Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Justiční zápisník: Kdo zaplatí za přešlapy státních zástupců?

Napsal/a Robert Malecký 9. května 2022
FacebookXPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Věčná snaha o nový zákon o státním zastupitelství vstoupila do svého minimálně čtvrtého volebního období, do kterého byly vkládány naděje, že se konečně něco zásadního stane. Třeba, a to nechceme být nijak zlí, že se skutečně nějaké novely dočkáme. Naděje byly spojeny především s novým ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem. Ten si ovšem pro svou misi svými slovy zvolil úlohu „mediátora“. Kde je mediace, tam je kompromis, kde je kompromis, tam je dohoda. Zdá se, že směřujeme k bezzubé novele.

Tři zprávy z posledních týdnů, seřazené pěkně chronologicky: Nejvyšší státní zastupitelství v Brně navštívili senátoři z ústavně-právního výboru a Igor Stříž je informoval o postupu prací na novele zákona o státním zastupitelství. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek na jednání tzv. expertního týmu seznámil prezidenta Miloše Zemana s prioritami svého resortu a řeč měla jít i o zmíněném zákonu. A do třetice: Ministerstvo spravedlnosti skartovalo návrh novely zákona o státním zastupitelství z dílny předešlé ministryně Marie Benešové.

Tyto tři zprávy ve svém součtu znamenají, že ministr Blažek vzdal ambiciózní větší novelu a bude se soustředit jen na průchodné dílčí změny. A také to, že se na tvorbě zákona nadále podílejí samotní státní zástupci, tak jako už v minulosti. Může nám to přijít nevhodné, ostatně je to podobné, jako by si třeba zákon o významné tržní síle psali v Agrofertu nebo kdyby zákon regulující hazard vznikal v Sazce, ale to je tak všechno, co s tím naděláme.

Kdo zaplatí za přešlapy?

„Vláda se rovněž zaměří na postavení státního zastupitelství, provede změny příslušných předpisů tak, aby posílila jeho nezávislost a odpovědnost za výkon svěřené pravomoci. Dojde ke změně způsobu jmenování a odvolávání vedoucích státních zástupců, a to uzákoněním výkonu funkce na dobu určitou, ke změně způsobu dohledové pravomoci nadřízených, změně způsobu a formy ukládání závazných pokynů a v neposlední řadě rovněž změně způsobu přidělování případů.“

To není citace z aktuálního programového prohlášení vlády, ale z dvanáct let starého dokumentu, který si jako program zvolila vláda Petra Nečase. V ní byl mimochodem mezi léty 2012 a 2013 ministrem spravedlnosti jakýsi Pavel Blažek. A pokud si tehdy vedl pečlivé poznámky, mohl se k nim loni na podzim s klidem vrátit. Protože mezitím se stalo právě toto: Nic.

Nový zákon o státním zastupitelství se skutečně stal jednou z položek, které by Fialova vláda chtěla v oblasti spravedlnosti splnit. Blažek se už od ledna netají optimismem, že zákon sněmovnou projde hladce a bude na něm „větší než koaliční shoda“. Kromě jednání s kluby SPD a hnutí ANO to znamená, že si věří i na podporu od samotných žalobců, což zase vysvětluje výše zmíněné zapojení nejvyššího státního zástupce. Nebo přeloženo do ještě srozumitelnější řeči – Blažek se vydává cestou nejmenšího odporu. Stávající zákon víceméně funguje, sáhnout je do něj třeba jen v dílčích věcech, a to zejména proto, aby byly naplněny vládní programové cíle a nezpůsobilo to příliš pnutí.

Už tedy víme, co v zákoně mít nebudeme. Definitivně pryč jsou snahy o zrušení vrchních státních zastupitelství a vytvoření tzv. protikorupčního (nebo jakéhokoli jiného) speciálu se zvláštními pravomocemi. To už je i vlivem (ne)naladění společnosti hudba hluboké minulosti, zvláštní shodou náhod sahající počátkem o deset let zpět, do doby, kdy byl Pavel Blažek ministrem spravedlnosti poprvé. Chtě nechtě si někteří ambiciózní státní zástupci museli nechat zajít chuť na vyšetřování prakticky bez kontroly, což je nejdůležitější zpráva k uvedenému nápadu; víc by byla ztráta času a slov.

Ostatně si na vrchních stupních soustavy našli nové cíle, začali shromažďovat důkazy pro mezinárodní stíhání ruských zločinů na Ukrajině. V čemž jim bez dalšího a bez ironie přejeme hodně úspěchů.


KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG


 

Co naopak v novém zákoně dostaneme? Vypadá to na pevné funkční období vedoucích státních zástupců a zvýšený tlak na odpovědnost žalobců za jejich rozhodování. Problém je v tom, že příliš nevíme, co si pod tím představit. Dokáže Blažek prosadit, aby se žalobci v kárném řízení odpovídali za průtahy, neúčelné stíhání a zjevné nespravedlnosti, jakým bylo třeba desetileté vláčení exministryně Vlasty Parkanové trestním řízením? Dočkáme se, že se některý státní zástupce bude finančně podílet na statisícových částkách vyplacených jako náhrada za trestní stíhání?

Případ Vlasty Parkanové zde nezmiňujeme samoúčelně. Kromě toho, že jde o nejpříšernější a nejkoncentrovanější ukázku toho, co zde v minulých deseti letech pomalu o metodách policie a žalobců jen probublávalo, je vlajkovou holí i pro samotného Pavla Blažka. Opakovaně případ zmínil, když mluvil o nutnosti zavést větší odpovědnost státních zástupců, v únoru se pak sešel s advokátem Tomášem Sokolem, který bývalou političku v celém řízení zastupoval.

„Za sebe bych řekl, že jsme se shodli na tom, že klientka má nárok na odškodné, a já jsem slíbil, že ho po setkání s klientkou budu konkretizovat,“ řekl po jednání Sokol.

Zde je ale vedlejší problém v tom, že odškodňování ze strany ministerstva spravedlnosti je dlouhodobě vadné, částky směšné a snaha o nápravu křivd minimální. Na tom těžko něco změní, když si ministr vezme jeden, byť nejkřiklavější případ, pod osobní patronaci. A nemluvíme zde jen o výši náhrady, ale především o tom, aby aspoň její část formou srážek ze mzdy pocítili ti, kdo se na neúčelném stíhání tvrdošíjně podíleli. A také o tom, že součástí takového trestu musí být jeho pochopení. Čehož se v současném naladění některých pater soustavy dočkáme jen stěží.

Bezzubá novela na obzoru

Konkrétně mluví Pavel Blažek takto: „Je třeba zvýšit, což je i v koaliční smlouvě, kterou jsem nesjednával, odpovědnost státních zástupců za jejich rozhodování. Ta je dnes malá a myslím si, že politická scéna je nespokojená,“ řekl ministr po svém nástupu Právu.

Nespokojenost politické scény nám může být plus mínus šumák, jde o širší veřejný požadavek, aby se po deseti letech tzv. protikorupční revoluce jasně pojmenovaly přehmaty v soustavě státního zastupitelství. A to používáme ještě hodně mírný slovník. Lehký Blažkův distanc od koaliční smlouvy, kterou přece nesjednával, nám ukazuje, že jeho přístup bude spíš vlažnější.

Tomu ostatně odpovídá ministrův slovník, který se ve vztahu mezi vládou a státním zastupitelstvím vidí v úloze mediátora. Kde je mediace, tam je dohoda. Dá se předpokládat, že právě kárná odpovědnost bude to, co bude státním zástupcům na návrhu nejvíc vadit. Cenou za to, že zákon projde, pak bude buď úprava bezzubá, nebo bude vypuštěna úplně. Vcelku tak můžeme očekávat, že shoda bude panovat pouze na zavedení funkčního období vedoucích státních zástupců, podobně jako je to u soudů. To by mělo být sedmileté a debata se povede pouze o to, zda se bude týkat i nejvyššího státního zástupce. Pokud toto Blažek prosadí, bude si moci kolonku zákona o státním zastupitelství odškrtnout, ačkoli prakticky nedosáhne ničeho.


Článek vychází z textu, který HlídacíPes.org připravil i pro tištěný Týdeník Forum. 

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)