Zákon o střetu zájmů a ministr Milek: Úředníci našli chybějící setinu procenta
GLOSA. Učí se to děti snad už ve třetí třídě základní školy. Zaokrouhlování. V zásadě to ani není nic složitého – od pětky se zaokrouhluje nahoru, cokoliv je pod ní dolů. Právě chyba ministerstva zemědělství v zaokrouhlování ale způsobila nesrovnalosti ve výpočtech, jaký podíl má ministr Jiří Milek v koncernu Úsovsko. Výše zbývajícího ministrova podílu je přitom klíčová – závisí na ní, jestli Milek splnil podmínky zákona o střetu zájmů.
Ministr Milek přislíbil vyřešit problém se střetem zájmů ještě před nástupem do funkce. Na to, jak to nakonec provede, si museli lidé počkat přibližně měsíc. Ve hře byla také varianta umístění ministrových firem do svěřenského fondu, jak to se svým byznysem provedl současný premiér v demisi Andrej Babiš.
Související články
Komu svěřil Babiš zemědělství? Ministrem bude kritik protiruských sankcí a dotační přeborník
S postupným vystupováním z firem začal novopečený šéf resortu zemědělství již v prosinci, poslední ze společností opustil na přelomu roku.
Aby byl střet zájmů zcela vyřešen, musel se ministr zbavit rovněž části svého podílu v koncernu Úsovsko a.s. Ten podle původních informací ministerstva činil přesně 25,14 %. Redakce HlídacíPes.org ostatně nebyla jedinou, která tuto informaci z ministerstva obdržela a zveřejnila.
Podíl však ze zákona nesměl přesáhnout 25 %, a to ani v případě, že by jej byli schopni poskládat dohromady všichni členové rodiny. Jiří Milek nakonec vyřešil problém bravurně.
Jak informovalo samo ministerstvo, Milek předal největší část svého podílu manželce Juditě Milkové. Ta z něj získala 10,68 %. Ministrův syn pak získal 3,06 % podílu a 0,16 % akcií ministr prodal. Komu a za jakých podmínek však ministerstvo odmítlo na dotaz HlídacíPes.org sdělit. Sám ministr si však ponechal ve firmě podíl ve výši 11,25 %.
Problémy se základní matematikou
Problém nastal až ve chvíli, kdy jsme ona čísla sečetli. Výsledek se lišil od původně poskytnutých cifer. Sice jen o setinu procenta, ale přece. Ministerstvo chybu potvrdilo, ale neumělo ji vysvětlit. Teď už je jasno.
Správným číslem a současně původním podílem ministra Jiřího Milka v koncernu je podíl 25,15 %. Důvodem této drobné početní chyby se stala elementární matematika. Slovy tiskového oddělení ministerstva: „Omylem došlo k chybnému zaokrouhlení.“
Můžeme být rádi, že se vše vyjasnilo a současně doufat, že se podobné základní početní chyby nebudou stávat například také třeba při přerozdělování zemědělských dotací.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
4 komentáře
Že bych zapomněl i to počítání s desetinnými čísly ze základní školy?
Pokusil jsem se přepočíst ještě jednou“ po Vás“, a problém je, že mi vyšlo zase naprosto jiného. Jestliže výjdeme z textu,
„Pan ministr vlastnil 25,14 % podílů v té firmě.. dále pak
..Manželka Juditě Milkové. získala 11,68 %. Ministrův syn pak získal 0,03 % podílu a 0,16 % akcií ministr prodal. Ministr si ponechal ve firmě podíl ve výši 11,25 % „. A spočítáme si 11,68 + 0,03 + 0,16 + 11,25
výsledek je 23.12, nikoliv 25.15 . Takže ten rozdíl není setina procenta, ale skoro 2 procentní body,, které „záhadně?“ zmizely (nebo naopak zůstaly) za prsty ministra ministra.
No, ale vzhledem, k tomu že jak už jsem tu mnohokrát prohlašoval, si redakce HP hluboce vážím, tak mi proboha prozradte jak jste to počítali vy, rád se poučím jak se vlastně „zaokrouhlují“ akcie při prodeji mezi velkými politiky, a taky jak se to správně zaokrouhluje na ministerstvu, aby jim pak ještě nějaké peníze nechyběly :)))
Děkujeme za upozornění. V textu bylo chybně uvedené číslo, autor to opraví. Omlouváme se, napravujeme.
Dobrý den,
díky za upozornění. Chyba vznikla upsáním se v textu a byla již opravena. V přiložených pavučinách byznysu jsou po celou dobu správná čísla.
Ještě jednou díky
Tomáš P.
Já děkuji redakci za omluvu a rychlou opravu. Ale dovolil bych si právě ve spojení s touto naprosto banální chybou poukázat na jednu z mnoha zásadních potíží současných médií. Snad se nad tím někdo zamyslí a nikdo z kvalitních neurazí.
Protože, je zcela přirozené a omluvitelné pokud někdo píše článek, v něm editačně pracuje s informacemi ,ručně je přepisuje je, přeformulovává, a podobně, že v tom někdy udělá chybu. Jak se dá zmenšovat riziko, by bylo na jiný článek a diskuzi. Snad tedy jen – chce to rovněž oboustrannou toleranci se čtenáři – ani té se někdy neodstává .
Ale existuje jedna fakticky „atomární operace“ s informací, kdy k té chybě lidským vlivem ani nemůže. Totiž – když autor článku (projevu) přebírá tu informaci z jiného (primárního,, ověřeného) zdroje a měl by jí tedy citovat naprosto přesně „jak je“ – bez jakýchkoliv svých zásahů a invencí – a to tím jediným dnes efektivním způsobem přenosu textu mezi elektronickými soubory, známé CTRL C, CTRL V (nebo možná v jiných OS, či editorech jinak). Nebudu se raději zmiňovat o dalších ,“modernějších“ způsobech)…(Jistě ,ještě vedle toho, s plným uvedením zdroje)
A až potom, pokračujíc v psaní textu – o této citované , zkopírované „naprosto přesné, nijak neporušené informací“ dále rozvíjel své invenční postřehy a závěry. Ale – opět, jak je snad vidno v dnešních zbulvarizovaných médiích , ani toho většina dnešních autorů, komentátorů (zase s vyjímkou těch nějkvalitnějších) není schopna a mixuje sice takzvaně „převzaté“ ale přitom zdeformované či vytrhané útržky původních informací se svými myšlenkami jak jde. Asi je to takhle učí na dnešních žurnalistických školách a kurzech metodou „jak se rychle stát slavným a známým novinářem, komentátorem..
Jenže – pokud se dnes mluví o informační válce, měl by být právě ten výše zmíněný postup (možná) jedním ze základních principů, jak tu důvěru o čtenáře vyhrát