Brexit za to nestál. Demonstrace odpůrců Borise Johnsona, Londýn (červen 2022). Foto: Profimedia

Jan Urban: Populismus a triky marketingu ve slepé uličce. Aspoň v Británii

Napsal/a Jan Urban 17. června 2022
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Když v dubnu britský konzervativní poslanec Neil Parish pod tlakem rezignoval na svůj mandát v Dolní sněmovně, určitě netušil, že se o dva měsíce později jeho skandál možná stane oním pověstným kamínkem, který strhl lavinu…

Po dvanácti letech v britském parlamentu se bývalý farmář, přezdívaný pro svoji neústupnost Rotvajler nebo Buran, musel odporoučet, protože, jak potvrdily dvě konzervativní poslankyně sedící v lavici vedle něj, při jednání Sněmovny sledoval na svém telefonu pornografické filmy. A prý to nebylo poprvé.

Neil Parish přiznal před vedením parlamentní frakce, že poprvé hledal na internetu nové typy traktorů a na choulostivé stránky se dostal omylem. Podruhé se prý při dlouhém čekání na parlamentní hlasování nudil, a tak…

Rebelie konzervativního venkova

Nadcházející doplňovací volby na jeho rezignací uvolněné místo za okrsek Tiverton a Honiton v jihovýchodní Anglii ale nemohly přijít v horší chvíli. Kdysi solidní konzervativní zemědělský region je na pokraji politické vzpoury. Tamní farmáři se připojili ke stále vlivnější celostátní koalici zemědělců a ochránců přírody, která odsoudila vládní zemědělskou politiku a označila ji za „pohromu pro celý venkov“.

A tato rebelie konzervativního venkova, jak hnutí pojmenoval britský tisk, hrozí svrhnout premiéra Borise Johnsona rychleji než vyjádření nedůvěry zatím jen nedostačujících 148 poslanců Konzervativní strany v parlamentu.

Prezidentka Národní farmářské unie Minette Battersová řekla dokonce premiérovi, že z vládních slibů o pobrexitové pomoci nezůstalo skoro nic, a v důsledku „farmáři nebudou schopni produkovat potraviny, které si spotřebitelé budou moci dovolit“.

Farmáři, podle jejích slov, „jsou naštvaní na post-brexitovou politiku, kvůli které zchudnou a nebudou schopni soutěžit se zahraničními dodavateli“.

Konfederace britského průmyslu (The Confederation of British Industry, CBI) sdružuje sto devadesát tisíc firem z celé země. Ve svých posledních prohlášeních varuje před premiérem a vládou navrhovanými jednostrannými kroky a vypovězením takzvaného „severoirského protokolu“, tedy dohody s Evropskou unií o podmínkách obchodu přes území Severního Irska. Podle CBI by takový krok jen „vyhnal investory a poškodil ekonomiku“.

Borisi Johnsonovi ubývají přátelé rychlostí tajícího sněhuláka. Nikdo nekritizuje jeho tvrdý postoj vůči ruské agresi proti Ukrajině. Podporu má i pro svoji tvrdou imigrační politiku. Všechny výhrady se točí kolem jediného tématu – a tím jsou dopady brexitu.

Proti premiérovi se staví už i dosud neochvějní zastánci odchodu z Evropské unie v konzervativních novinách Times, Daily Mail, nebo Daily Telegraph. Ekonomické statistiky jsou neúprosné a vyhlídky méně než povzbudivé. Podle Daily Mail může Velká Británie čekat v příštím roce nulový růst a mezi zeměmi G20 bude na předposledním místě. Za ní už bude jenom mezinárodními sankcemi oslabené Rusko…

David Smith v Sunday Times zase poukázal na fakt, že „ekonomiky tří britských regionů, které v referendu nejsilněji podporovaly brexit, byly na konci minulého roku slabší, než byly v době hlasování“.

Vicekancléř cambridgeské univerzity v Timesech zase varoval, že politická neochota ponechat britským univerzitám možnost být součástí největšího evropského mechanismu pro financování vědeckého výzkumu a spolupráce „už teď (britský) výzkum poškozuje“. A stejné noviny otiskly ve stejný den překvapivý komentář jednoho z nejhlasitějších propagátorů odchodu Velké Británie z Evropské unie Iaina Martina s výmluvným titulkem „Jakkoliv bolestivé to může být, musíme si promluvit o brexitu“.

Proti Johnsonovi se otevřeně staví i stále více klíčových politiků Konzervativní strany z minulých desetiletí, kteří za normálních okolností do současné politiky nezasahují. Michael Heseltine (1933), několikanásobný ministr vlád Margaret Thatcherové a Johna Majora, označil současného premiéra za „bezskrupulózního politika bez programu a cti“ a píše o „zničujících důsledcích brexitu na životní úroveň, ekonomický blahobyt a reputaci Británie v zahraničí“.

Tento veterán Konzervativní strany, který, jak sám píše, podporoval všechny konzervativní vůdce od (Winstona) Churchilla po (Davida) Camerona, však na rozdíl od většiny ostatních komentátorů a politiků přichází s řešením – „obnovit evropský odkaz Konzervativní strany“.

Očištěn novou volbou

Snad ještě tvrdší odsouzení pronesl Chris Patten, jeden z nejzkušenějších konzervativních politiků, vícenásobný ministr, poslední britský guvernér Hongkongu, spoluautor mírové dohody v Severním Irsku a počátkem devadesátých let také eurokomisař pro zahraniční vztahy. V rozhovoru pro The Guardian doslova řekl:

„My vůbec nemáme konzervativní vládu. Je to (jen) anglická nacionalistická strana, která je populistická, jenomže – a to je fatální – aniž by byla populární“.

Nadcházející dva týdny budou pro Borise Johnsona rozhodující. Na jejich konci už nemusí být premiérem. Nebo jím ještě po nějakou dobu zůstane – stále nepopulárnější a zhrzený nepochopením britské veřejnosti, která se více zajímá o vlastní ekonomickou situaci, zhoršující se dopravu a zdravotnictví nebo snižující se životní úroveň.

Rostoucí počet konzervativců si konečně začíná uvědomovat, že populismus a marketingové triky Borise Johnsona jsou pro jejich stranu slepou ulicí.

Britský konzervatismus stavěl na hodnotách a míval styl. Dnes je to trochu jinak – ministerským předsedou je mnohonásobně usvědčený lhář a „Buran“ Neil Parish se hlásí jako kandidát do doplňovacích voleb. Že prý jsou na něj voliči v okrsku Tiverton a Honiton zvyklí, a kdyby ho znovu zvolili, tak by byl vlastně očištěn. Také vám to – aspoň v něčem – připomíná Česko?

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)