Tomio Okamura s partnery z evropské strany Identita a demokracie. Vedle Okamury stojí Tino Chrupalla, spolupředseda AfD. Foto: Profimedia

„Mentálně blízcí přátelé,“ chválil AfD Okamura. Pak hodil Němce přes palubu

Napsal/a Vojtěch Berger 28. května 2024
FacebookTwitterPocketE-mail

ANALÝZA. Ještě letos v lednu se šéf SPD chlubil, že „seděl tři hodiny na baru“ s lídrem kandidátky AfD do eurovoleb Maximilianem Krahem a „probrali všechno, až do rána“. Poslance AfD Petra Bystroně zase označoval za „přítele“. Po posledních skandálech politiků AfD kolem podezřelých vazeb na Čínu a Rusko, včetně možného příjímání úplatků, se ale hnutí Tomia Okamury k německé straně najednou nezná. Přímé otázky na své vazby k hlavním postavám afér, které AfD nyní potápějí, SPD ignoruje. Je proto užitečné si je znovu podrobně připomenout.

Do posílení vztahů s německou AfD investovala SPD Tomia Okamury za poslední rok viditelné úsilí. HlídacíPes.org opakovaně popisoval, jak Okamurovci navazují kontakty s mládežnickou organizací AfD Junge Alternative nebo s bavorskou větví strany.

Mělo to svou logiku, protože AfD dlouhodobě rostla v preferencích a SPD se jako její partnerská strana v europarlamentní frakci Identita a demokracie chtěla svézt tímto „výtahem“ vzhůru. Podle hesla: podívejte se, jak silné máme spojence v Evropě. Cílem byl úspěch v letošních červnových eurovolbách.

Volby jsou sice už za dveřmi, všechno je ale mezitím jinak. Parlamentní skupina Identita a demokracie minulý týden delegaci AfD dokonce vyloučila. A SPD se tváří, že tohle všechno se vlastně nikdy nestalo.

Uzavřená věc?

Bezprostředním důvodem vyloučení byly výroky europoslance Alternativy pro Německo a lídra její eurovolební kandidátky Maximiliana Kraha o tom, že „ne každý v uniformě SS byl zločinec“. Tento rozkol mezi takzvanými „vlasteneckými“ stranami však zrál dlouho.

Krah čelí vyšetřování, jestli bral v souvislosti s působením v europarlamentu peníze z Ruska a Číny. Jeho spolupracovník skončil kvůli podezření ze špionáže pro Peking ve vazbě, policie prohledala Krahovu kancelář.

Samotnému čerstvému vyloučení AfD z evropské krajně pravicové frakce předcházel distanc od dalšího klíčového partnera – francouzského Národního sdružení Marine Le Penové. Ta řekla, že kvůli Krahovým výrokům nechce po volbách zasedat s AfD ve stejné frakci. Obratem se přidala i česká SPD:

„SPD učinila stejné kroky jako francouzské Národní sdružení a italská Liga. Tím považujeme celou věc za uzavřenou,“ řekl místopředseda Okamurovců Radim Fiala pro ČTK. Věc tím však uzavřená rozhodně není. Je totiž zjevné, že část SPD udržovala s nejvíce problematickými tvářemi AfD úzké vazby, které by zřejmě nerušeně pokračovaly dál, kdyby nedošlo ke zmíněným skandálům.

AfD na dovolené ve Špindlu

Kromě Maximiliana Kraha jde ještě o druhého muže v pořadí na kandidátce AfD do eurovoleb, poslance Bundestagu s českými kořeny Petra Bystroně. Ten se v Česku vedle SPD dlouhodobě hlásí také k hnutí Trikolora. Obě strany teď ve volbách do Evropského parlamentu kandidují společně.

Úzké vztahy s Bystroněm a Krahem potvrdil letos v lednu sám Tomio Okamura. V atmosféře neformální diskuse s převahou spolustraníků a sympatizantů v publiku vyjmenovával čilé vazby s vedením AfD. O Bystroňovi mluvil jako o „našem příteli“, jehož informace zevnitř německého parlamentu jsou prý pro SPD „strašně zajímavé“.

„Já jsem za poslední dva měsíce třikrát po sobě osobně jednal s Tino Chrupallou (spolupředseda AfD, pozn. red.) a myslím, že máme hezký, přátelský vztah,“ dodal Okamura s tím, že šéf AfD se jezdí „někdy rekreovat do Špindlerova Mlýna“. Skutečně zajímavé to začalo být ale až ve chvíli, kdy přišla řeč na Maximiliana Kraha:

„Já znám i tu jejich jedničku do europarlamentu, to je takový právník z Drážďan. S tím jsem teď seděl tři hodiny společně na baru. Probrali jsme všechno, až do rána, včetně jeho výletů do České republiky,“ pochvaloval si vztahy s Krahem. Chrupalla i Krah jsou prý Čechům „mentálně blízko“ díky svému východoněmeckému původu.

Na kongresu s Krahem

O čtyři měsíce později však po těchto sympatiích není ani památky. Maximilian Krah dostal po zmíněném zlehčování zločinů jednotek SS od své mateřské strany zákaz vystupovat v kampani. Oznámil také, že odejde z celostátního předsednictva strany. Okamura se svého „mentálně blízkého“ kolegy nijak nezastal. Totéž platí o poslanci AfD Petru Bystroňovi, kterému ještě začátkem roku Okamura říkal „přítel“.

Bystroň se rovněž stáhl z kampaně do eurovoleb poté, co je od konce března v centru kauzy Voice of Europe. V ní musí podobně jako Krah vysvětlovat podezření z přijímání úplatků z Ruska. Němečtí vyšetřovatelé také podle médií mají u Bystroně podezření na praní špinavých peněz. Bystroň sám všechna obvinění odmítá.

Ke Krahovi, Bystroňovi a k té části AfD, kterou de facto oba reprezentují, má ale blízko i další tvář SPD – současná kandidátka do europarlamentu Nikola Zbořilová. Ta také v Bruselu již několik let spolupracuje s europoslancem SPD Ivanem Davidem a působí ve frakci Identita a demokracie.

Nikola Zbořilová se v březnu za SPD účastnila akce nazvané Frauenkongress (ženský kongres) poblíž německého Kolína nad Rýnem. Tu opakovaně pořádal právě Maximilian Krah. Přes jeho europoslaneckou kancelář probíhalo přihlašování a Krah na akci také osobně vystoupil.

Řada z účastnic „kongresu“ je aktivních v takzvaném Identitárním hnutí nebo jeho nástupnických a příbuzných organizacích. Proč je toto hnutí, často odmítající vše „cizí“ či degradující různé skupiny obyvatelstva na základě jejich náboženství nebo etnického původu, považováno některými tajnými službami za hraničící s extremismem, popsal HlídacíPes.org podrobněji zde.

Mezi účastnicemi zmíněného setkání byla také další kandidátka AfD do europarlamentu Irmhild Boßdorfová, která identitární hantýrkou prošpikovala už svůj loňský nominační projev. V něm kromě „remigrace milionů“ mluvila i o tom, že spíš než klimatické změny vyvolané člověkem by se Němci měli bát „výměny obyvatelstva způsobené člověkem“. Dlouhodobě blízko má k identitářům i Boßdorfové dcera Reinhild, která se akce také účastnila.

Nikola Zbořilová následně Boßdorfovou podpořila přímo ve volební kampani. Fotky z jejího volebního stánku sdílela na svých sociálních sítích.

SPD ke kontroverzním vazbám mlčí

Je tak jasně vidět, jakou část AfD si hnutí Tomia Okamury dlouhodobě vybírá za partnery. Kromě Maximiliana Kraha je to i mládežnická organizace Junge Alternative, kterou německá kontrarozvědka považuje za extremistickou organizaci.

Saská pobočka mládežníků AfD loni uspořádala společný seminář s SPD v Ústí nad Labem. Později vyšlo najevo, že stejná odnož Junge Alternative na jedné ze svých akcí „neuhlídala“ účastníky, kteří fantazírovali o zřízení ghett pro migranty a Židy.

SPD tehdy přes šéfa svého stranického institutu Josefa Nerušila vzkázala, že k incidentu „nemá dost informací“. Na otázky týkající se AfD Okamurovo hnutí celkově odmítá odpovídat.

Nikola Zbořilová po dotazu HlídacíPes.org ohledně své blízkosti k Maximilianu Krahovi a spol. jen odkázala na tiskovou mluvčí strany. Stejně reagoval i šéf institutu SPD Nerušil. Mluvčí však poslala místo odpovědi jen obecnou tiskovou zprávu, která na dotazy neodpověděla.

SPD tak paradoxně donedávna udržovala vztahy přesně s těmi politiky AfD, kvůli kterým se teď formálně od strany distancuje.

Místo přátel ti, o nichž se nemluví

Okamurovcům nevadilo, když před několika lety tehdejší šéf AfD Alexander Gauland označil nacistické období za pouhý „ptačí trus na víc než tisícileté úspěšné německé historii“, ani další dobře zdokumentované verbální excesy AfD.

Například Okamurův „přítel“ Petr Bystroň kdysi o zmíněném extremistickém identitárním hnutí prohlásil, že „AfD musí být ochranným štítem pro lidi, kteří se angažují u identitářů či u Pegidy (protiislámské hnutí, pozn. red.)“ a že „identitáři jsou dnes pro AfD tím, čím kdysi byli Greenpeace pro stranu Zelených“. To však SPD nezabránilo poslat delegaci na ženský kongres silně obsazený právě identitáři.


Přečtěte si také investigaci HlídacíPes.org a německého týdeníku Die Zeit: Skutečný příběh Petra Bystroně

  • Proč emigroval v roce 1988 z Československa?
  • Jak to bylo s jeho údajným politickým pronásledováním, které nepotvrdili ani někteří z členů jeho rodiny?
  • Jaké jsou jeho politické a byznysové vazby v Česku?

Skutečný příběh Petra Bystroně. Bílá místa v českém životopise „disidenta“ z AfD


Až teď se skandály AfD nakupily natolik, že si v SPD spočítali, že kvůli vlastní reputaci bude jistější hodit Alternativu pro Německo přes palubu. Německá strana tak úplně chyběla na setkání takzvaných vlasteneckých stran na Václavském náměstí minulý týden v Praze organizovaném SPD. A z nedávných přátel se stali ti, o nichž se nemluví.

Faktem však zůstává, že Tomio Okamura a další politici jeho hnutí mají osobní vazby na klíčové aktéry ruských a čínských špionážních a korupčních afér AfD. A to pro tradiční samozvané obhájce „českých národních zájmů“ není logicky nic, čím by se chtěli chlubit.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)