Foto: Jan Žabka, HlídacíPes.org

Šéf skiareálu dál bojkotuje vládní nařízení. „Na kopci odhalíte pravdu, koronavirus je umělý,“ říká

Napsal/a Jan Žabka 22. února 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

REPORTÁŽ. Ostravský skiareál Vaňkův kopec má otevřeno i přes vládní protiepidemická omezení a rostoucí počty nakažených. Od začátku února, kdy majitelé střediska navzdory zákazu spustili vleky, došlo v areálu k několika potyčkám s policisty a jeho šéf Martin Kafka dostal již dvě dvacetitisícové pokuty. On sám ale tvrdí, že nemá jinou možnost než v bojkotu pokračovat. Vláda podle něj postupuje neústavně a koronavirus je – jak je přesvědčen – umělý.

„Sledujeme přes webkameru Vaňkův kopec a zdravíme všechny, kteří si přišli zalyžovat. Jsme s vámi. Zamávejte nám do kamery,“ zní z rádia, zatímco se zhruba stovka návštěvníků pohybuje po malém příměstském lyžařském středisku.

Foto: Jan Žabka, HlídacíPes.org

Přestože vstupní terminály k vlekům jsou přehrazené páskou, vleky samotné jedou naplno. Lyžaři a snowboardisté nastupují až za ohraničeným prostorem a občas se vytvoří několikametrová řada.

V areálu je také otevřeno několik okének s občerstvením a v jednom z nich se dá najíst dokonce uvnitř. Na dveřích tam visí vlajka a oznámení, že jde o petiční místo. Tím se majitelé skiareálu snaží obejít vládní protiepidemická nařízení. „Kdo se nepostaví zlu, je jeho pachatelem,“ hlásá jeden z vyvěšených nápisů.

Dělat, že tu nejsou

Majitel areálu Martin Kafka po areálu chodí v čepici s nápisem „žiju svobodně a naplno“. Ani mezi množstvím návštěvníků ho proto nelze přehlédnout. Potkáváme se s ním v kanceláři, odkud je dobře vidět celé středisko. Teprve odsud je zřejmé, že by areál za normálních okolností zvládl i několikanásobně větší nápor návštěvníků.

„Vleky nám jedou, ale lidé se bojí přijít. Máme informace, že se obávají policie, aby je nestrhávali z vleku nebo nepokutovali,“ říká Kafka, který se sám před pár dny dostal do fyzického střetu s policií a musel zaplatit dvě pokuty ve výši 20 tisíc korun.

I když policie opakovaně na Vaňkův kopec přijela a nařídila vypnout vleky, nyní to vypadá, že policisté a návštěvníci žijí ve vzájemné symbióze. Na svah v podstatě neustále dohlížejí dva policisté, přítomní se ale tváří, jako by tam nebyli. 

Foto: Jan Žabka, HlídacíPes.org

Sám Kafka označuje své rozhodnutí pustit vleky pro veřejnost za formu protestu. Nouzový stav je podle něj  protiústavní a jeho prosazení navzdory Poslanecké sněmovně vnímá jako „nejvyšší stupeň agrese vlády, která se to ani nesnaží zakrývat“.

Přiznává však, že zpočátku měl pro rebelii hlavně materiální důvody. Musel doplatit fakturu za elektřinu ve výši půl milionu korun. „Pokud bychom tak neučinili, odpojili by nám elektřinu a v mrazech by vše promrzlo a popraskal by celý systém – čerpadla, rozvody, nebylo by ani čím točit vlek,“ vysvětluje.

„Nikdo s vámi nijak nediskutuje, nenabídnou vám žádnou otevřenou možnost. Dopisy z banky začínají tak, že chápou, že to je náročné, ale pokud nezaplatíme, tak přijdou exekuce, registr dlužníků, nebo to může mít vliv na další půjčky,“ popisuje situaci, v níž je teď i řada dalších podnikatelů: „Nějak tím proplouváte do chvíle, kdy se to stane vám nebo vašemu okolí.“

Odhalit pravdu na kopci

Dlužno dodat, že majitel Vaňkova kopce má i svůj svérázný názor na to, jak vůbec koronavirus vznikl. Stojí si za tím, že jde o biologickou zbraň upravenou člověkem. Lidstvo podle něj ohledně covidu žije ve lži, kterou stále dokola živí média.

Opírá se přitom o tvrzení kontroverzní molekulární bioložky Soni Pekové, která své výroky ale dosud nepodložila, natož publikacemi v odborných časopisech. Její názory navíc vyvrací i vědecká komunita; umělý původ viru nebyl nikdy potvrzen.

 

 

I tak ale Kafka za názory Pekové stojí. „Když vám někdo říká pravdu, cítíte se dobře. Když se cítíte špatně při tom, když někoho posloucháte nebo když sám mluvíte, je to lež,“ nabízí svůj pohled na svět.

Dar odhalit pravdu má podle něj každý a tak to prý udělal i on. „Musel jsem si vybrat, jestli se podvolím a budu dělat, že se mi to zdá, nebo budu žít v pravdě,“ říká.

Probuďte se pro radost

V roce 2020 zemřelo v Česku o 17 tisíc lidí více než v roce 2019, což je největší meziroční nárůst zemřelých za posledních sto let, a to právě i v důsledku koronaviru. „Naděje dožití z roku 2020 odpovídá zhruba situaci v roce 2013, jde tedy o návrat o sedm let zpátky,“ řekla pro Radiožurnál vedoucí oddělení demografické statistiky Českého statistického úřadu Terezie Štyglerová.

To, že od počátku pandemie před necelým rokem zemřelo v Česku v souvislosti s koronavirem zhruba 19 tisíc lidí, Martin Kafka nezpochybňuje. Argumentuje ale tím, že je to méně než 25 tisíc lidí, kteří každoročních zemřou v důsledku emisí. I tím odbývá dotaz na to, jak by reagoval, pokud by se nějaký návštěvník na svahu nakazil koronavirem a na následky nemoci zemřel.

Martin Kafka trvá na tom, že vládní opatření jsou podle něj nelogická: „Myslím, že to vnímáme všichni stejně, tu nesmyslnost, kdy do hypermarketu jít můžete a jít si zalyžovat ven na svah je zakázáno. Lanovky se zastaví a hromadná doprava posílí, aby turisty na horách vyvezli v uzavřeném autobuse, kde je namačkáno 50 lidí.“

Přesto měl donedávna na webových stránkách u online přenosu z areálu varování „Vstup na vlastní nebezpečí“. To ale mezitím přepsal na „Probuďme se pro radost z pohybu“.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)