Maďarsko-čínské námluvy v čase koronaviru. Utajená smlouva za miliardy a byznys pro Orbánova přítele
Uprostřed nouzového stavu podepsalo Maďarsko léta odkládanou dohodu s Čínou o úvěru na stavbu železniční tratě do Srbska a dál napříč Balkánem. Stavbu samotnou provede maďarsko-čínské konsorcium. Detaily miliardového kontraktu s Čínou jsou ale nejasné. Vláda Viktora Orbána nedávno navrhla podrobnosti projektu utajit na dobu deseti let.
„Dohoda o úvěru je pro Maďarsko výhodná a bezpečná,“ citovala média video, ve kterém maďarský ministr financí Mihály Varga podpis dohody oznámil.
Jaké přesně jsou podmínky čínského úvěru, kterým se má stavba trati z Maďarska do Srbska financovat z 85 procent, ale neřekl. Podobně už dříve vláda utajila také studii proveditelnosti celého projektu.
Ten má podle odhadů stát přes dvě miliardy eur a hotový má být, pokud nedojde k dalším průtahům, do roku 2025. Mluví se o něm už řadu let, i většinu z poslední dekády, po kterou je nepřetržitě u moci současný premiér Orbán.
Byznys pro kamaráda z dětství
Cílem nové tratě však není jen spojit Bělehrad s Budapeští, ale protáhnout modernizované koleje až do řeckého přístavu Pireus, který ovládá také Čína prostřednictvím společnosti Cosco. I proto je železnice budovaná za účasti čínských bank i firem považována za další příklad posilování čínského vlivu ve střední Evropě.
Související články
Maďarsko se vidí jako brána pro čínské investice, za poslední roky ale žádná velká nepřitekla
„Maďarsko bylo vůbec první zemí v Evropě, která podepsala memorandum o spolupráci v projektu nové Hedvábné stezky. Maďarsko se vidí – stejně jako jiné státy regionu – jako brána nebo most pro čínské investice směrem do Evropy,“ komentoval maďarsko-čínské vztahy už dříve v rozhovoru pro HlídacíPes.org analytik Tamás Matura z Korvínovy univerzity v Budapešti.
Úsek tratě do Bělehradu měří 350 kilometrů, na území Maďarska jde asi o 150 kilometrů. Postaví ho konsorcium CRE, do kterého patří společnost Opus Global Lörince Mészárose – Orbánova dobrého kamaráda z dětství.
Mészáros patří k okruhu provládních podnikatelů, kteří během Orbánovy éry těží z dobrých kontaktů s vládou i přístupu k evropským fondům. Některé z maďarských projektů spolufinancovaných Unií „zajímaly“ i evropský úřad proti podvodům OLAF.
Související články
Orbán veze Babišovi příjemný vzkaz: Kauzy jako Čapí hnízdo nejsou pro populistické lídry fatální
U nové tratě do Bělehradu panují výrazné pochyby o tom, zda má vůbec smysl. Kritici upozorňují, že koleje protnou Maďarsko v místech, kde nejsou žádná velká města, a že celá trať je designovaná pro nákladní dopravu, která bude zemí jen projíždět. Úsek tratě mezi Pireem a makedonským městem Skopje navíc ještě ani nestojí.
Dubnová debata o zmiňovaném utajení okolností projektu v maďarském parlamentu byla bouřlivá.
Poslanec vládní strany Fidesz Gábor Bányai argumentoval například tím, že by „Maďarsko bylo dodnes ve středověku, kdyby se u všech infrastrukturních projektů mělo řešit, jestli se vyplatí, nebo ne“.
Kdyby se stavitelé zabývali jen návratností své investice, nevznikl by podle Bányaie ani jeden ze symbolů Budapešti – slavný řetězový most.
Diplomacie na kolejích
Maďarsko v uplynulých týdnech během koronavirové krize podobně jako Česko spoléhalo při dodávkách zdravotnických pomůcek hlavně na Čínu. Viktor Orbán také vítal některé z čínských zásilek přímo na letišti, podobně jako členové české vlády.
Součástí čínské „rouškové diplomacie“ jsou i další země regionu, například sousední Rakousko, které kromě leteckého mostu z Číny dostalo od čínských firem i některé výrazné dary zdravotnického vybavení.
Za zmínku v souvislosti s čínskými ambicemi stavět ve střední Evropě dopravní infrastrukturu a vylepšovat image čínských firem v regionu stojí zejména dar čínského výrobce vlaků CRRC. Firma v březnu darovala 150 tisíc roušek a tři tisíce ochranných obleků rakouskému Svazu samaritánů.
I o Rakousku se dlouhodobě mluví jako o potenciálně významném uzlu železniční dopravy z Východu. Rakouské státní železnice před dvěma lety začaly provozovat přímé nákladní vlaky z Vídně do Číny.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
5G sítě pokrývají už 97 procent Česka. Konspirace vystřídal strach z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
7 komentářů
1) Pokud je to tak „bezpecne a vyhodne“, tak asi neni duvod to utajovat, ne? Dost to pripomina „bianco sek“, ktery dali Rusum na stavbu jaderne elektrarby PAKS. 2) Prime nakladni vlaky z Vidne do Ciny? Neni to blbost? Pres co to jede? 3) V Madarsku maji nesmyslnou zeleznici. U nas nesmyslny Emanuv kanal. Doufam, ze nikdy nedojde k realizaci.
Čistě technická poznámka k těm přímým nákladním vlakům z Vídně do Číny: Co jsem se teď narychlo mrknul na ten přiložený článek, tak jede to (kromě Rakouska a Číny) přes Slovensko, Ukrajinu, Rusko a Kazachstán. A píše se tam také o změně, resp. přechodu na tu širokorozchodnou železnici (jako normu právě v těch postsovětských zemích), příp. naopak na slovensko-ukrajinské hranici.
Pro peníze cokoliv. Smlouva s ďáblem se podepisuje vlastní krví. Jako by to Orbán zapomněl (Budapešť 1956).
Pro peníze cokoli , to je podstata kapitalizmu , kdyby to byla místo Číny třeba Kanada , taky by vám to vadilo ? Co s tím má společného Budapešť 1956 , tam horthyovci s podporou západu rozpoutali krvavé povstání ,vraždili na ulicích neozbrojené civilisty , bylo v pořádku , že tomu Koněv učinil přítrž ! Maďarsko bylo poražená země , na území SSSR napáchla maďarská armáda spoustu zvěrstev , Sověti se k Maďarům zachovali až moc slušně !
Tak máte pravdu, že Čína s tím opravdu moc společného nemá. Ta se tedy v roce 1956 ještě tak nějak oficiálně držela v jedné linii s Chruščovovým SSSR (a maďarskou reformátorskou vládu Imreho Nagye otevřeně podporovala Titova Jugoslávie, ale ne Maova Čína). Ale je fakt, že právě sovětský zásah v Maďarsku v roce 1956, a ještě bezprostředněji v Československu v roce 1968, jako „akty sovětského imperialismu“, poskytly Mao Ce-tungovi výbornou záminku k těm protisovětským provokacím, které vedly k čínsko-sovětskému pohraničnímu konfliktu na Ussuri v roce 1969…
Proč to podáváte tak negativně , výsledkem bude přece železniční trať ! Železnice sebou přináší ekonomický přínos .
Orbán za Maďarsko podepsal smlouvu, jejíž obsah nezná. Jak by bylo Vám, kdyby o Vás podepsal Váš otec smlouvu a 10 ji před Vámi tajil?