Robert Fremr. Foto: Radek Vebr / MAFRA / Profimedia

Jan Urban: Soudce Fremr, pokrytectví polistopadové politiky a mlčení justice o minulosti

Napsal/a Jan Urban 13. srpna 2023
FacebookXPocketE-mail

Mediální halas, provázející případ z předlistopadové minulosti dnes renomovaného soudce Roberta Fremra, je pozoruhodný pouze svojí plochostí a neprofesionalitou. Soudce Fremr, který se stal středobodem mediální pozornosti, je přes svoje nesporné profesní i lidské selhání z roku 1988 o třicet pět let později jen obětinou za slabost, zbabělost a pošetilost jiných. Za špatné svědomí, nemravnou nedůslednost a pokrytectví polistopadové politiky i velké většiny české společnosti.

Jakmile Ústav pro studium totalitních režimů dokončí slíbenou analýzu případu Olšanské hřbitovy z roku 1988, bude třicet pět let po činu popsána hnusná operace Státní bezpečnosti, spolupráce StB s prokuraturou, soudními znalci a přinejmenším s vedením Městského soudu v Praze.

Bude někdo dál pátrat po tom, kolik takových operací StB provedla? Málokdo se zastydí za to, že to trvalo třicet pět let. Soudce Fremr tak bude s největší pravděpodobností obětován za naše vlastní chyby. Protože jinak bychom se museli ptát, proč jsme se o to všechno nezajímali dříve. A pravdivá odpověď by se nám nelíbila.

Vadí? Nevadí?

Při hledání vysvětlení je obviňován ze selhání poradní panel, který pro prezidenta republiky provádí předběžný výběr jmen kandidátů. Pravda, ale vždyť dosud na Ústavním soudu nevadil ani bývalý vojenský prokurátor Jaroslav Fenyk, člen KSČ od roku 1981, který v srpnu roku 1988 jako prokurátor dosáhl odsouzení Vladana Kočího pro odmítnutí nastoupit vojenskou službu z důvodu přesvědčení.

Nikomu to po Listopadu nevadilo, a tak se v roce 1999 stal úslužným místopředsedou nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové, dnes symbolu poslušnosti práva politice, a na Ústavním soudu to také dotáhl na místopředsedu. Od ledna 2024 má navíc po odchodu z ÚS slíbené místo na Nejvyšším soudu České republiky. Vadí? Nevadí?

Ta rakovině podobná nechuť představitelů české justice přiznat svoji nemravnou účast na prosazování zvůle komunistického režimu bolí o to více, že mnozí se v dalším životě zaslouženě dopracovali respektu.

Nebo další uznávaný soudce Ústavního soudu Jan Filip, člen Komunistické strany dokonce od roku 1974, a dlouholetý funkcionář fakultního výboru KSČ na brněnské právnické fakultě? Také nevadil? Nebo snad vadila karikatura nezávislého soudce Radovan Suchánek?

Všechny navrhl tehdejší prezident Miloš Zeman a tehdejší senátoři, z nichž mnozí sedí v Senátu dodnes, je bez mrknutí oka schválili. Zeman dnes lže, když tvrdí, že si kdysi prověřil minulost Roberta Fremra a právě proto ho prý v roce 2020 nejmenoval předsedou Nejvyššího soudu. Ona minulost nehrála v Zemanově rozhodování sebemenší roli.

Přednost dostal pouze Zemanovi povolnější kandidát, a to na radu vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře. Zemanovi přece nikdy nevadily estébácké kontakty jeho poradců, či jím navrhovaného dalšího kandidáta na Ústavní soud Aleše Gerlocha.

Zmapovat soudce i znalce

O mnoho let opožděná aktivita Ústavu pro studium totalitních režimů by v ideálním případě měla konečně systematicky a do detailu popsat systém přípravy všech politických procesů z posledních dvaceti let komunistického režimu. Pojmenovat pověřené prokurátory, specializované na politické kauzy, jako byla v případě Olšanských hřbitovů prokurátorka Jitka Fuchsová, známá z celé řady takových procesů.

Vznikl tak dodnes fungující systém ochrany „svých lidí“, přehlížející téměř za každou cenu i vážné případy porušení zákona. Beze zbytku to platí i pro soustavu státního zastupitelství.

ÚSTR by měl konečně systematicky zadokumentovat nejen zodpovědné vyšetřovatele StB a soudce, ale i úslužné soudní znalce, kteří si často vystačili pouze s informacemi od Státní bezpečnosti. Jako metodický příklad by jim mohla posloužit slovenská databáze všech případů, posuzovaných slovenskými soudy pro dnes opět tak diskutovaný trestný čin nedovoleného opuštění republiky podle paragrafu 109 tehdejšího trestního zákona.

Odsouzení jsou zde přehledně přiřazeni ke svým vyšetřovatelům, prokurátorům i soudcům. Pro historické pochopení nemravnosti systému by bylo o to důležitější ukázat i jejich další polistopadovou kariéru.

V případu Olšanské hřbitovy se stát dopustil na Alexandru Eretovi a jeho matce zločinu. Oba ještě žijí. Český stát proto dnes musí co nejrychleji nejenom zjistit skutečnost a alespoň symbolicky nastolit spravedlnost, ale musí vyjádřit oficiální cestou omluvu a nabídnout odškodnění. Po dokončení zkoumání Ústavu pro studium totalitních režimů by se toho měl ujmout jménem České republiky prezident Petr Pavel. Nic menšího nebude stačit.

Stavovské mlčení o minulosti

Dnešní diskuze a zkoumání se nesmí omezit na kauzu Olšanských hřbitovů. Ta rakovině podobná nechuť představitelů české justice přiznat svoji nemravnou účast na prosazování zvůle komunistického režimu bolí o to více, že mnozí se v dalším životě zaslouženě dopracovali respektu. Příkladem může být i nový předseda Ústavního soudu Josef Baxa, který sám vynesl několik rozsudků pro „nedovolené opuštění republiky“ a zbavoval odsouzené československého občanství. Dokáže alespoň on svoje oběti najít a veřejně se jim omluvit?

Dávno jsme mohli mít za sebou diskuze o upřímnosti omluv obětem i možnosti odpuštění. Stačilo chtít.

Hned několik autorit české justice, včetně předsedy Nejvyššího soudu, se však ještě dnes snaží omlouvat soudce, vynášející za normalizace stovky a tisíce rozsudků pro ono „nedovolené opuštění republiky“ jako jen formální a běžnou součást justičního fungování té doby. Prý to odpovídalo tehdejšímu zákonu a soudci tak nemohli postupovat jinak. Stejně formalisticky argumentovali obhájci soudců nacistické justice i československých „soudců“ padesátých let, vynášejících rozsudky smrti bez výjimky na základě v té chvíli platných nelidských zákonů. Soudce, nepodléhající mravnosti a svědomí, je pro spravedlnost smrtelným nebezpečím.

Česká justice jako celek se nikdy neodvážila otevřené introspekce svých selhání a zločinů z dob komunistického režimu. Ve svobodných podmínkách po roce 1989 pak zneužila ústavní princip nezávislosti soudní moci ke zbabělému stavovskému mlčení o minulosti. Vznikl tak dodnes fungující systém ochrany „svých lidí“, přehlížející téměř za každou cenu i vážné případy porušení zákona. Beze zbytku to platí i pro soustavu státního zastupitelství.

Debata, která má 35 let zpoždění

Selhání polistopadové politické moci, představované v klíčových prvních měsících, kdy se měly nastavovat priority, jen nejbližším okruhem prezidenta Václava Havla, už nelze odčinit. Zabránilo očistě a rekonstrukci institucí nového právního státu.

Nejen justici, ale státnímu zastupitelství, policii, zpravodajským službám a vysokým školám se podařilo v příliš velké míře uchránit provozní nekulturu „normalizační“ neodpovědnosti a převést její „kádry“ do nového času. Kdyby tehdejší politická moc kladla důraz na společenský pocit a vjem hodnot spravedlnosti, mohly být všechny takové případy už v prvních nejvýše pěti letech popsány a posouzeny.

Dávno jsme mohli mít za sebou diskuze o upřímnosti omluv obětem i možnosti odpuštění. Stačilo chtít. Objevovat případy systémové zvůle a zneužívání justice po třiceti pěti letech jen ukazuje na nedospělost české společnosti a nedostatek její sebeúcty.

Filozof Jan Sokol při pohledu na zákonodárné údernictví českých poslanců v devadesátých letech napsal: „Zákony bez morálky jsou na nic“. A tak jako mravní memento našich společných pochybení posledních více než třiceti let – co kdyby onen poradní panel prezidentovi přednesl návrh nejmenovat už nikdy na Ústavní soud, stejně jako na Nejvyšší soud a do vedení krajských soudů žádného soudce z doby před rokem 1989?

Byla by to symbolická oběť za naši společnou neúctu k mravnosti práva.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)