Klausův mluvčí spustil „kobercový nálet nenávisti“ – za článek o cyklistech
Šéf strany Motoristé sobě a manažer Institutu Václava Klause Petr Macinka se na Facebooku pustil do spolupracovnice spolku AutoMat. Ta následně dostala kvůli svým postojům k omezení automobilové dopravy ve městech řadu nenávistných komentářů, včetně výhrůžky smrtí. Macinka tvrdí, že tuto situaci nevyprovokoval a trvá na tom, že spolky typu AutoMat jsou „zelení teroristé“.
Koncem srpna vyšel na webu spolku AutoMat článek shrnující zahraniční příklady dobré praxe z měst, kterým se povedlo snížit podíl automobilové dopravy ve prospěch například cyklistů či MHD. Šlo o prostý přehled zkušeností ze světa; text nebyl nijak emotivní.
Autorka Natálie Veselá, která mimo jiné působí právě ve spolku AutoMat, článek vzápětí sdílela na svém Facebooku (viz screenshot níže). Co následovalo, popisuje Veselá jako „kobercový nálet“ nenávistných příspěvků.
Zvykněte si na facky a nálepky
Titulek „Jak dostat lidi ve městech z aut? Bičem, ne cukrem, říkají klimatologové,“ který pracuje s metaforou cukru a biče coby kombinace pozitivních pobídek a sankcí, zaujal Petra Macinku, blízkého spolupracovníka exprezidenta Václava Klause.
„Soudružka to nepochybně smaže, nebo skryje, tak se aspoň chvíli snažte smát potichu…“ napsal Macinka na svůj profil a doplnil odkaz na příslušný příspěvek Natálie Veselé a tím nasměroval i návštěvníky svého profilu k ní.
„Příspěvek jsem zveřejnila ve středu 30. srpna a v neděli 3. září v poledne ho objevil pan Macinka. Po naší krátké výměně názorů se na můj profil sesypali jeho fanoušci a komentovali ten post, psali mi do messengeru a jeden z nich přidal i pár výhružek pod mé starší posty,“ říká Natálie Veselá.
Když nakonec po půlhodině omezila viditelnost příspěvku jen pro přátele, Petr Macinka to na svém profilu komentoval s uspokojením: „Tak hotovo, trvalo to jen 35 minut. Byli jste na ni zlí. (smajlík).“
Některé z příspěvků směřovaných vůči Veselé přitom kromě vulgarit a urážek (například „fašistickozelený dobytek“) obsahovaly i explicitní přání, aby Natálie Veselá zemřela, například nabodnutím na kůl (viz screenshoty níže).
Macinka si s Veselou také vyměnil několik vět pod příspěvkem na svém profilu: „Lidi jako vy a vám podobní si za uplynulá léta zvykli beztrestně rozdávat facky a nálepky, tak si teď laskavě zvykněte, že je budete i dostávat. Já osobně si to hodlám náležitě hlasitě užívat,“ vzkázal.
Klause do toho netahejte…
HlídacíPes.org oslovil Petra Macinku s dotazem, zda takový styl veřejné komunikace považuje za přiměřený své roli veřejně činné osoby, mluvčího exprezidenta a aktivního politika a také zda mezi svými výroky a chováním na sociální síti a mezi nenávistným chováním svých příznivců vidí nějakou souvislost.
„Nevím, zda se jednalo o ‚mé příznivce‘. Spíše si myslím, že se jednalo o odpůrce agresivního politického aktivismu organizované extremistické skupiny AutoMat, jejíž je paní Veselá reprezentantem. Ona uvedla, že by bičovala motoristy, takže není příliš divu, že jí někdo jiný napsal, že by si ji přál vidět naraženou na kůlu. Obojí se používalo ve středověku, obojí je dnes samozřejmě třeba považovat za hranicí přijatelnosti,“ odpověděl Klausův mluvčí.
Na příspěvek Natálie Veselé prý reagoval proto, že ho ve svém facebookovém příspěvku výslovně zmínila.
Spolek AutoMat má zhruba dvacetiletou historii a věnuje se zlepšování dopravy a veřejného prostoru v Praze. Podílí se například na tradičních sousedských slavnostech Zažít město jinak a vyhlašuje pravidelnou výzvu Do práce na kole.
Petr Macinka však spolek, podobně jako hnutí Poslední generace, Extinction rebellion, Hnutí Duha nebo Fridays for Future, považuje podle svých slov za „zelené teroristy“.
„Domnívám se, že není důvod pěstovat žádné přehnané ohledy k těmto zuřivým a netolerantním lidem (řadím mezi ně i paní Veselou). Osobně se neštítím přistupovat k nim v režimu ‚na hrubý pytel hrubá záplata‘ – s tím, že ale nikdy ‚neútočím‘ jako první, jakož ani nikdy nikomu nevyhrožuji. Nejsem jako oni…“ říká s tím, že nejde o aktivitu Institutu Václava Klause.
Připouští ale že tento styl vystupování „může být vztahován k politické straně Motoristé sobě“, kterou vede.
Macinka: Vyhrožují mi, jsem slušný člověk
Některé z následných nenávistných komentářů očividně vyprovokovala i další poznámka Petra Macinky ve zmíněném facebookovém příspěvku, která se týkala externí spolupráce Natálie Veselé s Českou televizí:
„Sranda ale končí uvědoměním, že TOHLE vymývá mozek dětem pod pláštíkem České televize. Soudružka má na starosti OBSAH ČT EDU…,“ napsal Macinka.
Natálie Veselá na vzdělávacím kanálu ČT Edu píše anotace k ukázkám z dokumentárních a jiných pořadů, které vybírají z archivu ČT učitelé. „Já jako copywriterka v několika větách shrnuji, o čem to video je. Na nějaké moje názory či postoje v této práci není prostor ani místo. Nejde o komentáře, ale o anotace,“ upřesňuje.
Macinka v odpovědi na dotaz HlídacíPes.org přesto označil angažmá Veselé v ČT za „skandální“ a opakovaně ji označil za „extremistku“: „Nejsem to já, kdo o lidech píše, že by měli být bičováni. Jsem slušný člověk,“ tvrdí s tím, že on sám je „nepřetržitě terčem urážek i vážných výhrůžek z tábora lidí, který reprezentuje i paní Veselá“.
„Dokonce to zachází i tak daleko, že někdo opakovaně zvoní v jednu ráno u dveří bytu, v němž s rodinou žijeme. Na rozdíl od Natálie Veselé si ale nechodím poplakat do redakcí novinářům, že jsou na mě lidé zlí,“ tvrdí.
Petr Macinka je kromě svého dlouhodobého angažmá v Institutu Václava Klause také předsedou zmíněné strany Motoristé sobě, která se loni ve volbách pokoušela neúspěšně proniknout na pražský magistrát a příští rok chce kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu. Také Motoristé sobě používají vůči ekologickým aktivistům výraz „terorismus“.
Ukazuje to například „Manuál na odstranění ekoteroristické překážky na vozovce“, který strana zveřejnila v srpnu na svém webu v narážce na celosvětové pochody aktivistů blokujících dopravu, v některých případech i průjezd sanitek.
„V zemích dříve charakteristických západním typem demokracie se rozbujel terorismus vůči běžné populaci, jehož jmenovatelem je vnucování viny za určitý stav planety Země a současně neschopnost či spíše neochota veřejné moci se tomuto terorismu rázně postavit, neboť představitelé teroristického hnutí jsou již často členy vlád na úrovni celostátní i v místních samosprávách,“ píše se v dokumentu, který současnou situaci dokonce srovnává s dobou nástupu nacismu k moci.
Protiteroristická neziskovka
Není to poprvé, co se Petr Macinka zabývá terorismem. Předloni kolem dvacátého výročí útoků z 11. září 2001 spoluzakládal v Praze neziskovou organizaci Centrum pro výzkum terorismu. To mělo namísto ekologických aktivistů řešit především riziko islámského terorismu, v souvislosti s migrací z Blízkého východu a Afriky, jak stojí na webu centra.
Neziskovka, jejímž ředitelem se stal izraelsko-český podnikatel David Bohbot, však mezitím de facto přestala fungovat, kvůli politickému angažmá zakladatelů. David Bohbot začal spolupracovat s hnutím Trikolóra, Petr Macinka se ujal vedení zmiňované strany Motoristé sobě.
Související články
Koho přijal velvyslanec Stropnický: instruktora domobranců i muže, který vítal Noční vlky
„Po dohodě jsme činnost Centra pro výzkum terorismu utlumili, neboť by veřejnost mohla nabýt mylného dojmu, že se jedná o subjekt propojený s Trikolorou, což vylučuji,“ říká Macinka s tím, že „kontakty, jimiž centrum díky bývalému působení ředitele Bohbota ve speciálních izraelských jednotkách disponuje, zůstávají aktivní“.
Bohbotova bezpečnostní agentura dříve školila i skupinu českých policistů v Izraeli. Vysvětloval to tím, že česká policie podle nemá dostatek mužů, aby dokázala dostatečně dobře čelit nebezpečí terorismu. „Bohužel jako někdo, kdo se narodil v Izraeli, vidím svět jinak,“ řekl dříve v rozhovoru pro HlídacíPes.org Bohbot, který také v roce 2019 pomáhal i s výcvikem členů spolku Zemská domobrana.
Členové domobraneckých spolků jsou dlouhodobě v hledáčku BIS i ministerstva vnitra, byť je jejich vliv podle výročních zpráv zmíněných institucí v posledních letech zanedbatelný.
Ředitelem Macinkovy neziskové organizace zůstává David Bohbot formálně i dál, Centrum pro výzkum terorismu však momentálně nevyvíjí žádnou činnost.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
6 komentářů
Asi expresivní přístup, ale jsou oni snad jiní? Na hrubý pytel hrubá záplata. ŽP je důležité, ale metody zelených aktivistů s ŽP nic nedělají. Drtivá většina naopak svým konzumem k zhoršování ŽP ještě přispívá.
Klausův „institut“ kromě zbytečných knih produkuje i neskutečné figurky 😀 Blázen a konspirátor Hájek, zaťatý spindoctor Jakl, který by dokázal hájit snad i Hitlera, pokud by o to byl Klausem požádán, Jindra „lajna“ Forejt a další šílenci a demagogové, kteří cirkulují na jejich orbitě. Přiznám se, že Macinka jsem dodnes neznal, ale po prostudování výstupů tohoto snaživého svazáčka, kterého za ty bláboly kikina určitě pohladí po vláscích, si jej zařadím na čestné místo idiotů, hned vedle Ondřeje Prokopa, Zwyrtek Hamplové, Kobzy, Majerové, Zahradníkové, Juchelky, Jermanové, Zahradila, Pyťhové,…hergot těch jmen už tam mám jak ve zlatých stránkách 😀
Je mi velice líto. tento institut opravdu bojuje za demokracii, minimálně tím, že vyvrací a diskredituje lži antidemokratů.
👍
Je mi, líto, organizace jako AutoMat jsou v podstatě teroristé, byť třeba o něco „měkčí“ než Hisballah, ale v principu se jedná o to samé.
Tato a podobné ekologické skupiny se snaží násilím vnutit společnosti chování podle jejich lží a hlupáckých blábolů. Což je v podstatě teror. A teroristé musejí počítat s tím, že se lidé budou bránit.
Stále narůstá množství důkazů, že produkce CO2 nemá s klimatem prakticky nic společného (o OZE produkovaném SF6 bych se to tvrdit neodvažoval), že patrně hlavním problémem je snížení zemského albeda, paradoxně v důsledku aktivit „zelených“ organizací. Protože příkon energie ze Slunce je +- konstantní, odchod energie ze Země zářením o vlnových délkách zachycovaných skleníkovými plyny také (takže se skleníkový efekt prakticky nemění), jediné co klesá, je odchod ze Země záření o kratších vlnových délkách, které neinteraguje se skleníkovými plyny (a nese více energie než to záření o delších vlnových délkách – viz fyzika, což je pro průměrného ekologa španělská vesnice).
Za oteplováním je zřejmě právě ono snížení odrazivosti Země pro tyto vlnové délky (mohou na to paradoxně mít vliv i obrovské plochy fotovoltaických panelů, které rozhodně odráží menší procento dopadajícího záření než původní terén (pole, louka, ale i střechy, pokud zrovna nebyla z térpapíru nebo Ipy).
Druhá věc je, že pořád ještě nejsme na teplotách před nástupem malé doby ledové (respektive série ochlazení, počínající malou dobou ledovou v 17. století a končící v cca polovině 19. století), na to si budeme muset počkat, až bude cca o jeden stupeň tepleji než nyní. Pak tu porostou smokvoně a bude možné alespoň v nižších polohách pěstovat melouny bez předpěstování ve folijníku, jak tomu bylo za Jagelonců a prvních Habsburků (klima se začalo podělávat na sklonku vlády Rudolfa II).
Bohužel, slovy klasika „Ještě máme co jsme chtěli“, a ani redakce HP si to odpustit nemůže, kopnout si tak snadno do svých odpůrců.
Protože, to že naše společenská diskuze vedená na na sociálních sítích aj politicky nekorektních webech je ze všech stran velice konfliktní, a skutečně plná verbálních urážek aj výhružek, to je něco co fakticky existuje.
Což by asi měl být ten důvod, proč by je měla ta kvalitní a nezávislá média, tak ale naše skutečné elity naprosto ignorovat.
Ignorovat je – a místo toho „kdo a jak komu nadává“ řešily podstatu těch problémů..
Jenomže, ono je to tak svůdné, a kdo by odolal, namísto oné skutečné (a obtížné) práce při formulování řešení a smlouvání často obtížných kompromisních návrhů, si tak snadno kopnout do svých oponentů, tím že se z toho bahna soc. sítí vytáhne a odcituje zopár jednostranných vulgarit a verbálních výhrůžek..
Nakonec nejsou v tom sami, ani naše vláda nic jiného nedělá. Což ovšem pro ta média není omluva, spíš naopak…