Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Foto: Profimedia

Jan Urban: Politické zneužívání české justice a omyly Gottwaldových vnuků

Napsal/a Jan Urban 5. dubna 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský patří bezpochyby mezi nejrespektovanější osobnosti politického a veřejného života po roce 1989. Byl opakovaně členem vlády, ale i generálním prokurátorem a senátorem. Poznal tedy polistopadovou politiku z mnoha stran a osobně znal desítky hlavních aktérů přinejmenším tří generací.

V srpnu, jen pár dní před dosažením úctyhodné osmdesátky, odejde po dvaceti letech z funkce předsedy Ústavního soudu se splněným závazkem ubránit Ústavní soud před invazí politice posluhujících a poslušných právníků, které se tam za dobu jeho působení opakovaně snažili prosadit prezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman.

Ne vždy byl v tomto směru úspěšný – sociálně demokratická většina v Senátu mu ve své době na Ústavní soud poslala i soudce, kteří pověsti instituce určitě nepomohli.

A v dobré paměti je ještě poslední zoufalý a nedůstojný Zemanův pokus „předjmenovat“ jeho nástupce a obsadit ještě obsazenou funkci předsedy ÚS jaksi do rezervy jedním z jeho poslušnějších podřízených.

O tom, který ze soudců měl být oním Zemanovým favoritem, se sice šušká, ale oficiálně nikdo jméno nepotvrdil. To, že by se vůbec nějaký ústavní soudce propůjčil k tak nízké prezidentské hře otevřeně porušující zákon, také svědčí o mnohém.

Proč vstoupit do KSČ

Je logické, když se ctihodný skoro osmdesátník na konci naplněné profesní kariéry ohlíží a hodnotí. Jeho „dobré skutky“ a disidentská odvaha by vrchovatě naplnily několik normálních životů.

Jeho poslední rozhovory jsou proto mimořádně zajímavé – a to i v těch částech, kdy se nechtěně dopouští zkreslení a omylů. V posledním rozsáhlém rozhovoru, který s ním pro DeníkN vedla Renata Kalenská, sám poukázal na dvě témata, ve kterých je jeho názor jen jedním z možných, ale ne vždy v souladu s realitou.

Pavel Rychetský v rozhovoru zopakoval svoje uspokojení nad volbou prezidenta Petra Pavla a vyjádřil pochopení i nad jeho mladistvou vojenskou kariérou, včetně výběrového zpravodajského kurzu.

Jenomže pak jeho velkorysost dostane trhlinu: „To, že vstoupil do komunistické strany po okupaci Československa a poté, co tady KSČ rozpoutala masové čistky a skutečně ničila lidi, to bych mu zazlíval.“

Naši generaci – jsem jen o osm let mladší než Pavel Rychetský – Karel Kryl nazval „Gottwaldovými vnuky“. Naivní slepá víra v „reformu“, „eurokomunismus“ či „třetí cestu“ mnohé z nás v šedesátých letech také hnala ke vstupu do KSČ, protože, jak jsme naivně předpokládali, tam přece byla nejlepší možnost posouvat věci k lepší a zářnější budoucnosti.

Ve své slepotě jsme neviděli, že komunistickou stranu a její mocenské orgány stále vedou lidé, kteří nechávali uvěznit desítky tisíc nevinných, kteří schvalovali dráty na hranicích, vraždění a vysídlování, ničení kulturních památek i celé kultury.

Stejní lidé chránili i vrahy stovek obětí z padesátých let. Byli jsme nezodpovědně slepí, nedospěle oslnění vlastní, jen domnělou intelektuální novostí a „pokrokovostí“.

Pavel Rychetský vstoupil do KSČ s nadějí v roce 1966. Mně samotnému v tom naštěstí zabránila sovětská okupace jen o dva roky později. Kdybych byl o dva roky starší, určitě bych vstoupil také. Teprve tanky v ulicích, okupace a zrada nám otevřely oči a donutily myslet.

Ve jménu něžné revoluce

Můj otec byl předválečný komunista s šesti lety v protinacistickém odboji. Komunismus vnímal velkou část života vlastně jako náboženství, jako víru. Dotáhl to na vedoucího oddělení školství, vědy a kultury na ÚV KSČ.

Prozřel dříve než většina, skončil jako disident v Chartě 77 a zemřel v roce 1988 ve věku pouhých šestašedesáti let po sérii tří výslechů na StB na pátý infarkt.

Měl dnes těžko uvěřitelnou sebereflexi. Říkal: „Já nemám a nemohu mít omluvu. Byl jsem součástí mašiny na zabíjení, protože nic jiného ta strana nebyla. To, že jsem o těch zločinech nevěděl, mě neomlouvá. Stačilo, abych chtěl vědět – jenomže já nechtěl.“

Většina představitelů generace Gottwaldových vnuků – levice stejně jako pravice – vstoupila do polistopadové politiky bez schopnosti podobně hluboké sebereflexe. Nepochopila, že ani vlastní pronásledování a statečnost vůči normalizačnímu režimu po roce 1968 nedokáže omluvit všechno.

Nepochopila, že česká krize má podstatně hlubší kořeny než jenom většinové pobláznění komunistickou ideologií. A že neochota a nakonec i neschopnost hledat tvrdé pravdy a přiznávat všechny omyly jedné historické etapy se neodvratně projeví stejným způsobem i v dalších zkouškách.

To, že napravený komunistický „osmašedesátník“ zazlívá po třiceti letech „selhání“ a vstup do KSČ o generaci mladšímu a ve svém věku stejně naivnímu člověku, je pošetilé.

Naše normalizační vyhazovy, zákazy a pronásledování byly ničím v porovnání s utrpením obětí režimu, v jehož ideologii jsme věřili my.

Gottwaldovi vnuci po listopadu 1989 zabránili prohlášení KSČ za teroristickou organizaci a nedokázali přivést před spravedlnost vlastně nikoho z komunistických pohlavárů a jejich „mlátiček“. Ve jménu „něžné revoluce“ a „právní kontinuity“ neudělali s teroristickým režimem raději nic. Dnes už je to skoro jedno.

Vidět a nechtít vědět

Zůstala ale ona neschopnost hledat a pojmenovávat tvrdé pravdy. Jestliže i skutečně ctihodný Pavel Rychetský tvrdí, že dnes už je česká justice obrněná a „robustní, imunní vůči vnějším tlakům“ a „nejen odolná, ale opravdu nezávislá a funkční“, pak vědomě potlačuje informace, které měl o případech zneužití a služebnosti justice v politicky citlivých záležitostech.

Některé z nich, týkající se dokonce i osob nevinně odsouzených do vězení, prošly i jeho Ústavním soudem. V lepším případě, tak jako můj otec ve své době, jenom nechce vědět.

Podle informací HlídacíPes.org přitom začala v minulých týdnech zvláštní skupina příslušného generálního ředitelství Evropské komise vyšetřovat podezření z politického zneužívání justice v České republice.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)