Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Socha "Na stráži míru" v Chebu. Ilustrační foto: Martin Stolař / MAFRA / Profimedia
,

Na Cínovci stojí socha pohraničníka se psem. Za akcí je extrémistický Klub českého pohraničí

Sen bývalého pohraničníka a dvojitého komunistického agenta Pavla Svobody se naplnil. I když posmrtně; činovník extrémistického Klubu českého pohraničí zemřel letos v dubnu, pár měsíců po jeho smrti stojí na Cínovci socha pohraničníka se psem. Svoboda sochu plánoval vztyčit jako svůj vlastní pomník na soukromém pozemku. Jeho soudruzi ve zbrani teď v sobotu plánují její slavnostní odhalení.

Sobotní akce se podle oficiální pozvánky zveřejněné na webu Klubu českého pohraničí koná u příležitosti 70. výročí přijetí zákona o ochraně státních hranic.

Zákon byl přijat v červenci 1951 spolu se založením Pohraniční stráže, která má na svědomí dvě stovky obětí civilistů, kteří se pokoušeli překonat Železnou oponu. Pohraniční stráž byla vybudována po vzoru sovětského pohraničního vojska a byla vybavena pravomocemi ozbrojeného sboru.


Vraždění na československých hranicích

 • Od roku 1948 do roku 1989 bylo hlídkami pohraniční stráže zastřeleno 144 lidí.
 • 95 lidí zemřelo při překonávání elektrického zařízení k ochraně hranic.
 • 11 lidí utonulo v pohraničních řekách.
 • 19 lidí spáchalo sebevraždu v bezvýchodné situaci.
 • 5 lidí zahynulo při pokusu o překonání vzdušné hranice.
 • 6 lidí zemřelo při pokusu o zdolání hranice pozemními prostředky při nárazu do pohraničních zátarasů.
 • 2 lidé zemřeli v důsledku výbuchu nastražené miny.
 • 2 lidé zemřeli po kolapsu organismu bezprostředně po zatčení.
 • Jeden člověk zemřel na následek traumatického šoku po útoku dvou služebních psů.

Zdroj: ČT24


Socha už na Cínovci stojí od víkendu. Proti jejímu vztyčení protestují politici z vládnoucí krajské koalice. Upozorňují na to, že Klub českého pohraničí řadí ministerstvo vnitra mezi extrémistické organizace a jejími aktivitami se zabývá i civilní kontrarozvědka.

„Zabíjení vlastních občanů na československé hranici dává tenhle bizarní spolek ke cti tehdejším pohraničníkům. Takový pokroucený výklad dějin do dnešní doby nepatří a jsem proto rád, že Ústecký kraj uzavřel memorandum s organizací Paměť národa. Jsem historik, a tak si dám záležet, aby se k veřejnosti dostaly informace o tom, co skutečně znamenala komunistická ochrana hranic,“ říká náměstek hejtmana pro kulturu a cestovní ruch Jiří Řehák (Spojenci pro kraj).

„Umístění sochy je zneuctěním památky těch nejméně 282 zabitých civilistů, kteří se pokoušeli uprchnout z totality za svobodou. Stejně tak neuctivé je vztyčení sochy k pohraničníkům, kteří na hranicích umírali povětšinou kvůli komunistickému šlendriánu a drilu na následky nehod a sebevražd, dodává radní Michal Kučera. Socha je podle něho urážkou všech obyvatel severních Čech a kraj nyní zkoumá právní možnosti, jak sochy odkazující ke zločinnému komunistickému režimu zase odstranit.

Sochu si vyrobíme sami

Ale zpátky do Teplic za Pavlem Svobodou, mužem, jehož celoživotním cílem bylo právě vztyčení sochy pohraničníka v blízkosti bývalého hraničního přechodu na Cínovci.

Původně chtěl odkoupit sochu „Na stráži míru“, která od roku 1955 stála v západočeském Chebu. Socha, která velebila „dílo“ komunistických pohraničníků, stála desetiletí v Městských sadech, po listopadové revoluci byla odstraněna a skončila v lapidáriu ve františkánské zahradě vedle Lenina a jiných velikánů.

Po nějakou dobu si ji pohraničníci vzpomínající na časy Železné opony půjčovali, dokonce ji vztyčili na vrchu Dyleň, kde u ní pořádali srazy. Pavel Svoboda pro sochu koupil pozemek na Cínovci, který později převedl na Klub českého pohraničí. „Chci si tam umístit sochu a tam se mi budou chodit dětičky klanět, až umřu,“ řekl již dříve Reportérům ČT. Zastupitelstvo města Cheb ale letos v březnu rozhodlo, že historickou sochu bývalým pohraničníkům nevydá. Ti si proto nechali vyrobit jinou.

Svoboda byl bývalý pohraničník, příslušník komunistické Veřejné bezpečnosti, agent Státní bezpečnosti (prý dokonce dvojitý, podle vlastních slov pracoval i pro čínskou tajnou službu), na severu Čech stál i za aktivitami Klubu českého pohraničí. Až v sobotu na akci pohraničníků zazní husitský chorál, také to nebude náhoda.

HlídacíPes.org už před dvěma lety popsal, jak funguje modlitebna Církve husitské Jana Žižky z Trocnova v Teplicích coby krytí pro srazy bývalých pohraničníků. Zmíněná církev není vlastně ani církví, stát ji opakovaně odmítl registrovat a svým názvem pouze parazituje na existující Církvi československé husitské. A právě Pavel Svoboda stál za aktivitami „církve“ v teplické modlitebně.

Ve skutečnosti spíš než o církev jde o politické hnutí. Konstatoval to i soudní znalec v průběhu jedné ze tří registrací, o které se u církevního odboru ministerstva kultury zakladatelé „církve“ pokoušeli. Všechny tři pokusy, poslední v roce 2014, byly neúspěšné.

Na akce jezdily známé postavy české rusofilní scény a pod rouškou modliteb se zde konaly politické mítinky oslavující pohraničníky a odhalující světová spiknutí proti České republice.


Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.

 

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

131 komentářů

 1. Dr. B napsal:

  V podstatě jde o dvojitou tragédii. Na jedné straně jsou to ti nešťastníci, kteří byli zavražděni při pokusu o útěk z bolševického absurdistánu a na druhé straně jde v některých případech i o ty mladé zblblé kluky, kteří měli vymytý mozek bolševickou propagandou a byli pak ochotní ve jménu zrůdné ideologie vraždit své spoluobčany.
  V podstatě i mnoho německých vojáků za II. WW bylo stejnými obětmi, jako oni naši pohraničníci. Nedovedu si však představit, že by jim dnes někdo, byť na soukromém pozemku třeba v Německu, postavil podobný pomník. Naštěstí již tito bolševičtí pohrobci vymírají a tak se za touto nešťastnou kapitolou naší země pomalu, ale jistě, zavírá voda a upadne časem v zapomnění. Mezi mladšími generacemi se snad již takto zvrácení lidé (jako třeba pan Svoboda) budou vyskytovat v počtech marginálních.

  • Ivo napsal:

   Souhlas s Dr.B. To už si muže kdokoliv postavit na svůj pozemek sochu esesáka nebo henleinovskeho ordnera.Vyjde to nastejno.

  • jarda napsal:

   Blahoslavení, chudí duchem, buď víra tvá, buď…..

  • petrph napsal:

   Že to připomínám, ono přece nešlo o „..mladé zblblé kluky, kteří měli vymytej mozek bolševickou propagandou „, tehdá přece byla základní vojenská služba povinná, když bylo klukům 18, tak jim přišel povolávací rozkaz, a šli na dva roky na vojnu. A tedy i na hranice. Jo jasně, bylo mezi nima, pár co tu vojnu „žrali“, ale většina jí měli plný zuby. Ovšem plnit rozkazy museli, i na tej hranici. Tak možná kdyby se měl vyslovit někdo, kdo to tam prožil.
   Ono totiž těch případů kdy někoho odpráskli zase nebylo tak hodně za těch 40 let.. Ale ty služby tam musely bejt krutý, procházet dlouhej prostor, ve sněhu, v bahně, v dešti. Takže proč ne, pro vzpomínku.

   • Jirka napsal:

    Je fakt že dnes se na to lidi dívají s odstupem, ale na vojně bylo jasně dáno plnit rozkaz, pak teprve si stěžovat a nikdo nestál o prokurátora a kriminál.

    • Fanda napsal:

     Dobrý den.Nelze nereagoval.Par výletů na Šumavu a pozorně se dívat a číst.Další komentář není třeba.

   • Josef-UL napsal:

    Byl jsem pohraničník a jsem na to nesmírě hrdý.Pokud někdo přišel při pokusu o překonání státní hranice o život může si za to sám.
    Buď vůči hlídce použil zbraň,nebo opakovaně neuposlechl výzvy k zastavení.
    Většinou tito lidé měli kriminální minulost,nebo podlehli západní propagandě o zlatém životě v utečeneckýcch lágrech.

    • Lyndon napsal:

     Ok, boomer

    • Jan napsal:

     Na hranicích jsem sloužil a vůbec se za to nestydím, byť jsou lidé, kteří nás nenávidí. Za mě, nikomu jsme neubližovali svévolně. Nikdo z nás si ke snídani nechodil do lesa jen tak už z plezíru střelit nějakého chodce. Vím moc dobře, co se dělo na hranicích po válce, ale to se zamlčuje, stejně jako se zamlčuje kriminální minulost nebo přímá kriminální činnost mnohých chodců do převratu v roce 89. Hranice byla jasně a srozumitelně označena, stejně jako dnešní vojenská území. Bylo zadrženo mnoho lidí bez jakékoliv střelby, prostě uposlechli příkazu stůj a nikdo jim z nás víc neskřivil vlas. Redaktor plácá hovadiny. Jak by se líbilo někomu z vás, kdyby vám na vojně nějaký šmejd zabil syna. Vše bylo zaležitostí obrana, útok. Na vojně nesloužili nějací cvičení zabijáci a vrazi, ale obyčejní kluci ve věku 19 – 21 let, se svými všedními starostmi, jako mají dnešní mladí. Museli střežit ve dne v noci, za parných dnů, za deště a bouřek, ve sněhu a ve vánicích, v jarních a podzimních plískanicích. Zkuste to dnes na mladých, kteří si ohřívají zadek u maminky, to by bylo řevu, kdyby museli povinně na vojnu. Jenže tenkrát to jinak nešlo a nikdo neměl zájem, skončit třeba v Sabinově, kvůli nějakému troubovi, který si nedokázal sehnat dovču třeba s Čedokem. Jenže kriminálník neměl šanci takovou dovču sehnat. Haní se pomníčky vojáků PS, kteří byli zavražděni, ne oni se skutečně sami nezastřelili, ale byl zastřeleni nebo zabiti jiným způsobem. Osobně znám případ, kdy dokonce voják PS postřelil svého kamaráda na špaku a aby mohl beztrestně zdrhout do NSR, tak svého kamaráda hodil ze špaku, z 10 m dolů, voják zemřel, pomníček má tam kde se to stalo dodnes, naštestí místní obyvatelé nejsou hlupáci, aby pomník poničili, či odstranili. Tenhle hajzl co vraždil, v pohodě dožíval v Německu, jenže mnoho lidí a politiků, z takových sv..í dělá hrdinu. Kriminálník je dnes hrdina a zavražděný je terorista. Najděte si skupiny dnes veteránů pohraniční stráže a nechte si vyprávět o provokacích ze západní strany nejen vůči vojákům, ale celému tehdejšímu Československu. Ty příběhy, dnes nikdo nezveřejní, jsou to totiž příběhy, které by mnohé propagandistické řeči vyvrátili. Zamyslete se nad tím, když se tvrdí, že voják PS byl cvičený zabiják a vrah, jak je možné, že se smrtelně zranil samopalem. Přece cvičený zabiják je cvičený i na perfektní ovládání své zbraně. A co se týká té extrémistické skupiny bývalých vojáků PS. Nikdo tam nekuje pikle proti státu, setkání která se konají, jsou jen vzpomínková setkání, kde si bávalí kluci zavzpomínají na vojnu, na prožitky ať zlé,nebo dobré. Nic víc nic míň a pokud jsou taková setkání lidí z vojny dnes trnem v oku dnešním „hrdinům demokratické práce“ je to velice smutný pohled. Všichni plnou pusinku demokracie, ale když dojde na lámání chleba, je demokracie pryč. Osobně se vůbec stydím za to, že žiju v zemi, ve které se lže ve velkém a lež se vydává za pravdu. Ale vůbec netvrdím, že se někde na rotě nemohl exces stát, jenže nikdo nezná za jakých podmínek se stalo. Ty příběhy z propagandy co jsem četl, jsou mnohé smyšlené, překroucené, tak jako se dnes běžně děje, jen aby zvítězila demagogie, přitom by se v téhle zemi mohlo všem žít nádherně, bez demagogie a propagandy. Za 30 let se nezměnilo nic.

   • Petr napsal:

    90% diskutujících (většinou těch co slepě odsuzují službu u PS) nemá vůbec představu jakého rázu byla služba na státní hranici . Ve dne v noci za jakéhokoliv počasí , žádné obcházení nějakého muničáku po dvou hodinách ale, služby osm i více hodin v kuse . Proč autor nenapíše kolik z těch usmrcených lidí , mělo trestní minulost , kolik z nich bylo ozbrojených násilníků např. zběhů , kolik z nich bylo občanů NDR ? Za minulého režimu byl platný zákon o ochraně státních hranic, nedovolené opuštění republiky bylo trestné . Na státní hranici byl zákonem určený režim , všude byla umístěna varování před vstupem do hraničního pásma . Ti lidé kteří se rozhodli takto riskovat věděli do čeho jdou a jé to může mít následky . Ani použití střelné zbraně nebylo nic jednoduchého , vše mělo svá pravidla a nikdo by zbraň nepoužil neoprávněně . i pro něho by to mělo vážné důsledky , nehledě na trauma které takový voják utrpěl. Prohlašovat dnes o pohraničnících že, to byla banda vrahů , je velmi jednoduché , stejně tak jak je jednoduché házet špínu na vše co za minulého režimu bylo . Autor poukazuje na to že se bývalí pohraničníci i po letech vzájemně setkávají , že , pořádají srazy . Ano je to tak , oni totiž tito dnes již téměř důchodci spolu něco prožili, něco co je stmelilo a zanechalo v nich svou stopu . Je to ta náročnost jejich služby a soudržnost která mezi nimi tehdy musela fungovat aby ty dva roky vůbec nějak zvládli .

    • Roman Krajča napsal:

     Petře,naprostý souhlas. Organizátor srazů PS.

    • Pavel napsal:

     Tak, tak, ostatně i wermacht a ss jen dodržovali tehdy platné zákony a plnili rozkazy.

     • Dr. B napsal:

      Přesně jak píšete. Kdy už se všichni vykonavatelé všemožných svinstev přestanou vymlouvat na rozkazy, na zákony atd?

    • LUDĚK napsal:

     Jsem bývalý pohraničník na srazy nejezdím soudruha Svobodu považuju za troubu.Odkroutil jsem si službu na Polný 7rota PS-Cheb vubec jsen nechápal co nám politruci rvou do hlavy o po zuby ozbrojených krvelačných Američanech s tanky za hranicí.Hovadiny to Ruský tanky byly blíž Bavorsku.Normální lidi z druhý strany nás soucitně zdravili ,při nedělních procházkách s dětma .Už tenkrát jsemtušil ,že tu něco nehraje .Po vojně jsem se přesvědčil že komunistická ideologie je na roven fašistický.Je mě líto lidí kteří přišli na hranicích o život prostě chtěli jen zkusit lepší život-naštěstí na naší rotě došlo jen ke 4 zadržení pubertáku a jednoho chudáka z NDR-ten říkal že u nich pujde sedět aspon na 5 let a to tenSvoboda oslavuje a pár pitimcu s ním stydím se za vás

   • Jaroslav napsal:

    Jenže je rozdíl mezi těma co sloužili v 50tých a 60tých létech a v 80tých! Táta sloužil v 56tém a byli v pohotovosti na Maďarsko a bránili republiku proti západním imperialistům a fašistům a věřili tomu! Stejně jako vy věříte ve svou západní křesťanskou demogracii a svobodu!

   • Pavel napsal:

    Jistě, je velmi pohodlné zapomenout na fakt, že k pohraniční stráži šli většinou s prověření jedinci, tedy svazáci nebo rovnou komouši a vojáci z povolání. Náckové taky „museli“ jen plnit rozkazy, včetně střelby do zad neozbrojených lidí.

   • olson napsal:

    Strávil jsem 2 roky na čáře. Je tu málo rozumných lidí s nadhledem. Spíš mnoho fanatiků, s mozky vymytými soudobou masírkou, takže napsat cokoliv objektivního je házení perel sviním.
    Takže příspěvek někoho normálního je zázrak.
    A vyprosil bych si oddělovat dobu 50. let a např. 70. – 80. , min.století. Vlastně se nedozvíte, že někteří zastřelení útěkáři skonali až po odvetné palbě pohraničníků, že vystřelili první.. Ale koho by to zajímalo, že..

   • Luděk napsal:

    Narukoval jsem v roce 78 k ps a nikdo se mě neptal .Sloužit na hačavě nebyla žádná prča ,hlavě v zimě kdy teplota klesala k -30 a celou noc jste byl venku .A když jste jste u nelegálních přechodů hranic ,měl jsem to tak za dvacet do civilu, tak byl hlášen násilný přechod hranice vojenskými zběhy v osobním autě ozbrojeni sa 57 s ostrou municí .Pro mě to dopadlo dobře ,došel jim benzín v Železné Rudě. Proto by bylo dobré aby o tom diskutovali ti kteří to museli prožít . A chtěl bych vědět jak by to řešili oni sami .

    • Pavel napsal:

     Tím, že ti byla zima chceš omlouvat střelbu do zad neozbrojených civilistů.

   • Henryk Jarosz napsal:

    Jenomže kluci u PS nepodléhali pod Ministerstvo obrany!

  • liberal shark napsal:

   Příkladem Německa bych se moc neoháněl. Tam nedávno postavili sochu jednoho z největších zločinců historie V. I. Uljanova vulgo Lenina. Kam se hrabou nějací pohraničníci.

  • Roman Harenčák napsal:

   A co je toto? „Členské státy a státy Schengenu se prostřednictvím aktivit koordinovaných agenturou Frontex podílí na ochraně vnějších hranic EU“

   • Pavel napsal:

    Co se týče uprchlíků, tak se střelba do lidí (obdobně jako v případě zrůd z PS) odehrála akorát když tito opouštěli Sýrii a to ze strany syrských vládních jednotek.

   • Dr. B napsal:

    Ochrana hranice a likvidace vlastních občanů při pokusu o opuštění země přece není totéž. Navíc Frontex nebude (doufejme) střílet ani proti lidem pokoušejícím se překročit hranici zvenčí.
    Zde bych tedy viděl rozdíl zásadní.

   • Henryk Jarosz napsal:

    Víte, pane Harenčáku, je zcela rozdílné chránit hranice od překročení zvenčí dovnitř a „chránit“ je před odchodem ze svého státu. Pokud jste tento rozdíl během posledních třiceti let nepochopil, tak je s vámi něco špatně!

  • Jaroslav Tatalák napsal:

   To nebyli mladí zblblí kluci. Narukovali k PS a plnili pouze povinnosti, které jim ukládal tehdejší zákon. Tak jako ti, kteří tam lezli, věděli že je to zadrátované a hlídané, tak že vědomě riskovali. Dnešní hodnocení je ovlivněno pouze jednou stranou a vůbec nebere v potaz postavení těch druhých. Vrcholem je organizování soudů s bývalými příslušníky PS. A kde jsou souzeni ti, kteří tyto kluky, kteří plnili pouze svoji povinnost zastřelili? To jsou dnešní geroji a hrdinové a při tom to byli obyčejní vrazi.

  • Ciro napsal:

   Dr.B Mám pocit že jsem na jiné planetě – ty mladé zblblé kluky, kteří měli vymytý mozek bolševickou propagandou a byli pak ochotní ve jménu zrůdné ideologie vraždit své spoluobčany….. To nemyslíš vážně -byli to kluci co měli doma už v 18ti manželku možná dítě -rodinu , nenastoupils na vojnu -šel jsi sedět , neuposlechl jsi rozkaz – šel jsi sedět . Víte pane Dr.B…. museli jsme dát přísahu a všichni jsme byli vojáci a bránili jsme svoji vlast. Bylo nám 18 let – a moc jsme toho na výběr neměli. A kluk co riskoval každou službu ,že ho takový magor co se chtěl prokousat přes ozbrojenou hlídku,psovody, , elektrické ploty,minové pole zastřelí protože takovým už o nic nešlo… měli tak 10% šanci.. v podstatě to byli sebevrazi. Taková byla doba a patří to k naší historii …. Možná jednou budeme litovat že tam ten drát není … zažil jsem černochy v Africe, černochy v Americe jak kradou a zabíjí za bílého dne a doufejme jenom že sem nedojdou… Protože dnešní někteří 18 -30 letí mamánci pod vlivem facebookové propagandy by asi dost koukali….

   • Dr. B napsal:

    Také jsem byl na vojně, kvůli svému kádrovému profilu jsem naštěstí neměl šanci být přidělen k PS. Ale měl jsem tam vrstevníky – kamarády a jen jsem valil oči, jaký guláš jim po této službě zůstal v hlavách. Jakou masírkou prošli od místních lampasáků. Nevěřil jsem svým uším, když říkali s vážnou tváří, že když tam někdo poleze, tak ho s klidným svědomím zastřelí. Neznám nikoho, kdo to doopravdy udělal, ale už jen z těch řečí mně dobře nebylo. A to jsem byl také 18 letý kluk.
    A když jsem jim oponoval tím, že by šlo třeba o neozbrojeného člověka, který chce jen utéct z komunistického tábora a nikomu nechce nic udělat, řekli mi, že je to fuk. Prostě neměl tam co lézt.
    Po této osobní zkušenosti mám pak na věc pohled, jaký mám. Bohužel 🙁

    • josef napsal:

     …no já jsem „masírku“ slyšel i nedávno od našich některých spoluobčanů- vyslaných do „mise“(tj.války) v Afghanistánu, že náš stát tam (v cizině) také tímto brání… Také jim to někdo nakukal a oni tomu také věřili… A i rozhodně tam chtěli (někteří) domorodci žít bez cizích okupantů a nikam ani neutíkali, a určitě to mnoho jich „odneslo“ ztrátou života, které rozhodně převyšují „ztráty u nás“, kteří ale museli vědět co může nastat, bohužel… Je to sice z jiného ranku, ale také to bylo „nakukáno“…

     • Dr. B napsal:

      Souhlasím, když chci poslat lid do války (jedno jestli horké, či studené), vždycky je musím nějak zblbnout. Je škoda, že se stále zblbnout nechají 🙁

     • Pavel napsal:

      Tvoje fantasmagorie o tom co jsi slyšel nebo neslyšel nebo sis vymyslel, josef, nelze brát vážné.

     • josef napsal:

      pro Pavel : no to není fantasmagorie. Nedávno vysílaný pořad o našich padlých vojácích v Afgh. (redaktor Rožánek) tam mluví s matkou Patrika Štěpánka, která to říká napřímo s tím, že (posléze padlý) syn ji řekl, že : „My musíme být tam, aby oni nebyli tady …“

     • Pavel napsal:

      Jinými slovy ti fakta nejdou pod čumák.

     • josef napsal:

      pro Pavel 25.9. – nevím jaká kde konkrétní fakta tady byla uvedena …?

     • Pavel napsal:

      Ty toho nevíš víc. Zkus si to po sobě znovu přečíst.

  • LUDĚK napsal:

   Souhlasím a a dík za každé nové ráno bez zadrátovaných hranic po r.1989

 2. Michal napsal:

  Chápu, nyní se vše obrátilo a to co neodpovídá soudobé doktríně prozápadních propagátorů je nepřijatelné, rusofóbní, k odsouzení. V čem jste lepší, než komunisté? Jinak vaše štěkání je krátké na sochu a setkání na soukromém pozemku. Dotaz – kolik těch mírumilovných občanů přecházelo se zbraní a kolik zastřelili pohraničníků? Když píšete A, tak by jste měli napsat i B 😉
  ps: hlídací pes je jeden člověk co štěká jakmile se cokoliv objeví proti vašemu božskému západu…

  • Pavel Selecký napsal:

   Naprosto souhlasím.

   • Tomáš Sacher napsal:

    Lidumilové ze západu veškeré zlo zavinili. To oni rozdělili Evropu, to oni první založili NATO, Varšavská smlouva byla až odveta, to oni NATO nezrušili i když to svatosvatě slibili a provolkujou furt a expandujou furt, to oni stále napadaj jiné státy pod lživými argumenty. Co provedli oni to si nedovolil ani Hitler se Stalinem dohromady \ srovnání Dráždan se zemi i když v tom městě nebyla ani posádka a svržení atomových bomb. Tak to jsou nyní naši největší přátelé.
    Ti kluci na hranicích jednali podle tehdy platných vojendkých předpisů a jejich nesplněnim hrozila i smrt jim, nehledě nato, že se báli těch co přecházeli hranici v obou směrech, nebot tito stříleli bez vyzvání.

    • Ivo napsal:

     V Plzeňském armádním domě kultury Peklo jsme těm zaprodaným komunistickým parchantům z Pohraniční stráže /říkali jsme jim zelené gestapo/ ,kteří přijeli z pohraničních rot na kulturní program ,dávali na záchodcích a chodbách pěkně do držky.Tam se to mydlilo hlava nehlava,bitva u Waterloo hadr,tankisté z Borů ,dělostřelci a ženisti ze Slovan proti vrahounským péesákům s vlkem na hnusných světlezelených výložkách.Dělostřelci jim vždycky slibovali,že když se něco semele ,tak to nejdřív napálej do těch jejich smradlavejch rotních kasín u čáry a pak teprve budou možná střílet na Bundeswer.Stačilo na ty světle zelený pohraniční gestapáky zařvat ,,vy hajzlové ,vrazi táhněte zpátky do pralesa ,,a už se to mlelo.Vždycky jsme si dotáhli na světnici jako válečnou kořist pár péesáckých čepic místo skalpů.Jednou jsme z nich měli na PVSce dokonce výstavku.

    • Pavel napsal:

     A ty fantasmagorie máš odkud? NATO vzniklo jako reakce na masivní zbrojení russovětska a neplnění stalinových slibů o uspořádání svobodných voleb v russovětskem okupovaných zemích (Polsko, atd.), zatímco západ demobilizoval. Varšavská smlouva byla trapný chruščevův pokus napálit západ (že jako recipročně se zruší obě vojenské organizace). Na otrockém postavení ostatních zemí východního bloku včetně vojenských otázek se nic nezměnilo. Českoslovenští, polští, východoněmečtí vojáci atd. byli pro mocí opilé zrůdy z kremlu kanonenfutr ať už varšavská smlouva existovala nebo neexistovala. Jestli někdo něco slilboval, tak leda stalin svobodné volby v jím okupovaných zemích ( Jak to dopadlo všichni vědí.), o zrušení NATO, nikdy nepadlo ani jediné slovo. A tady ses trefil, russovětsko neustále napadá okolní země pod lživým záminkami.

     • josef napsal:

      … další „zajímavý výplod… “ V měsících srpnu a září vyšel v LN 18-ti dílný seriál článků ke „Studené válce“ od (dobrého) historika Jana Adamce . Ten mj. ve třetím díle s názvem „Jak formovat svět podle Ameriky“ s podtitulem (Jak) USA po (II.sv.) válce usilovaly o co nejotevřenější globální prostředí, kde by uplatňovaly svoji převahu, popisuje “ chování USA“ v této době (a tedy i vzniku NATO). Celá strana končí odstavcem, kde se uvádí : “ V USA se tak ze zbytků předválečného státu blahobytu (welfare state) rodil nový „“válečný stav““ (warfare state). Důsledkem bylo posílení státní byrokracie i represe, vyšší daně i sociální transfery a růst vlivu armády a vojensko-průmyslového komplexu. Stav permanentní národní bezpečnosti, a tedy i připravenosti k válečnému nasazení se stal konstantou zahraniční a vnitří politiky…“ A to si myslím je velice dobrý popis tehdejšího „mírového zájmu“ (resp. spíše tehdejších mírových zájmů) USA…

     • Pavel napsal:

      A jak tato tvoje fantasmagorie, kterou ani nejsi sto doložit vyvrací holý fakt, že NATO vzniklo jako reakce na masivní zbrojení russovětska a neplnění stalinových slibů o uspořádání svobodných voleb v russovětskem okupovaných zemích (Polsko, atd.), zatímco západ demobilizoval. Nebo jak vyvrací holý fakt, že Varšavská smlouva byla trapný chruščevův pokus napálit západ (že jako recipročně se zruší obě vojenské organizace) a na otrockém postavení ostatních zemí východního bloku včetně vojenských otázek se tím ni nezměnilo. Tvoje kdoví odkud vybájené dojmy na komunistickou realitu, tedy , že českoslovenští, polští, východoněmečtí vojáci atd. byli pro mocí opilé zrůdy z kremlu kanonenfutr ať už varšavská smlouva existovala nebo neexistovala nemají žádný vliv. O tom, že stalin sliboval svobodné volby v jím okupovaných zemích ( Jak to dopadlo všichni vědí.), a zrušení NATO nikdo, nemluvě.

     • josef napsal:

      pro Pavel, 25.9. – to je zkopírovaný příspěvek z 21.9., který ale je úplně mimo (ostatně jako i minulé, stávající a budoucí příspěvky…).

     • ČERT napsal:

      Tady celkově k té diskusi okolo geneze NATO, příp. Varšavské smlouvy…
      NATO samozřejmě vzniklo v důsledku stávající atmosféry studené války, v době hluboké roztržky mezi tím západním společenstvím a sovětským komunistickým blokem, ale je zjevné, že důležitou roli tu hrály i dosud čerstvé zkušenosti druhé světové války. Možná si můžeme položit otázku, proč se členy NATO hned v roce 1949 staly např. státy BENELUXu nebo Dánsko a Norsko, tj. země, které se v roce 1940 staly cílem německé invaze, a proč ne např. Švédsko, jehož už předtím proklamovaný kurz neutrality nebyl ani za té druhé světové války vlastně narušen.
      Tak nakonec, svědčit o tom může i taková neoficiální formulace hlavních cílů NATO z dob jeho počátků, podle níž byly těmito cíli „udržet Ameriku (USA) v Evropě, Rusko (SSSR) mimo západní Evropu a Německo při zemi“.
      Myslím, že je to všechno úplně jasné, když si uvědomíme, že trvalá přítomnost USA jako rozhodujícího mocenského, vojensko-politického faktoru na evropském kontinentě, to je přece výsledek teprve konce druhé světové války (a následně tedy právě tohoto počínajícího období studené války)… Tak jako, samozřejmě, tu tehdejší realitu studené války odráží právě ta narážka na Rusko (SSSR), kdežto ta narážka na Německo je reminiscencí na druhou světovou válku a vyjadřuje eventualitu nějakého případného opětného německého revanše…
      Jinak, i v této souvislosti stojí za poznámku, že hlavním argumentem SSSR pro vytvoření Varšavské smlouvy v roce 1955 bylo právě přijetí Západního Německa (SRN) do NATO, k němuž došlo těsně předtím…

      Jinak, víme, že otázka recipročního zrušení Varšavské smlouvy a NATO, ta tady byla velice aktuální po pádu komunismu ve východní části Evropy a s koncem celého období studené války… Varšavská smlouva byla rozpuštěna v roce 1991 – a že s tím bude automaticky rozpuštěno i NATO, v to v téhle době (nebo v obdobích nedlouho předtím) spoléhalo nejen třeba tehdejší ještě Gorbačovovo sovětské vedení, ale i mnozí jiní. U nás třeba i Václav Havel…

     • Pavel napsal:

      To jsou fakta, která ti opět nejdou pod čumák, josef.
      ČERT: Hlavní motivace vzniku NATO byla reakce na nedodržení stalinových slibů z konce války a narůstající hrozba z jeho strany. Hlavním cílem se pak stala kolektivní obrana,která je jím dodnes.Gorbačov samozřejmě se „zrušením“ NATO nepočítal a ani nemohl počítat, protože nic takového mu nebylo ani řečeno nemluvě o slibu. Gorbačovovi bylo přislíbeno akoráto, že při sjednocení německa nedojde na rozmístění amerických či britských a francouzských jednotek a v tzv. nových spolkových zemích (tedy ex ndr), což bylo dodrženo. Ojedinělý výrok Václava Havla z doby revoluce, tedy z doby kdy měl o zahraniční politice minimální ponětí, nelze s vážnou tváří označit jako, že „na to spoléhal“. To je samozřejmě nesmysl.

     • ČERT napsal:

      Pavel

      Tak pokud jde o hlavní motivaci vzniku NATO v dubnu 1949, tak jistě, že šlo (už poukaz na to Stalinovo nedodržení slibů a hrozbu ze sovětské strany) o kontext té atmosféry studené války… Jinak, pokud jde o tu formulaci, týkající se „udržení někde“ Ameriky, Ruska a Německa, jde, jak je snadné se dohledat, o výrok, připisovaný Hastingsu Ismayovi, britskému vojenskému důstojníkovi a diplomatovi, který se stal prvním generálním tajemníkem NATO…

      A pokud jde o to zrušení Varšavské smlouvy, a eventualitu, že by se v souvislosti s tím mělo zrušit i NATO, a o toho Gorbačova, příp. dokonce Havla…
      Tak výrazy, že někdo s něčím takovým přímo „počítal“ nebo na to „spoléhal“, jsou asi příliš silné, přehnané, budiž… Ale víme, že taková představa jako nějakého ideálu (a možná třeba až poněkud sluníčkově naivního ideálu) tady prostě tehdy byla.

     • Pavel napsal:

      ČERT:
      Důležité je nezaměňovat výroky jedince, který právě absolvoval druhou světovou válku se skutečnou motivací západních zemí spočívající ve snaze zajistit se před nebezpečím komunistické agrese. Hledat příčiny dějinných událostí v jednom izolovaném výroku je opravdu nesmyslné až hloupé. Tu „atmosféru“ vyvolalo reálné porušování stalinových slibů a následné posilování vojenských kapacit russovětka, zatímco západní země demobilizovaly. Čího „ideálu“? Komoušů „všech zemí“ a kgbácké generality? To s největší pravděpodností ano. Na druhou stranu každopádně platí, že jeden výrok člověka byť vzdělaného a inteligentního ale který se teprve začne dozvídat základní informace o základech mezinárodní bezpečnosti za nějaký „ideál“ opravdu ale opravdu označit nelze. Za „ideál“ nelze označit ani nedávné na puťkově režimu závislého gorbačova výroky, u kterého je evidentní, že když byl ještě generálním tajemníkem, tak mu nikdo zrušení NATO nesliboval. Jediné co my bylo slíbeno (A DODRŽENO), bylo to, že po sjednocení Německa a stažení russovětských okupačních vojsk z bývalé NDR je nenahradí armády USA, Anglie a Francie.

    • CEPILIF napsal:

     Já sloužil na železnorudském praporu-Svárožná, nebyla to žádná sranda sloužit. Na rotě bylo fajn a oproti armádě výborné
     jídlo a hlavně dost.Ovšem sloužit na špačkárně ve dvaceti stupňovém mrazu, zádná slast. občas sme pouštěli přez dráty do bavor nebo naopak z bavor chodce. Nikdy sme neviděli celý obličej. To byla vojna na 26 měsíců, po 8 měsících zrušili jednu brigádu a tak nás přebytečné poslali do PŠ a za dva měsíce z nás udělali poddůstojniky. Všichni sme byli rádi, že tam nemusíme být. Při službách se dalo pěkně frknout přez hranice, někde to bylo i 300 m do němec, klíče od branky sme měli u sebe, nebyl problém.

  • pablo41 napsal:

   Michale, přečtěte si odpověď od dr. B. Ovšem přínos pro Vás i pro společnost to bude tehdy pokud to pochopíte o čemž pochybuji.

  • Petr napsal:

   Plně s Vámi souhlasím. Dnes máme bohužel cenzuru a propagandu na stejné úrovni, ale opačným směrem.

  • rvanek napsal:

   Kolik?

  • Paja napsal:

   Faktem je, že jsem nikde nepostřehl, že by byl zveřejněn počet pohraničníků, zastřelených, nebo jinak zabitých lidmi, kteří ilegálně překonávali naši státní hranici.
   Zajímalo by mě to.

   • Jarda napsal:

    Při střetu s narušitelem zemřelo 10 příslušníků PS

    • Jaroslav Lamr napsal:

     V bojových akcích zahynulo okolo tří desítek péesáků. Pravdou jsou sebevraždy, střelba mezi pohraničníky, úmrtí po zranění, dopravní nehody a pod. Seznam zemřelých existuje. Hraničář. Je pravdou, že smrt některých lidí byla zbytečná, zejména těch v dětském věku! Dnes by se dráty a ozbrojená ostraha hodila! A dřlve neutíkali jen politíčtí ale i kriminálníci. Rozhodně odmítám, že by péesáci stříleli lidi jak zajíce na honu!

    • Zdeněk napsal:

     Za rok?

   • milan havel napsal:

    Takže pokus o opuštění republiky byl důvod k zabití ! Hezká ideologie !

  • Jan Převozil napsal:

   Plně souhlasím.
   Kdo utíkal přes dráty? Kriminálníci, veksláci, šmelináři (v 60-89)ap.
   Ty chytří normálně vycestovali. To co se o PSácích píše jsou dost slátaniny a lži.
   V tomto vévodí paní Miroslava Němcová z ODS. PSáky nazvala občany druhé kategorie.
   Že služební psi byli cvičení na skok na krk člověka a na trhání je absolutní blbost.
   Také, že služební psi v (SUPI) byli cvičeni na roztrhání člověka je také blbost.
   Ano, sloužil jsem na čáře, setkáváme se po letch na srazech. O těchto věcech se také bavíme. Já i většina lolegů jsme neměli vymyté mozky. Prostě jsme sloužili u PS. Velká většina z nás nikdy neměla za cíl někoho zastřelit. Když by měla být použita zbraň, tak střelba do vzduchu a pak na nohy.

   • Sam napsal:

    Ti PS , co mě jako 14 letého (j eště jsem neměl občanku), téměř denně při cestě do školy vlakem kontrolovali, nemohli mít mozky žádné, protože si mě nedokázali zapamatovat. Studenta, který měl 20 km od hranic na krku fotoaparát sebrali a drželi do příštího dne v poledne. A tak bych mohl pokračovat. Pohraniční stráž tady nebyla kvůli agentům nebo uprchlíkům, ale kvůli zastrašování pokojného obyvatelstva.

    • CEPILIF napsal:

     Souhlas, někteří to prostě žrali, s takovým jednim sem chodil občas do služby a přímo sem měl chuť ho zastřelit.
     Ten měl mozek zelenej.

    • petrph napsal:

     Tedy, z vlastní zkušenosti, já si stěžovat nemůžu, jednou jsme s kámošema zabloudili do hraničního pásma, ale fakt zabloudili, v šumavskejch lesích, tak nás tam pohraničníci „dostihli“ . Ale protože nás předtím pozorovali už 20 minut a viděli, že fakt nechceme přes čáru , ale motáme se furt v kruhu, tam nám jenom zkontrolovali doklady, a eště nás odvezli gazíkem do nedaleký vesnice na autobus .:)))

   • Jarda napsal:

    Souhlas

   • Ali napsal:

    Kolego vysloužilý pohraníčníku, zdravím. 87-89 ženíjní rota Bratislava. Neprojdou!

   • pablo41 napsal:

    Možná jste mozky vymyté neměli, ale máte je vymyté nyní. Zkoušel jste si za bolševika podat žádost o vycestování ?

   • Ivo napsal:

    Jo a kdo tedy roztrhal toho mladýho vychodoněmeckýho kluka na hranici pod Děvínem v osmdesatém osmém roce když ne služební psi? Prostě zelený gestapo!Je mi z těch bolševických esesmanů na blití..

  • M. napsal:

   „V čem jste lepší, než komunisté?“

   To myslíte fakt vážně? Copak dneska tu někdo střílí lidi ve jménu ideologie? A jenom proto, že chtějí do sousedního státu? Asi jste trochu chabrus na hlavu ne? 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️

   • Palo napsal:

    Zkuste si zjistit, kolik za tu stejnou dobu zabila policie a armáda vlastích lidí na demonstracích v demokratickém západním Německu, Anglii a nebo v USA. Myslím, že se budete velmi divit.

    • Pavel napsal:

     A tu fantasmagorii jak západoněmecká armáda cíleně „zabijí vlastní lidi na demonstracích“ máš odkud?

   • Lída napsal:

    Nebo zavírají mladé lidi za to, že tancují rock n´roll, případně si půjčují neschválené desky či knihy.

  • Honza napsal:

   No tak schválně, kolik bylo těch zastřelených pohraničníků?

   • Zdeněk napsal:

    Honzíku,tak dva nanejvýš tři. Stačí pro potvrzení tvého názoru?

   • Martin napsal:

    Myslíte zastřelených pohraničníků , kteří byli synové pohlavárů nebo zapálených komunistů ? určit tam kněze ani kulaka nenajdete. v sebeobraně a strachu o svůj život a o životy svýh příbuzných , nechte si tyhle krypl kecy a pokud se VÁM to nelíbí – šup na Východ do matičky Rusy – tam se určitě vyblbnete a mi tady budeme mít o jednoho nemyslícího méně , a bude líp

  • Jaroslav napsal:

   K vašemu názoru podotknu jen tolik – kdyby bolševik umožnil občanům Československa volné vycestování do celého světa, tak žádný „mírumilovný občan“ by nemusel přecházet přes čáru se zbraní v ruce, ale přešel či přejel by normálně přes hraniční přechod, stejně jak se cestuje dnes a jak se cestovalo za první republiky a dokonce i za Rakousko-Uherska, které je dodnes mnohými líčeno jako „žalář národů“.

  • Pavel Pokorný napsal:

   Vaše drzost, se kterou si dovolujete dávat na roveň komunistickou špínu se současnými poměry, je přímo nekonečná.
   Ptát se vás, jestli se za to svoje žvástání alespoň stydíte je předem zbytečné.
   Vy božeskej západe, soudného rozumu nemaje.

   • Zdeněk napsal:

    No ono to tak špinavé nebylo,jó to dnes,marast všude.

   • Moutain napsal:

    Je vidět,že maji ty hlavy prázdny do ted a ani se za to nestydi.

  • Karel Bláha napsal:

   Tady není co dodat,naprostý souhlas.

  • olson napsal:

   přesně tak.
   👍

 3. Vratislav Zapletal napsal:

  Ti kdo utíkali věděli do čeho jdou, věděli co riskují. A byla válka. Studená, ale válka a vyvolal ji západ. NATO vzniklo v roce 1949 za jasným účelem a to, že to bylo na obranu, to nežeru. Historie NATO jasně ukazuje, jaký je pravý účel této organizace. Agresivní, dobyvačný, vojenský pakt ve službách USA.

  • Honza napsal:

   Už ty starý příručky vyhoďte. Lidi vás pak mají za blázna.

  • Martin napsal:

   Tak by to chtělo oprášit dějepis ne ? Kdo postavil zeď v Berlíně a ostnáče na hranicích, USA ? studená sprcha a trochu vzdělání …než něco napíšete

 4. vastar napsal:

  Vraždění na československých hranicích
  Od roku 1948 do roku 1989 bylo hlídkami pohraniční stráže zastřeleno 144 lidí.
  Od roku 1933 do roku 1945 bylo v Evropě zavražděno 6 milionů židovských občanů fašistickými germánskými vrahy a jejich posluhovači a desítky milionů nevinných mužů, žen a dětí nežidovského původu

  • Pavel napsal:

   Chceš říct, že život jednoho člověka je cennější než život jiného, a to jen proto, že ho zavraždil nácek.

 5. Vlado1 napsal:

  Odhlédnuto od zvláštního k obecnému:
  Každý režim si překrucuje dějiny dle svých vlastních potřeb. Dnešní nevyjímaje. Proč by měly úřady, nebo média lidem říkat, co a jak si mají pamatovat? Oni jsou pouze SERVISEM autentických a svéprávných občanů této země! Nikoli jejich pastevci! Za bolševika mne pohoršovala národní fronta, dneska je to Hlídací Pes a jemu podobná systémová média, která nekladou důležité otázky, ale pouze papouškují ustálená hodnotová klišé a emocionálně manipulují.

  • Moutain napsal:

   A proč nezůstanete u Parlamentních listů a čtete Hlidaciho psa?

   • Vlado1 napsal:

    – Protože uzavírat se do informačních bublin škodí diskuzi a demokracii.

  • olson napsal:

   VELMI dobře Vlado1 !!!
   👍🙌🙌🙌🙌🙌👌

 6. Josef Járos napsal:

  Nevím zda tuto dobu je třeba ještě oživovat pomníky,Dobu kdy náš stát byl jeden velký gulag po knutou bolševika.Svoboda jednotlivce a možnosti cestování jako to je v celém světě byl jen sen a pokud člověk hodlal tento gulag opustit a nedostal výjezdní doložku,poté se snažil jít přes dráty, které hlídali pomatenci lampasáci s jejich vojáky, kterým slibovali opušták za zachyceného narušitele, pak měl často jen smůlu. Byl chycen a často i zastřelen. Bydlel jsem u hranic a tak jsem situaci viděl již od mládí.Soudruzi lampasáci byli většinou ožralové a inteligenčně na nízké úrovni , ale oddaní straně.Jejich neomezená moc v pohraničí byla vidět všude.Kontraši ty už vyřešili i jine připady, tak chlapy kurva kde je ta pištol.Tak to byl přesně vystihující moment lampasáka.No a pokud dnes tito vrahové vlastních občanů staví pomník tomu jak se psy honili a stříleli své spoluobčany jen ukazuje co to bylo za duševně zaostalé lidi. Být hrdý, že jsem zabíjel a utiskoval své spoluobčany může být jen zrůda srovnatelná s dozorci z fašistických lágrů.Jen chudák pes vlčák, věrný přítel obránců hranic Chodů za to nemůže , že jej zneužil bolševik.

  • Vlado1 napsal:

   Oni mají právo si sochu postavit – vy máte právo jim ji polít červenou barvou. Lidé se nemusí shodnout na výkladu světa – a mohou svůj názor demonstrovat činem, pokud není kriminální. Musí však spolu žít – a proto je demokracie možná pouze za podmínky, že se naučíme toleranci k jinakosti. Jinak se tady časem všichni pozabíjíme. Vzájemné pohrdání a dehumanizace oponenta je k tomu slušný předpoklad.

   • Jantar02 napsal:

    Mýlíte se. Pokud oni si postaví sochu na soukromém pozemku a vy ji polijeme rudou barvou, tak se dopoustite trestného činu.

    • Vlado1 napsal:

     – Spíše přečinu. S tím musí aktivista počítat. Dnes tím naopak získá vítanou publicitu, neboť i negativní reklama je reklamou.
     Mluvím o právu přirozeném – morálním. Na druhou stranu by šlo argumentovat, že pokud socha propaguje hnutí směřující k potlačení demokratických svobod způsobem, který zasahuje do veřejného prostoru, může být stavitel stíhán bez ohledu na fakt, že stojí na soukromém pozemku.

  • Radek napsal:

   Souhlasím s „Josef Járos“ – žil jsem jen 1, 5 roku (kolem 1970) v blízkosti hranic. Vojáci na PS- rotách byli obětmi zrůdného způsobu „ochrany“ hranic. Na rotách do nich velitelé „lili“, co tehdejší režim vyžadoval. Na vycházky mezi obyvatele příhraničí neměli mnoho příležitostí což, jejich izolovanost a dobré ovlivnění umocňovalo. Bohužel, někteří stále věří, že čekali na nepřítele ze západu.

  • Jirka napsal:

   Tak jste jim to dnes nandal, na netu za klávesnicí. Když tu tak hartusíte, řekl jste jim do očí už tenkrát že jsou to ožralové na nízké inteligentní úrovni a že mají vymyto v hlavách a že jsou to vrazi vlastních občanů? Asi ne, ani jste necekl hrdino že? Tak stáhněte opět ocas mezi nohy a vlezte pod stůl jako tenkrát.

   • Dr. B napsal:

    Nebylo by to hrdinské, ale jen hloupé jim (bolševickým věčně ožralým a tupým lampasákům) říct, co si o nich mnozí lidé již tenkrát mysleli, jak radíte Josefovi.
    Naopak pokud mu vyčítáte, že je dnes hrdinou za klávesnicí, který „jim to nandal,“ uvědomte si, že děláte přesně to samé vůči jeho osobě. Ale bolševický pohrobek patrně nikdy nebude mít mentální kapacitu na to, aby dosáhl na jen minimální hranici sebekritiky k tomu potřebné.
    Takže jestli má někdo stáhnout ocas a zalézt pod stůl, jste to právě vy, pane hrdino.
    Hezký den 😉

 7. Vladimir Dvořák napsal:

  Sochy ani kluci na čáře za nic nemůžou. Prostě byla taková doba. Když bych někoho nechal projít tak jsem sám skončil v Sabinově. A nééé každý kdo šel přes dráty byl inženýr nebo lékař. Přes dráty utíkali většinou kriminálníci a lidi co už neměli co ztratit. U nich člověk nikdy nevěděl co má čekat a jakou má zbraň !!! Inteligence většinou vycestovala se zájezdem. Ano, přiznávám, že člověka na útěku rovnou zastřelit byla špatná věc. O tom žádná. Ale kdo tohle všechno vymyslel ? Kdo v kriminálech politické vězně mučil a týral ? Kolik skutečných zločinců bylo po roce 89 odsouzeno ? Dneska až po 30 letech vytáhnou nějakého 90 letého staříka před soud aby byla nějaká komedie. Za tuhle dobu byl někdo přímo odpovědný a nikdo z nich nebyl souzen, naopak jsou z nich vlivní podnikatelé a politici !!! Je odsuzujte a nééé nás, obyčejné vojáky z čáry.

  • Jindra napsal:

   Super a dobře napsané. Když to tady jen tak letecky pročítám, tak někteří zde melou opravdu hovna, jako ten jeden co psal o spolužákovi, kterého zadrželi PS 20 km od SH s foťákem na krku. Vždyť bylo hraniční pásmo a za ním operoval jen pátrač a to také jen do malé vzdálenosti. To podle toho trouby by museli pozatýkat všechny hosty v Mar. Lázních co se fotili na kolonádě, protože také jsou do 20-ti km od SH. Vždyť je to k smíchu. To je to, že dnes není vojna a mladí ví hovno a jen melou sračky. Hezký den všem a nebudeme si kazit náladu.

 8. Jiří napsal:

  U uměleckých děl ve veřejném prostoru jde především o uměleckou úroveň díla. Vše ostatní, pokud nejde o zjevnou nestoudnost, by mělo jít stranou. Trocha tolerance patří ke kultuře…

 9. brambůrel napsal:

  myslím si, že tradice našich pohranoičníků je stále živá, ta socha je kusem historie je v pořádku, že je tam

 10. Jarek napsal:

  Když tak tepete ten údajný západní agresivní přístup, tak si zkuste představit, jestli by vám prošlo postavit v padesátých letech v pohraničí sochu prvorepublikového četníka, nebo nekomunistického politika či nedej bože katolického kněze či světce. takže pánové ty keci o dnešní cenzuře a propagandě si nechte, protože kdyby tu fakt byla prozápadní cenzura, tak byste si nemohli tady ani napsat žádný komentář a pravděpodobně většina z těch do dnes podporují Rusko a putina u nás by už seděla v kriminálech, stejně jako v nich seděly stovky ne-li tisíce prozápadních vojáků, letců, novinářů a dalších aktivistů když tu vládl světový mír se Sovětským svazem na věčné časy. Přestaňte tu šířit tyhle nesmysli a jestli máte pocit že žijete v totalitě, tak odjeďte pryč do tolik svobodného Ruska nebo kamkoli jinam. Narozdíl od komunistů vás tu totiž v tom pro vás tak nepřátelském kapitalismu nikdo nedrží a už vůbec ne se zbraní v ruce. to že studenou válku vyvolal západ nebudu komentovat, tyhle zjednodušující výklady jsou stejně ubohé jako to, že za ni může jen SSSR. Kdo ale historii nechce číst a jen plká co se mu hodí bez širších souvislostí s tím se diskutovat nedá. A když čtete tolik těch údajně svobodných a pravdivých médií, jak to že je ta údajná vámi tolik kritizovaná cenzura ještě neskrouhla? tyhle keci o tom o co je teď vládnoucí režim lepší než Ksč a její režim fakt nesnáším. Nejde o to být prozápadní nebo proruský, ale hlavně o to neříkat polopravdy a nesmysli. Lidé kteří utíkali za hranice většinou žádné zbraně neměli a pokud je měli, tak byla přece podle vás ta válka ne a ve válce se střílí a to na obou stranách. A kdo je pak v právu teda? Pokud ale máte v hlavách samá ta spiknutí, agresi a nepřátelství hlavně jak nás ten ohavný západ všechny utlačuje no tak to se fakt asi nedohodneme. Jak říkám komu se tady u nás nelíbí ať jede pryč a přestane otravovat život těm, kterým se tu taky náhodou třeba líbí a rádi by tu měli slušnou vládu a ne vládu zlodějů, komunistů a zakuklených fašistů v podobě Okamury a jiných podobných viz. V. Volný například. Jenže na netu si může každej kecat co chce protože většinou ho to nic nestojí. Dá se tu lhát, říkat nesmysli, cpát lidem do hlav nesmysli o kdejakém spiknutí, podvodu apod. Svoboda občana a demokracie kterou se kdekdo dnes tolik ohání nespočívá v tom že si budeme říkat, myslet a dělat cokoli co se nám zlíbí, to je pro méně znalé anarchismus a anarchie bez státního zřízení. Já jsem mluvil s lidmi kteří z Ruska odešli, mluvil jsem s lidmi kteří žijí léta na západě a trpí tam rasismem, znám lidi, kteří byli ve válce kde jim na hlavu padaly jak americké tak ruské rakety a další skvělé vynálezy 21. století takže mi tu nevykládejte o zlém západu a hodném Rusku či naopak. politici jsou buď lidé kteří se snaží o něco rozumného nebo jsou to šmejdi bez svědomí a je jedno odkud přijdou. Odkud se ale znovu a znovu vzala a bere podpora pro diktátory, autoritáře, vrahy v čele různých států a vlád? Kdo tyhle lidi poslouchá a podporuje? Samozřejmě nějaká tajná světová organizace ne? Kdepak!!! Jsme to my všichni, kteří nejdeme k volbám, nečteme nic o politice, vpodstatě nás nezajímá nic mimo náš úzký obzor, máme v hlavách strachy a předsudky vůči lidem jiného chování, barvy pleti, kultury apod. mnozí z nás jsme pokritci kteří něco jiného dělají a říkají, kteří mají jeden metr na sebe a jiný na ostatní. Dokud budeme věřit všem laciným lžím o prosperitě o Eu, o Rusku o Nato atd atd. nehneme se nikam. Pořád se nám budou strůjci propagandy z obou stran akorát chechtat, protože nás zase napálili a dostali. Pohraničníci dělali svou práci v rámci tehdejších zákonů a pravidel. To ale neznamená že to nemohou být zločinci, protože každý kdo zabije člověka ve jménu čehokoli se pohybuje na tenkém ledě. Zločinci z řad SS vraždili milióny a také jen poslouchali rozkazy nebo ne? Proto bych nechtěl být vojákem, policistou nebo někým takovým, protože ne vždycky bych mohl ověřit jestli rozkaz který jsem dostal je opravdu správný a jestli při jeho plnění náhodou nekonám zlo. mít ale úctu k hrdinům z řad vojáků a policistů kteří jsou čestní a zodpovědní a nasazují životy při každé přírodní katastrofě, při ochraně proti teroristům, proti zločincům, atd. je správná věc. Musíme ale poctivě rozlišovat kdo je kdo a spravedlnost je velmi křehké zboží. Vraždit se dá ve jménu svobody stejně jako ve jménu rudých hvězd jak to z historie můžeme bohužel vyčíst, ale pořád jsou tu morální hodnoty, které existují bez ohledu na to co si o tom kdo z nás myslí. Pravda a lež, ne z nějakého úhlu pohledu ale fakt pravda a lež. láska a nenávist, soucit nebo lhostejnost, logická úvaha proti demagogii apod. Ale to chce trénovat nejen ego, nejen svaly a nabubřelé sebevědomí, ale taky skromnost, úctu k životu a k pravdě a k druhým lidem, trénovat mozek a jeho znalosti čerpat nejen z internetu a googlu jak to mnohdy děláme, ale poctivým a dlouholetým studiem knih, pramenů, pojmů které potřebuji pro obor kde pracuji atd. náboženský i politický fanatismus a sektářství se vyznačují stejnými nebo podobnými znaky. Kdo staví pomníky pohraničníkům a myslí si že koná dobrou věc, má na to právo z hlediska své vlastní svobody svědomí a přesvědčení. Ale ti kdo v pohraničnících vidí zločince kterým by se sochy rozhodně stavět neměli mají stejné právo prosazovat svůj názor a svobodu svědomí a přesvědčení. Výkřiky o tom jaká tu vládne prozápadní cenzura nejsou názor ale jen výkřiky a demagogie, kdyby tu taková cenzura totiž vládla, nemohlo by se tu nic takového objevit co by nebylo prozápadní. Před lety kdy nebyl internet komunistům uniklo cenzurou jen málo z toho co se nehodilo nebo nesmělo psát a pokud to uniklo, tak to často bylo jen hloupostí cenzorů ne že by najednou byli milosrdnější. Myslíte si snad že kdyby se opravdu chtělo, že by nešlo hlídat podstatně víc co, kam a kdo píše jako komentář nebo články na webu? Nebuďte naivní. Dohledat a potrestat za autorství článků, fotek, příspěvků na sociální sítě by šlo mnohem víc, ale nikdo to moc nedělá, protože je s tím práce a vždycky by někdo začal řvát cosi o cenzuře a totalitě jak to často slyšíme už teď. V zemích kde cenzura opravdu je se toho hlídá mnohem víc než u nás. Takže milí kritici zlého západu a dnešních časů buď nevíte co cenzura opravdu je a hloupě kecáte, nebo to dobře víte a pak nejen že kecáte hloupě, ale vědomě lžete a obelháváte sami sebe a každého, kdo vám na ty vaše řečičky skočí. Takže očekávejte kdy prozápadní zlé vlády zavřou hranice, postaví svou verzi pohraničníků a začnou vás honit když se budete chtít vzdálit někam, kde se bude podle vás žít lépe!!! jak říkám nikdo vás tu nedrží a pokud se tady máte tak špatne, můžete si vyzkoušet žít jinde a uvidíte. Nikoho odsud nevyháním a nestavím ploty z ostnatého drátu, jako tolik komentovaní pohraničníci. A ještě poslední věc. Kdyby mi tu někdo chtěl čistě náhodou nadávat a vyhrožovat jak už to také z webu znám, tak s tím neztrácejte čas. já zas tak moc někam nepíšu, protože mám na práci užitečnější věci než se tu dohadovat o věci z mého pohledu jasné, prokazatelné a pro lidi se zdravím kompasem co je dobro a zlo naprosto srozumitelné.

  • Ouhrabka Marcel napsal:

   Jarek ? 100% s vami souhlasim.

  • Martel napsal:

   Všechny ty vaše zvraty jsem nečetl. Ale, kdo plánoval už na konci 2. sv války válku , to je celkem jasné. Churchill měl připraven plán, jak se spojit se zbytkem Wehrmachtu a bez zastavení pokračovat směrem na východ.

 11. Jarek napsal:

  Pohraničník nebyl obyčejný kluk, k pohraničníkům se člověk musel trochu propracovat nebo tam byl přidělen a tu ideologii musel alespoň navenek žrát aj s botama. Pokud někoho chceme soudit, posuzujme konkrétní lidi a situace, ale také symboly. Sochu německého vojáka strážícího západ před zlými barbary z východu bychom asi nechtěli a Němi už vůbe ne tak o čem to tu furt sakra diskutujem.

  • olson napsal:

   kecy v kleci.
   Táta ani nebyli v KSČ, táta v r. 1968 s partou zapálil Rusákům náklaďák, mě vyhodili z pionýra, a přece jsem byl přidělen na čáru. Včíl mudruj, znalče 🙂

 12. Radek napsal:

  Námořník se psem.

 13. Jerkam napsal:

  Je dobře, že tam socha je. Aspoň bude připomínat temnou dobu naši minulosti, aby i naše děti poznaly tuto temnou dobu a nedopustily, aby se někdy vrátila.

  • Pepa napsal:

   Dětem je to jedno, jsou bez budoucnosti a budou žít v chudobě bez vlastního bytu a bez práce. Díky kapitalismu.

   • Gregor napsal:

    Díky kapitalismu vznikla, hlavně po 1945 (ovšem jen západních zemích), nejpočetnější střední třída, která rozhodně není chudá.

 14. ladislav napsal:

  všem, kteří tady příslušníkům PS nemohou přijít na jméno, Tady se hrabete v minulosti hlavně do r.1960. O tom, co jim hrozí bylo všem jasné ,kdo se pokoušel přejít ilegálně státní hranici, Byl tady na to zákon a došlo k porušení zákona.Ti samí pak adorují Mašíny, kteří měli zákon při vraždách a loupežích u zádele. Nikomu z těchto mravokárců nevadí jak si USA brání své hranice s Mexikem.Tady, ale přesně ví co a jak.

  • Martin napsal:

   tak podle toho co píšete byli všechny popravy za heidrichyády O.K. protože se děli podle tehdejších zákonů? Už dlouho přemýšlím si udělat na svém pozemku viditelný pomník na památku bratří Mašínů, protože ti byli po roce 48. jedni z mála kdo měli odvahu se postavit komunustickým vrahům. A to že se vůbec nechtěli stát mučedníky a likvidovali bolševické přisluhovače na nich oceňuji nejvíce!

   • josef napsal:

    … ale oni ti Mašíni zabili také policisty v NDR a tam -i po sloučení obou států, to zabití nikdo nezrušil, čili rozsudek nad nimi (M. a kol.) trvá…

  • olson napsal:

   Bravo ladislave, 👍👍👍.
   Ale fanatikům se těžko vysvětluje cokoliv..

  • Dr. B napsal:

   Jeden drobný rozdíl by tu přece jen byl. Naši pohraničníci krom toho, že chránili hranici před „nepřítelem z venčí“ zabíjeli i lidi prchající odsud. Zde tedy vaše přirovnání k hranici USA a Mexika s prominutím kulhá na obě nohy.
   Hezký den 😉

  • Gregor napsal:

   Je rozdíl, jestli někdo chrání hranici proti těm, co chtějí na mé území z venku, nebo střílí do vlastních lidí, kteří chtějí ven!

 15. Admirál napsal:

  Když můžou mít pamětní desku Vlasovci, když může být v Jizerkách kříž připomínající Wemacht, tak prone Pohraničník.

  • Vlado1 napsal:

   Protože historii píšou na věčné časy vítězové. A po cca 40 letech si to vymění . . .

 16. MILOSLAV.PRŮŠA napsal:

  Na hranice jsem byl poslán jako voják v r.63-65.Nevím komu jsem co udělal,že jsem musel celé 2 roky sloužit na čáře s Bavorskem.Dnes ale mám na to jen vzpomínky. Do Německa jsme to měli 600 m a do naší vlasti 15 km.Za dva roky 2 vycházky a nějaký ten opušták.Byla to tvrdá vojna.Na nikoho jsme za tu vojnu nestříleli,ale za to jsme se těšili do civilu.Kdo nás hází do jednoho pytle s komunisty tak to není pravda.Tam jsem ale poznal co je kamarádství.AHOJKY

 17. Zdeněk napsal:

  V rámci vyváženosti ,která se tak vehementně protlačuje,bych rád uvedl, že většina narušitelů neutíkala jen z důvodů nemožnosti zde žít. O tom svědčí i zabití a zavraždění ochránci státní hranice a to již od dávných dob. Bylo by namístě všem postavit pomník. Můj otec žil a sloužil na Zvonkové s údajným Králem Šumavy Hasilem a není jediný kdo jeho činnost vidí jen jako hrdinu odboje. Spíše naopak člověk z nejchudčích poměrů za převádění si zvykl na peníze,děvčata a velmi bohémský život, neváhající po vlastních kamarádech hodit granát a střílet. Pomník pohraničníka odstraníte,ale postaví se další a z paměti jen tak záslužná činnost všech ochránců hranic země České nevymizí a proto jim všem velké poděkování.

 18. Pe napsal:

  Pohraniční stráž plnila svou vlasteneckou povinnost dle zákonů ČSSR.
  Ten kdo utíkal přes čáru porušil tehdejší zákony a byl po právu potrestán. Takže vše bylo v souladu s právem.

  • Gregor napsal:

   Pe: Vůbec ne! V roce 1986 ČSSR podepsalo mezinárodní zákon, že každý člověk může odejít ze své země, kdy se mu zachce. Na západě vždy zcela samozřejmé. Od té doby jsou všechny ty tabule na hranicích proti zákonům vlastní země, což je vládě dobře známo. Přesto nechá těm, co chtějí v klidu odejít, dále střílet do zad.

 19. Pepa napsal:

  Nauč se pravopis, soudruhu Jarku.

 20. Pavel Liška napsal:

  No, ještě bych pochopil, kdyby ti chrabří pohraničníci zasahovali proti lidem domáhajících se vstupu do ČR, ale proboha proč stříleli na lidi co odtud utíkali ?!!
  Bránit hranice je OK. Někdy dokonce nutnost. Ale proti nájezdníkům domáhajících se vstupu do republiky. To by mimochodem měla být dnes ( i podle proklamací z Bruselu ) povinnost všech států EU na jejich vnější hranici. Ale to se neděje. To je fujky fujky. Hranice jsou relikt národních států. Ty v naší zářné budoucnosti potřebovat nebudeme. To ovšem neznamená, že souhlasím se stavěním soch oslavujících restriktivní ozbrojené složky střílející a pronásledující lidi, prchající před zločinným režimem. Těch pomatenců je mi líto. I oni jsou obětmi bývalého režimu, s jejich vymytými mozky.
  Ovšem, jak už tu někdo nadhodil, když už představitelé EU mohou odhalovat sochy Marxovi …. : https://echo24.cz/a/SBWLW/facka-postkomunistickym-zemim-juncker-odhaluje-sochu-marxe-darovanou-z-ciny

  anebo ta krásná nová socha Vladimíra Iljiče v Berlíně : https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/v-zapadnim-nemecku-odhalili-ceskou-sochu-lenina-40328276
  No, svoboda projevu je zaručena. Zaplaťpánbůh za to …. Tudíž i pro členy PS ČSLA.

 21. jirka52 napsal:

  Každý stát má právo hájit svoji státní hranici a to oběma směry. Amíci to dělají celou svojí historií za využití všech možných prostředků včetně střelby a obrovských plotů. Ale to je zjevně v pořádku! Naše hranice byla tehdy střežena nejen z idologických, ale i čistě praktických důvodů. Že je hranice chráněna ozbrojenou ostrahou všichni věděli a ještě na tu skutečnost byli včas upozorňování tabulemi Pozor státní hranice, vstup zakázán, apod. Navíc se jednalo o nejméně 2 ohraničená pásma s ostrahou. A že nám sem Západ posílal diverzanty, sabotéry, špiony všeho druhu a vrahy bylo všeobecně známo a mnohokrát prokázáno, ale za to se nyní rozdávají vyznamenání. Skutečně je nejlépe se na to dotázat těch 30-ti letých pamětníků a historiků jak se u nás budoval od píky nový průmyslový stát, školy a nemocnice pro všechny, přehrady, zemědělství, strojírenství, sídliště atd. A teď je pravá chvíle, aby se to porovnalo se současností po téměř 70-ti letech. Chudobu, bezdomovce, nezaměstnanost, miliardáře, cizí nadnárodní korporace, překladiště, vykradený stát atd. jsme tady tehdy neměli. žili jsme skromněji, ale v klidu a jistotě.Změny už byly samozřejmě potřeba, ale ne skok do kapitalismu 19. století. To nechtěla ani většina těch, co v Práglu zvonili umíráček pro celou republiku. Oni chtěli „socialismis s lidskou tváří“ ala Dubček !!!

  • Henryk Jarosz napsal:

   Nalijme si čistého vína, soudruhu!!!
   Jakápak „nezaměstnanost“ a „bezdomovectví“, když fabriky brečí, že marně shání zaměstnance.

 22. zdenek napsal:

  Jsem nesmírně hrdý,že jsem sloužil u Pohraniční stráže a náctiletá politická nula ,která má funkci náměstka,jakýsi Řehák, ví kulové o tom,co chce sdělit veřejnosti.Znám osobně stovky bývalých hraničářů a jsou na svou základní službu u PS hrdí.Dnes bychom dvojnásobně potřebovali signální stěnu a brunoválce na svou vlastní ochranu před tmavou zběří, která ohrožuje celou Evropu,protože moloch jménem EU to nikdy nezvládne.Bohužel žádná růžová budoucnost nás nečeká.Je totiž pozdě.

 23. Gregor napsal:

  Oběť byla na obou stranách. Ti zastřelení, co chtěli ven, ti střílející, které tam zrůdný režim postavil.
  Po roce 1968 už to byl měsíčně jeden pohraničník, který sám zdrhnul na západ i se samopalem a psem.
  Každý, kdo pociťuje sympatie k takovému hnusnému režimu, by si měl trochu pročíst historii. Od praotce Čecha do únoru 1948 přes tu hranici mohl jít každý „hloupý Honza“ na zkušenou a nikdo po něm nestřílel. Pak se zase mohl vrátit jak se mu zachtělo a nikdo ho nestavěl před soud.
  Naštěstí je tomu od roku 1989 zase tak. Já tam chodím na houby, nasbírám dřevo na topení a často ani nevím, jestli jsem právě na té, či oné straně a každému je to úplně jedno.

 24. Gregor napsal:

  Kluk na Šumavské vesnici roste a jednoho dne se zeptá dědy:
  „Kdo vlastně žije tam za tím ostnatým drátem, ke kterému se nesmí?“
  Dědeček poctivě odpoví: „My vnoučku, my jsme ti za ostnatým drátem.“

 25. Galas napsal:

  Kdo chtěl jít na vojnu?My mladí bychom si raději užívali, ale VZS pro ty co tady píšou bludy vojenská základní služba povinná dle zákona jenom štadkrypli modrá knížka.Někteří nevzdělanci branný zákon platí dodnes a můžete být povolání i kdyby jste nechtěli to platí dodnes.Nevím co by jste volili. Sloužil jsem u PS mozek v 71 letech nemám vymýtý ,ale co čtu od neznalých tak ho asi mají propitý.Srovnávají to o čem ani nemají potuchy.Možná kdyby měli sloužit v lese samitak by se posr.li.Hrdinové.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost