![](https://hlidacipes.org/src/uploads/2018/05/orban-cina-orez.jpg)
Maďarsko-čínské námluvy v čase koronaviru. Utajená smlouva za miliardy a byznys pro Orbánova přítele
Uprostřed nouzového stavu podepsalo Maďarsko léta odkládanou dohodu s Čínou o úvěru na stavbu železniční tratě do Srbska a dál napříč Balkánem. Stavbu samotnou provede maďarsko-čínské konsorcium. Detaily miliardového kontraktu s Čínou jsou ale nejasné. Vláda Viktora Orbána nedávno navrhla podrobnosti projektu utajit na dobu deseti let.
„Dohoda o úvěru je pro Maďarsko výhodná a bezpečná,“ citovala média video, ve kterém maďarský ministr financí Mihály Varga podpis dohody oznámil.
Jaké přesně jsou podmínky čínského úvěru, kterým se má stavba trati z Maďarska do Srbska financovat z 85 procent, ale neřekl. Podobně už dříve vláda utajila také studii proveditelnosti celého projektu.
Ten má podle odhadů stát přes dvě miliardy eur a hotový má být, pokud nedojde k dalším průtahům, do roku 2025. Mluví se o něm už řadu let, i většinu z poslední dekády, po kterou je nepřetržitě u moci současný premiér Orbán.
Byznys pro kamaráda z dětství
Cílem nové tratě však není jen spojit Bělehrad s Budapeští, ale protáhnout modernizované koleje až do řeckého přístavu Pireus, který ovládá také Čína prostřednictvím společnosti Cosco. I proto je železnice budovaná za účasti čínských bank i firem považována za další příklad posilování čínského vlivu ve střední Evropě.
Související články
![](https://hlidacipes.org/src/uploads/2018/05/orban-cina-orez-500x200.jpg)
Maďarsko se vidí jako brána pro čínské investice, za poslední roky ale žádná velká nepřitekla
„Maďarsko bylo vůbec první zemí v Evropě, která podepsala memorandum o spolupráci v projektu nové Hedvábné stezky. Maďarsko se vidí – stejně jako jiné státy regionu – jako brána nebo most pro čínské investice směrem do Evropy,“ komentoval maďarsko-čínské vztahy už dříve v rozhovoru pro HlídacíPes.org analytik Tamás Matura z Korvínovy univerzity v Budapešti.
Úsek tratě do Bělehradu měří 350 kilometrů, na území Maďarska jde asi o 150 kilometrů. Postaví ho konsorcium CRE, do kterého patří společnost Opus Global Lörince Mészárose – Orbánova dobrého kamaráda z dětství.
Mészáros patří k okruhu provládních podnikatelů, kteří během Orbánovy éry těží z dobrých kontaktů s vládou i přístupu k evropským fondům. Některé z maďarských projektů spolufinancovaných Unií „zajímaly“ i evropský úřad proti podvodům OLAF.
Související články
![](https://hlidacipes.org/src/uploads/2018/11/orban-volici-orez-500x200.jpg)
Orbán veze Babišovi příjemný vzkaz: Kauzy jako Čapí hnízdo nejsou pro populistické lídry fatální
U nové tratě do Bělehradu panují výrazné pochyby o tom, zda má vůbec smysl. Kritici upozorňují, že koleje protnou Maďarsko v místech, kde nejsou žádná velká města, a že celá trať je designovaná pro nákladní dopravu, která bude zemí jen projíždět. Úsek tratě mezi Pireem a makedonským městem Skopje navíc ještě ani nestojí.
Dubnová debata o zmiňovaném utajení okolností projektu v maďarském parlamentu byla bouřlivá.
Poslanec vládní strany Fidesz Gábor Bányai argumentoval například tím, že by „Maďarsko bylo dodnes ve středověku, kdyby se u všech infrastrukturních projektů mělo řešit, jestli se vyplatí, nebo ne“.
Kdyby se stavitelé zabývali jen návratností své investice, nevznikl by podle Bányaie ani jeden ze symbolů Budapešti – slavný řetězový most.
Diplomacie na kolejích
Maďarsko v uplynulých týdnech během koronavirové krize podobně jako Česko spoléhalo při dodávkách zdravotnických pomůcek hlavně na Čínu. Viktor Orbán také vítal některé z čínských zásilek přímo na letišti, podobně jako členové české vlády.
Součástí čínské „rouškové diplomacie“ jsou i další země regionu, například sousední Rakousko, které kromě leteckého mostu z Číny dostalo od čínských firem i některé výrazné dary zdravotnického vybavení.
Za zmínku v souvislosti s čínskými ambicemi stavět ve střední Evropě dopravní infrastrukturu a vylepšovat image čínských firem v regionu stojí zejména dar čínského výrobce vlaků CRRC. Firma v březnu darovala 150 tisíc roušek a tři tisíce ochranných obleků rakouskému Svazu samaritánů.
I o Rakousku se dlouhodobě mluví jako o potenciálně významném uzlu železniční dopravy z Východu. Rakouské státní železnice před dvěma lety začaly provozovat přímé nákladní vlaky z Vídně do Číny.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
![](https://hlidacipes.org/src/uploads/2024/10/profimedia-0180184246-500x200.jpg)
Na Číně jsme si vypěstovali závislost. Sami ani pořádně nevíme, jak velkou
![](https://hlidacipes.org/src/uploads/2024/10/profimedia-0872726315-e1729870484812-500x200.jpg)
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
1) Pokud je to tak „bezpecne a vyhodne“, tak asi neni duvod to utajovat, ne? Dost to pripomina „bianco sek“, ktery dali Rusum na stavbu jaderne elektrarby PAKS. 2) Prime nakladni vlaky z Vidne do Ciny? Neni to blbost? Pres co to jede? 3) V Madarsku maji nesmyslnou zeleznici. U nas nesmyslny Emanuv kanal. Doufam, ze nikdy nedojde k realizaci.
Čistě technická poznámka k těm přímým nákladním vlakům z Vídně do Číny: Co jsem se teď narychlo mrknul na ten přiložený článek, tak jede to (kromě Rakouska a Číny) přes Slovensko, Ukrajinu, Rusko a Kazachstán. A píše se tam také o změně, resp. přechodu na tu širokorozchodnou železnici (jako normu právě v těch postsovětských zemích), příp. naopak na slovensko-ukrajinské hranici.
Pro peníze cokoliv. Smlouva s ďáblem se podepisuje vlastní krví. Jako by to Orbán zapomněl (Budapešť 1956).
Pro peníze cokoli , to je podstata kapitalizmu , kdyby to byla místo Číny třeba Kanada , taky by vám to vadilo ? Co s tím má společného Budapešť 1956 , tam horthyovci s podporou západu rozpoutali krvavé povstání ,vraždili na ulicích neozbrojené civilisty , bylo v pořádku , že tomu Koněv učinil přítrž ! Maďarsko bylo poražená země , na území SSSR napáchla maďarská armáda spoustu zvěrstev , Sověti se k Maďarům zachovali až moc slušně !
Tak máte pravdu, že Čína s tím opravdu moc společného nemá. Ta se tedy v roce 1956 ještě tak nějak oficiálně držela v jedné linii s Chruščovovým SSSR (a maďarskou reformátorskou vládu Imreho Nagye otevřeně podporovala Titova Jugoslávie, ale ne Maova Čína). Ale je fakt, že právě sovětský zásah v Maďarsku v roce 1956, a ještě bezprostředněji v Československu v roce 1968, jako „akty sovětského imperialismu“, poskytly Mao Ce-tungovi výbornou záminku k těm protisovětským provokacím, které vedly k čínsko-sovětskému pohraničnímu konfliktu na Ussuri v roce 1969…
Proč to podáváte tak negativně , výsledkem bude přece železniční trať ! Železnice sebou přináší ekonomický přínos .
Orbán za Maďarsko podepsal smlouvu, jejíž obsah nezná. Jak by bylo Vám, kdyby o Vás podepsal Váš otec smlouvu a 10 ji před Vámi tajil?