Šéf mediálního výboru slovenského parlamentu Roman Michelko (SNS). Foto: TASR / Profimedia

My vám tu televizi zestátníme. Česká a slovenská alternativní média na jedné vlně

Napsal/a Vojtěch Berger 20. srpna 2024
FacebookXPocketE-mail

Srůstání české a slovenské dezinformační scény je mnohaletý trend. Publikum je podobné, jazykově příbuzné a se znalostí reálií sousední země. Současná vláda Roberta Fica však z alternativních médií udělala jeden ze svých informačních kanálů a naopak de facto zestátnila veřejnoprávní televizi s rozhlasem. Česko-slovenská kvazimediální scéna teď s viditelně posíleným sebevědomím doufá, že něco podobného by se mohlo povést i v Česku.

Když se předseda mediálního výboru slovenského parlamentu Roman Michelko nedávno chlubil na setkání fanoušků portálu Infovojna, že některé moderátory veřejnoprávní televize na obrazovkách lidé „už neuvidí“, byl zřejmě upřímnější, než sám zamýšlel.

Infovojna byla jedním z webů, o kterých současné špičky slovenské vlády už loni před volbami mluvily jako o médiích, která budou v případě návratu k moci preferovat – na truc seriózním redakcím.

Slovenská vláda z alternativních médií udělala de facto mediální mainstream. V něm se však za exkluzivní přístup k politikům platí příslibem nekonfliktních a nekousavých otázek a s žurnalistikou nemá kromě vnějších rekvizit typu mikrofon či kamera nic společného.

Michelkova Slovenská národní strana si vzala ve vládě na starost mediální agendu a tvrdí, že plní přání voličů Ficovy koalice zreformovat veřejnoprávní média tak, aby byla objektivnější a nestrannější. Kolik lidí si to skutečně přeje a co tato „větší objektivita“ má vlastně znamenat a jak jí chce vlastně dosáhnout, vláda neříká ani nevysvětluje. Legislativní válec však jede dál.

Minulý týden také vyšlo najevo, že zmiňovaní moderátoři hlavního veřejnoprávního diskusního pořadu Za pět minut 12 Marek Makara a Marta Jančkárová, o kterých mluvil poslanec Michelko, od září skutečně skončí.

„Co byste vzkázala posluchačům?“

Pojďme ale popořádku. Nejprve Ficův kabinet ještě loni snížil státní příspěvek pro veřejnoprávní RTVS, aby pak celý telerozhlas k letošnímu červenci zrušil a nahradil novou firmou STVR.

Na ni bude dohlížet kontrolní rada složená ze čtyř přímých politických nominantů ministerstva kultury (aktuálně vedeného Martinou Šimkovičovou rovněž za Slovenskou národní stranu) a pěti nominantů parlamentu na návrh jeho mediálního výboru (ten vede zmíněný poslanec Roman Michelko). Vláda přesto tvrdí, že to je posun k větší politické nezávislosti televize a rozhlasu.

Ministryně Šimkovičová, která má mediální reformu formálně v gesci, čelila za tyto kroky široké kritice, stejně jako za to, že je neobhajovala a nevysvětlovala v ostrých televizních debatách, třeba právě ve veřejnoprávním éteru. Když už se Šimkovičová rozmluvila, bylo to v „bezpečném“ prostředí alternativních médií – včetně těch českých.

Zvyšování zásahu česko-slovenským vysíláním o publikum sousedního státu má i své byznysové důvody. Například v relaci o finančních výsledcích Slobodného vysielača za letošní duben moderátoři rádia zmínili finanční podporu z České republiky ve výši několika desítek tisíc korun.

Do Bratislavy za Šimkovičovou přijela třeba moderátorka českého podcastového webu Rádio Universum Martina Kociánová a dala Šimkovičové volný prostor k obhajobě a sebeprezentaci. Viz například dotaz: „Co byste vzkázala našim posluchačům, teď i vašim, kteří doposud o vás čerpali zprávy jenom z českého mainstreamu?“. Šlo o názornou ukázku, jak česká a slovenská alternativní média cílí na stejné publikum.

Za zmínku stojí i to, že Martina Kociánová dříve působila ve veřejnoprávním Českém rozhlase, odkud ale musela odejít. Kvůli „pavědeckým dílům“ v jejím pořadu dostala dokonce Rada ČRo anticenu Bludný balvan. Sama Kociánová odchod vysvětlovala tím, že se jí „přihodil vlastní názor“.

Slovenská ministryně Martina Šimkovičová naopak před nástupem do funkce působila jako moderátorka youtubového kanálu TV Slovan. Ten kromě konspirací a proruských hostů – jako byl například šéf motorkářů Brat za brata pravidelně navštěvující Rusko Matúš Alexa – jednoznačně stranil jednomu politickému proudu, zejména právě Slovenské národní straně (SNS), za kterou ve vládě sedí i Šimkovičová.

Radní ČT ve Slobodném vysielači

Také zmíněný poslanec Roman Michelko je dobrým příkladem, jak česká a slovenská alternativní mediální scéna po letech vzájemného srůstání těží z toho, že se část jejích protagonistů dostala k reálné politické moci.

Michelko je (stejně jako Martina Kociánová) nositelem Krameriovy ceny, kterou v Česku řadu let uděluje Asociace nezávislých médií sdružující právě média blízká dezinformační scéně. Cenu loni kromě Michelka dostal i Peter Kršiak, jeden z moderátorů internetového banskobystrického rádia Slobodný vysielač, kde je Michelko pravidelným hostem.

Robert Fico byl v reportáži podle radního ČT Veselého vykreslen cíleně jako zloduch: „Rozumím tomu, protože spousta slovenských voličů žije v České republice a tak dále. Dobře vědí, proč to dělají,“ konspiroval o údajných motivech ČT člen jejího kontrolního orgánu.

Právě Slobodný vysielač je tradičně prostorem, kde se protíná česká a slovenská scéna alternativních médií – v hostech, tématech i moderátorech. V různých relacích zní čeština a probírají se česká témata či české přesahy témat slovenských (což je z pohledu tvůrců obsahu tohoto rádia téměř cokoli).

Zvyšování zásahu česko-slovenským vysíláním o publikum sousedního státu má i své byznysové důvody. Například v relaci o finančních výsledcích Slobodného vysielača za letošní duben moderátoři rádia zmínili finanční podporu z České republiky ve výši několika desítek tisíc korun.

„Doufám, že s vámi může národ počítat.“

Tradičním tématem vysílání je také vymezování se vůči seriózním médiím, respektive takzvanému „mediálnímu mainstreamu“. K tomu patří i kritika médií veřejnoprávních, a to i od hostů z Česka. Už před čtyřmi lety tak byli hosty relace Na prahu zmien dva současní členové Rady České televize Lubomír „Xaver“ Veselý a Pavel Matocha.

Relaci moderuje Stanislav Novotný, předseda zmíněné české Asociace nezávislých médií a organizátor Krameriových cen.

O úrovni objektivity těchto rozhovorů svědčí například závěr povídání s Lubomírem Veselým, tehdy ještě kandidátem do Rady ČT, z února 2020: „Doufám, že s vámi můžeme počítat. Tedy myslím jako národ,“ loučil se Novotný. A Veselý odpověděl: „O tom vás mohu ubezpečit. Pokud budu pociťovat tu podporu lidí, kteří mi píšou a jsou to desítky, stovky, tisíce mailů, a zpráv všeho druhu. To cítím jako závazek.“

O pár měsíců později byl Novotného hostem další člen Rady ČT Pavel Matocha:

Hlavně, že jsi dostál všem svým slibům a opravdu se snažíš ten dlouho neřešený problém, který se jmenuje Česká televize, nějakým způsobem začít řešit. Že jsi našel cestu k těm ostatním a oni k tobě a my jsme od začátku věřili, že ty jsi jeden z těch lidí, kteří, když se tady licitovalo, koho ten parlament vybere nakonec, tak jsme byli přesvědčeni, že ty jsi ten správný člověk, takže já ti za to děkuju, děkuju ti za to, že plníš své předvolební sliby bych řekl,“ loučil se Novotný s Matochou.

Zloduch Fico a další konspirace

Ukazuje to, jak alternativní média v některých kandidátech do mediálních rad vidí šanci k prosazení svých vlastních zájmů, včetně oslabení veřejnoprávních médií. Na Slovensku se to faktickým zestátněním telerozhlasu už podařilo, Česko zatím na první pohled odolává a vláda Petra Fialy – přes kritiku části firem a soukromých médií – trvá na zvýšení koncesionářských poplatků.

Alternativní mediální scéna ale nikterak překvapivě propaguje pravý opak. A znovu u toho jsou staré známé tváře. Zmíněný radní ČT Lubomír Veselý loni v rozhovoru s Miriam Šramovou (asistentka poslance Slovenské národní strany Ivana Ševčíka, která se prezentuje jako novinářka a dává bez oponentury prostor zejména politikům současné vládní koalice) na jejím youtubovém kanále kritizoval mimo jiné reportáž České televize o Robertu Ficovi.

Tehdejší opoziční lídr a současný premiér byl v reportáži podle Veselého vykreslen cíleně jako zloduch: „Rozumím tomu, protože spousta slovenských voličů žije v České republice a tak dále. Dobře vědí, proč to dělají,“ konspiroval o údajných motivech ČT člen jejího kontrolního orgánu. Navrhoval také, aby si lidé mohli vybrat, kterému médiu vedle těch veřejnoprávních své poplatky pošlou. „Čekám na bod zlomu,“ řekl ke vztahu alternativních a tradičních médií Veselý.

Letos podpořil česko-slovenskou dezinformační scénu aktivně sám Veselý, když dal v televizi XTV, jejíž je hlavní tváří, prostor vydavateli slovenského konspiračního časopisu Zem a vek Tiboru Eliotu Rostasovi.

„V mainstreamu se musí (novináři) držet linie, ať už v Čechách nebo na Slovensku,“ obhajoval důležitost alternativních médií Rostas v březnovém rozhovoru s Veselým. Sám Rostas si redakční nezávislost či svobodu slova nicméně vykládá po svém – v minulosti byl odsouzený za šíření antisemitských textů a jeho časopis Zem a vek kvůli problematickému obsahu před časem stáhly z prodeje některé řetězce supermarketů na Slovensku.

A Lubomír Veselý dotřetice – loni Robert Fico krátce po nástupu do vlády dal exkluzivní rozhovor právě televizi XTV. Ani tady však nešlo o žurnalistiku, ale spíše o nekonfliktní povídání.

Když je z dezinfoscény mainstream

V kontrastu s tím jsou čerstvé zkušenosti České televize a Českého rozhlasu, jejichž zpravodajství více či méně otevřeně přiznává, že ho slovenští vládní politici začali bojkotovat nebo si klást podmínky pro rozhovor tak, aby se vyhnuli oponentuře zkušených moderátorů.

Například ministr zahraničí Juraj Blanár dal rozhovor Českému rozhlasu jen s podmínkou, že se odvysílá v nekonfliktním krajanském vysílání Stretnutie.

„Výsledek nedávných slovenských parlamentních voleb a kampaň před hlasováním prezidentským tamtéž vytvořil pro nás velmi nepříjemnou realitu, kterou bohužel známe i z některých dalších kontextů. Představitelé stran Smer, Hlas nebo SNS se začali našemu vysílání ve velkém vyhýbat,“ napsal šéfredaktor Českého rozhlasu Plus Josef Pazderka v odpovědi na jednu z posluchačských stížností, kterou na jaře projednali radní ČRo.

Pro česká a slovenská alternativní i čistě dezinformační média jsou tohle všechno povzbuzující signály. Slovenská vláda z nich totiž udělala de facto mediální mainstream.

V něm se však za exkluzivní přístup k politikům platí příslibem nekonfliktních a nekousavých otázek a s žurnalistikou nemá kromě vnějších rekvizit typu mikrofon či kamera nic společného. Jestli je tento model naplno přenositelný do Česka, se ukáže možná už po příštích parlamentních volbách.


Tento text vznikl ve spolupráci s portálem Aktuality.sk a s podporou Mezinárodního tiskového institutu (IPI)

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)