Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
,

Bez migrantů by se moderní Česko neobešlo, v oboru IT jich tu pracuje nejvíce z vyspělých zemí

Bezmála třetina všech kvalifikovaných zaměstnanců v oboru informačních technologií v Česku jsou cizinci – de facto ekonomičtí migranti. Je to spolehlivě nejvyšší podíl ze všech vyspělých zemí sdružených v Organizaci pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD). Až po Česku následuje Irsko, Izrael a Spojené státy.

Plyne to z nedávno publikované zprávy OECD zaměřené na migraci: International Migration Outlook 2020. Podíl vysoce kvalifikovaných migrantů v poměru k domácí populaci pracující v oboru informačních a komunikačních technologií:

Poptávka trhu ve většině zemí převyšuje nabídku absolventů v oboru, a tak si firmy vypomáhají přísunem kvalifikovaných lidí ze zahraničí.

I v době postupně rostoucí nezaměstnanosti a v době omezeného cestování kvůli pandemii trvá podle českého Ministerstva průmyslu a obchodu mezi tuzemskými firmami zájem o zaměstnávání kvalifikovaných lidí ze třetích zemí.

V podstatě jedinou cestou, jak takové zaměstnance do Česka dostat, jsou nyní vládní programy ekonomické migrace: Klíčový a vědecký personál, Vysoce kvalifikovaný zaměstnanec a Kvalifikovaný zaměstnanec. Jen takto může cizinec získat oprávnění, které potřebuje k pobytu a „dlouhodobějšímu výkonu ekonomické činnosti na území ČR“.

Právě sem spadají zejména pracovníci IT, inženýři, či statutární zástupci firem. Významnou část těchto pracovníků v Česku tvoří lidé z jiných zemí Evropské unie.

IT je mimochodem celosvětově jeden z nejrychleji rostoucích oborů ekonomiky. V Česku jeho rozvoj souvisí i s deklarovanou snahou tuzemské ekonomiky „přepnout“ na výrobu s vyšší přidanou hodnotou.

Jen mezi lety 2005 – 2018 se počet zaměstnanců v oboru zvýšil v Evropě o 42 %, v USA dokonce o 68 %. Podle amerických statistik je 48 % zaměstnanců v kalifornském Silicon Valley ve věku 25 – 44 let zahraničního původu.

Jen málo „českých cizinců“

Kromě toho Česko podporuje i program Kvalifikovaný zaměstnanec, zaměřený na pracovníky na pozicích, o něž mezi Čechy a Češkami zájem příliš není: montážní dělníci, řidiči, šičky a další. Tento program se týká konkrétně těchto vybraných zemí: Bělorusko, Černá Hora, Filipíny, Indie, Kazachstán, Moldávie, Mongolsko, Srbsko a Ukrajina. Na počet takto přijatých zaměstnanců vláda stanovila kvóty.

Celkově – podle OECD – je podíl cizinců na české populaci osmiprocentní, od roku 2007 se jejich počet zvýšil o 41 %. Nejčastěji jde o Slováky, Ukrajince a Vietnamce. Podle Českého statistického úřadu činil podíl cizinců s pobytem v ČR nad 12 měsíců v roce 2019 jen 5,4 %.

Jak ukazuje graf níže, Česko má mezi zeměmi OECD jeden z nejmenších podílů cizinců v populaci:

Přibývá zemí, které lidem s potřebnou kvalifikací a zájmem pracovat v oboru informačních technologií nabízejí takzvaná start-up víza umožňující dlouhodobý pobyt, v některých zemích i nabídku ubytování a počáteční finanční podporu.

Program pro klíčový a vědecký personál, určený výhradně pro významné investory, výzkumné organizace, technologické společnosti a společnosti typu start-up, zavádí od ledna i Česko.

Kurzem k lepší integraci

Jak ukazuje graf níže, Česko je zemí, kde lidé ze zahraničí neměli problém sehnat práci (ČR ovšem vykazuje poměrně velký rozdíl mezi podílem zaměstnaných žen a mužů – migrantů). To ovšem souvisí s dlouhodobě nízkou nezaměstnaností v ČR a snahou zaměstnavatelů sehnat pro své provozy vůbec nějakou pracovní sílu. To se nyní s nástupem covidové a post-covidové krize může změnit.

Od ledna mimochodem v Česku začne být účinná novela zákona o pobytu cizinců, která zavádí mimo jiné takzvané povinné integrační prvky – konkrétně absolvování adaptačně-integračního kurzu v délce osm hodin během prvního roku pobytu s platností od roku 2021. Kurz, kteří si cizinci mají platit sami, je má seznámit „s jejich právy a povinnostmi, se základními hodnotami ČR, místními poměry a s kulturními zvyklostmi“.

Zpřísňuje se i postih za neoprávněný pobyt na území České republiky, novela umožní rychlejší zrušení pobytu po spáchání trestných činů. Cizinec bude mít nově povinnost prokázat při kontrole oprávnění k pracovní činnosti, jinak mu hrozí pokuta až 5 000 Kč.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

5 komentářů

 1. Petr Kaminsky napsal:

  To se docela divim, ze se lidi, kteri delaji v IT, hrnou zrovna do CR. Platy nizsi nez na Zapade, xenofobni/nepratelska spolecnost, stat ukradeny Babisem. Zapomnel jsem na neco? Pekna perspektiva.

 2. virus napsal:

  Z těch cizinců budou časem problémy, jako se sudeťáky . Pokud tu potřebujeme na práci cizince , tak je něco špatně ! Kromě toho ti migranti chybí v jejich zemích a vznikají další problémy !

 3. Michal Petříček napsal:

  Během čtení článku jsem si uvědomil zajímavou skutečnost – jak moc se posunul význam slova (ekonomický) migrant. Dříve neutrální odborný výraz dostal v posledních cca pěti letech velmi negativní emoční náboj.*

  V současnosti si pod výrazem (ekonomický) migrant velká část lidí (troufnu si tvrdit – naprostá většina) představí osobu z Blízkého východu či Afriky, bez vzdělání či znalosti alespoň světového jazyka.

  Naopak v článku se mluví o lidech, povětšinou kvalitně vzdělaných a na pracovním trhu žádaných. Nedokážu si představit, že by je nějaký jejich kolega z práce (který na ně nemá pifku) v běžné řeči označoval jako (ekonomické) migranty.

  Vidím tu náběh na oblíbený argumentační klam „doložení z vyplývajícího“ ( https://cs.wikipedia.org/wiki/Argumenta%C4%8Dn%C3%AD_klam#Dolo%C5%BEen%C3%AD_vypl%C3%BDvaj%C3%ADc%C3%ADho ), kdy by mohl někdo tvrdit, že lidé, co nechtějí přijímat ekonomické migranty, jdou proti zdravému rozumu. Protože bez „migrantů“ by se nám tu ekonomika sesypala.

  *Podobně výraz „kolaborant“ po druhé světové válce. Někdo by možná mohl argumentovat, že to slovo znamená spolupracovník, ale kdyby tak označil např. svého kolegu z práce, dost možná by dostal „po hubě“.

 4. liberal shark napsal:

  Ale to jsou LEGÁLNÍ imigranti, že ano. Určitě k nám nepřijeli na nápravě železničního vagonu a nespláchli cestovní pasy do záchodu. Požádali o pracovní vízum a povolení k pobytu jako každý slušný člověk.

 5. Petr napsal:

  Ano, ostatně i náš premiér je ekonomický migrant.
  Nás by však více zajímalo, jak to bude s těmi ilegálními migranty bez vzdělání a dokladů. Pokud to budou „doktoři a inženýři“, tak sem s nimi! Horší to bude co s těmi ostatními…

Přidávání komentářů není povoleno