Korupční skandál CEFC má už v Africe důsledky. V Česku je ale kolem prezidentova poradce ticho
Místopředseda neziskového křídla čínské společnosti China CEFC Energy se na kauci ven nedostane. Soud v New Yorku žádost 5. února zamítnul, protože se bál, že by Patrick Ho mohl utéct. Vysoký činitel CEFC čelí ve Spojených státech obvinění, že uplácel africké politiky právě ve prospěch skupiny CEFC. Ta je dobře známá i v Česku.
Prokurátor během jednání upozornil, že Patrick Ho se z vyšetřovací vazby v New Yorku pokoušel prostřednictvím emailů adresovaných „energetické společnosti v Šanghaji“ (CEFC Energy) zorganizovat mediální kampaň vykreslující jeho zatčení jako politický proces. Prokurátor také konstatoval, že v čínských médiích se tak celý případ skutečně interpretuje.
Snaha o politizaci případu se ovšem paradoxně obrátila proti Patricku Ho. Pro okrskovou soudkyni pro Jižní Manhattan to byl další signál, že Ho by se „s pomocí CEFC“ mohl v případě propuštění na kauci pokusit o útěk.
Související články
Globální korupční skandál. Škraloup CEFC, kterého si Česko moc nevšímá, i když by mělo
Soudkyně akceptovala argument obžaloby, že obviněný by mohl vzhledem k politizaci případu nalézt útočiště kromě Číny také v „Čadu, Ugandě, Íránu nebo v Rusku“.
Obžaloba během slyšení prohlásila, že obvinění proti Patricku Ho dále posiluje celá řada důkazů, shromážděných vyšetřovateli po jeho zatčení, včetně dokumentace zabavené při prohlídce amerického sídla CEFC ve Virginii.
Připomeňme, že CEFC měla podplácet prezidenta Čadu a ugandského ministra zahraničí. Společnost se tak chtěla dostat k čadské ropě a k obchodním výhodám v Ugandě.
Čína a korupce: doma jinak než venku
Americká CNN věnovala korupčnímu skandálu CEFC v Africe obsáhlý příspěvek. Detaily vyjednávání mezi Patrickem Ho a africkými představiteli zachycené v konfiskovaných emailech v něm přirovnala k hollywoodskému filmu.
CNN konstatuje, že korupce obecně poskytuje v Africe Číně „konkurenční výhodu“ proti představitelům západních zemí a firem. Možnost korumpovat místní představitele vedla k prudkému růstu hospodářského a politického vlivu ČLR na kontinentu.
Americké a britské společnosti jsou v po léta vázány Zákonem proti korupčním praktikám v cizině (Foreign Corrupt Practices Act) a britským Zákonem proti uplácení (Bribery Act).
Čína sice formálně přijala Zákon proti úplatkářství v cizině, aby vyhověla Konvenci Spojených národů proti korupci z roku 2011, ale neudělala téměř nic pro její vymahatelnost, píše na svém webu CNN.
Článek konstatuje, že přes široce propagovanou kampaň čínského prezidenta Si Ťin-pchinga proti domácí korupci v ČLR čínské úřady úplatkářství svých firem v cizině ignorují.
Zmíněný americký zákon FCPA se nicméně vztahuje i na cizince, kteří by se dopustí korupčního chování byť jen emailem, který projde přes servery ve Spojených státech. To se stalo osudným Patricku Hoovi, spolu s finančními transakcemi přes americké banky, monitorovanými americkou vládou.
Úplatky z druhého patra
Velká část korupčního jednání se měla podle obžaloby odehrát přímo v budově OSN v New Yorku, konkrétně v jejím druhém patře, kde sídlí kanceláře předsedy Valného shromáždění.
Do této části budovy je omezený přístup, ale zástupci CEFC se zde mohli volně pohybovat díky své akreditaci u několika agentur OSN. Přidružení k těmto agenturám provázely milionové dary ze strany CEFC na jejich provoz a program.
Slavnostní předání posledního takového daru, jednoho milionu amerických dolarů pro grantový program Oddělení OSN pro hospodářské a sociální záležitosti (UN DESA), se shodou okolností odehrávalo den po zatčení Patricka Ho.
Generální tajemník i předseda Valného shromáždění odmítli na poslední chvíli pod dojmem skandálu účast na ceremonii, dar samotný však UN DESA přijala bez komentáře. CEFC dále požívá statutu přidružené organizace při UN DESA.
Pozastaveno bylo (25.1.2018) pouze její členství v “Globální úmluvě OSN” (UN Global Compact), iniciativě vyhlášené Kofi Annanem v roce 1999 na podporu společenské zodpovědnosti ekonomických subjektů.
Jedním z deklarovaných cílů „globální úmluvy“ je i boj proti korupci. Jako důvod vyškrtnutí CEFC je uvedeno „z jiného důvodu spojeného s morální integritou“.
Týká se to i Česka
Představitelé CEFC se mohli v budově OSN v inkriminované době (2015) volně pohybovat i proto, že tehdejší předseda Valného shromáždění Sam Kutesa jmenoval v srpnu 2015 předsedu CEFC Jie Ťien-minga svým čestným poradcem (Jie je předsedou komerčního CEFC i jeho neziskového křídla). Podle obžaloby obdržel Kutesa poté od Patricka Ho úplatek ve výši půl milionu dolarů.
Z českého pohledu je zajímavé, že téhož roku jmenoval Jie Ťien-minga svým čestným poradcem také český prezident Miloš Zeman. Toto jmenování oznámil v září 2015, ale příslušné listiny předali Jie Ťien-mingovi v Šanghaji Zemanovi spolupracovníci Mynář a Nejedlý již v dubnu. Pověření prezidentské kanceláře tak předcházelo samotnému příchodu CEFC na český trh na podzim roku 2015.
Korupční skandál Patricka Ho již vyvolal odezvu v některých afrických státech. V Ugandě žádají senátoři a poslanci rezignaci ministra zahraničí Kutesy i prezidenta Yoweri Museveniho (oba politici jsou příbuzní).
České republiky se skandál bezprostředně dotýká přes úzké vazby CEFC na místní politiky; zatím se však nikdo moc nepídí, jak se třeba stal předseda CEFC Jie Ťien-ming poradcem českého prezidenta.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
5G sítě pokrývají už 97 procent Česka. Konspirace vystřídal strach z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)