Lithium z Cínovce je lukrativní. Státu a obcím má ale přinést jen nižší miliardy
Je to už sedm let, kdy se krátce před volbami do Poslanecké sněmovny marketingově-politické oddělení hnutí ANO vytasilo v kampani se závěrečným trumfem: kvůli podpisu memoranda o těžbě lithia na Cínovci obvinil Andrej Babiš sociální demokraty z krádeže „dvou tisíc miliard našich peněz“. Pokud jde o příjmy do veřejných rozpočtů, aktuální dokument ministerstva průmyslu nabízí hodně odlišné sumy.
Zatímco „kauza lithium“ před sedmi lety vybičovala předvolební emoce, název dokumentu, který nyní předložilo vládě Ministerstvo průmyslu a obchodu zní docela fádně: návrh nařízení vlády o stanovení ložiska strategického významu v oblasti Cínovec.
Návrh ministerstva průmyslu, na nějž jako první ve svém newsletteru upozornil novinář David Klimeš, deklaruje právě to, že Cínovec je ložiskem strategického významu a obsahuje některé zajímavé detaily. Například očekávané finanční přínosy pro stát.
Související články
Evropa shání kritické suroviny. Má strach z Číny a zájem o mořské dno i vesmír
Unijní cesta k zelené ekonomice vede dál přes Rusko. Pomoci má české lithium a mangan
Bez Ruska EU zatím zezelenat neumí. Vzácné kovy nakupuje i od Putina
Od ruského čerta k čínskému ďáblu. Hledá se cesta k ovládnutí klíčových surovin
Platí, že lithium je na celoevropské úrovni považováno za kritickou surovinu – hraje významnou roli mimo jiné při výrobě baterií a předpokládá se, že jeho využití a poptávka po něm se v nadcházejících desetiletích výrazně zvýší.
Cílem Evropské unie pak je snižovat dovozní závislost na podobných primárních surovinách ze třetích zemí, zejména z těch nepředvídatelných jako je Čína nebo Rusko.
Přínos 3155 milionů ročně
„Lithium je považováno za kritickou surovinu vzhledem ke svému vysokému hospodářskému významu. Vzhledem k jeho úloze při uskutečňování zelené transformace a s ohledem na potřebu jeho využití se poptávka po něm v nadcházejících desetiletích pravděpodobně exponenciálně zvýší,“ konstatuje i důvodová zpráva k návrhu ministerstva průmyslu.
Zatímco Andrej Babiš operoval s tím, že přínos pro Česko má být „dva tisíce miliard“, dokument – pokud jde o předpokládané příjmy do veřejných rozpočtů – vypočítává částku o tři řády nižší.
Pracuje s povinnou úhradou za vydobyté nerosty, za těžební prostor, počítá i s odvody za zaměstnance, daní z příjmů fyzických i právnických osob, DPH z nemovitostí:
„Předpokládaný přímý příjem do veřejných rozpočtů je 3155 mil. Kč ročně, z toho 2324 mil. Kč ročně bude příjem státního rozpočtu, 68 mil. Kč roční příjem obcí v Ústeckém kraji, 18 mil. Kč roční příjem Ústeckého kraje a 745 mil. Kč příjem ostatních obcí a krajů v České republice,“ vypočítává ministerstvo průmyslu.
Orientační grafické znázornění ložiska strategického významu Cínovec
Zdroj: MPO, z přílohy k návrhu nařízení vlády
Pokud se těžba rozjede, vzniknout by prý mohlo 1800 nových pracovních míst přímo a dalších asi dva tisíce míst v rámci dodavatelského řetězce.
„Projekt je tak součástí řešení budoucích sociálních dopadů a hraje významnou roli v transformaci regionu, který je velmi úzce spjat s těžbou uhlí a uhelnými elektrárnami, které postupně směřují k ukončení provozu. Projekt počítá s rekvalifikací pracovníků stávajících uhelných provozů a nabídce pracovních míst v novém průmyslovém odvětví,“ popisuje ministerstvo s tím, že očekávat lze i vedlejší přínosy jako jsou „investice do technické a volnočasové infrastruktury, zvýšení příjmů obcí a zvyšování kapacit školských a zdravotnických zařízení obcí v okolí“.
Jak napsal Ekonomický deník, rozhodnutí, zda společnost Geomet začne na místě těžit, má padnout „nejdříve v příštím roce“.
Až tři procenta světových zásob
Na Cínovci mají být jedny z největších zásob lithia v celé Evropě, podle geologa Tomáše Vrbického, který je i technologem projektu těžby lithia na Cínovci ve společnosti Geomet, se odhaduje, že „zde jsou zhruba tři procenta světových zásob lithia“.
Firmu Geomet vlastní tuzemská energetická firma ČEZ (51 procent) a australská těžební společnost European Metals Holdings (49 procent).
Ložisko lithia (a také cínu a wolframu) leží ve vrcholové části východních Krušných hor na hranici s Německem (viz mapka výše). První historické záznamy o těžbě cínových rud v oblasti Cínovce pocházejí ze 14. století a těžba zde s přestávkami pokračovala až do počátku 90. let 20. století.
Geologický průzkum pro novou těžbu lithia v rámci průzkumných území probíhá na Cínovci od roku 2010.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Čas se krátí. Odříznutí od ruské ropy má Česko stihnout dřív, než ji vypnou Ukrajinci
Obhájci jaderné energetiky získávají v EU na síle, změnu táhnou i Češi
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
23 komentářů
Kolonie ČR bude vydrancována, jako obvykle. Kapitalismus v praxi.
Jééé, no to jsem rád, že vás vidím. Od posledního příspěvku jste mi stále neodpověděla… pod tím článkem, jak jste se sama označila za nejubožejší (protože vám ukradli důchod – vaše slova). No nic, nevadí.
S tím drancováním, kapitalismem, tím vaším „to by se za komunistů nestalo“… máte na mysli třeba vydrancované zásoby uranu, který takřka všechen odešel do rusácka bez náhrady…?
Zatímco, když Rusové vyváželi kvalitní uran z kolonie ČSR do Ruska na výrobu atomových bomb- tak to byl jako obvykle komunismus v praxi a tento uran museli kopat političtí vězni a jiní odpůrci komunistického režimu a většinou za to zaplatili podlomeným zdravím.
Nyní budou „demokraté“ i kapitalisté vyvážet lithium .. Plundrovat přírodu, život. prostředí … jen kvůli svému mamonu, český erár ostrouhá tužku. O korupci „politiků“ z nynější ne.vlády nemluvě. Důsledky pro lidi z okolí budou horší, než byly za těžby uranu
Čína sundala cenu Lithia o 80%, ale ekologický bordel po něm zůstane stejný, a pro koho jej chceme dobývat, když Čína dominuje všemu a my se s ní nebavíme.
Pravda, jak už se mohl čtenář který neni uzavřen v nějaké bublině dočíst tak světové ceny lithia poklesly o 85%.
Takze ty bambiliardy pro nás stát skutečně nehrozí. I když je sliboval nejenom Babiš ale po nem to opakoval i premiér Fiala.
Dokonce je to tak že v oblastech s přísný i přepisy a vysokými produkčními náklady (což je kupodivu právě u nás a v EU) je ta produkce pri těch cenách ztrátová.
Takže pokud to u nás povolí, bude muset soudruh stát vydat spoustu vyjimek, aby bylo aspoň na úplatky. A čert vem Krušné hory..
A kdyz se člověk podívá dál tak zjistí že v EU je to na levačku i s těmi továrna i na elektrobatetie. Takže nejlíp to vytezene lithium rychle prodat někam ven. Nebo rovnou to povolení na těžbu? Aby to vůbec Fialová vláda stihla.. Přece ten kšeft nenechá Babišovi.
Je třeba to vládě za necelý rok spočítat a je třeba co nejdříve odejít z EU. Pak takový nesmysl, jako lithium, prakticky nebudeme potřebovat.
V medicíně se používá sůl tohoto prvku jako psychiatrický lék, používá se na výzkum (přidali ho do soli v solničkách domácností a zjišťovali z poměru sodíku a lithia v moči podíl individuálního dosolování pokrmů na celkovém příjmu soli (vyšlo jim kolem 10 procent)) a mají smysl malé nabíjecí baterie (mobily, fotoaparáty apod.). Je také docela zajímavé, že ekologové odmítají recyklaci lithia z baterií, byť je ho tam o několik řádů víc než v té rudě z Krušných hor.
Na odchod z EU byste museli dostat víc hlasů, než 11-15%.🙂 Proruské zoufalce normální člověk nevolí. Je to volba mezi EU a ruským chudobincem a hlupákovem. Schudnout a poslouchat (pro)ruské blbečky? To si každý hodně rozmyslí.🙂
Obávám se, že setrvání v EU nepovede k jenom zchudnutí, ale k totálnímu zbídačení.
Kdepak asi skončí korupční stovky milionů kč ? Zase další podvod v mld kč jako se stal se starými krkavci F-35, leopardy, s nepoužitelnými tankovacími letadly a další podrazy nynější zrádné hrůzovlády
Jakmile uhlíková idiocie skončí, bude toto ložisko téměř bezcenné. Na rozdíl od uhlí, které se dá pálit pořád.
Každopádně krásné vyhlídky. Diametrálně odlišné odhady v ceně a kalkulaci profitu… člověk může být i úplně blbej, aby pochopil, že se tu hraje levárna.
|
To si pomalu říká o guerrillový odboj v místě těžby. Však ona se už nějaká skupinka záškodníků najde, kterým dojde trpělivost a začnou se rozbíjet různá těžební zařízení a jiné mrzutosti. A bude to plně po právu.
|
Ti budou označeni za teroristy a dokončí se kolečko jako v rozvojových zemích.
|
Tak hlavně že jsme v tý západní Evropě, s myšlením bolševického kapitalismu a že máme volební právo – všichni. Bohužel.
A zbohatlíkům vyšší miliardy.
Také jste si už stačili všimnout, jak to ten státní ČEZ v ČR pěkně válcuje? Zvýšení ceny za distribuci el. si pěkně v klidu prosadí přes zbytečný ERÚ a obejde tak nepohodlné konkurenční prostředí. Přece nebude soutěžit o cenu, když si to umí zařídit. Ovečky drží hubu a jsou spokojené, že „to“ za ně někdo „reguluje“.🙈😂 Lithium a většinový podíl ČEZu je jenom třešnička na dortu. Přírodní zdroje přece patří všem, vlastně ne, jenom ČEZu… Pěkně ceny el. energie pro obyvatele přes burzu i když to žádný zákon nenařizuje… a na obyvatele dopadají důsledky provozování energetických zdrojů a tedy zisků státního ČEZu… Takhle krásně se vlády a stát ČR stará o své obyvatele, ať už vládne kdokoliv, Babiš, nebo Fiala,… Tak jim to tam příště u voleb zase pěkně odevzdejte a nedělejte problémy. Stát a jeho firmy vás hýčkají, jako v bavlnce. 😂
Doucha, pokud by jste uvažoval logicky, tak by jste nedivil, že ČEZ dostal nějaký zdroj příjmu- protože musí stavit nové zdroje elektřiny a sice nové bloky jaderné elektráren.
ČEZ většinově vlastní stát, ale akcie tohoto zločinného molocha si jen tak někdo nekoupí. Lidé začali šetřit na odběru el., tak zdražili poplatek za jistič, což je další superpodvod nynější ne.vlády.
Logika mi říká, že všichni by měli mít stejné podmínky a utkat se s konkurencí na trhu. Technologie, které poškozují, nebo omezují život občanů, by měly na druhou stranu občanům něco kompenzovat. Na nové investice si ČEZ může naspořit, nebo půjčit. Logika ovšem v banánové ČR u státního ČEZu neplatí. 🙂
Kolik desítek let se v severních čechách se těží uhlí? A jakou prosperitu za tu dobu tahle těžba kraji přinesla?
Minimálně se tam uživilo, a dobře, o statisíce rodin víc, než v době před tou těžbou. A všichni bydleli, měli zajištěnou lékařskou péči, děti školy atd. Tedy věci, které „demokracie“ zajistit neumí, nebo nechce.
Kdepak řádí ekoteroristé ? Že tady se neozývají, ale na „krtky“ u Zlína mají času až moc. Úplatky frčí i u těchto eko… přilepovačů k silnici.
Momentálně zuřivě bojují proti rekultivacím po těžbě hnědého uhlí. Prostě bojují za fyzickou likvidaci obyvatel prachem z opuštěných uhelných lomů a dalších podobných lokalit.
Je to tak strategický, že firma Zinnwavald Lithium, která má těžit z německé strany, je částečně vlastněná Čínou. A gigafactory Berlín postavili nejbohatšímu muži planety za peníze daňových poplatníků. Myslím, že u nás to bude dost podobně : zničená krajina, včetně vzácných biotopů, námezdní dělníci – silně pochybuji, že horník z povrchového dolu bude chtít odstřelovat nebo fárat, zvlášť v horských podmínkách. Čili nejen „vylepšení“ ekologické situace v oblasti, ale též sociální a ekonomický propadák. Cena lithia stále klesá. Mimoto pozemky gigafactory Dolní Lutyně pro jihokorejskou(!) firmu zaplavené – takže super akce, samá pozitiva 😀
Bavil jsem se s lidmi z těžařského oboru a šance, že by se u nás Lithium těžilo je nulová. V podstatě každý ví, že se těžit nebude a byla to jen laciná politická karta (nepřekvapivě živená dezinfo mašinérií z východu). Možná v nějaké nepredikovatelné vzdálené budoucnosti, kdy ceny na trzích dlouhodobě vystřelí o několik řádů výš. V současné době je to ekonomický nesmyl. Naše chyby a zaostalost při správě země za nás Lithium nevyřeší a cestu k prosperitě si budeme muset nepřekvapivě odstudovat a odpracovat 😉