Mezi Ukrajinci je řada „hotových“ doktorů, Česko to ale nevyužívá, říká lékařka z Běloruska
Ukrajinští lékaři, kteří do Česka utekli před válkou, často nemohou léčit, navzdory letitým zkušenostem. V cestě jim stojí zdlouhavé aprobační zkoušky. Lékařka Olga Žernosek, předsedkyně spolku zahraničních lékařů Doktor Čechov, jim pomáhá se zapojením do pracovního procesu. Cílem podle ní není ulehčit aprobace, ale zvýšit jejich transparentnost, srozumitelnost a férovost.
- Jak válka ovlivnila vaše aktivity v pomoci zahraničním lékařům a zdravotníkům?
Od začátku války pochopitelně evidujeme hodně zdravotníků, kteří prchají před válkou. A je to úplně jiná zkušenost než před válkou. Předtím většinou volili dobrovolně, že chtějí do Česka. Získávali tedy informace a všechno šlo pozvolně. To znamená, že my jsme jim mohli doporučit, ať se naučí doma česky třeba do úrovně A2 nebo B1, udělají nostrifikaci, přijedou a udělají postupně testy. Jakmile začala válka, přijeli lidé, kteří se dříve vůbec do Česka nechystali. Sbalili kufry, děti a přijeli sem.
Vůbec nevěděli co, kde, jak, kam. Všechno bylo v češtině, takže v prvních dnech konfliktu jsme vytvořili chat na sociální síti Telegram, která je mezi těmito lidmi populární. Poskytovali jsme jim tam základní informace, co mají dělat, kde mají nahlásit pobyt, jak získat dočasnou ochranu a jak se co nejdříve zapojit do pracovního procesu. Protože když přijedete do cizí země, většinou opravdu chcete pracovat. Lékař určitě nechce zůstat bez práce delší dobu, chce být nějak užitečný.
Česko jako přestupní stanice
- Setkávala jste se s očekáváním, že to půjde hned, že budou moct rovnou nastoupit jako lékařský personál?
Rozhodně doufali, že to půjde, že nějaké jejich zkušenosti tady budou uznané. Měli jsme řadu lékařů, kteří měli vlastní ordinaci nebo dokonce i síť vlastních ordinací, pracovali jako samostatní lékaři, jako majitelé klinik a měli pod sebou další kolegy. Pak přijeli sem a de facto nemůžou nic. Dokonce pokud nemají nostrifikaci, nemohou ani vstoupit do té nemocnice. Takže ano, počítali, že to bude nějaká komplikace, že se musí naučit česky, s tím žádný problém nikdy nebyl. Ale aspoň doufali, že se bude u zkoušky přihlížet i k tomu, jaké měli zkušenosti a co vlastně dělali. Protože když ty náročné zkoušky, které trvají rok a půl až dva, absolvují, teprve se stávají studenty medicíny, kteří udělali ty rigorózní zkoušky na úrovni absolventa a teď začínají dělat specializaci. To je velice mrzelo a mrzí dosud.
- Kolik takových lidí, kteří měli vzdělání i poměrně dlouholetou praxi, sem přišlo a setkali se s touto situací?
K dnešnímu dni je těžké říct, kolik takových lidí je. První půlrok to byla obrovská vlna, teď hodně z těchto lidí odešlo nebo šli naopak dál na západ, tam, kde jsou podmínky trošku lepší. Ale v našem registru je dosud 1600 lidí, kteří se k nám přihlásili jako zdravotníci prchající z Ukrajiny.
- Takže ostatní státy v rámci Evropské unie mají ty podmínky jednodušší?
Slovo jednodušší není úplně šťastný pojem. Když vezmeme třeba Slovensko, tak tam lékař, který má nostrifikaci a zná jazyk, může nastoupit do ambulance na pozici lékaře na stáži pod přímým dozorem atestovaného doktora. To znamená, že když mám atestaci a jsem tady, můžu přijmout toho cizince, když s ním budu vždy fyzicky přitomna a budu mu ukazovat, co dělám. Tak se lépe začlení a myslím, že bude hodně úspěšnější i v těch aprobačních zkouškách.
V Německu ten systém je podobný. Na začátku je jazyková zkouška a jakmile v ní lékař uspěje, může získat povolení k práci na dva roky. Tedy ne k praxi, ale k práci. Můžete tedy být dva roky pod atestovaným doktorem a mezitím udělat tu povinnou zkoušku. Což za mě dává logiku, když člověk má nostrifikaci, umí jazyk toho státu, proč by nemohl být v nemocnici na pozici toho úplného začátačníka lékaře, který se učí a pod přímým dozorem atestovaného lékaře, který za něj odpovídá.
Hotový specialista zadarmo
- Česká lékařská komora chtěla stáže úplně zrušit. Ukrajinští lékaři, se kterými jsem se setkal, zase mluvili především o teoretické části zkoušky. Vnímáte nějaký problém i u testů?
Ano, hlavně co se týče strukturovanosti a transparentnosti. Jde o to, aby ten postup byl jasný, aby příprava byla jasně daná. Když uchazeč udělá chybu a třeba neuspěje, vůbec nemá možnost se podívat, kde ty chyby měl. Zaplatí za zkoušky peníze a odchází z testu, přestože není o nic chytřejší. Bylo by dobré, kdyby ten lékař, který třeba u testu neuspěl, se mohl podívat, kde má ty chyby a v kterých oblastech se musí zlepšit. Zároveň medicína není jen černá a bílá, je tady obrovská šédá zóna a řada věcí, u kterých lze polemizovat, diskutovat. Takže když se lékař podívá na otázku, kterou má údajně špatně, aby měl možnost se odvolat a odkázat na odbornou literaturu, ze které čerpá. Tuto možnost teď bohužel lékaři nemají. Přijdou, naklíkají, neuspějí, odchází a vůbec nic se nedozví.
- Jaká jsou další specifika těch lékařů, kteří přišli z Ukrajiny před válkou?
Když mluvíme vyloženě o kategorii uprchlíků, je tam další důležitý bod. Jak jsem říkala, když jsem se já stěhovala z Běloruska do Česka, bylo to mé rozhodnutí. Dělala jsem vše pro to, abych se sem přestěhovala a bylo pro mě rozhodnuto: „Ano, jedu.“ Lidé, kteří odchází před válkou, mají doma ambulance, pacienty. Co mi vyprávěli, tak jim pacienti píšou, že jim chybí a ptají se, jestli se vrátí, protože ti, kteří tam zůstali, zůstali bez péče. Jeli sem s tím, že doufali, že ta válka brzy skončí a vrátí se. Ti lidé kolikrát přijdou a je jim třeba 45 nebo 50 let. Takže věnovat další třeba dva roky povinným zkouškám a specializaci je prostě hodně náročné. Na Ukrajině měli vlastní ordinace, někteří byli na pozici primáře či vedoucích lékařů. To je psychicky náročné začít takto úplně od nuly, navíc často s vidinou, že se vrátí po válce domů. A hlavně začínat, když prostě ani nevíte, zda tu opravdu chcete zůstat.
- Jsou podle vás ukrajinští pracovníci pro české zdravotnictví v současné chvíli přínosem?
Já osobně si myslím, že obecně zahraniční zdravotníci jsou přínosem pro české zdravotnictví. Vždycky poukazuji na svou cestu. Vystudovala jsem v Bělorusku, přestěhovala jsem se tady v roce 2013 a o rok později jsem udělala aprobační zkoušku. V roce 2017 jsem udělala atestaci z plicního lékařství. A protože jsem měla zkušenosti z domova, nějaká praxe mi byla uznána, což vedlo ke zkrácení specializačního vzdělání. Od té doby jsem atestovaný plicní lékař a myslím, že Česká republika do mého vzdělání nedala ani korunu. Má přitom hotového specialistu, který mluví česky, pracuje v českém zdravotnictví. Teď navíc plánujeme otevřít plicní ambulanci ve městě, kde žádná není, takže rozhodně to je přínos. A takových lidí není málo.
Falešné diplomy a odmítání péče
- Aprobačním zkouškám předchází nostrifikace, tedy schválení titulu vysokou školou. Narazila jste na případy možného falšování ukrajinských diplomů?
Když člověk bude chvíli mluvit, okamžitě poznám, jestli je zdravotník, takže s tímto jsem se nesetkala. Musíte brát ale v potaz, že na Ukrajině je poměrně vysoká míra korupce, což vede k tomu, že když lékař neuspěje u zkoušky, může mít možnost, že donese nějaké peníze a tu zkoušku mu uznají. V některých oborech to tak může fungovat, proto je důležité, aby byly nastaveny ty standardy na nějaké úrovni, aby to tito lidé nemohli udělat. Aby ten lékař, který nezná nebo neumí, tím systémem neprošel. A naopak lékař, který poctivě studoval, skládal poctivě zkoušky, je šikovný a má zkušenosti, aby pro něj byla ta cesta poměrně jednoduchá a hlavně pochopitelná, jasná a spravedlivá.
- Při práci na reportáži o ukrajinských lékařích jsem narazili na příběhy, kdy někteří pacienti nechtěli být údajně léčeni ukrajinskými doktory. Setkali jste se ve spolku s tím, že by někdo na takové situace upozorňoval?
Ta situace se postupně vyvíjí. Na začátku, když ta válka teprve začala, byla vidět obrovská vlna solidarity a pomoci. To jsme viděli i mezi českými kolegy, kteří pomáhali informacemi či literaturou. Teď je postupně vidět, že ta válka trvá docela dlouho a lidé jsou unavení. Je tady spousta problémů nejen na Ukrajině, ale i uvnitř státu, v České politice. Covid, vysoká inflace, ceny bydlení, finanční krize. V takovou chvíli nezůstává moc prostoru pro nějaké dobročinné souznění s cizími, příchozími lidmi. Začínáme myslet na sebe, naše vlastní potřeby a rodinu. Takže tady v tom to vidět je. Co se týče národnosti, to taky někdy slyším od kolegů, že ano, že se jim někdy zanadává, že jsou z Ukrajiny a ať se prostě vrátí zpátky. Navíc všechny házejí do jednoho pytle, protože prostě rusky mluvící jsou teď většinou všichni považováni za Ukrajince.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
„Ficovi do hlavy nevidím.“ Otakar Foltýn o Slovensku, ruské vině a placaté Zemi
V Krkonoších jsou novodobí zlatokopové. Nás vnímají jako zlo, říká šéf KRNAP
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
19 komentářů
Zaplať pán Bůh za to,že nás neléčí nikdo koho ČLK nepřezkouší ,nebo snad chceme sypat do ran prášek ze sušených červů ?
Nezkouší ČLK ale ministerstvo.
Reálně je problém při komunikaci s pacienty (nasadit je na ukrajinské uprchlíky není zase až tak špatný nápad).
Prášek se sušených hmyzů nám chce vnutit EU místo masa, přestože je to zdraví nebezpečný sajrajt (pokud ne právě proto).
Máte sice pravdu že „..nasadit je na ukrajinské uprchlíky není zase až tak špatný nápad“, jenomže tohle by šlo použít v případě že by tito byli někde společně masově umístěni – třeba v několika utečeneckých táborech. Ale tohle řešení přece naše vláda zavrhla, a těmto ukrajinským emigrantům bylo umožněno se „rozprostřít “ po republice, jak chtěli a tam jim kraje a obce lokálně poskytovaly potřebnou pomoc (úvodní zaregistrování, ubytování (často v lokálních domech v okolí ), vyplácení soc. dávek, atd..) – čili asi je jasné že takto „rozptýleně “ do všech lokalit jim nelze ty ukrajinské lékaře přidělovat (a ještě jim zřizovat ordinace, atd. Tam se počítá s tím že ukrajinští pacienti půjdou do nějaké místní ordinace a „nějak“ se s personálem domluví.
S požadavkem na sušené červy se musíš obrátit na prymulu a jeho čínský institut.
Válčí se na 20 % území Ukrajiny. Doma je jich zapotřebí mnohem více, mohou se realizovat. Proč jim zlehčovat podmínky u nás ? Ať splní to, co musí český lékař, a pak mohou léčit. Já jsem byla u ukrajinské lékařky jednou, kotník fialový, nateklý. Ptala se, jaký problem ? Říkám bolí mě kotník. Ona kotnik ? Já ano, hlezno. Co také hlezno ? Jak jsem nemohla, vstala jsem a šla. Nikdy více !
To nemůžou léčit ani Ukrajince?
Prezident Zelenský loni vyhlásil mobilizaci, Ukrajinu nesmí opustit muži ve věku 18 až 60 let, může prosím paní doktorka Źernosek, vysvětlit, kde se tady ukrajinští lékaři v produktivním věku vzali? Děkuji. MUDr. Hnízdil
nelze mít v jednom státě dvě sady předpisů a dvě úrovně medicíny.
Tím vůbec netvrdím,že by nebyli dost dobří ,dost šikovní a dost vzdělaní,háček je v tom,že jsou součástí odlišného systému a vytváří si svou vlastní cestu dost podobnou čínské medicíně.
Tedy, děkuji za dobře popsanou problematiku. I podle toho mi to připadá, že nejjednodušší by bylo urychleně přijmout pro ukrajinské doktory stejné podmínky jako pro doktory v rámci států EU. I tedy vzhledem k tomu že Ukrajina do EU vstoupit chce. Jestli se to nedělá teď a tyhle (po)drobnosti se nechají až a potom (tedy – po válce), tak to může znamenat pro Ukrajinu docela problém, Že totiž ten současný přístup politiků z EU (včetně našich) vůči Ukrajině je založen na antiputi nismu , až ta válka skončí, tak se ty vyjednávací podmínky pro vstup Ukrajiny do EU zhorší a, právě v těchto a podobných detailech..
Ať si léčí Ukrajince!Jejich vzdělání není jako naše.U nich si může si diplom koupit .Tam je strašná korupce.Zaplaťte naše lékaře a Ukrajinští ,nechť jdou pomáhat domů
pokud si vybavuju, ČLK označila zdravotní stav ukrajinskch občanů, kteří k nám dorazili za nevalný a nedoléčený. Říkali, že s tím má nše zdravotnictí problém a práci. Takže absolventi ukrajinských lékařskch škol se doma neosvědčili a pro nás budou dobří? já nesouhlasím s tím, aby mohli léčit aniž by abolvovali příslušné zkoušky a nostrifikaci.
A co si myslí, že budou mít jiné podmínky, než Češi? Ať si lezou jinam, když je to pro ně těžké. Nedivím se, když mají oproti našemu vzdělávacímu systému pomocné školy, díky kterým jsou téměř všichni „vysokoškoláci“. Nevím, proč zrovna jim budeme pořád dělat nějaké ústupky. Máme tady kvalitnější lidi, než Ukrajince se „sranda“ diplomy. Ať jdou léčit svoje Ukroše tady. Aspoň odpadne našim kvalitním lékařům práce o problémové Ukrajince.
Ať léčí, ale Ukrajince. Pokud prokážou znalost češtiny, udělají atestace, doplní si vzdělání rovné absolventům Karlovy univerzity, pak by se dalo o tom uvažovat.
Bohuzel,to neni systemove reseni. Kdyz budou „podle sveho“ lecit krajany a nastanou nejake komplikace, co se stane? Zavola se zachranka a ta odveze pacienta do naseho zdravotnickeho zarizeni. Myslim si, ze je bezpodminecne nutne vyzadovat nostrifikaci diplomu (to dela kazda rozumna zeme) a cestinu na takove urovni, aby pacienti bez problemu rozumneli. Nezpochybnuji, ze je mezi ukrajinskymi lekari dost takovych, kteri si nezadaji s nasimi doktory. Ani mezi temi nejsou jen skveli specialiste, ale i podprumerni. Budeme spravedlivi, ale urcite musime chtit dobrou cestinu a predepsanou odbornou uroven, bez ohledu na vek a praxi, kterou muzeme jen tezko proverit.
Tak ať doktoři z UA léčí doma, tam doktoři chybí více, než v Česku … Zkorumpovaná UA je nemá jak zaplatit, vše oligarchy rozkradeno a votomtoje …
Chci lékaře a ne ranhojice
Maminka byla dětská sestra, bohudík měla smůlu musela pracovat s doktorkou z Běloruska. Děs a hrůza.
Doba je příliš citlivá .. jiný názor než povinný, nesmí projít a není čas se ptát kdo je kdo … co na to hlídací vlk ?
Po 11 letech se rozhodl MUDr. Rametse vrátit z ČR zpět Botswany. Proč? Za lepšími pracovními a finančními podmínkami
https://nasezdravotnictvi.cz/aktualita/po-11-letech-se-rozhodl-mu-dr-rametse-vratit-z-cr-zpet-botswany-proc-za-lepsimi-pracovnimi-a-financnimi-podminkami