Laboratoř politiky: Jak ústecká tajná hlasovačka vykopala sama sobě jámu
ANALÝZA. O Ústí nad Labem už se zase mluví a mluví se o něm tak, jak jsme zvyklí. Po karlovarské losovačce, spekulačce z Krupky nebo předražené rekonstrukci ústeckého muzea se novým politologickým termínem stává ústecká díra a další tajná hlasovačka. O co jde, popsal HlídacíPes.org detailně před letními prázdninami, téma teď posunuli dál Reportéři ČT, a postarali se tak o nehynoucí slávu současného vedení města ve složení ANO, SPD a staří dobří přeběhlíci.
Nejprve kontext. Letos na jaře ústecké ANO oznamovalo, že „vyřešilo díru“ na Mírovém náměstí. Plochu, kterou město prodalo před 14 lety, vykoupí zpět o 29 milionů dráž.
Hlídací Pes detailně popsal, jak vedení města pěkně pod pokličkou měsíce tenhle obchod chystalo, tutlalo ho i před vlastními zastupiteli a především – jak má připravené hlasování tak, aby se vyhnulo případnému trestnímu stíhání.
Související články
Tajné hlasování a kolektivní ztráta paměti. Ústecká koalice hledá dno politické kultury
Laboratoř politiky: Kdo jinému jámu jámá, sám do ní sám
Do puntíku se předpověď naplnila – hlasování se zúčastnilo 20 z 37 zastupitelů, 19 z nich hlasovalo pro odkup, jeden se zdržel. Kdo to byl? To se nedozvíme, když bylo hlasování tajné a už teď někteří trpí amnézií, stejně jako jejich někdejší kolegové před lety v případě předražené rekonstrukce muzea. Každopádně zastupitelé schválili nabyti nemovitosti za 73 milionů korun.
Tohle všechno se odehrálo na začátku června 2023. Uprostřed léta na mimořádném zastupitelstvu si pak vedení nechalo schválit rozpočtové opatření ve výši 73 milionů, aby mělo tzv. Blok 004 z čeho zaplatit. Následovala příprava kupní smlouvy, kterou 28. srpna podepsal za město primátor Petr Nedvědický. Jenže – smlouvu ani její návrh zastupitelé neviděli. Tedy neviděli ji před podpisem, seznámit se s ní mohli stejně jako kdokoli jiný až poté, co ji město zveřejnilo v registru smluv, což mu ostatně ukládá zákon.
Tajná hlasovačka k ničemu
Nyní detailněji.
Smlouva zveřejněná v registru obsahuje ustanovení, podle kterého měla být předem schválena zastupitelstvem města.
Zdroj: Registr smluv
Jenže nikdo ze zastupitelů, tedy těch, co na protest opustili sál, ale ani těch, kteří v něm zůstali a hlasovali, žádnou smlouvu neviděl, nečetl, neznal její obsah, a těžko tak s ní mohl vyslovit souhlas. Což potvrzuje i zmíněné usnesení č. 79/6Z/23, které hovoří o nabytí nemovitosti.
Zdroj: Usnesení z 6. zasedání zastupitelstva města Ústí nad Labem ze dne 5. 6. 2023
Smlouva se na veřejnosti objevila až 30. srpna, dva dny poté, co ji primátor Petr Nedvědický podepsal. Dokládá to zápis v registru smluv.
Zdroj: Registr smluv
Stručně řečeno. Postup města, zejména tedy předem instruované vládnoucí koalice, mohl být v pořádku. Jen ale do okamžiku, kdy někdo nepozorný při pozdější přípravě smlouvy do ní vložil nebo opomenul formulaci, podle níž měli zastupitelé při vyslovení souhlasu znát celý obsah smlouvy. Což neznali.
Celá šaráda s tajnou hlasovačkou tak možná byla úplně zbytečná. A uvědomuje si to zřejmě i primátor Nedvědický, který pro Reportéry ČT začal hledat viníka ve svém okolí.
„Ano, možná je to skutečně moje chyba, ale předpokládám, že při řízení tohoto města, když mám profesionální právní tým, takže mi důkladně připraví věci k podpisu,“ reagoval.
Co bude dál? Nikdo příliš netuší, jak silnou váhu rozpor pro platnost smlouvy má. Primátor už připustil, že smlouvu zastupitelům předloží, až dojde k zápisu v katastru nemovistostí. Tedy ve chvíli, kdy s prodejem a jeho podmínkami nebude možné už nic dělat.
Přirozeným rozumem platí, že zastupitelé v červnu skutečně nevěděli, o čem hlasují. Konečné slovo bude mít jako obvykle až soud, pokud se na něj někdo obrátí. A pak je tu ještě policie. Ta sice kvůli tajné hlasovačce přišla o možnost zkusit stíhat zastupitele jako celek, nabízí se jí ale snadnější cíl. Pod smlouvou uzavřenou v rozporu s usnesením zastupitelstva je jediný, zcela konkrétní podpis.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Jak v Ústí nad Labem kdosi ukradl šrouby z lávky. Nebo že by neukradl?
Jak krajští zastupitelé chtěli odměny: Hrál jsem fotbal. Navštívil jsem výstavu…
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Snad zajímavost: Kostelní věž na snímku v záhlaví není našikmena perspektivou objektivu, ale našikmilo ji bombardování na konci války a údajně to je, nebo alespoň byla, nejšikmější věž v Evropě severně od Alp (Pisa je jižně od Alp a tamní věž je nakloněná víc).
Z tohoto úhlu pohledu je našikmena perspektivou objektivu…
To by musel být našikmen i ten žlutý dům, co je před ní a částečně ji zakrývá.
Tedy, jestli bych si dovolil jiný názor, asi se mnou pan Malecký nebude souhlasit.
V tom textu smlouvy se jasně píše že „podléhá přechozímu souhlasu zastupitelství města“ – což se, ale
jak dále uvedeno, skutečně stalo a bylo schváleno, takže „tento souhlas byl dán“..
Ale zákonná povinnost, která by nařizovala všem zastupitelům města pročítat a prostudovat celé obsahy všech smluv které schvalují, asi neexistuje.
To co existuje a mohlo by být později aplikováno je pouze jejich zodpovědnost (trestní, finanční?), , kdyby ta schválená smlouva způsobila nějaké větší škody, z důvodů, o kterých se mohli předem dozvědět. Ovšem to je čistě na jeho riziku. Ja asi každý právník řekne, to byla chyba každého z nich , pokud schvaloval něco co si nepřečetl. Pokud by ten text k dispozici neměl, tak si ho měl vyžádat – a bez toho ho schvalovat neměl. Což ale – jak i v článku uvedeno, řada těch zástupců udělala.
Ovšem věc druhá – asi je omyl dovozovat, že žádný text té smlouvy předem neexistoval. Protože a právě pro právní osoby platí, že si mají text, obsah každé smlouvy MEZI SEBOU dohodnout, a nasmlouvat předem. Což ale nedělají ani ti zastupitelé, ani pan primátor, ale obchodní manažeři, schopní tvrdě vyjednávat, kteří si mohou vyžádat pomoc dalších odborníků, (třeba odhadců, atd..) pro zjištění reálné ceny, kterou ale nemusí akceptovat, ale pouze je vodítkem pro jejich další vyjednávání o ceně a dalších podmínkách..
A až tento „nasmlouvaný“ text (obsah) smlouvy je pak obsahem dalšího schvalování – třeba ve zmíněném zastupitelstvu města. Čili dá se dá předpokládat, že tento nasmlouvaný obsah smlouvy už někde na magistrátu (asi vlevo dole) byl, a zastupitelé, pokud by chtěli, tak si ho vyžádat a pročíst mohli.. Ale proč to neudělali a „pro jistotu“ ho nečetli vůbec, je taky obsahem tohoto článku.
Jak to ostatně říká ta pointa anekdoty o pánovi co nevyhrál soutěž časopisu Vlasta „.a ještě dobře že jste tohle nenakreslil a nepopsal“…:)))))