Ilustrační foto: Profimedia

Mapa etické dovolené i sdílené vidle. V oceněních za sociální inovace letos bodovali i Češi

Napsal/a Jan Žabka 4. května 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Dva české projekty se dostaly mezi nejlepší v letošním ročníku tradiční ceny za sociální inovace Sozial Marie. Porota, která vybírá výjimečné sociálně-inovativní počiny z celé střední Evropy, tentokrát vyzdvihla i studentskou iniciativu Medici na ulici poskytující zdravotní péči lidem bez domova a mobilní aplikaci Preventivka, která hravou formou bojuje proti zanedbávání preventivních zdravotních prohlídek.

V maďarské vesnici Ipolytölgyes žije jen pět set lidí a do Budapešti je to hodinu a půl autem. Životy místních, jejichž rodinné rozpočty často stačí právě tak na pokrytí životních nákladů, často závisí především na místní komunitě a vzájemné spolupráci.

Starosta Bertalan Radnai proto vytvořil službu nazvanou Dlouhý žebřík. Ta obyvatelům vesnice nabízí k zapůjčení sdílený majetek, který poskytnou místní či zahraniční partneři, a to včetně odborného know how. Za velmi nízké poplatky se tak místní dostanou k vybavení na zemědělské činnosti, úklid nebo zahradničení, které by si jinak ze svých příjmů neměli šanci pořídit.

„Ve světě, kde každý chce vlastnit více a více, projekt posiluje myšlenku lokální ekonomiky založené na solidaritě a udržitelnosti, namísto osobního vlastnictví. Jednoduchá praktická řešení pomáhají zlepšovat kvalitu života místního obyvatelstva,“ stojí ve zdůvodnění porotců, proč se Radnaiův projekt stal letošním celkovým vítězem Sozial Marie.

Dovolená bez mafie

Druhé místo v soutěži patří letos slovenskému projektu, který propaguje takzvanou etickou dovolenou. Čistota zařízení, kvalita jídla či dopravní dostupnost totiž nejsou jediná kritéria, podle kterých se lze rozhodnout, zda nějakou turistickou či volnočasovou službu využít či nikoli. Volně dostupná interaktivní mapa organizace Transparency Slovensko umožňuje turistům na Slovensku ověřit, zda náhodou při svých dovolených nevyužívají i služby v zařízeních napojených na místní oligarchy a mafiány, kteří jsou často spojeni s největšími korupčními kauzami v zemi.

Transparency International Slovensko hodnotí turistická zařízení na základě parametrů jako je dostupnost informací o provozovateli zařízení, zda je snadno dohledatelný jeho koncový vlastník či jestli firma splňuje zákonné povinnosti o zveřejňování účetní uzávěrky. Na základě dvacetibodové škály pak zařízení známkuje od „výborného“ po „problémové“.

Výsledky také ovlivní individuální hodnocení odborné komise. Ta zkoumá, zda jednotliví majitelé nefigurují ve známých trestních či etických kauzách, dále to, jakým způsobem získali svůj majetek, nebo to, zda v podnikání neměli kontroverzní partnery. Při rozkrývání vlastnické struktury hotelů a dalších nemovitostí v oblíbených turistických resortech na Slovensku tak Transparency narazila třeba na byznysmena Mariána Kočnera, který aktuálně stojí před soudem kvůli případu vraždy novináře Jána Kuciaka, či na podnikatele Františka Hodorovského, jehož začátky sahají do éry Vladimíra Mečiara.

„Portál poskytuje efektivní nástroj, který může ovlivnit to, jak je nakládáno s penězi v turismu. Osvětluje skryté vlastnické struktury a lidem umožňuje dělat informovanější rozhodnutí,“ zdůvodňuje expertní komise cen SozialMarie, proč projekt ocenila druhou nejvyšší cenou.

Mladí medici a lidé z ulice

Do výběru celkem patnácti oceněných projektů se dostaly i dva z Česka: studentská iniciativa Medici na ulici a mobilní aplikace Preventivka od organizace Loono.

Studenti z iniciativy Medici na ulici zprostředkovávají zdravotní péči lidem bez domova, snaží se bořit společenské předsudky a zmírňovat napětí, ale také se lépe připravit na vlastní budoucí práci v lékařských zařízeních.

Projekt navazuje na původem americké celosvětové hnutí Street Medicine z devadesátých let minulého století. Jeho heslo, kterým se řídí i česká organizace, vyjadřuje hlavní myšlenku iniciativy: „Dokud budou lidé spát na ulicích, pod mosty, podél řek, budeme jim poskytovat zdravotní péči přizpůsobenou jejich realitě.“

Odborná porota ocenila oboustrannou výhodnost projektu, kdy studenti medicíny získávají cenné praktické zkušenosti a lidé na ulici díky tomu mají péči, která jim běžně chybí. „S pacienty se zachází jako s klienty. Osobní interakce pomáhá lidem žijícím na ulici vymanit se z pasivní role a získat zpět svou důstojnost,“ píše porota ve zdůvodnění.

I aplikace Preventivka se týká zdraví. Organizace Loono skrze ní reaguje na celospolečenský problém v oblasti prevence. Většina lidí zanedbává preventivní prohlídky, místo toho vyhledává informace o svém zdraví na internetu, a zároveň nerozumí zdravotním informacím.

Aplikace šíří osvětu o prevenci a dbá na to, aby její uživatelé na preventivní prohlídky skutečně docházeli. Vysvětluje jim, co taková preventivní prohlídka obnáší, jak se na ni mají připravit či kde a jak se k lékaři objednat. Zároveň pomáhá s nastavením zdravého životního stylu či dává tipy na základní samovyšetření. To vše jednoduchou a hravou formou.

I proto získala ocenění komise SozialMarie: „Pozitivní jazyk, který aplikace používá, a její herní řešení jsou skutečnou inovací v oblasti zdravotní gramotnosti. Projekt úspěšně podporuje diskusi o tabuizovaném tématu závažných onemocnění mezi mladými dospělými. Zacházení s citlivými údaji je základním kamenem myšlenky projektu a podle očekávání je klíčovým faktorem jeho budoucího úspěchu.“

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)