl prvně někdy v 80. letech z detektivky od nějakého amerického autora, tuším, že se to jmenovalo Dvojčata, nebo tak nějak.
      Děj se odehrává v Americe, je o tom, že nějací zločinci vydírají a chtějí za použití ukradené otravné látky VX spáchat v nějakém městě masovou vraždu.

      Co jsem se o látce dozvěděl: Je tak extrémně jedovatá, že jakékoli jen nepatrné potřísněn, vdechnutí výparů okamžitě způsobuje skrze vyřazení nervové soustavy smrt. Jako ochrana proti ní nestačí nějaký obyčejný protichemický oblek, pronikne gumou a přes běžně používané ochranné mat. Z důvodu své nebezpečnost je uchovávána a přepravována odděleně ve dvou složkách, nervově paralytická látka se ze složek vytvoří až po smíchání.
      Novičok má být, podle toho, co jsem se dozvěděl asi 8x účinnější než klasické látky typu VX.
      Tak s představte, jak aplikujete někomu tohle svinstvo do trenek, aby jste nevytrávil k tomu sebe a půl města a vysvětlete mi, jak by někdo mohl dejme tomu úspěšnou aplikaci přežít.

      Navalný je celkem určitě LHÁŘ. Celá ta záležitost od začátku do konce má jasné znaky zpravodajské hry.

     • Pavel napsal:

      Jinými slovy, na základě jedné fantamagorie jsi zde vyplodil jinou fantasmagorii, pričemž o okolnostech aplikace jedu, které mají rozhodující vliv na výsled efekt, tedy smrt pro puťku nepohodlného jedince (množství, koncentrace, jaká doba uplynula od aplikace na látku než došlo ke kontaktu s kůží, atd. atp.) víš kulové, brouku. Jestli je zde někdo určitě lhář (a zloděj a vrah) tak leda puťka. Za prvé se usvědčil svými bláboly o tom jak se o Navalného „nezajímá ale ví, že ho sleduje CIA“ a za druhé jeho zločiny páchané prostřednictvím neschopů z FSB se již mnohokrát provalily.

    • Vladimír napsal:

     – mě nejvíc zaujalo, jak během svého urputného boje o život v německém špitále stihl natočit dokumentární film o údajném Putinovu paláci, aby měl po předpokládaném zabásnutí hned na letišti čím ohromit závistivé prosťáčky . . . Ten člověk je k nezastavení :))) – hotový terminátor. Jako by měl za sebou celý realizační team . . .

     • Pavel napsal:

      Chudák Vladimírek je sám jako kůl v plotě. Nikdo mu nepomůže s obhajobou velikána Puťky a závidí Navalnému, že má kolegy a spolupracovníky.

  • novy napsal:

   Přesně tak, v base je mu nejlépe, demonstrace, pomluvy, lži proti Putinovi za tkz. novičoka stejně zařizuje, organizuje ambasáda USA, jak uniklo do medií …. jenže podle některých „demokratických“ redaktorů prý medií nedemokratických. Odkud vítr vane a za loutky Bidena ještě zesílí, názor z debatérů ať si každý udělá sám, pokud nebude od těchto „demokratů“ pro jistotu raději na netu smazán.

  • petrph napsal:

   Což o to, Navalnyj byl v bezpečí a v poho ještě před 2 týdny v Německu. A to že ho zavřou hned jak vystoupí v Rusku z letadla, to mu bylo taky naprosto jiasný. Takže i to si měl nějak vydiskutovat a rozmyslet co dál, Z ruskýho kriminálu by nedokázal řídit revoluci ani Lenin

   • Vladimír napsal:

    – když zmiňujete Lenina ….
    – Němci už tuším jednou do Ruska jednoho vůdce revoluce poslali . . . . Nu – nemám pocit, že to tehdá dopadlo . . . . ;)))
    Synové dubové ratolesti jsou zdá se nepoučitelní . . .

 3. Pavel napsal:

  „Ukrajinský Majdan“ ukázal to leda to, že stát nelze donekonečna plundrovat a lidi ponižovat, jak to na Ukrajině činil rusácký slouha janukovyč. Lidem nakonec došla trpělivost. Puťka se chová podobně jako janukovyč – ten si taky budoval luxusní sídla, zatímco zbytek obyvatel sušilo hubu. Samozřejmě v současné situaci nemůže Navalnyj uvažovat o „vítězství“ ve volbách, i kdyby se jich mohl účastnit. Zkorumpovaný puťkův úřednický aparát v případě „nepříznivého“ výsledku, prostě provede ve výsledcích takové změny, aby výsledky odpovídaly puťkovým představám, obdobně jako v Bělorusku. Ale o teď rozhodně nejde. Jde o to, postupně, krok po kroku, probouzet Rusy, aby si útlak a rozkrádání Ruska puťkou a jeho oligarchy přestali nechávat líbit.

  • Karl von Banhof napsal:

   A tak to je, popsal jste poměrně přesně.

  • josef napsal:

   Ten „slouha“ Janukovyč nebyl prezidentem ani 3 roky z doby trvání celého mandátu když začaly „demokratické“ demonstrace. V době jeho prezidentování Ukrajina (spolu s Polskem) pořádala mj. ME ve fotbale. Viděl jste v té době tam nějaké nepokoje ? Já tedy ne. K tomu mistrovství ve fotbale byla vybudována nová infrastruktura (třeba letiště v Doněcku).. Ta „katastrofa“ Ukrajiny začala od jejího vzniku po r.1991 za Kravčuka, Kučmy a Juščenka.. Tam hledejte ten stav, že Ukrajinci už v té době museli emigrovat za prací do Evropy, aby třeba u nás zachraňovali stavby a úklidy… Rusko si takový stav vyzkoušelo za „demokrata“ Jelcina (tak ho nazval – a v podstatě chválil- exdisident Luboš Dobrovský) a mají vzpomínky do konce života (alespoň ti co to zažili)…

   • Pavel napsal:

    Nejdřív bych ti doporučil naučit se počítat. Ten rusácký slouha Janukovyč byl ukrajinským prezidentem od roku 2010 do roku 2014, před tím byl premiérem a předsedou nejsilnější strany. Každopádně dost dlouho na to, aby si obdobně jako puťka nakradl na luxusní sídlo zahrnující golfové hřiště a zoo.
    Mimochodem, takovou kritiku si komouš Kravčuk a obdobně prorusácký Kučma za rámeček nedají. Gratuluji. ANo, „katastrofa Ukrajiny“ se naplno ukázala v roce 1991 … ukázalo se kam tento potenciálně nesmírně bohatý stát dovedlo 70 let russovětské okupace.
    „vyzkoušelo“ … Stále zkouší, jsi chtěl říct. Jelcin zvolil zdatného nástupce. Kam se hrabou oligarchové z Jelcinových doby na puťku. Ti by se stěží zmohli na sídlo za sto miliard rublů.

    • josef napsal:

     Na Ukrajině byl už tehdy tzv. prezidentský systém, tj.pokud byl Janukovyč už premiérem, tak hlavní slovo měl Juščenko coby prezident. To že on se rozhádal s Tymošenkovou by bylo na jiné povídání, každopádně ale vliv Janukovyče byl v té době omezenější. Jeho vliv „narostl“ až s prezidentstvím a do demonstrací (10/2013) neměl Janukovyč nijak velké problémy s vedením země. Proto ty 3 roky jsem uváděl. V roce 2014 po nárůstu řízených demonstrací bylo dohodnuto přes tři ministry zahr.věcí, že budou nové volby jak parlamentní tak i prezidentské a země přejdě opět k parlamentnímu systému. To už se nestalo, protože po vyhlášení Klička tohoto usnesení se rozhodl Andrij Parubij ml. a „jeho dav“, že když se dosud demonstrovalo přes 4 měsíce, že se dále demonstrovat nepřestane…. A pak začala další šlamastyka, která trvá dosud… A jak někdy před cca 3-4 lety byl promítán v ČT dokument Klusáka a Remundy o „Ukrajině obou poloh -východu a západu“, tak tam „rebelové“ z východu jasně uvedli, že, když nebyla dodržena dohoda o nových volbách, tak pak začaly „nepokoje“. A měl-li Janukovyč nějaké „vedlejší zájmy“, tak klidně to mohla řešit jejich prokuratura buď ještě za jeho éry (i když to asi těžko) a případně tedy až po konci jeho éry, protože nikdo to nemá nafurt… A pak začal i Krym a reakce „Doněcká a Luhanská“ a sankce, které budou také nafurt…

     • Pavel napsal:

      Zkus ještě přidat víc uvozovek, aby ten blábol byl přehlednější. Každopádně platí, že od roku 2010 do roku 2014 uběhly 4 roky a nikoli 3, ty řízený nepokoji. A demonstrace evidentně nezabránili janukovyčovi krást. Ostatně extrémní nespokojenost vlastního obyvatelstva si mohl Janukovyč ušetřit, kdyby se nepotentoval s puťky a dál navazoval vztahy s EU. Regulérní volby se na Ukrajině odehrály … na rozdíl od ruska, kde už několikeré období za sebou v rozporu s  ústavou vládne puťka. Ruské polovojenské jednotky sestřelující civilní lety si mohou vykládat co chtějí … věří jim to akorát ten, co žere seno.

     • josef napsal:

      pro Pavel -1.2. (22.56)
      Před několika lety (5-6 let, ale možná i více) psal o Ukrajině mj. i Václav Klaus a uvedl tam zajímavé srovnání, které započal samostatným vznikem Ukrajiny (tedy po rozpuštění SSSR). Tehdy uvedl, že úroveň nových států Rusko,Bělorusko a Ukrajina byla přibližně shodná v HDP na občana. No a on uvedl, že (v době psaní jeho příspěvku), mělo Rusko HDP asi 24 tis.dolarů na hlavu, Bělorusko asi 17 tis. dolarů a Ukrajina 8 tis. dolarů na hlavu. A ačkoli si už přesné údaje nepamatuji, tak výše uvedené proporce HDP tomu napovídají. Čili za dobu samostané Ukrajiny z těchto „podobných“států je Ukrajina daleko nejhorší. A i v té době byl pochopitelně rozdíl mezi Ukrajinou „západní a východní“. Východní na tom byla znatelně lépe. V roce 2011 bylo v Doněcku mj. finále EL ve fotbale , které komentoval pro ČT Jaromír Bosák a ten hned zpočátku svým sarkastickým komentováním sdělil, že „už ví proč je zde stále (tj. v Doněcku) Tomáš Hubschman…“ A ten samý Tomáš Hubschman v rozhoru pro Sport asi před 2-3 roky uvedl také proč jeho angažmá tam bylo velice pěkné… To asi ale Vy stejně neuznáváte, protože za vše může Putin… Dneska (ale už několik let zpět) hraje Doněck své zápasy nejprve ve Lvově a nyní asi druhý rok v Charkově, protože v Doněcku nový stadion byl rozstřílen. Nemyslím si, že Vaše myšlení změním – to jsem ani nekladl za cíl, ale ta Vaše zaujatost by Vám mohla pomoct k tomu, že byste mohl dělat asistenta senátora Fischera…

     • Pavel napsal:

      Vždycky mně pobaví to, jak se místní lidoví rusáci začnou ohánět hdp, když dojde na to, že puťkův režim je nelegální. Mimochodem opravdu si myslíš, že tvoje fantasmagorie budou mít větší váhu, když se budeš ohánět klausem?
      Jistě se dá říci, že Ukrajina těžce doplatila na zloděje a ruské poskoky typu janukovyč nebo kučma, kteří tam většinu času měli rozhodující slovo a na ekonomice země a celkové míře korupce se těžce podepsali a že Ukrajina neměla na rozdíl od Ruska bilionové příjmy z prodeje ropy a plynu nebo, že ji puťka nefutroval jako totalitní Bělorusko, které žije jen z toho, že s  obrovskou marží přeprodává ruský plyn a ropu. To je přece všebecně známo, to tady nemusíš opakovat.

  • Jiří napsal:

   jak píšete, že jde o to, probudit Rusy, aby si nenechali líbit útlak a rozkrádání od Putina a spol., tak to píšete protože chcete, aby si to nechali líbit od cizích zlodějů, že bude super, když je budou utlačovat a okrádat zápaďáci ve jménu demokratismu, že budou obyčejní Rusové „hepy“? Nevíte prosím Vás, proč když je Navalnyj takovej spravedlnosti chtivej člověk, což určitě je, že, tak proč kritzuje jenom Putina, ale na nikoho ze západu neřekne ani písmenko, proč nekritizuje Merkelovou za ty uprchlíky, který sem pozvala a který pak nařízeníma z Bruselu chce cpát všem členům EU, proč nekritizuje USA za Irák, kdy dokázali rozbít 100% území Iráku a pozabíjeli tam přes 100 000lidí, proč nekritizuje USA ky a spol za sankce na Nordstream, když tím rusáci nic neporušujou, jenom USAkům zhoršujou možnost prodeje toho jejich plynu? Nebude to tím, že se vlastní chlebodárci nekritzují, co pane Pavle???

   • Pavel napsal:

    To jsou machři ti „cizí zloději“, když dokázali sehnat puťkovi sto miliard na barák.
    Žejo. Taky to nechápu, proč vlastně se vlastně třeba německá nebo britská opozice vlastně věnuje kritice vlastní vlády a řešení nedostatku vakcín, brexitu a podobným nesmyslům, když by mohli řešit rusáckého megazloděje puťku, který asistencí na asadově genocidě vlastního národa vecpal EU miliony uprchlíků, ty chlebodárče.

    • josef napsal:

     … a kolik lidí ze Sýrie utíkalo za Asada před obč.válkou ? Kolik lidí utíká už desítky let z Afghanistánu, Iráku, Pákistánu, kde je demokracie „ala USA“…?

     • Pavel napsal:

      Pokud tě zajímají konkrétní čísla, tak v Afghánistánu rusáci povraždili dva miliony afghánců, v Iráku má saddám na svědomí stejné číslo, a to jen během jedné války. Co má s tím společného čínský spojenec pákistán víš akorát ty ve svých vlhkých snech. V Sýrii už asad fotřík vraždil sunity ve velkém a vyháněl židy, kteří tam žili po tisíce let. Synátor to dovedl k dokonalosti. Během tří let vyvraždil 300 000 vlastních obyvatel a několik milionů jich vyhnal do emigrace. To jsou ale snadno dohledatelná data. Co ti zabránilo se s nimi seznámit?

     • josef napsal:

      pro Pavel : 3.2.-18.44
      pokud už chcete „vzpomínat“ na dobu kdy byl SSSR v Afghanistánu, tak v tu dobu to byl sousední stát (Rusko bylo i tehdy krapet dál – pokud je Vám to známo…), a byl tam sám.To od r.2001 tam bylo v jeden čas až 60 „demokratických “ států na jeden Taliban a přesto občané Afgh. utíkají. Ba dokonce před několika lety sdělila – ne s velkou radostí -velitelka výboru pro obranu a bezpečnost (či spíše pro útok a protiútok) naší sněmovny blonďatá Jana Černochová, že při její návštěvě tam, jí místní sdělili, že za „toho Ruska tam“ to bylo lepší než teď s hordou vojáků demokratických států, kteří se tam jen brání… To je mj. dozajista hořké konstatování… A podobně by dopadala emigrace v Iráku za Saddáma a v Sýrii za otce Asáda – celá Evropa byla „zasažena“ občany z těchto států, že ? Ale jak jinak, za vše může „puťka“ a jak jsem psal už dříve , to jsou ideální názory pro sen.Fischera a kol..

     • Pavel napsal:

      Tak, tak, rusácko to umělo .. kobercové bombardování, celé vesnice rozstřílené z bitevních vrtulníků a následně rozježděné tanky .. to se žádní uprchlíci jdoucí za vyšší životní úrovní do Evropy jako dnes nekonali. Rovnou se vyráběly mrtvoly. Taky jich rusáci vyrobili přes milion.
      Josefovi z toho zůstaly alespoň vlhké fantasmagorie s nějakou Černochovou.
      Pro info, nikoli celá Evropa a nikoli z Afghánistánu ale ze Sýrie a celé Turecko JE „zasaženo“, a to miliony emigrantů. A hádej bobečku, kdo tam celou dobu vládl a vládne. Mám pro tebe překvapení. Vládla tam asadovic famílie z podporou rusáků.

 4. stomas napsal:

  „Rozpočtový schodek Ruska dosáhl podle agentury Reuters v loňském roce v přepočtu 1,2 miliardy korun, což je 3,8 procenta ruského HDP.“ ???

 5. Vladimír napsal:

  Kdybych byl pojišťovna, asi bych ho na život nepojistil.

 6. martin napsal:

  ja se snazim verim tomu, ze z ruska se za par desetileti stane normalni civilizovana zeme, ktera bude se Zapadem k oboustranne spokojenosti spolupracovat, i kdyz to od nastupu putina jde opacnym smerem.
  druha moznost pro rusko je stat se kolonii chiny, ktera si z ruska udela cerpaci stanici a surovinovou zakladnu.
  rusakum kazdopadne preju, aby si vybrali Zapad a ne aby byli pohlceni chinou.
  snad k tomu navalny prispeje, i kdyz se obaval, ze skonci nekde v gulagu na sibiri

 7. virus napsal:

  Co ten Navalnyj chce , přivést RF do chaosu , bídy jako za Jelcina a nechat jí rozkrást západem ?

  • Pavel napsal:

   Prozatím RUskou federaci rozkrádali a rozkrádají puťkovi poslušní oligarchové v čele se největším zlodějem puťkou. Jediný rozdíl oproti jelcinovým dobám je ten, že ceny ropy a plynu jsou výše, takže mlaskajícímu puťkovi těch odpadků pro obyčejné rusy ze stolu spadne trochu víc. Rusové žrali trávu za cara i za bolševiků a žerou ji i teď. Na Navalného snahu toto změnit reagují hystericky jen ti co mají v sobě hluboko zažrané otroctví .. jako ty.

 8. zdenek napsal:

  Navalnyj a milion chvilek,to samé.Kdyby něco pozitivního udělali pro republiku,pro ne?Ale tak ne.Skoda,že si ti protirusové nezajedou do Ruska viděli by i klady,důchody v 55 letech,i když malé ale na skromný a zdravý život bez stresů a sebevraž d to stačí.Stačí na to pohled i jinak,třeba na zdravé potraviny.Jinak si myslím,že kdy se ho chtěl Putin zbavit ,tak by už to dávno udělal.Má reklamu zdarma.Můžete si udělat vlastní názor na věc Ted má každý jiné starosti.Měj te,hlavne zdraví a klid,já bych se klidně nechal naočkoval i tím sputnikem,jen madaři mají odvahu jít proti EU .

  • martin napsal:

   … prumerny vek doziti muzu v rusku 66.5 roku, zen 77.1 roku.
   1/4 ruskych muzu se nedozije 50roku, 65roku se nedozije 40% ruskych muzu.

   u nas prumerny vek doziti muzu 76.1 roku, zen 82.0 roku, od listopadu 1989 stouplo o 6-8 roku.

   v rusku bych fakt nechtel zit, jestli se v rusku chodi do duchodu v 55, tak vic jak 1/4 ruskych muzu se duchodu vubec nedozije.
   radsi do duchodu 65 a dozit se 80, nez v 55 a nedozit se ho.
   navic pochybuju, ze rusak jde do duchodu v 55, to plati mozna pro vojaky, policajty a zasloouzile matky s 3+ detma

   • virus napsal:

    Na té úmrtnosti se projevily ročníky narozené v bídě za 2.sv.války a několik let po ní !

    • Pavel napsal:

     Ano, několik (cca 70) let po ní, taky enormní ožralectví, fetování, epidemie AIDSu, a vůbec nefunkční zdravotnictví a agrese rusovětského totalitního režimu na okolní země.

    • Petr napsal:

     Ruský trole, to alkohol, sebevraždy a neúcta k lidskému životu je příčinnou nízkého věku dožití ruského mužika 🙁

  • Karl von Banhof napsal:

   Vážený soudruhu, proč tady lžete. Ruská vláda přijala návrh zákona, podle kterého by se měl postupně zvýšit věk pro odchod do důchodu, z nynějších 60 na 65 let u mužů a z 55 na 63 let u žen. Návrh vyžaduje ještě schválení v obou komorách parlamentu a podpis prezidenta Vladimira Putina. Rusko mění penzijní věk poprvé po 90 letech, uvedl server Newsru.com. Ruský prezident Vladimir Putin ve středu podle očekávání podepsal zákon o důchodové reformě, který lidem prodlužuje odchod do penze o pět let. Zákon, který v Rusku vyvolal značné napětí a způsobil propad Putinovy popularity, schválila koncem září dolní a ve středu i horní komora ruského parlamentu.

   • Oskar (hanák z Hané) napsal:

    Rusko mění penzijní věk poprvé po 90 letech. my jsme to udělali poprve už v roce 1991 a pak jsme to měnili téměř průběžně, až to skončilo tak, že věk odchodu do důchodu se nestanovil navždy, ale je možná změna, Dnes platí věk 65 let pro muže i ženy a počet odpracovaných let je stanoven na 35 let od dosažení věku 18 let, přičemž odborné vzdělání po 18. roce věku se do vzniku nároku na důchod nezapočítává.

    Proto: „Kvůli současnému nastavení důchodového systému bude přibývat seniorů bez nároku na starobní důchod, upozornil dnes (7.října 2020) ombudsman Stanislav Křeček.“

    Zdroj: https://moneymag.cz/duchody-penze/duchody-lidi-bez-naroku-na-penzi-bude-pribyvat.537f93bf

  • Pavel napsal:

   Tak, tak, tráva je zdravá potravina. To doporučoval už Kim čong il.

 9. Oskar (hanák z Hané) napsal:

  Navalnyj má na sto důvodů „dávat si pozor i na schodech“, jak je upozorňováno v článku. On sám dobře ví proč. Ne každý Rus, nebo Ruska ho milují a většina mu nevěří. Proto i Putin ho potřebuje živého.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost