Když se Peking zrovna nezlobí. Čínští komunisti, čeští politici a byznysmeni si rozumějí
Vysoká delegace komunistické strany Číny navštívila před několika dny Prahu. Setkala se s šéfem ČSSD a ministrem vnitra Janem Hamáčkem, předsedou sněmovny Radkem Vondráčkem a dalšími. Čeští politici se ale setkáním se stranickým tajemníkem města Tchien-ťin příliš nechlubili. Za nimi ostatně delegace ani tolik nepřijela, zajímavější byl byznys.
Čínská delegace z města a zvláštní ekonomické zóny Tchien-ťin navštívila ve dnech 8. až 11. července Prahu. Učinila tak podle čínského Lidového deníku “na pozvání ČSSD”.
Čínský rozhlas hlásí
O tématu sesterské smlouvy mezi Prahoua Pekingem, která nyní rezonuje v tuzemských médiích, zjevně řeč nebyla.
Stranický tajemník města Li Chung-čung se setkal s ministrem vnitra a vicepremiérem Janem Hamáčkem, předsedou sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) a předsedou KSČM Vojtěchem Filipem. Bývalý šéf oddílu lidových milicí města Šen-jang na severovýchodě Číny je členem politbyra KS Číny a ukázkový aparátčík.
Schůzek s Hamáčkem a Filipem se zúčastnili také Jaroslav Tvrdík (CITIC, Smíšená komora česko-čínské vzájemné spolupráce), poslanec Jan Birke (ČSSD) a čínský velvyslanec v ČR Čang Ťien-min. V českých médiích, na stránkách příslušných úřadů ani na sociálních sítích politiků přitom o setkání s čínskou delegací nelze nic dohledat. Jedinou zprávu v češtině k návštěvě vydala česká verze Čínského mezinárodního rozhlasu.
Jan Hamáček na otázky ohledně setkání s čínskými straníky neodpovídá. Přitom se podobně “potají” setkal z pozice ministra vnitra s již druhou stranickou delegací za poslední dva měsíce.
Na konci května totiž v Praze přijal stranického tajemníka provincie Če-ťiang Čche Ťüna. Ten přitom “v letech 2010-2015 působil jako politický komisař v organizaci Sinťiangské výrobní a stavební sbory, známé zkráceně jako ping-tchuan, což je ekonomická a polovojenská organizace v provincii Sin-ťiang”.
Předseda sněmovny Vondráček byl o něco sdílnější a pro TV Seznam uvedl, že se s delegací skutečně na poslední chvíli setkal (údajně měl původně být na dovolené). Vondráček uvedl, že se setkal “s členem politbyra, členem parlamentu, ale především reprezentantem toho regionu.”
Přitom Li je v komunistické hierarchii především člen politbyra, a čínský parlament, tedy Všečínské shromáždění lidových zástupců, také není parlament tak, jak ho chápeme.
„Zmínili svoje cíle, že jejich cílem by měla být Čína prosperující, stabilní a demokratickou zemí. Já jsem zmínil, že stejný cíl máme v České republice a část jednání byla o tom, že je naším společným zájmem, že si nepřejeme další tarify, cla, protekcionismus, že to, co se teď děje ve světě, v podstatě není v zájmu České republiky,” dodal Vondráček.
Byznys pro PPF
Přibližně ve stejný čas jako setkání s českými vysokými politiky také proběhla schůzka zástupců čínského města s šéfem čínské pobočky firmy Home Credit Lubomírem Melounem (PPF), náměstkem ministerstva zdravotnictví Romana Prymuly (bývalý ředitel hradecké fakultní nemocnice) a Liborem Senetou, ředitelem Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje (TOP09).
Jednání, které proběhlo 9. července, se týkalo Tchienťinského centra zdravotnické záchranné služby. Té má podle podepsaného memoranda v rámci aktu společenské odpovědnosti PPF darovat sanitky a poskytnout podporu ve výcviku tamějšího záchranářského personálu.
Tchien-ťin je pro PPF důležitý. V roce 2010 zde totiž začala PPF experimentovat s čínskou pobočkou společnosti Home Credit. Právě úspěch tohoto projektu vedl finanční skupinu Petra Kellnera k dalšímu prohlubování spolupráce, což ale vyžadovalo podporu politických špiček.
Home Credit začal najímat za své lobbisty bývalé české politiky, jako byl Jaroslav Tvrdík. V roce 2014 dostala PPF státní licenci na provozování spotřebitelských půjček.
Tehdy byla stranickou tajemnicí města Tchien-ťin, kde má Home Credit stále čínské ústředí, Sun Čchun-lan, od roku 2012 členka politbyra. Po nejvyšší pozici v Tchien-ťinu nastoupila do čela Oddělení práce na Jednotné frontě, vlivové organizace upevňující pozici KS Číny doma i ve světě.
Sun navštívila Prahu z pozice vicepremiérky ČLR na konci minulého roku, aby slavnostně otevřela první pražský Konfuciův institut, instituci napojenou na systém propagandy, ale také zapojenou do práce na Jednotné frontě.
Vysoká škola finanční a správní, kde je institut umístěn, podepsala na konci května dohodu o spolupráci s čeťiangskou delegací vedenou stranickým tajemníkem, který se potkal s Hamáčkem.
Proti značně formálním schůzkám se státními představiteli působí setkání s PPF a záchranářskou službou produktivnějším dojmem. V tomto kontextu působí program čínské delegace ČR spíše jako pokračování dialogu PPF s tchienťinskými orgány než jako oficiální státní návštěva.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Na Číně jsme si vypěstovali závislost. Sami ani pořádně nevíme, jak velkou
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
2 komentáře
Co Sinopsis vadí na českých byznismenench? Proč by si neměli rozumět s Číňany?
Oprava: … byznysmenech …