V Číně mizí lidé i jejich digitální stopy. Poznal to i Zemanův poradce Jie Ťien-ming

Napsal/a Sinopsis 11. dubna 2019
FacebookTwitterPocketE-mail

Platformu WeChat užívá více než miliarda uživatelů a je na ní přes dvacet milionů registrovaných veřejných účtů. Jde o největší ze všech sociálních médií v celé Číně. I proto se WeChat stal jednou z hlavních součástí přísného čínského cenzurního aparátu. Mezi deset nejcenzurovanějších témat na WeChatu se dostalo i jméno Jie Ťien-minga, poradce prezidenta Miloše Zemana.

V roce 2017 vznikl na Hongkongské univerzitě technický systém pro studium internetové cenzury na veřejně přístupných stránkách WeChatu.

Tým výzkumné iniciativy vedené Dr. King-wa Fuem pak v roce 2018 prostřednictvím více než čtyř tisíc veřejných účtů sledoval každodenní zpravodajství a ukládali cenzurované příspěvky do veřejně přístupné databáze – WeChatscope.

Nikdo v Číně není imunní vůči „zmizení“. Kromě běžných lidí se takového zacházení dostalo i miliardářům, celebritám a vysoce postaveným úředníkům.

V roce 2018 zaznamenali výzkumníci několik prominentních případů zmizení, včetně herečky Fan Ping-ping, vůdce křesťanské církve Wang Iho, kasínového magnáta Yang Č‘-chueje , šéfa Interpolu Meng Chung-weje a miliardáře – a také poradce českého prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga.

A pak se ztratil…

Tyto veřejné osoby byly násilně „zmizeny“ z rozličných důvodů. Někteří se již vrátili do běžného života, někteří zůstávají nezvěstní. To je i případ Jie Ťien-minga.

Když lidé fyzicky zmizí, je prostřednictvím cenzury odstraněno i internetové zpravodajství o nich.

Fan Ping-ping je v této skupině nejznámější a jak se dalo očekávat, její zmizení figurovalo mezi deseti nejcenzurovanějšími tématy na WeChatu pro rok 2018.

I případ Jie Ťien-ming, v Číně jinak nepříliš známého miliardáře, vyvolal velké vlny cenzury; i on se stal jedním z nejcenzurovanějších témat roku.


MAPA ČESKÉ JUSTICE od HlídacíPes.org

ZEMAN útočí na nezávislost soudů. Je justice připravená na podobné ataky?


Až donedávna byl Jie Ťien-ming předsedou CEFC China Energy, s.r.o., a China Energy Fund Committee (tzv. neziskové křídlo CEFC, pozn. red.). Jako byznysmen se proslavil rychlou expanzí obchodního impéria a vlastenectvím. A pak se ztratil.

Brzy po jeho zmizení, v březnu 2018, odhalila investigativní reportáž uznávaného finančního zpravodajského portálu Cchaj-sin (Caixin), že je Jie podezřelý z hospodářské kriminality a je vyšetřován. Zpráva byla po své publikaci během několika hodin cenzurována. To uživatele WeChatu poměrně překvapilo.

„Nezákonný obsah – smazáno“

Ve stejný den, kdy Cchaj-sin tuto zprávu vydal, publikoval na svém veřejném účtu na WeChatu i zvláštní reportáž s názvem „Vyšetřování komplikuje situaci CEFC, čínského investora do Rosněfťi“.

Reportáž rozebírala Jieho původ a začátky v rodném městě v provincii Fu-ťien. Také přišla s tím, že Jie vlastní hongkongský občanský průkaz a že založil CEFC v roce 2002, když mu bylo něco málo přes dvacet let.

V roce 2014 se společnost umístila na 222. místě žebříčku Fortune Global 500, s obratem dosahujícím 43,7 miliardy dolarů. Ani ne za deset let se tak stala největší čínskou soukromou energetickou společností.

Ostatní média pak přicházela na WeChatu s vlastními reprodukcemi celého příběhu. Většina z těchto článků byla o den později smazána a nahrazena notickou „nezákonný obsah – smazáno“.

V příspěvcích obsahujících „Jie Ťien-ming“, uložených v databázi týmu vedeného Dr. King-wa Fuem, také najdeme slova jako „nepříliš známý“, „záhadný“, „vztah politiky a byznysu“, „CEFC“, „ropný magnát“ a „hon na původ“.

Cenzura obsahu týkajícího se Jie Ťien-minga nabrala na obrátkách, a dostala tak toto jméno mezi deset nejcenzurovanějších témat na WeChatu.

Proč čínské úřady tak usilovně chrání Jie Ťien-mingovu záhadnou identitu a počátky jeho podnikání?

Proč musel Jie Ťien-ming zmizet?

Po Jieho zmizení začala přebírat zahraniční aktiva CEFC státní konsolidační agentura CITIC. Ačkoliv byla CEFC registrována jako soukromý subjekt, velmi úzce spolupracovala na společných projektech se státními podniky, například s Čínskými státními loděnicemi (China State Shipbuilding) nebo Čínskými drahami (China Railway).

Ale tento rychlý souběh událostí naznačoval, že vztah mezi CEFC a čínskou vládou je mnohem hlubší, než si kdo myslel.

Za hranicemi Číny byla společnost již nějakou dobu pod drobnohledem kvůli akvizicím. Od roku 2015 podepsala CEFC významné dohody se soukromými i státními podniky mimo Čínu, mimo jiné tak investovala do infrastrukturních projektů a skupovala podíly ve firmách v Čadu, České republice, Kazachstánu, Gruzii a ve Spojených arabských emirátech.

V roce 2015 se Jie Ťien-ming stal „zvláštním poradcem“ českého prezidenta Miloše Zemana a záhy nato CEFC koupila podíl v české letecké společnosti. CEFC dále koupila pivovar [skupinu pivovarů, pozn. Sinopsis], mediální skupinu, fotbalový klub a jednu z největších kancelářských budov v Praze.

V roce 2016 firma koupila 35% podíl na třech ropných polích v Čadu od tchajwanského státního podniku China Petroleum Corp.

V únoru 2017 prodala Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) čínské firmě na 40 let čtyřprocentní podíl (rovnající se více než 3,2 milionu tun ropy ročně) na největším ropném poli, který ADNOC vlastní.

V září stejného roku se CEFC chystala za devět miliard dolarů koupit podíl v Rosněfťi, velkém ruském státním energetickém podniku. Z dohody ale nakonec sešlo, kvůli údajné Jieově ekonomické kriminální činnosti.

Tyto dohody a rychlé znárodnění CEFC po Jie Ťien-mingově zmizení naznačují, že čínská vláda aktivně využívala CEFC v rámci ekonomické diplomacie.

Analytici se domnívají, že záměrem těchto smluv bylo pobídnout státní instituce a korporace k investicím do čínské ambiciózní a mediálně zprofanované Iniciativy Pás a cesta.

Politické vazby CEFC na čínskou vládu vyšly ještě více na povrch poté, co americké úřady v listopadu 2017 zadržely bývalého vládního představitele Hong Kongu Patricka Ho kvůli případu uplácení.

Tento případ se týkal podnikání CEFC v ropném průmyslu Čadu a Ugandy. Ho byl nakonec usvědčen v prosinci 2018. Incident na sebe také přitáhl pozornost světových médií.

Když se tyto události dostávaly v Číně na veřejnost, byl Jie Ťien-ming „zmizen“, aktiva CEFC převzal státem vlastněný CITIC a cenzurní aparát se ze všech snažil udržet veřejné tajemství v tichosti. Dodnes není známo, kde se Jie Ťien-ming nachází.


Tento článek byl napsán týmem z WeChatscope, výzkumné iniciativy vedené Dr. King-wa Fuem při Hongkongské univerzitě.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)