Foto: Profimedia

Jan Urban: Svět technologií zešílel. Je to víc než průmyslová revoluce

Napsal/a Jan Urban 26. dubna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Až dosud panovalo přesvědčení, že největším historickým zlomem v lidských dějinách byla průmyslová revoluce. Ze starého světa před nástupem průmyslu se nedalo použít téměř nic. Současné generace však zažívají ještě mnohem drastičtější proměnu světa jako důsledek revoluce informační.

Masový přesun obyvatelstva do měst, dálková doprava po železnici, totální proměna hospodářství a bankovnictví, rozmach evropského kolonialismu, ale i proměna lidské identity, jazyka, vzdělanosti – to všechno se odehrálo v průběhu života jediné, nanejvýš dvou generací. V měřítku historie to byl ovšem jen okamžik.

Za života jedné generace

Staré odpovědi přes noc přestaly fungovat a nová vysvětlení ještě nebyla po ruce. A tak nastoupily populární „vědecké“ teorie, rasové, třídní, biologické, časem proměňované v politické programy – a všechny beze zbytku skončily jako genocidní diktatury a „kultura zoufalství“. Oslnivý technologický pokrok a nárůst vzdělanosti zplaněl ve fantasmagoriích o nadřazenosti a výjimečnosti „národa“ a „národního státu“.

Dnešní státy nestačí ani reagovat na další a další produkty soukromých společností z digitálního světa. S přemírou informací se rychle a viditelně snižuje kvalita vzdělanosti populace.

Současné generace však zažívají ještě mnohem drastičtější proměnu světa jako důsledek revoluce informační. Ta probíhá bez jednotícího a stabilizujícího rámce v Evropě, v 19. století převládající křesťanské morálky a dědičných monarchií.

Obě sice byly průmyslovou revolucí sesazeny z piedestalu nedotknutelné a nediskutovatelné jistoty, ale ještě po dlouhá desetiletí ovlivňovaly společenské proměny. Posloužily jako záchranná brzda, zpomalující „pokrok“ za každou cenu. Náboženství ustoupilo vědě a monarchie rychle podlehly militarizaci, nezbytnému to důsledku průmyslové revoluce.

První světová válka byla historicky prvním průmyslovým konfliktem, s masovými mobilizacemi a podřízením veškeré ekonomiky a průmyslové výroby potřebám státu a armády. Náboženství a monarchie „z Boží vůle“ buď zmizely úplně, nebo se po válce staly jen ozdobami demokratických vlád.

Vznik internetu, vyhledávačů, emailové komunikace, sociálních sítí, až po nástup umělé inteligence, to všechno se opět vměstnalo do života jediné generace. Lidský život a identita jsou však zasaženy do podstatně větší hloubky, než tomu bylo v 19. století.

Absolutní většina lidí Západu 21. století prožívá poprvé v historii člověka nevyzkoušenou situaci – nesdílí se svým okolím žádný hodnotový a nediskutovatelný rámec. Je z vlastní „demokratické“ vůle sama, nevěří žádnému řádu věcí „z Boží vůle“, ale ani vědě.

Ohrožení základů státu

Ještě v roce 2008 svět věřil, že využitím sociálních sítí ve volební kampani Baracka Obamy objevil nové dimenze politické demokracie, která by dokázala využít masovou výměnu informací v reálném čase.

Podobně jako v náboženských válkách, době kolonialismu, fašismu či komunismu, jakoby už názor nemohl existovat bez nenávisti k jinakosti.

O rok později začaly všechny největší internetové vyhledávače pro svoje zákazníky personalizovat obsah s pomocí složitých algoritmů.

Dva roky na to mladý americký vizionář Eli Pariser varoval před světem polarizujících „názorových bublin“, vznikajících jako neodvratný důsledek takové personalizace obsahu. Svět technologie zešílel a nemohly za to ani vlády, režimy, ideologie nebo náboženství. Těch informací bylo díky internetu najednou prostě moc.

Bývalý ředitel společnosti Google Eric Schmidt popsal tento nečekaný problém slovy: „K zaznamenání a uložení dvou tisíc let lidské komunikace do roku 2003 by bylo potřeba pět miliard gigabajtů úložiště. Jenomže v roce 2011 by to stačilo už jenom na uložení pouhých dvou dní celosvětové komunikace.“

A v roce 2014 propukl skandál s už naprosto vědomou manipulací voličských preferencí v nejméně dvaceti zemích z dílny britské a ruskými penězi a kontakty směrované společnosti Cambridge Analytica.

Ani staré, ale především „nové“ demokracie v postkomunistických zemích, včetně České republiky, na to zatím vůbec nedokázaly reagovat. Přitom jde o smrtelné ohrožení nejzákladnějších postulátů parlamentarismu, principů dělby moci a právního státu.

Poslední, poněkud šokující novinkou je nárůst vlivu a dosahu „influencerů“, internetových radikálů, nesvázaných žádnými etickými či profesními pravidly, natož pravdou.

Jen si to pořád nejsme schopni uvědomit. A tak poslanci české sněmovny po deseti letech zbabělého mlčení k bezuzdnému jednání kriminálního okolí bývalého prezidenta shánějí podpisy k ustavení parlamentní vyšetřovací komise, která by chtěla vyšetřovat, co se to na Hradě vlastně dělo (přičemž totéž už mezitím začala stejně opožděně vyšetřovat policie), ale o řádově vážnější podezření, že některé volby přímo v České republice mohly být agenty Cambridge Analytica v minulosti manipulovány, a to na zakázku ruské společnosti Lukoil, se poslanci nezajímali a nezajímají. A to byl reprezentant Lukoilu Martin Nejedlý nejbližším poradcem tehdejšího prezidenta.

Jen s nenávistí k jinakosti

Průmyslová revoluce stvořila národní stát a udělala z něj nejvyšší autoritu nade vším a nade všemi. Státy vytvářely národní narativy a ideologie, tedy svým způsobem vytvářely omezenější, ale alespoň ještě nějaký společný „hodnotový“ rámec.

Dnešní státy nestačí ani reagovat na další a další produkty soukromých společností z digitálního světa. S přemírou informací se rychle a viditelně snižuje kvalita vzdělanosti populace.

Rozpadá se celá sféra médií, mizí tisk a oslabují veřejnoprávní vysílání rozhlasu a televize, vázaná etickými standardy. Poslední, poněkud šokující novinkou je nárůst vlivu a dosahu „influencerů“, internetových radikálů, nesvázaných žádnými etickými či profesními pravidly, natož pravdou.

Vědci a internetoví aktivisté, kteří nadšeně vítali nástup umělé inteligence, nyní, jen o pár let později, varují před jejím zneužíváním v programování voličských a spotřebitelských preferencí, a naivně volají po zastavení dalšího výzkumu.

Společnosti v demokratických zemích jsou jen pár let po nástupu sociálních sítí polarizovány jako naposledy před druhou světovou válkou. Skutečnost pro polovinu společnosti přestává být totožná s pravdou.

Podobně jako v náboženských válkách, době kolonialismu, fašismu či komunismu, jakoby už názor nemohl existovat bez nenávisti k jinakosti. A demokratická politika namísto hájení principů a pravdy, sbírá lajky a produkuje jen stále více klaunů.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)