Jan Urban: Zemanovsko-babišovský marasmus. Důsledkem je země bez vize i česká xenofobie
KOMENTÁŘ. Česká republika vplouvá do neznámých vod. Budou bouřlivější než cokoliv v polistopadovém třicetiletí. V posledních několika letech se svět kolem nás proměnil a zhrubl, ale české politiky jako by se netýkalo. O to více vyniká to, že Babišova vláda nemá žádnou strategii aktivní zahraniční politiky. Snad se to změní.
Tuzemskou zahraničně-politickou diskuzi míjely dopady marketingového bolševismu brexitu a trumpovského rozbahnění transatlantických vztahů, zostření tlaku Ruska a Číny, sebeizolace střední Evropy a omezování spolupráce s Evropskou unií, stejně jako narůstající agresivita ruského a běloruského policejního státu, kopírujících čínský příklad.
Došlo to tak daleko, že v době plné změn nepotřebovala dnes končící česká vláda žádnou strategii aktivní zahraniční politiky. Po většinu času byla totiž jen němým rukojmím avanturistických kroků prezidenta Zemana a obrany zájmů skupiny Agrofert „až do roztrhání těla“ v podání premiéra Babiše.
Ale ani pro opozici, která nyní vládu přebírá, to nebylo příliš zajímavé téma – dokud nedošlo ke zveřejnění informací o teroristickém útoku ruských zpravodajců ve Vrběticích a následné diplomatické roztržce s Ruskem.
Přesvědčit zapšklé euroskeptiky
Pro středoevropský stát jsou vztahy se zahraničím vždy nedílnou, i když nezdůrazňovanou součástí domácí politiky. Opozicí léta neatakovaný zemanovsko-babišovský marasmus vyústil nakonec na domácí politické scéně logicky v nárůst vlivu xenofobních a populistických nálad.
Pro demokraty snad v této chvíli může být vítaným zadostiučiněním volební porážka komunistů a dalších menších populistických formací. I tak se ale v parlamentu usadila s luxusní desetiprocentní podporou otevřeně xenofobní a prokremelská SPD, která v příštích letech bude sbírat podporu zbytku momentálně poražených šovinistů.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Nastávající roky proto budou bitvou o odhadovanou nejméně čtvrtinu voličů, náchylnou k podpoře extrémismu. A zahraniční politika bude v tomto soupeření stále důležitější. Jsou tedy čeští politici v této chvíli vůbec připraveni uchopit zahraniční vztahy tak, aby jim rozuměli přátelé i nepřátelé?
Nebude to jednoduché. Petr Fiala, budoucí premiér za ODS, nejsilnější stranu koalice Spolu, bude muset hned na začátku přesvědčit zapšklé euroskeptiky staré gardy svojí strany, aby nebránili zahraničně politickým krokům nové koaliční vlády. Už jenom to bude nesnadný úkol.
Pro obnovení důvěryhodnosti České republiky bude zároveň důležité obsazení klíčové funkce ministra zahraničních věcí. Podle dosud publikovaných informací by resort měl připadnout kandidátovi TOP 09.
Z uváděných jmen, která koalice údajně diskutuje na tuto zásadní pozici, pouze kandidát za STAN Martin Dvořák odpovídá velikosti úkolu.
Bývalý starosta Hradce Králové je jedním z mála českých diplomatů, kteří mají osobní zkušenost s fungováním mezinárodních organizací v krizových oblastech. V poválečném Kosovu si získal pro české diplomaty nebývalé uznání jako krizový manažer a vyjednávač. Po úspěšném fungování na několika českých zastupitelských úřadech dnes patří mezi nejzkušenější osobnosti polistopadové diplomacie.
Nedůstojná fraška v podání nejvlivnějších prezidentových poradců bez formálního zaměstnaneckého vztahu, vedoucího Kanceláře prezidenta republiky bez bezpečnostní prověrky a arogantního lháře ve funkci prezidentova mluvčího musí co nejrychleji skončit.
Šance neskončit s ostudou
Se stejnou otázkou po nejlepším zájmu země by se měla nová vládní koalice s podporou obou komor parlamentu soustředit na strategické sjednocení a zprůhlednění české zahraniční politiky. Vcházíme do nejsložitějšího období od druhé světové války, které bude rozhodovat o naší budoucnosti na desítky let dopředu.
Pokračování ve společenství nacionalistů a podporovatelů zájmů Ruska a Číny, tak jak je prosazovali Miloš Zeman a Andrej Babiš, by bylo pouze cestou k provinciální kolonii a k „řízené demokracii“ hongkongsko-orbánovského střihu. To už po volbách nebude možné. Ale jaká bude nová česká zahraniční politika?
Nová vládní koalice by měla co nejdříve vyšachovat Miloše Zemana z funkce prezidenta a znemožnit Andreji Babišovi – a komukoliv z první polistopadové politické garnitury – na uvolněnou funkci kandidovat. Kdyby vítězná sestava pěti demokratických vládních stran dokázala v současné krizi najít shodu na společném prezidentském kandidátovi, změnilo by to českou politiku i společnost.
Nedůstojná fraška nejvlivnějších prezidentových poradců musí co nejrychleji skončit. Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky je usvědčen ze zatajování a falšování informací, a to by mělo znamenat okamžitý konec jeho kariéry na Pražském hradě.
Dnes vítězné politické strany jsou ale za nečitelnou zahraniční politiku země zodpovědné. Selhávaly jako opozice a mohly a v zájmu státu měly jednat už před půl rokem, kdy s prvním vážným zpochybněním schopnosti Miloše Zemana nadále vykonávat nejvyšší ústavní funkci přišel bezpečnostní výbor Senátu. Jejich tehdejší úlek a pasivita neměly daleko k nezodpovědné zbabělosti.
Pokud nyní předseda Senátu Miloš Vystrčil oprávněně tvrdě kritizuje okolí prezidenta, měl by zároveň vysvětlit, v čem se prezidentovi poradci chovají jinak než před půl rokem. Místo aby si v současné situaci Senát pod hrozbou sankce předvolal nevoleného státního úředníka prezidentské kanceláře k protokolovanému sdělení o stavu věci, tedy o informacích, rozhodujících pro obranyschopnost země, komunikoval s ním přes tiskové konference.
Jak může svět rozumět tomu, že v Praze může nevolený státní úředník blokovat vrcholnou úroveň ústavního systému?
V příštím roce čeká na Českou republiku klíčová role předsednické země Evropské unie. S vysmívaným ne-prezidentem a vládou bez jasné představy o směřování a o nejlepším zájmu země si můžeme být jisti, že skončíme jako vždycky – s ostudou. Zatím ještě máme obrovskou šanci udělat to jinak.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Jan Urban: Upachtěná česká politika. Volných hlasů znechucených je pořád dost
Nový zákon o podpoře bydlení. Spíš než naděje je to jen iluze řešení
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
52 komentářů
Ta absence vizí a dlouhodobých strategií se bohužel netýká jen zahraniční politiky, ale všech resortů a oblastí působnosti státu. Vždy když někdo zpracoval koncepční materiál, strategii rozvoje, bílé knihy apod. skončily bezpečně v šuplících, protože by vyžadovaly hluboké změny, přijetí rizika, aktivitu a odhodlání na mnoha úrovních, což jde proti našemu hobitímu naturelu, zápecnictví a vzývané průměrnosti. Bojím se, že po té spoušti, co po sobě zanechal Babiš se Zemanem, nebude na budování douhodobých koncepcí příliš prostoru, protože všichni budeme běhat s kýblama kolem děr v lodi, abychom ji vůbec udrželi na hladině 🙁
Tato absence vizí se týká také EU. Celý Grýn Dýl nebyl nikdy analyzován z hlediska dopadu na ekonomiku i život normálních obyvatel EU (ne prominentů z Bruselu). Nebo ta analýza provedena byla a její výsledky jsou tajeny i před EUroposlanci (kteří by to s vysokou pravděpodobností rozkecali, zejména poslanci EUroskeptických stran).
Co je větší, Čína nebo Vatikán ? Vatikán…začali kašlat. Povídám Čína! Hned napodruhé jsem to měl 🙂
To, že o Green dealu zjevně nic nevíte (byl teda analyzován, nebo nebyl?) Vám nebrání mít na něj silný názor. Pergille, Vy jste ozdobou každé „diskuze“ 😀
Nejsem sám za sebe. Cituji odborníky na tuhle problematiku.
Nicméně celá léta vtloukám studentům do hlaviček, že bez takové analýzy není možné dělat ani nějaké ozdravné projekty ve školách či podnicích. Prostě musím vědět, co to bude stát, kde na to vezmu peníze atd. atd. A když na to prachy (nebo jiné prostředky) nemám, tak sorry, je pitomost v takovém případě do něčeho takového jít.
Ta bruselská parta by u mě asi zkoušku neudělala.
většinu plánů tohoto druhu co svět světem stojí nelze analyzovat z hlediska budoucích dopadů a když se o to někdo pokouší, je to jen ztracený čas a vyhozené peníze (jako ten nesmyslný „zemanův“ kanál). z mého pohledu je to vývoj celkem přirozeným směrem a některé z více vyostřených částí green deal časem dostanou schůdnější podobu tak, jak se budou věci konkretizovat. připadáte mi jako ti lidé co nikdy v životě neměli vizi, plán a chtěli to realizovat. vidím jich kolem sebe překvapivě dost – nemají nejmenší ponětí jak to v opravdovém životě chodí a jejich představa je že se o ně má někdo postarat…
Nesmysl.
Spotřeba versus výroba elektřiny – to jsou triviální kupecké počty.
Zdražení energií se dá odhadnout (ekonomické vědy na to nástroje mají) výpočet počtu domácností, které na tu elektřinu nebudou mít, je taky elementární.
Promítnutí ceny energie do cen výrobků a služeb jsou sice složitější, ale odhady +- 20 – 30 procent se udělat dají (a běžně se takové odhady dělají).
O solárních a větrných parcích existuje dost dlouhá řada záznamů, umožňujících seriózní odhad doby, po kterou v zimě nebudou dodávat použitelný výkon.
Čili kdyby byl zájem, tak se to celoevropsky udělalo, nicméně s vysoce pravděpodobným výsledkem, že Grýn Dýl je naprostý nesmysl. Z čehož mají EUropolitici děs, protože jsou zaháčkovaní ve společnostech, které by měly (teoreticky) na Grýn Dýlu vydělávat. Osobně si myslím, že až EU totálně zkrachuje, půjdou do kopru i tyto společnosti.
Ano, píšete to správně „.. protože by vyžadovaly hluboké změny, přijetí rizika, aktivitu a odhodlání na mnoha úrovních, “ –
Což tedy bohužel není ani tak o našem (Vašem?) hobitímu naturelu, zápecnictví a vzývané průměrnosti – tohle je bohužel právě a jen na schopnosti státní správy (vlády, parlamentu, ministerstev, dalších úřadů). takové změny pružně a kvalitně provést. (čímž zase nechci kritizovat nějaké jednotlivé konkrétní úředníky, kteří se snažit i mohou. ale celou tu soustavu).
To si doufám vzpomenete na velkou doslova smršť narychlo spíchnutých a ukvapeně provedených reforem, které prováděly poslední pravicové vlády, a které pak byly taky velice rychle zrušeny. Některé hned, jak se ukázaly jejich chyby, a ty ostatní zrušila další vláda–
Ovšem i to je prosím dosti zásadní atribut jakékoliv dlouhodobé koncepce a strategie. Musí se vypracovat tak aby na ní byl široký a dlouhodobý politický souhlas.
Koncepci vypracovanou dle pokynů aktuální vlády, přičemž opozice otevřeně deklaruje, že s ní nesouhlasí, si skutečně můžou její tvůrci někam „strčit“…
Ono jaksi stát netvoří jen úředníci a politici, ale světe div se, i jeho občané. Cokoliv chceme a potřebujeme zásadně změnit (a každá změna vždy bolí), vyžaduje participaci všech, nikoliv pouze státní správy. My všichni se o stát musíme starat, jenom pasivně čekat s čím přijdou ti „nahoře“ je zcela nefunkční koncept, ikdyby byli v našem čele ti nejlepší politici a hospodáři světa.
Dále o jaké smršti reforem mluvíte ? Topolánkův reformní batoh? To nebyla smršť, ale spíš jen nouzový akční plán po asi osmileté nepovedené vládě SocDem, která se s nápady úplně vyčerpala. Možná máte na mysli druhý pilíř důchodového pojištění, což byl alespoň sympatický první pokus s časovanou bombou důchodů něco udělat. Ano, měl svoje nedostatky, které místo abychom odstranili, potopili jsme to raději celé. Problém s důchody se mezitím stal větší a naléhavější.
Špičky jednotlivých oblastí společnosti, dnes idioty tolik proklínané elity, mají nápady a řešení, vědí jak věci posunout dopředu (například NERV), my ty chytré lidi máme. Ve firmách, na univerzitách i v té státní správě se najde spousta expertů. Bohužel každá politická reprezentace řeší 1 primární úkol a tím je znovuzvolení a z těch návrhů si vždycky vezmou jen zlomek, který ještě zpitvoří různá lobby a výsledkem je, že stále přešlapujeme na místě. Nezbytných a bolestivých změn se politici (a bohužel i občané) bojí jako čert kříže.
Sice máte obecně pravdu, že „..stát netvoří jen úředníci a politici, ale i občané“, jenomže díky naší parlamentní demokracii spojené s politickou mocí vlády (kterou už si voliči nevolí), už je jejich možnost si cokoliv vymoci (krom voleb) pramalá.
Tudíž, pravě ten konsensuz velkých stran (opozice i koalice) na velkých reformách, je to maximum, které lze vyžadovat.
A i právě z tohoto pohledu, jestli píšete „pilíř důchodového pojištění“, právě že bez konsensu opozice byla s prominutím hloupost, ovšem dále snad pochopíte že právě důchodovou reformu (ani jiné podobné ) nejde dělat „na pokusy“, občané nejsou morčata.
A ještě na závěr, rád bych souhlasil s tím, že máme „špičky, elity, experty“ – ovšem po skoro 2 letém trvání covidové krize, kdy jsme měli snad úplně nejhorší výsledky na světě (a 30 000 mrtvých) – za to přece nemohl Babiš sám, za to si zodpovídají právě ti experti a špičky, které na tomto řešení participovali a dávali vládě odborná doporučení…
Ano, kdo není s námi je proti nám. Kdo nesouhlasí s celkovou současnou otevřeností EU je xenofobní. Líbí se mi jak se tu vůbec vytrácí nějaká diskuze o zásluhách. A to na všech patrech správy. Začíná to už na úrovni obcí kde se nebere ohled na starousedlíky léta v daném místě platící daně a léta živící danou obec z rozpočtového určení daní a tito jsou stavěni na roveň dojížděčů přidrzle se domáhajících stejného práva zaparkovat místo aby byli důsledně zvýhodňováni právě starousedlíci. Pokračuje to na úrovni státu , kde se nám vnucuje politika otevřenosti k přistěhovalcům, aniž by se nějak zvlášť řešilo že jejich předci se na budování všeho kolem nás nijak nepodíleli. A ani oni samotní dosud nepřiložili ruku k dílu. Je nám vnucována rovnost příležitostí bez rovnosti zásluh o to co tu kolem nás je. A všichni co jsou proti jsou extremisté , xenofobové, nebo v nejlepším případě sobci nechtějící se rozdělit
Souhlas.
Naprosty souhlas.
Srandou je, ze nejvetsi „demokrate“ teto doby kadruji ostatni jak nejzarytejsi komunisti, proti kterym se ti stejni tak moc vyhrazuji.
Blábol.
Věrný popis reality.
ne, blábol jak píše p. Komárek.
Pan Komárek se řídí socialistickým heslem: „Co se nám líbí, nebo to potřebujeme, to ukradneme“.
Pánové gogo, Johny a Hrnčíř mají nastaveny hodnoty jinak. A já, pochopitelně, taky.
Takových článků jsem čítával za socialismu kvanta. Odpůrci správné politiky jsou označováni hanlivými přívlastky a s nimi i ti, kteří si dovolí jenom mlčet.
To už bylo mnohem dříve. K.H. Borovský říkal: „Nechceš-li si hubu spálit, musíš mlčet, nebo chválit.“ Dnes je to aktuální mnohem více, než kdysi. Za jiný názor se dnes zavírá.
kde? nic takového kolem sebe nevidím. naopak si pamatuji, že jsem po posledních prezidentských volbách slyšel, že já a mně podobní (zemanovi nevoliči) máme držet hubu. Proto si tu aktuální situaci pěkně vychutnávám! lepší trest pro ing. zemana, t.j. že chápe svou bezmoc a to jak je potupně odstavován a zřejmě mu to ve světlých chvilkách dochází snad ani existovat nemůže 🙂
Jen se netěšte,Zeman je lišák a ještě neřekl poslední slovo i když si to hyenisti přejí.Teď se bude jen pochechtávat té rvačce o koryta a pak jim je vezme.
– mě se líbí ta páně Urbanova bolševická arogance, kdy hlásá, že je třeba ZNEMOŽNIT kandidaturu na prezidenta jedné politicky nepřístojné osobě . . .
Inu: – kovaný „takydemokrat“ se odkope většinou sám . . .
Ale klídek. Babiš by byl blázen, kdyby kandidoval na Hrad. Počká si v klidu na volby 2025. Fenomen Babiš se totiž živí tím, čím vznikl. Impotencí a sociální „prozíravostí“ našich pravičáků.
„pravičáků“
eurohujerská strana jsou pravičáci. nojistě. a severní korea je demokratická.
promiňte, ale teď opravdu musím,: BWAHAHAHAHAHA!!!
Vzhledem k tomu, že EU je levicová, v řadě ohledů extrémněji než Jakešovo vedení KSČ, je jakákoli EUrohujerská strana levicová, bez ohledu na to, co její PR pracovníci blekotají a blábolí (případně i mektají). A s Grýn Dýlem tu Severní Koreu doženeme a možná i předeženeme (je-li to technicky možné, tj. jestli nám do toho předehnání nevymře obyvatelstvo).
Tentokrát s vámi musím souhlasit, Pergille.
Jsem rád, že se na něčem shodneme.
Nicméně některé mé názory, na nichž se možná neshodujeme, v podstatě jen logicky dotahují tady tohle.
A na tom už se neshodujeme 🙂
čr. je mnohem levicovější než celá eu dohromady. nemohou za to ale žádní ilumináti a tajné spolky v zákulisí. je to velmi prosté, evropani a hlavně češi v průměru jsou velmi levicový již od dob husitství – t.j. jednoho z nejostudnějších období naší historie. platí stále to okřídlené – nenadávej na zrcadlo, když máš křivou hubu…
To Martin
Pak byste ovšem měl vysvětlit, proč všechny pro EU nijní strany u nás jsou levicové až ultralevicové, zatímco strany v tomto směru skeptické, případně EU odmítající, jsou spíš středové až pravicové.
Naprosto souhlasím s doslovným zněním článku.Ostudné a škodlivé fungování babišovské vlády nechám stranou. Skutečností je chabá role a „výkonnost“ opozice (počínaje prezidentským kandidátem Drahošem, přes přehlížení obsazování důležitých státních pozic zaměstnanci Agrofertu a jejich nepokryté nadbíhání Babišovi. Díky za popsání a pojmenování stavu. Jedna konkrétní zmínka : Stanjurovo neskočení na babišovu udičku při rušení superhrubé mzdy v momentě naprosto nevhodném. Josef Klokočka Pelhřimov
Já se velice obávám, že na Babišovu vládu budeme vzpomínat jako na léta prosperity. V kontextu toho, co nás čeká od „vítězů“ voleb.
Tady se zase někdo ztrapňuje fantazírováním na téma jak „vláda zařídila prosperitu“ a zjevně netuší co je to ekonomický cyklus. Ale ano, jednoduchým jedincům lze nakukat ledasco, například to, že řecko nezkrachoval pasok a papandreu ale německo.
Bez ohledu na příčiny budou lidé vzpomínat, atd.
Ano, existují ekonomické cykly. Nicméně krizi jednoznačně přinese Grýn Dýl (už teď se negativně projevuje v některých oblastech ekonomiky). A to bude za Fialy a bude mu otloukán o hubu jeho výrok, že „se s tím nedá nic dělat“, protože jistěže dá, minimálně se dá z EU odejít. Včas, dříve než nás strhne do totální krize.
Dvě poznámky ke slovům pana Urbana. Každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží, ergo, všechny ty žáby na prameni (Hradě) jsou plodem voleb, z vůle, či zvůle? lidu. Nejsou to bytosti z vesmíru, z jiné dimenze, či roboti. Jsou to Češi, jako Babiš :-)) A druhá, ač příznivec EU musím konstatovat, že pokyny, nechci říci nařízení, které vydává bez jakéhokoliv ohledu na jejich dopad, jsou kontraproduktivní a lidu prostému (tedy i mně) proti mysli a často nepochopitelné. Když navíc jsou za to europoslanci placeni víc než štědře, tak se vcelku nedivím postojům víc než rezervovaným, jak ze strany občanů, tak politiků.
Trochu nelogické: Když tohle vidíte, proč jste ještě příznivcem?
Já jsem také pro spolupráci evropských států, ale jsem toho názoru, že bude možná až po odstranění „žáby na prameni“, představované právě EU.
Do určité míry je to pravda, jenomže jest to bohužel o jeden řád složitější, a je nutno vzít do úvahy dva faktory.
Ten první faktor, že většina těch aktuálních problémů má globální charakter, tudíž nejenže je na svém lokálním písečku nedokážeme vyřešit, ale dokonce globální velcí hráči nebudou brát názory/návrhy řešení a pod. našich politiků vůbec v úvahu.
Tudíž, a jak je i v článku naznačeno, šance že by snad dokázal Fiala dokázal vytáhnout z klobouku (nebo z pětikoalice, což je totéž) politiky typu Havla, nebo Klause, schopných se Západem přeci jen něco dojednat v náš prospěch, je pouhou iluzí.
A pak je tu druhý faktor, ale za ty si mohou naše elity, ve spojení s médii, vlastně sami. Totiž proč vlastně společně vybudovali ten dosti negativní, leč zcela falešný xenofobní a extrémistický obraz našeho státu, i směrem do zahraničí?
Kdybych to vzal zcela objektivně (škoda že to ta media neumí) – žije tady u nás ca půl milionu cizinců, a nikomu příliš nevadí,..(proti čemu to konkrétně protestovat pan Babiš ať si páni novináři laskavě nastudují), Nacionalistické hnutí u nás minimální, i ve srovnání se Západem (že se třeba tak hloupě ptám, jak to dopadlo s těmi katalánskými politiky, co si dovolili vyhlásit referendu? Už je odsoudili, zavřeli, nebo naopak propustili, omilostnili,..)?? Už se pak o tom ani nepsalo, jak si to ta EU vlastně představuje,
A podobně by se dalo popsat objektivně i celé další.
Mimochodem, a i v tom je ta bída, včetně zmršené mezinárodní prezentace onoho (doufejme) prokázaného útoku ve Vrběticích, který se našim politikům, elitám, i nivinářům podařilo Západu NEvysvětlit tak dokonale, že nám žádnou požadovanou podporu neposkytl..
Takže, co se dá asi čekat, i směrem k Fialově vládě? Líp už (nikoliv za Babiše, ale dávno tomu) bylo?
Jestliže má nějaký problém globální charakter, tak je nesmysl se domnívat, že pokud ho budeme řešit bez spoluúčasti celého světa, že ho vyřešíme. EU produkuje celosvětově kolem 6 % produkce CO2. I kdybychom začali produkovat nulu (=chcípli, protože jinak se to udělat nedá) , tak těch 6 % „zajistí“ Čína během dvou tří let (a nám třeba postaví z elektrárenského škvárobetonu „pomník blbcům“).
Protestuje se ne proti legálním imigrantům, kteří tu řádně pracují a projevují se konformě s naší společností (až na nepočetné výjimky opravdových extrémistů, ale proti ilegálům, kteří tu pracovat nechtějí, nejsou kompatibilní s naší společností a jsou zdrojem nejrůznějších rizik.
Líp bylo v devadesátkách, před vstupem do EU. Od té doby se naše situace permanentně zhoršuje. jen Babišovi se podařilo to zhoršování dočasně zastavit, takže Fiala bude „dohánět“.
Problém vidím v tom, že proti šílenostem typu Grýn Dýlu se postavili v tripartitě jak zástupci podnikatelů, tak odboráři. On by byl docela mazec, pokud by dělníci masově stávkovali za podpory svých zaměstnavatelů. To by nemuseli soudruzi „demokraté“ ustát.
No, když se nad tím zamyslíte, tak kdyby “ dělníci masově stávkovali za podpory svých zaměstnavatelů“, tak do toho vedení státu (krom nezbytných veřejných služeb) prakticky nic není, a nemusí na to nijak reagovat.
To ať si vesele štrajkují, dokud mají z čeho na živobytí…
Pokud ti dělňasi vyjdou do ulic, tak do toho politikům bude zatraceně moc. Milion dělníků někde na Letné, k nim se přidávající živnostníci a další nesympatizanti Grýn Dýlu a EU (+ spousta jejich rodinných příslušníků), to by na politiky mohlo platit.
Ono by to chtělo ukázat, že tyhle šílenosti podporuje jen pár bezcenných extrémistů, navíc většinou za peníze ze zahraničí.
… no oni ale „dělňasi “ do ulic nevyjdou, protože už fakticky v tom množství nejsou… V tom měl kdysi Václav Havel velké štěstí, že ještě bylo tehdejší ČKD „velké“ a pod Melantrich ho přišli „povzbudit“, aby on později (za pár let) se bohorovně díval jak se ČKD „rozpouští“ do miziva… Dnes by ho možná podpořili masy politologů, právníků, politických neziskovek, zde pracujících Ukrajinských občanů (kteří nám zachraňují naše HDP), apod.
Milion dělníků nevyšlo, když bureš „grýn dýl“ podepisoval. Teď už s touto zlodějinou, kterou bureš jako obvykle bez odporu odkýval, nikdo nic neudělá.
Jistěže může udělat, minimálně odejít z EU.
Když ono hodně odborářů vyšlo do ulic už za vlády Nečas – Kalousek, a taky už tenkrát vyhlásili celodenní masovou stávku ve veřejné dopravě (že v Praze nejezdilo ani metro.
Ovšem už tenkrát je vládní politici ignorovali, a co si dobře pamatuju, tak ta „důležitá média“ doporučila lidem, ať to pojmou jako hapenning, a do práce se dopraví jinak, třeba na kolečkových bruslích,
Dobře si pamatuji,jakým podivným způsobem dokázal Kalousek vymámit od soudce přes noc předběžné opatření a protest odborářů zakázat. Inu ,demokrat!
Republika je v marasmus pořád.Rozhodně to není jen za Babiše a Zemana.U těch se to akorát ukázalo.Předtím to bylo pod povrchem s televizními kecy o tom,jací jsme demokratičtí pašáci.A byly to jen kecy.
Uniká ti podstatný detail. Marasmus ZA bureše a čučkaře nebyl. Bureš a čučkař JSOU marasmus sám o sobě.
Zatím se to jeví, že novou vládu budou dělat neúspěšně ministři vlády ODS, KDU-Čsl a TOP09. Min. skolstvi p Fiala nedokázal pro učitele nic a inkluze je drahá, min. zemědělství p. Jurecka nezvládl kalamitu s kůrovcem, min, dopravy Stanura jeden průšvih za druhým v tomto rezortu. Nenávist k Babisovi je vedla až k tomuto volebním výsledku Reparat se nemusí vůbe zdarit nezvládli svá ministerstva za výrazně lepší situace. Nyní nastupuji do výrazně horší pozice vlády, kdy nastupuje turbulentni období a nemají předpoklady je řešit, to už jednou prokázali. Předčasně volby a střídání vlád, taková Itálie nás čeká. Otázkou zůstane životní úroveň obyvatel a propast mezi bohatými a chudými. Piráti do této kohorty moc nepatří i když se tam vehementně derou. Tedy stávky,, zdražování a nezaměstnanost a inflace to jsou tendence nové vlády a pokud nebude zvolen fundovany prezident situace bude ještě horší.
Ano. jdeme do chaosu a je docela možné, že Babiš bude pracovat na tom, aby z něj vyšel jako spasitel. Má na to nakročeno.
Zeman (dost možná schválně) je momentálně mimo hru a Babiš ustoupil do pozadí. Pětikolce se uvolnil prostor servat se o koryta.Zatím se drží,ale brzy to nastane. Adeptů je mnoho a věří,že teď nebo nikdy!
Tentokráte nebudou dělat ostudu republice svým žalováním a překrucováním,ale přímo svým chováním.Na koho asi budou chtít hodit,že položil vládu když předsedáme EU.Tedy pokud se neservou tak,že se rozloží ještě před tím.
Na mezinárodní ostudu si vystačil bureš s čučkařem sám o sobě. Fantazírování jednodušších jedinců v tom smyslu, že kdybychom drželi krok a hubu o burešových zlodějinách, tak nikdo nic neví, je pro smích. Na rvačky o koryta (a to kdo co zařídil) jsme už z burešovo socankých vlád zvyklí, a to mnohonásobně.
Pokud nevymřou Benešovi zapadlí vlastenci z 19. století, podrazy a ostuda budou pokračovat,.
Dokud CR neodcentralizuje, nic se nezmeni.