Víme, že vás reklamy otravují, můžete nezávislou žurnalistiku podpořit i jinak, například prostřednictvím systému Darujeme.cz.
Miloš Zeman, Jan Hamáček (sjezd ČSSD 2019), Foto: MICHAL ŠULA / MAFRA / Profimedia
,

Konec starých časů. S ČSSD padly vyhaslé politické hvězdy, komunisté mizí po sto letech

POZNÁMKA. Sto let trvalo, než komunisté zmizeli z českého parlamentu. Podobně jako oni padla pod klíčovou pětiprocentní hranici i druhá tradiční levicová strana – ČSSD. Byť obě strany dohromady získaly zhruba 400 tisíc hlasů, nestačilo to…

Vyluxování tradičních levicových voličů dotáhlo na maximum hnutí ANO, jemuž ale budou tyto strany paradoxně nejvíc chybět. Znamená to i „konec starých časů“: z nejvyšší politiky zmizí – v některých případech definitivně – řada tváří, kte nás českou politikou provázely skoro tři desetiletí.

Stará známá jména – nezabrala

Sociální demokraté už před volbami správně tušili, že se na ně řítí velký průšvih. Do boje proto na rychlo povolali i staré známé tváře z časů, kdy strana dokázala získat dvacet až třicet procent hlasů.

Do kampaně se zapojil někdejší premiér a eurokomisař Vladimír Špidla. V Praze byl na kandidátce sice až na 25. místě, ale na agitaci se aktivně podílel spolu s „hustou dvojkou“, duem Maláčová – Stropnický.

Jiné tváře ČSSD, bez nichž byla kdysi tuzemská politika dlouho takřka nemyslitelná, obsadily mnohem prestižnější místa na kandidátkách. Ani to ale nikterak nepomohlo.

Někdejší šéf odborů a kdysi stálice politické scény Milan Štěch byl dvojkou kandidátky v Jihočeském kraji, exministr průmyslu Milan Urban byl dvojkou ve Středočeském kraji hned za předsedou Janem Hamáčkem.

Další exministr a prominentní sociální demokrat Zdeněk Škromach byl osmičkou v Jihomoravském kraji. Z vysoké politiky se stáhl po neúspěšných volbách do Senátu v roce 2016, působil ale jako poradce končící ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové. Comeback se nepovedl jemu ani ostatním. 

Grebeníček, Filip, Dolejš…

A pak tu máme komunisty. Respektive – konečně je v parlamentu po více než sto letech mít nebudeme. Z tuzemské politiky (stejně jako ČSSD) sice zcela nezmizí – zůstávají v krajích i obcích – ale z jejích nejvyšších pater ano.

A spolu s tím zmizí do značné míry i z médií, z televizních obrazovek i takové stálice jako Vojtěch Filip či Jiří Dolejš, bez nichž jako by tuzemská politika jako by ani být nemohla tři desítky let. Jiní prominentní soudruzi, jako třeba Miroslav Grebeníček, se do boje už ani nepouštěli.

Tohle je, po generačním střídání v ODS, skutečně konec starých „devadesátkových“ časů. Otázka je, co přinesou ty časy nové, v nichž tradiční levici střídají extrémisté a populisté.

Líbil se vám tento text?

Podpořte nás prostřednictvím Darujme nebo převodem pomocí QR kódu

Moc děkujeme za podporu!

QR kód
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Podpořte novináře

37 komentářů

 1. Josef napsal:

  Člověku je tak teplo u srdce, když si vzpomene na to , že už nebude ČT všude tahat pohraničníka Vojtěcha a my poslouchat jeho rady jak na to.Jak Komouši tak socani jsou out a to je konečně pozitivní obrat u nás v politice.Bylo by možno je nyní úplně zakázat jako fašisty.No ale dneska je důvod na otevření rychlých špuntů od Bohemky hehehe

  • Jan napsal:

   Máte pravdu ,konečně jsou tam kam patří a ještě si vzali sebou Hamáčka.Lepší už to nemohlo být.

  • Pavel napsal:

   „fašisty“? .. nacionální socialisty jsi chtěl říct.

 2. Anofertí zmar napsal:

  Komunisté dostali k jejich 100.výročí založení strany ten nejvýmluvnější dárek…

  Vzkázal bych ještě: „Neděkujem, vypadněte.“

 3. Dušan napsal:

  Pravda a Láska zvítězila nad lží a nenávisti.

 4. vlad napsal:

  32let neustálých dehonestací přinelo konečně své ovoce. Komunisté nebudou ve parlamentu, cíle bylo dosaženo. Jsme snad tímto krokem lepší splečností?
  Obávám se, že nikoli. Pravice si už rozebere co zbylo a o nějakém sociálním programu nemůže být ani řeč. Kmotři ODS a Top 09 se už hlásí o svůj díl kořisti, Kdu, jak je u ní obvyklé, klidně hodí přes palubu křesťanské hodnoty, jen aby se dostala k moci.
  Stan ukázal, jak je nutné zacházet s partnerem tím, že doslova vypráskali Piráty, když svým voličům nařídili kroužkování. Bartoš si může konečně umýt hlavu. Takový výsledek je na odchod bez fanfár…
  Volby matematicky vyhrál Babiš. Má nejvíce křesel v parlamentu a získal největší počet hlasů.
  Aby toho někdo dosáhl, musel spojit dohromady slepenec tří stran a pořád se strachem sledovat, zda-li tento podvod vyjde. Vyšel o 0.6% a to je velmi chudý výsledek. Kdyby Spolu dostalo 55, nebo 60%, bylo to to o něčem jiném. Aby se dostali na úroveň ANO, museli by dostat 81% hlasů. A to se nikdy nestane.
  Babiš by nejlépe udělal, kdy šel do opozice a nedělal nic. Jen kritizoval a dehonestoval. Je to snadné a jednoduché. A právě jednoduchý občan na tohle slyší. A to je moc špatné do budoucnosti. Volby ve skutečnosti vyhrál SOROS.
  Ten potřebuje mít ve státě slabého premiéra, který bez řečí a bez připomínek bude plnit rozkazy z EU. Babiš a Orbán si nenechali nic líbit a v EU to bylo slyšet. Toho se od Fialy nedočkáme a proto se můžeme těšit na přijetí migrantů a nesmyslných zákonů, které z ČR udělají poslušný nesvéprávný stát. A o tom byly letošní volby.

  • Zdenál napsal:

   Nevím, kdo je SOROS, ale bez bolševiků nám bude rozhodně lépe. S tím se budeš muset rudochu prostě smířit. Že by se vrátila doba, kdy jsi napráskal třeba kolegu v práci a dostal jsi 3 kila, je už prostě pryč.

  • Pavel napsal:

   Ano, 32 let komunistických dehonestací demokracie, svobody a práva se komoušům vrátilo jako bumerang. Kmotři z ksčssd sice stále hltají u krajských a obecních koryt ale větším škodám bylo naštěstí do budoucna zabráněno. Bureš ukázal, že když dostatečně mocně kydá špínu, tak dokáže oponenta poškodit, jen na to dojede taky sám, protože většina té nakydané špíny je jeho vlastní. Bureš prohrál co se dalo, protože všechny dosavadní koaliční partnery svými špinavostmi a extrémním populismem vytlačil ze sněmovny. Volby také ukázaly, že by mělo dojít k posílení psychiatrické péče v ČR. Epidemie fantasmagorií na téma soros, kterými si teď burešovy podržtašky řeší své mindráky, se bude muset řešit.

  • S.Janda napsal:

   Zapomněl jste na Benešovi dekrety…..pak už nic nebude bránit v dokončení toho, co se začalo s vracením majetku církvi. Teď by se měli probudit tatíček Masaryk a Beneš a trochu připomenout historii…… Ta se teď bude překrucovat ještě více než za bolševika….

   • Pavel napsal:

    Myslíš, třeba to jak orbán vyhlásil 12. duben jako den památky odsunutých (maďarů) z „Horních uher“ a bureš k tomu stále mlčí jako zařezaný.

  • Josef II napsal:

   Vlad nebo Vlado,konečně se soudruzi otočilo kolo dějin(Černí baroni).Plačete dobře,ale jak řekl soudruh Slánský před popravou,dostali jste to co jste si zasloužili.Škoda,že jste dostali tak malý účet za to všechno svinstvo co jste za těch sto let napáchali.Nechte si zahrát Pochod padlých revolucionářů a odkráčejte na smetiště dějin.Soudružka Semelová od pohledu sympaťačka by mohla jít v čele.

  • Václav napsal:

   Vlade to vám muselo být dost zle, když to váš favorit projel.A víte co je zajímavé? Že všichni koblížci už ví, jak to všechno dopadne.Jak jsme vůbec mohli dýchat v době kdy Babiš ještě nebyl v politice.

  • Marek Loucký napsal:

   Jejda jejda, takhle to dopadá, když má přítup k internetu v podstatě každý. Tohle je svět mimoňů, který se nám podařilo alespoň na 4 roky neutralizovat. Vyhráno bohužel není, protože lidská hloupost je nekonečná 🙁

  • Martin napsal:

   Něco jsi pil než jsi to napsal ? Jinak nechápu proč neuvádíš Putina a jeho trolí farmy což je dokázané a zdokumentované ovlivňování voleb, nejvíce hlasů dostala koalice SPOLU. Konec Komunistů je na oslavu. Kritiku a dehonestaci zde předvedl v největší íře Bureš spolupracovník STB a lhář nejhrubšího zrna. Pokud se ti to VLADE nelíbí další plus pro nás Čechy a ty můžeš odjez zpět na východ, pokud tedy nepíšeš z Trolí farmy u Petrohradu 🙂

 5. Sam napsal:

  Agresivita novinářů, kteří si neustále přejí změny, zvítězila. Jsem zvědav, kdo mimo prezidenta a venkova bude nyní terčem velkoměstských útoků.

  • Pavel napsal:

   „přejí změny“ …. rozuměj přejí ukončení zlodějin, rozhazování a diletantismu v režii bureše a jeho podržtašek a stíhání zločinů, kteří tito mají na triku.

  • Anofertí zmar napsal:

   Myslíte agresivitu novinářů z Mafry? Resp. ze svěřeneckého fondu Andreje Babiše st.?

   Tak se podíváme kolik těch krvelačných novinářů má pod palcem:

   Deníky
   Mladá fronta DNES
   Lidové noviny
   Metro

   Zpravodajské týdeníky
   Téma
   5 plus 2

   Internet
   Expres.cz
   eMimino.cz
   Televize.cz
   JenProMuže.cz
   JenProŽeny.cz
   JenProHolky.cz
   Dolcevita.cz
   Bazaar.cz
   AkcniCeny.cz
   Portmonka.cz
   VratnéPeníze.cz
   rajče.net
   Arome.cz
   Acomware.cz

   Online
   iDNES.cz
   Lidovky.cz

   Časopisy
   Žena a život
   Tina
   Chvilka pro tebe
   Claudia
   Cosmopolitan
   Bazaar
   Můj svět
   Esquire
   Pestrý svět
   Rytmus života
   Čas pro hvězdy

   Programové
   Týdeník Televize
   TV max
   TV14 plus
   TV Revue

   Pro děti
   Omalovánky Moudré Sovy
   Luštění pro děti

   Auto/moto
   TopGear
   Motor
   Speed

   Příběhové
   Napsáno životem
   Čas na lásku

   Televize
   Óčko
   Óčko Star
   Óčko Expres
   Óčko Black

   Rozhlas
   Impuls
   Rock Zone

   Virtuální operátor
   Mobil.cz

   Mafra Slovensko:
   Deníky
   Hospodárske noviny

   Zpravodajské týdeníky
   Téma

   Online
   HNonline.sk

   Časopisy
   Evita
   Balans
   Tele magazín
   Chvíľka pre teba
   Lenna
   Všetko pre ženu
   Najlepšie Krížovky

   Společenské
   Rytmus života
   Noviny do pohody

   Programové
   Euro Televízia
   TV max

   Příběhové
   Čas na lásku
   Napísáné životom
   Príbehy zo života

   Populárně-naučné
   Svet poznania

   Odborné
   Zdravotnícke noviny
   Stratégie
   Diabetik
   HORECA
   Obchod
   RUNGO

   Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/MAFRA

   Chcete i nadále tvrdit, že chudák Andrej Babiš st. je obětí spiknutí novinářů? Že se proti němu spikli novináři i v zahraničí (např. ve Francii a USA) a že zkrátku chudák Babiš je obětí celosvětového spiknutí politiků napříč spektrem a novinářů?

   Jako opravdu??

   Soros? Jako vážně?

   • Sam napsal:

    Baboš se zdaleka neroztakuje jako Pražáci, to jsou krisy, které žerou venkov.

    • Anofertí zmar napsal:

     To jste nějak uhnul od původního tématu… Od agresivních novinářů k agresivním pražákům s nálepkou „krisy“ požírající venkov.

     Normálně si z vašeho citátu udělám tričko 🙂 včetně hrubek.

     K tomu původnímu se již asi nevyjádříte, co? 🙂
     Že většina novinářů vlastně patři Andrejovi Babišovi….

  • Martin napsal:

   MYslíte ty MFDnes

 6. Tondach napsal:

  Ta fotka dokonale ilustruje situaci v ČSSD! Prozemanovské křídlo dovedla stranu ven ze sněmovny! Hamáček nepochopil, že Zeman není přítelem sociální demokracie, ale jejím hrobařem!

  • Pavel Liška napsal:

   Ale jděte Tondachu. Hřebíček do rakve ČSSD zatloukla hustá dvojka. A nic trapnějšího, než přímý přenos ze zahájení horké fáze volební kampaně z Brna, fakt v letošní kampani nebylo. Pro mne absolutní dno bezradnosti.

 7. pamětník napsal:

  Po zaslouženém vyobcování komunistů, teď půjde o to, aby, cit: – po generačním střídání v ODS, to skutečně byl, – „konec starých devadesátkových časů.“ Když Prahu po 2000, po slavné koaliční smlouvě ovládla na 6 let ODS, tak se na drancování města (- skupování polí, pozemků pro současné developery, a jejich předražené byty) podílelo dost současných vítězů z ODS! Dokáže další vývoj kšeftování ohlídat pár poslanců STANU?

  • liberal shark napsal:

   Tohle se dá napsat o všech stranách. Například výkup vepřína v Letech u Písku za státní peníze pod taktovkou Lidovců byl jen cynický kšeft pod falešnou záminkou.

 8. petrph napsal:

  Pokud to někomu nebude vadit, dovolil bych si tu znovu odcitovat úryvek z  povídky pana Haška, věrně popisující současnou situaci ČSSD
  „..A Vysoká Osobnost, louče se s ním, pravila přívětivě: „Jen nezoufat, i flašinet člověka uživí, starý fojaku!“

  Pan Kauble se vypotácel ze dveří a za hodinu nato roznesla se po celé čtvrti zpráva, že místní mecenáš, pan Kauble rozbil a rozmlátil holí svou nadaci ve prospěch chudých.“..

  • Vlado1 napsal:

   – však on nám do roka a do dne úsměv na líci zmrzne – jak se obávám . . .
   Jestli něco v době krize opravdu nepotřebujeme, je to rozeštvaná společnost, nestabilní vláda bez skutečných leadrů a sociální idiocie založená na ideových principech.

   • Pavel napsal:

    Teď jsi to to burešovi nandal. Ten nedostatek leaderů si za rámeček nedá.

 9. Zdenál napsal:

  Teď už je před námi jediná otázka. Obří dluh má hodnotu přes 2 a půl bilionu, to je částka daleko vyšší než když byla Argentina nucena vyhlásit státní bankrot, tak kdo ty dluhy bude platit? I kdyby se mladší generace sedřely, nebudou moci splatit ani úroky z dluhu. Spravedlivé by bylo, kdyby to zaplatili ti, co to způsobili. To ale vychází na jednoho voliče ANO částka 1,7 milionu Kč.

  • petrph napsal:

   Tak ono by to chtělo vyčíslit, kolik z toho dluhu maj na svědomí socani, s Venezuelou Maláčovou. Že by si na ten dluh taky udělali sbírku?

  • Sam napsal:

   Stačilo omezit nezasloužené příjmy pražských zbohatlíků na příjmy venkovského obyvatelstva a byl by okamžitě přebytek rozpočtu.

 10. liberal shark napsal:

  No nevím, digitální Piráti mi přijdou jako velmi dostatečná náhrada analogových komunistů.

 11. Petr Holfeld napsal:

  Inu vypadá to na „zajímavé časy“. Přesto zbavit se rudých se mi jeví, jako dobrý obchod i za tu nejistou cenu. Jak už nějaký vtipálek komentoval: “ největšími úspěchy Andreje Babiše, bylo zbavit nás jedním tahem komunistů, socanů i pirátů, odsunout Okamuru do opozice a ještě nakonec vypoklonkovat sám sebe.“ Lituji pouze, že se toho už nedožil můj tatínek, který zemřel v lednu v 82 letech, ten by ty „komouše“ zapíjel týden! Mimochodem já toho Okamuru z vlastních důvodů volil, přesto jsem s výsledkem voleb naprosto spokojen a neměnil bych ani za nic. Pánbůh nás ochraňuj, aby se to i nadále vyvíjelo ve stejném duchu.

 12. Admirál napsal:

  Neúspěch KSČM a ČSSD ve volbách a jejich odchod ze sněmovny dává šanci na vznik nové konzervativní levice.
  Uvidíme, jak se k tomu aktéři obou stran a příznivci postaví. Chystaná vládní sestava, těžké časy před námi umocňují předpoklad, že by příznivců mohlo být dost.

  • Pavel napsal:

   „Příznivci“ přešli k burešovi a okamůrovi, ty konzervativní levice. Proč myslíš, že by se do sněmovny měl dostat další nekompetentní levičák, když už jsou tam tihle dva.

  • Pavel napsal:

   Ty „příznivce“ agent bureš přetáhl k ano případně zmizeli k okamůrovi, ty těžký čase. Levičáků je plná sněmovna, jsou v klubech ano a spd.

Přidávání komentářů není povoleno
ReklamaMediální Gramotnost