Foto: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Média obchází Strach, zviřátka obdivují českou rychlodráhu a co spojuje Klause a Fica

Napsal/a Robert Malecký 18. září 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

PSÍ UŠI. Máme za sebou týden, po němž už všechno mělo být jinak. Prahu měla dobýt mnohasettisícová demonstrace spravedlivě rozhořčených Čechoslováků a nastoleny měly být nové pořádky. Jenže ti, co měli přijít, zase nepřišli, a tak se budeme muset dál crcat s tou demokracií a vládami, které vzešly ze svobodných voleb. Je to vlastně docela příjemná nuda.

  • Čas od času se to stane a hladový konzument všemožného veřejného plevele a bizáru už na první pohled vidí, že objevil manu. Tentokrát nám stačil už titulek rozhovoru v deníku E15, abychom věděli, že potrava bude a bude vydatná.

Západní Evropa obdivuje českou železnici i přípravu rychlotratí, tvrdí šéf Správy železnic

Titulek článku v E15, 14. září

Pro začátek a názornost si pomůžeme obrázkem, a to ještě milosrdným, který neukazuje celou Evropu.

Mapa VRT ve střední Evropě

Zdroj: Správa železnic

V článku pak pan ředitel své myšlenky dále rozvíjí, čímž padá možnost, že šlo o pouhou práci s titulkem nebo nějakou sofistikovanou legraci.

Co se týče železničních tratí, i Západní Evropa často obdivuje, co se u nás děje s železnicí, například i to, jak se dokážeme starat o svá nádraží a rekonstruovat je.

Což o to, také jsme v létě s rodinou navštívili pár historických pamětihodností a řádně je obdivovali. Jen bychom Správu železnic upozornili, že muzeálními kousky se stavby stávají až dejme domu po stovce či několika stech letech. Pokud jde o zpoždění padesát let, ještě není to historie, ale obyčejná zanedbanost.


Článek reflektuje dění uplynulého týdne v citátech a výrocích politiků.

Ty samy o sobě nestačí, proto je HlídacíPes.org s jemným odstupem usazuje do patřičného kontextu.


  • O trochu té pozornosti si zase po čase řekl bývalý český prezident Václav Klaus (ex-OF, ex-ODS, ex-Trikolóra, nyní někde kolem SPD a dál driftuje). Mafiánsko-populistická bitka slovenských politiků ho excitovala natolik, že se rozhodl veřejně před nadcházejícími volbami podpořit SMER Roberta Fica.

Vážený pane předsedo,
pozorně sledujeme předvolební debaty i celou atmosféru na Slovensku. Jsme tím zneklidněni a ve Vašem úspěchu vidíme šanci, aby Slovensko zůstalo demokratickou zemí a aby zůstalo samo sebou.

Václav Klaus v dopise Robertu Ficovi, Institut Václava Klause, 13. září

Zase tak překvapivé ale Klausovo vyjádření není. Už na jaře HlídacíPes.org upozornil, že se Klaus s Ficem sbližuje, označil ho dokonce za „znovu se rodící hvězdu na politické scéně Slovenska“. Loni v létě zase Klaus na oslavách svrchovanosti Slovenska ve Staré Bystrici zdravil publikum spolu s Ficem ze stejného pódia jako šéf hnutí Republika Milan Uhrík, bývalá pravá ruka Mariana Kotleby v jeho krajně pravicové Lidové straně Naše Slovensko a starý dobrý známý šéfa české Dělnické strany (DSSS) Tomáše Vandase. Společné zájmy Klause a Fica jsou jasné. Chtějí henten mír.

Chvilku to sice trvalo, ale počáteční šok z ruské invaze na Ukrajinu a zklamání z toho, že Putin nechal své západní apologety ve štychu, pomalu vyprchal. Klaus se přes tranzitní pozice (za náhlou sympatií k Ukrajincům je nenávist Čechů k Rusům) dostal neomylně až k chcimíru Ficovi. Politika, který Ukrajince označuje za nacisty a tvrdí, že „válka vždy přichází ze Západu a mír z Východu“.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

  • Česká média obchází Strach. Jmenuje se Jiří a aktuálně má strach, že se vracejí totalitní 50. léta. Popisuje jakousi názorovou totalitu, která postihuje nekonformní hlasatele jiné pravdy.

Ty neříkáš to, co my chceme slyšet, tak nesmíš do médií, nesmíš filmovat a buď rád, že tě nezavřeme někam do kriminálu nebo do koncentráku.

Jiří Strach v DVTV, 18. září

Kriminály? Koncentráky? 50. léta? A mohli bychom je vidět? Každopádně se zdá, že nejobsazovanější český seriálový a pohádkový režisér stále do médií smí, točí, a dokonce mu nikdo nezakazuje nosit triko s nápisem Je suis Weinstein, odkazující na kauzu producenta Harveyho Weinsteina, odsouzeného k mnohaletým trestům za znásilnění. I k tomu se ostatně někde mezi povídáním o pohádce Anděl Páně vyjádřil.

Jestli někoho triko Je suis Weinstein pohoršilo, omlouvám se, byl to žert.

K popukání. Klidnou mysl.

Follow @malecak

Pop-up mobil Mobile (207451)
ReklamaSMR mobil článek Mobile (207411)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
ReklamaSMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
ReklamaSMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

ReklamaSkyscraper 2 Desktop (211796-4)