„Je čas udělat něco pro svobodu.“ Na Cínovci má vyrůst památník obětem železné opony
Bývalí pohraničníci z Klubu českého pohraničí odhalili minulý víkend na Cínovci sochu strážce hranice se psem. Přestože stojí na soukromém pozemku, vyvolalo to vlnu nevole: proti vztyčení sochy protestovali lidé, podle nichž oslavuje totalitní režim a uráží památku více než dvou stovek lidí, kteří na drátech železné opony našli smrt. Manželé Anna a Vladimír Šavlovi teď na dohled od kontroverzní sochy plánují vybudovat památník obětem.
„Vůbec se nám nelíbí komunistická aktivita, kdy se více než třicet let po revoluci staví oslavné pomníky lidem, kteří nesou přímou odpovědnost za smrt stovek lidí,“ říká Vladimír Šavel.
Související články
Na Cínovci stojí socha pohraničníka se psem. Za akcí je extrémistický Klub českého pohraničí
Husitská modlitebna v Teplicích jako svatyně bývalých pohraničníků, stalinistů a přátel Ruska
Od roku 1948 do roku 1989 bylo hlídkami pohraniční stráže zastřeleno 144 lidí, dalších 95 lidí zemřelo při překonávání elektrického zařízení k ochraně hranic. Byly i další oběti: 11 lidí utonulo v pohraničních řekách, 19 lidí spáchalo sebevraždu v bezvýchodné situaci, 5 lidí zahynulo při pokusu o překonání vzdušné hranice, 6 lidí zemřelo při pokusu o zdolání hranice pozemními prostředky při nárazu do pohraničních zátarasů.
Odpůrci činnosti Klubu českého pohraničí právě tyto oběti připomněli minulou sobotu, kdy na Cínovci proti nové soše pohraničníka se psem protestovali.
Po vzoru Sovětského svazu
Bývalí pohraničníci, jejichž organizaci mimochodem ministerstvo vnitra považuje za extrémistickou, sochu vztyčili u příležitosti 70. výročí přijetí zákona o ochraně státních hranic. Ten byl přijat v červenci 1951 spolu se založením Pohraniční stráže a tvořil zákonný rámec pro vraždění lidí, kteří s komunistickým režimem nesouhlasili a chtěli ho opustit. Pohraniční stráž byla vybudována po vzoru sovětského pohraničního vojska a byla vybavena pravomocemi ozbrojeného sboru.
Proti vztyčení sochy protestovali i politici z vládnoucí krajské koalice. „Zabíjení vlastních občanů na československé hranici dává tenhle bizarní spolek ke cti tehdejším pohraničníkům. Takový pokroucený výklad dějin do dnešní doby nepatří. Jsem historik, a tak si dám záležet, aby se k veřejnosti dostaly informace o tom, co skutečně znamenala komunistická ochrana hranic,“ uvedl náměstek hejtmana pro kulturu a cestovní ruch Jiří Řehák (Spojenci pro kraj).
„Umístění sochy je zneuctěním památky těch nejméně 282 zabitých civilistů, kteří se pokoušeli uprchnout z totality za svobodou. Stejně tak neuctivé je vztyčení sochy k pohraničníkům, kteří na hranicích umírali povětšinou kvůli komunistickému šlendriánu a drilu na následky nehod a sebevražd, dodal radní Michal Kučera. Socha je podle něho urážkou všech obyvatel severních Čech a kraj bude zkoumat právní možnosti, jak sochu odkazující ke zločinnému komunistickému režimu zase odstranit.
Vladimír Šavel s přáteli chystá založení spolku, který vybuduje památník obětem. „Železná opona nikdy na území Cínovce nezasahovala, přesto se staly místní krásné louky a společně s nimi i lidé, kteří tu žijí a tohle místo milují, svědky něčeho hrozného. Nechceme budovat památník pro nás samotné, ale pro posílení kolektivní paměti a na znamení toho, že lidé v této zemi ctí práva a svobody, na jejichž základě naše demokratická republika stojí,“ říká Vladimír Šavel.
Aktivity spolku chce představit ve středu 6. října na místě, kde by měl budoucí památník stát. Jeho podoba zatím není jasná. „Bude se to odvíjet od toho, kolik se podaří vybrat peněz. Pokud budeme úspěšní, tak bychom ideálně chtěli vypsat architektonickou soutěž,“ plánuje Vladimír Šavel.
Projekt HlídacíPes.org – Ústí nad Labem byl podpořen základním grantem Active Citizens Fund.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
23 komentářů
lidé v této zemi ctí práva a svobody, na jejichž základě naše demokratická republika stojí, říká pán. Podle toho si ale může každý říkat co chce a třeba i postavit pomník pohraničníkům. Pokud ho ale chce někdo odstranit, pak popírá ona práva demokracie, pokud zas není jen ta správná demokracie.
Ještě nezapomeň obhájit pomník pro příslušníky ss a wermachtu.
Buď existuje svoboda slova a názorů, nebo neexistuje. Pokud nejsme ochotni přijmout názor ve formě sochy na soukromém pozemku, jak chceme aby jiní přijali názor na památník ns jiném soukromém pozemku. A skončí to kdy? Až se budeme za rozdílné názory vraždit?
– myslíte kolaborantský pomník Vlasovcům v Řeporyjích ?
Sakra no jo, a díky za tu citaci pana Šavela v závěru, „.. „Železná opona nikdy na území Cínovce nezasahovala,“, jasně že, za Cínovcem byla komunistická NDR, čili tam opravdu lidé přes kopečky neutíkali, ani ž by je tam tedy klatí bolševičtí pohraničníci mordovali, a podobně.. Určitě tam tedy pohraničníci byli, ale skutečně tam konali jen tu základní povinnost, hlídali hranici státu, jako jeho základní atribut, stejně jako jejich předchůdci staletí předtím. Tak proč nevzpomenout..
Tedy, spíše se stydím, že jsem si to neuvědomil dřív, ale i tohle je vlastně ukázka toho jak fungují dnešní informační média, čtenář by vlastně musel konfrontovat každou větu, každé slovíčko článku/reportáže, s jinými informačními zdroji (nejen se svou hlavou), a kontrolovat, zda to je, jak autor píše, a hlavně jako to vykládá…Což tedy, v současné informační explozi málokdo (pro všechno co čte), dokáže
Např. Mašínové utíkali přes NDR a potom z NDR do NSR.
No jo, Mašínové byli bouchači, ti se opravdu probojovali a prostříleli ještě přes NDR.
Ale většina těch co utíkali to brali přímo přes železnou oponu do západního Německa a čekali že je hned za čárou přivítají jako oběti komunistické persekuce..
Do Berlína a poté je letadlem do NSR přepravili Amíci
Dík za upřesnění.
… „Mašínové a Paumer“ se v Berlíně „prostříleli“ do americké zóny a pak odletěli do USA, kde vstoupili do armády USA a předpokládali, že propukne válka, kde oni budou bojovat za USA proti „východu“… Poté co zjistili, že žádná válka nebude, tak přešli zklamaně z armády do civilního zaměstnání…
Ta socha na Cínovci je opravdu hnusná.Vypadá to jako by dali dohromady četníka ze Saint Tropez se psem Tyrlem z Babiččina údolí.
Naprosto SOUHLASÍM ! ! !
Nemáš pravdu ,dokavad byl otevřenej Berlín bez zdi utíkalo se tam taky.
Mohli by ten památník železné opony postavit vedle toho pohraničníka 🙂
Dobrý den pane Malecký, nějak jste zapomněl, že každá mince má dvě strany. Přece zde byly i oběti z řad pohraničníků. A ti kteří je zahubili nebyli jenom slušní demokraté, ale mnohdy osoby páchající trestnou činnost v ČSSR / loupeže, podvody, vydírání, špionáže, sabotáže atd. /. Měli tak osobní zájem zdrhnout za kopečky. Vyhnout se spravedlnosti. Stát se to v Americe, tak tito lidé jsou přinejmenším zavřeni v Guantánamu. Takže, závěr zní měřit stejným metrem a že, pozdravuji Šavlovi.
S přáním pěkného dne Ševčík.
Neměl jsem s primitivními pohraničníky dobré zkušenosti, 30 let mě podle rozkazu kontrolovaii a otravovali, ale nemám dojem, že současné generace bez vojenského výcviku oplývají větší inteligencí a lidskostí, spíš naopak.
navrhuji, aby součástí památníků byla uvedena i konkrétní jména osob, kteří zahynuly rukou pohraničníků při pokusu o přechodu přes železnou oponu
Kdo chtěl, tak se za hranice legálně dostal. Těch 260 000 našich občanů šlo přes dráty ? Naše hranice se hlídaly odnepaměti. Financové byli taky pohraničníci. Zapomínáte taky uvést kolik našich kluků pohraničníků zařvalo podle na hranici . Není ten Šavel syn malíře Vl. Šavla z Teplic ? Ten byl přece kovaným komunistou bez kterého se nepostavil žádný komunistický památník a realizována žádná KSČ výstava. Postavte pomník na Šumavě nebo u Dyje. Na Cínovci je to k smíchu.
Pokud by někdo usmrtil během útěku z ČSSR příslušníka PS řekněme 25.11.1989, tak by ho žádný soud právního státu nesoudil za vraždu. Ten režim (komunistický) byl de jure považován od prvního do posledního dne jako zločinecký. To není většina naší společnosti dodnes schopná pochopit.
To nebyl s to pochopit (nebo spíš akceptovat) ani V. Havel a vyrobil nám tím potíže, z nich jsme se dodnes nevyhrabali.
… no tak zákon „O protiprávnosti…. “ byl schválen až v r.1992, čili tehdy by to bylo porušení zákona (možná by mu ale dal V.Havel milost…).
Prostě, komunistické zákony měly být prohlášeny za zločinné a neplatné od samého počátku, tedy zrušit vše, co bylo přijato od února 1948 až po listopad 1989. To by ovšem nesměl být Havel obklopen „zasloužilými“ chartisty, často krvavými vrahy z 50. let. Kteří mj. si potřebovali udržet to, co si v těch 50. letech nakradli a za normalizace o to nepřišli.
Ale ano, asi by ho soud soudil, respektive by probíhalo vyšetřování, a bylo by snad věcí (a na rozhodnutí státního zástupce), zda by podal žalobu, nebo to – a na svou zodpovědnost zrušil. Asi jako, řekněme v případě nutné obrany.
Ono, jde právě o to, že ono ustanovení “ komunistický režim je považován za zločinecký“ , jest pouze deklarativní povahy, a nemá žádnou „de jure“ návaznost, třeba v trestním zákoníku, navíc tedy zpětně, „mordovať příslušníky PS zpětně jest beztrestné. Naopak, jak známo, jsme ten komunistický právní systém po převratu převzali, a měnil se až pomalu a postupně..
Takže, ten soud by sice probíhal, ale vážily by se podrobné okolnosti, zda ho zabil úmyslně, nebo náhodným výstřelem, a pod. Nicméně bych si odhadl, že právě z důvodu obavy o silnou medializaci a protesty , by si justice ani nedovolila takový případ veřejně projednávat,…