Kauza povinného močení vsedě: ministerstvo vnitra vyšetřuje zneužití razítka se státním znakem
Ministerstvo vnitra vyšetřuje zneužití kulatého razítka města Košťany na Teplicku. Jde o „nařízení starosty města“ Tomáše Svády, kterým na konci května přikázal, aby muži na toaletách v budově radnice močili výhradně vsedě. Údajně mělo jít o starostův vtip, nařízení bylo po několika dnech z toalet staženo poté, co se objevilo na sociálních sítích.
Ministerstvo začalo jednat poté, co se na situaci v červnu dotazovala redakce HlídacíPes.org. Dokument, který má redakce k dispozici, totiž naráží na dva problémy.
Předně: nic jako „nařízení starosty města“ zákon nepřipouští. Případné závazné dokumenty smí přijímat výhradně zastupitelstvo, což se v tomto případě nestalo. Starostovi zákon o obcích neumožňuje vládnout pomocí „dekretů“.
Druhá věc je, že i v případě, že šlo o pouhý vtip, a nikoli o vůli města, nemělo se na dokumentu objevit kulaté úřední razítko. A právě tuto skutečnost nyní vyšetřuje ministerstvo vnitra.
O vyhlášku nešlo
Košťany na vyžádání ministerstva zaslaly vyjádření, podle kterého nejde o oficiální dokument města vydaný orgánem města.
Mluvčí ministerstva Hana Malá na dotaz HlídacíPes.org uvedla, dozorové kompetence ministerstva jsou aplikovatelné pouze ve vztahu k právním aktům vydaným některým z orgánů obce.
Související články
Fond ohrožených dětí prodal dům hluboko pod cenou. Od státu přitom bere na záchranu miliony
Podívejte se na starostovský dekret o močení v sedě
Kdo razítko zneužil?
Obce a města mají podle závazného stanoviska ministerstva vnitra právo používat razítko s malým státním znakem pouze v případech, kdy vykonávají přenesenou působnost státu. Zákon jim naopak neumožňuje orazítkovat „státním znakem“ vlastní dokumenty, jako jsou třeba kupní smlouvy nebo obecně závazné vyhlášky.
(Výklad ministerstva v těchto otázkách najdete zde.)
Redakce HlídacíPes.org s tímto výkladem hned zkraje června konfrontovala starostu Tomáše Svádu. Na otázky ale odmítl odpovídat, neřekl ani, zda dokument podepsal skutečně on a byl to on, kdo ho orazítkoval. Pak hovor předčasně ukončil.
Později ale pro iDnes.cz přiznal, že takový dokument na radnici vznikl a že se na tom podílel. Uvedl, že šlo o vtip.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
6 komentářů
No jo, když blbost kvete … Ale mohlo být hůř: kdyby tam „pro zvýšení vážnosti“ dodali větu „a na základě doporučení Evropské Unie“, tak by se to po sociálních sílích rozšířilo tak, že to dnes řeší i Parlamentu …
jj kdyby tam bylo “ na doporučení EU“, tak to řeší i Evropský parlament. :-))
Je vidět že na ministerstvu fakt nemají co dělat. snížit stavy úředníků aby řešili podstatné věci a ne ptákoviny
Je něco shnilého ve státě dánském…
Takovým nevinným vtipem se fakt zabývá ministerstvo? Komu ublížil či koho poškodil? To jsme fakt už ve větším absurdistánu než za císařpána i s Husákem dohromady.
Kdyby naše omluvenky do školy před 40 lety z hecu psané na papírech vojenské správy, ministerstva a jednou se podařilo i z milic tehdy bral někdo tak vážně jako dnešní vtípek, asi bychom dostali šestku z chování.
Nerad bych se mýlil .Skutečně nic jako „nařízení starosty města“ zákon nepřipouští.“??? Stačí si otevřít ve vedlejší záložce prohližeče Google a napsat do něj „nařízení starosty města“ a vyjedou vám stovky publikovaných oficiálních a platných dokumentů s názvem „Nařízení starosty města XXX“, text platného nařízení které se musí dodržovat – a v závěru jméno a podpis ten a ten starosta města YYYY“…TAkže to asi zákon připouští nebo ne???
Jiná věc je – lze jistě souhlasit s tezí že by i toto nařízení měla schválit rada města . Ale potiž je v tom že v tom právním dokumentu Nařízení starosty města (jak jsem se díval na ty na google) ta informace „schváleno radou města „.. není a být nemusí..
Neboli-dostáváme se do dost zoufalého právního stavu, když je občan konfrontován s vyhláškou obce podepsanou starostou – má tuto Nařízení dodržovat? – A nebo „čistě právně “ by si měl (patrně v nějakém archivu města ) zjištovat v zápisech zastupitelstva města zpětně zda toto Nařízení starosty bylo schváleno radou města – a až potom ho dodržovat…?
Víte – ono se třeba panu Zemanovi vytýká jeho občasná vulgarita – jenomže tváří v tvář tomuto obludnému právnímu zřízení je nutno používat tvrdá slova… Zrovna v tomto konkrétním případě, než by se občan dopátral skutečně právního stavu , už by se z toho dávno pochcal…
Samozřejmě, že pro neoborníka je situace kolem rozhodování v obcích složitá, zvlášt když jsou různě velké, mají či nemají tajemníky atd. Stejně tak ke každému určitě došlo, že NSS zrušit tu či onu obecní vyhlášku. Ale principy jsou jasné: každá obec má zastupitelstvo, kterému je starosta zodpovědný. A povinnost je možné někomu uložit jen relevantním právním aktem, ne libovůlí. Tu může starosta jako šéf (v mantinelech zákoníku práce) uplatňovat po podřízených. Nebo nastane druhý příklad – a to budou zřejmě ta vaše „nařízení“ – může být k určení něčeho zmocňen. Takže z mého pohledu: starosta samozřejmě mohl dát formální i neformální pokyn údržbáři Lojzovi, že má chodit močit vedle do hospody, když neumí zvednout prkénko a Máňa z kanceláři si furt stěžuje, ale nemohl na papír napsat něco, co se tváří jako obecná povinnost …
Když on se dnes u nás ke kulatému razítku dostane kdejaký pučmidrát a kdovíjaké ťululum, samozřejmě, oba zvolení ve svobodných volbách lidovou většinou, která dobře ví, že co nejde uříznout, to stačí vohnout …