Když byli rudoarmějci ještě vítanými hosty. Unikátní fotky ruských vojáků z Prahy 1945
Letošní výročí konce 2. světové války zastínily vyhrocené spory o pomník maršála Koněva i napjaté česko-ruské vztahy. V květnu 1945 však věci vypadaly jinak. Rudá armáda dorazila do Prahy a její vojáci se v ulicích města bezstarostně usmívali. Zachycují to unikátní fotky Antonína Hanouska, jejichž další část HlídacíPes.org publikuje díky fotografovým potomkům, kteří snímky objevili až v posledních letech.
Antonín Hanousek (ročník 1907) byl na konci války zaměstnancem Pražské městské pojišťovny a fotografování bylo jedním z jeho velkých koníčků. Dosáhl v něm i profesionální úrovně, jeho snímky vycházely v časopisech, například v časopise Pestrý týden měl i titulní fotku na obálce.
Vojáky zachytil před svým domem na Praze 6 v Dělostřelecké ulici číslo 40 na pražské Ořechovce. Některé z nich HlídacíPes.org publikoval v předchozích letech, podařilo se ale objevit a popsat fotografie nové, dosud nezveřejněné (s výjimkou facebookové stránky Ořechovka a místního Věstníku Ořechovky).
„V pozůstalosti jsme našli kupříkladu i děkovný dopis pátera Opaska z Břevnovského kláštera za fotodokumentaci čehosi. Totéž víme od výtvarníka Vojtěcha Kubašty. Ten byl nadšen jeho snímky svých výpravných kulis pro jedno loutkové představení,“ říká jeho vnuk Vít Hanousek.
V téže ulici o blok níže jsou stará vojenská kasárna. Syn Ivan Hanousek byl sice na konci války tříletý, ale vybavuje si, že se ruští vojáci často stavovali u nich na verandě a nechávali se portrétovat.
„Vojáci byli jen na negativech, žádné zvětšeniny. Předpokládám, že se v kasárnách rozkřiklo, že děda fotí, a tak tam začali chodit a nechávali si dělat fotky na památku,“ řekl HlídacíPes.org Vít Hanousek, který první snímky objevil teprve před několika lety. Jeden z vojáků nechal Hanouskovým i krátký děkovný vzkaz (viz foto).
O dalším osudu vojáků na fotografiích rodina již nic neví, neznámá jsou i jejich jména. Nešlo však o takzvané vlasovce, ale o vojáky Rudé armády.
Negativů z konce války je v rodinném archivu rodiny Hanouskových mnohem více. První z nich jsme přinesli v loňské galerii, další následují teď.
Za pozornost kromě vojáků samotných stojí třeba i detail v pozadí – na stejné okenní římse se vedle sebe sešly sovětská, americká a československá vlajka.
Autorkou popisků k fotografiím je Anna Chlebina, historička Ústavu pro studium totalitních režimů.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Alberte, umyjte si ruce! Po pražských stopách Alberta Einsteina
Shnilé brambory, rybí ocasy, hlavy slanečků. „Zavřete rypáky!“ křičeli bachaři
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
proc je na oslavach konce valky za rudou armadu jen vlajka ruska?
proc tam nejsou vlajky dalsich zemi, ktere se podilely na osvobozeni ceskoslovenska, alespon tech s nejvetsim podilem, tedy aspon ukrajiny a beloruska ?
Dobrá otázka. Správně by měla všude viset rudá, sovětská.
Ono zřejmě leckdo vnímá konec války, jako osvobození od hrůzovlády, kdy za pouhé poslouchání rozhlasu z Londýna nebo Moskvy hrozil přinejmenším koncentrační tábor, nebo i smrt (povinně zavěšený štítek na každém přijímači na to upozorňoval) a tak jsou vyvěšeny vlajky jen československé a toho státu, jehož vojáci tu část Československa osvobodili od německých vojsk. Ta část byla skoro celé převálečné Československo až na část dnešního Západočeského kraje. A vlajka není ruská, ale jde o vlajku bývalého SSSR, jehož částí bylo Bělorusko i Ukrajina (ta před vznikem SSSR dokonce ani jako stát neexistovala).
Zdroj : třeba Wikipedie, nebo dobové historické prameny.
vlajku CCCP s komunistikymi symboly pouzivaj maximalne tak zoufalci jako jsou nocni vlci. nechapu, ze je za ty srpy a kladiva prinejmensim nepredvolali na lamparnu na vysvetleni, kdyz za hajknkrajc jo.
podivej se, jaka vlajka byla na nejaky oficielni akci.
treba v sokolove, ktery osvobodili americani byla vlajka ceska, americka a ruska, zadna sovetska. ale jen do doby, kdy tam prisla soudruzka starostka z ANO a americkou vlajku nepochopitelne odstranila. docela se divim, ze tam nedala tu rudou se srpem a kladivem ….