Kauza Panama Papers spojila české investigativní novináře. Prověří společně informace o Česku
Kauza úniku dat o offshorových společnostech zvaná Panama Papers iniciovala vznik speciální skupiny investigativních novinářů, kteří prozkoumají údaje vztahující se k České republice.
Na data uniklá z panamské právní společnosti Mossack Fonseca se nově zaměří devět českých investigativních novinářů společně s ředitelkou Českého centra pro investigativní žurnalistiku Pavlou Holcovou a jejím týmem. Členem skupiny je i reportérka HlídacíPes.org Eliška Hradilková Bártová. Sdružení novinářů nazvané Panama Tým – vytvořené pro tento účel – vzniklo tento čtvrtek.
Novináři společně prozkoumají především data týkající se napojení na Česko. Českých jmen je v databází 283.
“Databáze Panama Papers obsahuje tisíce velmi důležitých dokumentů. Tuto příležitost bychom chtěli maximálně vytěžit,“ vysvětlila motivaci k založení speciálního týmu Pavla Holcová. „Proto jsme vytvořili tým lidí, kteří si důvěřují a jsou ochotní navzájem spolupracovat.”
V týmu jsou kromě členů Českého centra pro investigativní žurnalistiku Pavly Holcové, Steffi Černé a Jana Indry novináři: Vojtěch Blažek (Hospodářské noviny), Michael Fiala (Česká televize), David Havlík (ČT), Eliška Hradilková Bártová (HlídacíPes.org), Karel Hrubeš (MF Dnes), Adam Junek (Lidové noviny), Jana Klímová (Český rozhlas), Jaroslav Spurný (Respekt) a Jan Cibulka (Samizdat).
“Cílem je do hloubky rozkrýt kauzy, které se mohou týkat obcházení daní, korupce nebo praní špinavých peněz,“ popisuje primární cíl Holcová. „Nepůjde nám ani tak o rychlé senzace, jako o kvalitní investigativní práci,” dodává.
Data z Panamy
Základem kauzy Panama Papers je únik milionů dokumentů z databáze Mossack Fonseca, čtvrté největší offshore advokátní kanceláře na světě.
Ta zakládala tisíce společností sloužících k daňovým únikům, či k zakrytí ilegálních příjmů a proprání špinavých peněz. Offshore trasa podle listu The Guardian začínala právě v Panamě, pokračovala přes Rusko, Švýcarsko a Kypr.
Na právnickou firmu Mossack Fonseca bylo podle shromážděných dat navázáno téměř 215 tisíc firem fungujících pouze jako schránky a více než 14 tisíc klientů.
Dosud se podařilo identifikovat 143 politiků, jejich rodin či jejich známých, včetně 12 vysoce postavených politiků, kteří prostřednictvím daňových rájů skrývali své bohatství.
Původní informace o Panama Papers konsorcia ICIJ v angličtině naleznete ZDE. Část vztahující se k Česku mapovalo České centrum pro investigativní žurnalistiku, první informace o české stopě naleznete ZDE.
Psali jsme též:
Kauza Panama Papers: čím to, že nedošlo na Američany? Vysvětlení překvapí
Firma z Panama Papers figurovala ve společnosti, od níž ministr průmyslu Mládek koupil luxusní byt
Panama Papers naruby: I Česko může být daňovým rájem. Aspoň pro někoho…
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
XTV a tichá dohoda s politiky. Funkční systém, na němž vydělávají všichni
Čau lidi jako nový normál. Politici obcházejí média, vyhýbají se veřejné kontrole
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
4 komentáře
Nechápu ten rozruch kolem Camerona. O věci totiž psal Guardian již v roce 2012, viz např. „Cameron family fortune made in tax havens“.
Groteskní na tom bylo to, že článku předchízely Cameronovy výtky na adresu Gary Marlowa, frontmana kapely Take That (spomzor strany D. Camerona) – kvůli jeho masivnímu vyhýbání se placení daní. Později (zřejmě si zjistil, že Barlow je sponzorem jeho strany) ho začal omlouvat – že se sice chová nefér, ale že dává na charitu atd. atd.
Ono se ale přišlo i na jiné celebrity („Celebrity investors named in £1.2bn tax avoidance scheme“) , jakožto i na to, že za “ konzervativce “ Camerona suma takto odklooněných daní dosti narostla ( „Tax avoidance soars to £35billion under David Cameron despite coalition promise of crackdown „).
JInak vesměs tyto transakce probíhají přes banky, do kterých daňoví poplatníci i centrální banky ve velkém sypou “ čisté peníze“. Banky (finanční instituce) jsou pak častými a velkými věřiteli států, tedy útvarů celospolečenské organizace. Ty sy samozřejmě nechtějí pohněvat ani novináři, natož státní zástupci či politici, včetně ministrů financí.
Nestalo se ale nic, krom vágních slibů , že se s daňovými ráji něco udělá.
Kauza opět vyšumí, zintenzivní se ale hon na neplatiče DPH – budou zavíráni např. hospodští a hospody. Které si posléze někdo levně koupí, například za peníze „optimalizovaně “ protažené přes daňové ráje.
Nezapomeňme kdo je v čele exekutivy EU – dloholetý a významný budovatel jednoho takového daňového ráje. Ten nyní slibuje, že do půl roku vytvoří jeho orgán :-D) seznam daňových rájů – což mi připadá jako opatření z ranku těch komických opatření, která se občas podařila vyhlásit C.K. monarchii.
Skutečné útoky na daňové ráje by byly pro ty, kdož hodlají např. zaútočit na Rusko (což by pro lidi katastrofického kapitalismu byl obrovský kšeft) sebepoškozující….včetně bank.
Možná až po žních.
:-D))
Panama Papers je kost hozená novinářům aby se měli čím živit. Investigativní novináři by měli psát o cizích agentech a našich kolaborantech , ale těchto lidí se bojí a raději se jim vyhýbají. Na zlodějnu máme polici a nedokonalé zákony. Investigativní novináři dělají jen zmatky a blbnou lidí na pokračování. Důkazů je každý týden jede. Pošpinit slušného člověka dovedou dokonale. Investigativní tým novinářů je asi spojení jako spojení komunistů a církve pro blaho člověka.
Amen.
Vy byste měl být císařem.
Všem by pak bylo hned jasné – co mají dělat, každý z nich. 😀
Investigativní novináři jsou částí veřejností, bohudíky často to částí záslužně činorodou. Zatím se jim sice dost nedaří chránit společnost před nástupem tyranidy, ale za to nemohou, i oni musí jednat v rámcích procedur real (neautentické) demokracie.
Tož pište o “ našich kolaborantech “ Vy, mysliteli. Jmenujte, dokazujte, obviňujte…žijeme ve svobodné společnosti, je to jen na Vašem ctěném rozhodnutí.
Hezký den.
Ťal jste zdá se do živého pane Nemec. Svědčí o tom reakce uvedená pod nickem český maloměšťák, jinak provokatéra nebo spíše podle různých střídajících se stylů provokatérů v ruských službách.