Jan Urban: Kdo dovolil politickým hochštaplerům rozvrátit veřejné finance? My
KOMENTÁŘ. Ctihodní občané městečka Calendar kdesi na Divokém západě chtějí žít poklidné životy, ale zároveň vůbec netouží po zodpovědnosti za věci veřejné, dodržování zákona a veřejného pořádku. Komičtí čecháčkovští Kondelíkové s kovbojskými klobouky a pistolí u boku. Každý z nich s tím mohl něco udělat, ale kromě hromady řečí nikdo nikdy neudělal nic.
Rozjitřené reakce české společnosti a většiny médií na poněkud opožděný a nekompletní „balíček“ úsporných opatření, který konečně začala představovat vláda Petra Fialy, tak trochu připomínají výše zmíněnou skvělou, přes padesát let starou americkou westernovou parodii „Podporujte svého šerifa“. Koncem šedesátých let minulého století ji natočil režisér Burt Kennedy s Jamesem Garnerem a Joan Hackettovou v hlavních rolích.
V ní postupně město ovládne banda opilých násilníků, kterých si ale bohabojní občané pro své vlastní pohodlí raději nevšímají.
Neudržovaná hlavní ulice se změní v rozteklé bahniště, z městské věznice někdo ukradne poslední mříže a k dovršení všeho kdosi zastřelí i posledního šerifa. Celou krizi nakonec musí vyřešit potulný pistolník, trochu hochštapler, trochu naiva, který se nechá najmout jako záskok za šerifa…
Najmout si potulného pistolníka
Ve filmu nakonec všechno dobře dopadne, nápadná je ale podobnost naší situace se starou kovbojskou komedií právě v popisu toho, jak původně slušná a tvrdě pracující komunita, toužící jen po „klidu na práci“, sklouzává do potíží, než pochopí, že kromě slušného života je důležitá i odvaha postavit se lumpům.
Na rozdíl od ctnostných občanů městečka Calendar si ovšem občané České republiky ve chvíli krize nemohou najmout potulného pistolníka. Musí si vystačit s řešením a vládou z vlastních zdrojů.
To, co je v této chvíli rozhodující, je fakt, že někdo konečně udělal první, jakkoli nedokonalý krok: umožnil změnu neudržitelných pořádků a konečně otevřel prostor pro diskuzi o věcech společných a příštích. A právě proto by i v naší krizi mělo platit ono filmové heslo „Podporujte svého šerifa“.
Ve vládě Petra Fialy není těžké odhalit mluvky, naivy i hochštaplery, ostatně totéž platilo o všech předcházejících vládách. Taková je, bohužel, česká politika. Takoví jsme totiž my.
Naše vlastní mlčení dovolilo politické nekulturnosti rozházet veřejné statky. My jsme volili představitele, kterým nestačilo ani více než třicet let na to, aby dlouhodobě stabilizovali veřejné finance a vybudovali trvale udržitelný penzijní systém, o vybudování důvěryhodného právního státu ani nemluvě.
Jan Urban: Česká politická lobotomie. Místo penzijní reformy žvásty a stamiliardy v trapu
Každý z bývalých obdivovatelů populistického lhaní ikon posledních třiceti let Václava Klause a Miloše Zemana či podporovatelů rozhazovačných vlád ČSSD, ODS či ANO a všech jejich pomahačů z menších politických stran by si měl dnes přiznat, že na dnešní krizi nese podíl viny.
Ale to je věc jeho svědomí. Hledání viníků je určitě to nejzbytečnější, co mohou lidé na potápějící se lodi začít dělat.
Nepopulární, bolavé a nutné
V krizi se ková étos společnosti. Oddělují se mluvkové od těch, kdo skutečně hledají a přinášejí řešení. Určitě se staneme svědky vystoupení obránců „národních zájmů“, „našeho“ průmyslu a „našeho“ zemědělství, to vše v situaci, kdy jediným skutečným „národním zájmem“ je udržet loď za každou cenu na hladině.
Někteří poslanci opoziční SPD už teď dokonce vyhrožují obstrukcemi jednání parlamentu. Vláda Petra Fialy přitom zatím vyslala jen pokusný balónek, snad aby připravila voliče, odbory i zaměstnavatele na věci jistě nepopulární a bolavé.
Doposud oznámené škrty takzvaných národních, nebo spíše vládních dotací v rozsahu padesát pět miliard korun, předpokládaných více než jedenáct miliard úspor na provozu státu a necelých deset miliard, které by mělo přinést navržené snížení platů ve veřejné sféře, nemohou stačit.
Dříve nebo později bude vláda muset postupně sahat k pravděpodobně mnohem drastičtějším opatřením. V komediální kovbojce úspěch závisí na rychlosti, s jakou nový šerif dokáže tasit kolt a vystřelit. Česká vláda se v takové chvíli může opřít jenom o důvěru veřejnosti. Proto by o ni měla začít usilovat se vší vehemencí, jakou nastupující krize vyžaduje.
Zatím to ještě neumí. Nedokázala zatím udělat ani čistě symbolické gesto, že by sama sobě snížila platy. Gesto samozřejmě z pohledu ekonomiky státu nic neřešící, ale o to důležitější v očích občanů, od kterých vláda bude požadovat pověstné utahování opasků.
Neměli by mít pocit, že na to zůstali sami – společenství musí mít jistotu, že ani ta nejtvrdší úsporná opatření fatálně nepoškodí ty nejslabší a že se nevyhnou těm nejsilnějším.
Bylo by nepochopitelné a nesnesitelné, kdyby vláda například trvala na tom, že i zaměstnávání zdravotně postižených bude zatíženo odvody sociálního pojištění, zatímco by ve stejnou chvíli pokračovala ve financování stovek sportovních bafuňářů v naprosto zbytečných takzvaných střediscích vrcholového sportu při ministerstvech vnitra a obrany. To všechno se teprve ukáže.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Plíseň, švábi, konflikty. Matky popsaly život v ubytovně v domě vlivného podnikatele
Jan Urban: Promočený chlap v hasičském mundúru. Je jedno, koho volí
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
24 komentářů
Další výstižný článek od pana Urbana. To nebude náhoda.
Kde ODS tam nějaká levota. Snad ODS pod vedením člověka s charismatem shnilé hrušky bude na české politické scéně končit. Lépe ukázat licoměrnost snad ani nelze.
Doplněk k: „Kde ODS tam levota,“ … jsem zvědav jak daleko zajdou, nechají se zatlačit Piráti, a zda si vůbec uvědomují, že přitakáváním ODSákům, ztrácí tvář, věrohodnost, a současní příznivci mohou snadno naskočit na laciné žvásty kupř. SPD. Chci věřit, že Piráti mají nastavenou laťku, co musí ve vládě prosadit, – aby poté mohli ještě se ctí – z toho spletence odejít…!
V jednom projevu k národu americký prezident John Fitzgerald Kennedy řekl :
„Neptejte se, co pro vás může udělat Amerika, ale co vy můžete udělat pro Ameriku“
Dovedete si představit ten poprask, kdyby s něčím podobným vystoupil náš
premiér, pan Fiala ? Od roku 1989 stojíme jako národ stále jednou nohou v
socialismu a druhou v tržní ekonomice a přenášíme váhu těla na jednu nebo druhou stranu, podle toho, co je pro nás zrovna výhodnější.
S českým chytráčkovstvím vyhlížíme spasitele nebo alespoň politickou partaj, která
nám nabídne největší jitrnici, a tu pak volíme.
A podle toho se k nám také politici chovají. Za posledních 30 let jsme na takových
jitrnicích projedli stovky miliard korun a chtěli bychom si cpát břicha za státní peníze dále a dále. Sociální dávky ztratily svůj původní význam, to je poskytnout pomoc lidem v nouzi. Místo toho tu bují, jako bolševník obrovský, politický populismus. Některé politické strany se přímo předhánějí ve vymýšlení dalších
sociálních dávek a podpor, takže se sociální dávky staly nedílnou součástí
měsíčních příjmů milionů rodin, jako by snad miliony rodin žily v NOUZI.
Rozdíl mezi politikem a státníkem je v tom, že státník je připravený dělat
i nepopulární opatření ve prospěch státu.
Pane Fialo, děkuji.
Mimochodem, pro tu připomínku, když už kladete tu otázku „..Dovedete si představit ten poprask kdyby“ – on přece tenkrát Kennedyho někdo odprásknul“. Žel, ani tehdy v tej Americe nebyli všichni z jeho politiky nadšeni…Ale že naopak, pro spoustu lidí, kteří mu věřili, byla jeho smrt dost velkým zlomem..
Zatímco – když se podíváte na současnost USA, tak dnešní woke kultura je postavená na naprostém opaku, totiž „vytřískej ze státu co se dá a potom do něj ještě kopni“, což současní demokratičtí politici spíše podporují – a i tento trend se přesouvá sem do Evropy.
Situace v našem státu (a celkově ve střední Evropě) je vůbec složitá, jistě že jsme během přechodu od socialismu ke kapitalismu udělali spoustu chyb a nyní zjištujeme že ten Západ na který jsme mířili, už v té původní podobě neexistuje.
Takže a kupodivu „politici“ to pochopili první. Za to že teď Fiala zvyšuje daně mu nemusíte děkovat, to totiž není „nepopulární opatření ve prospěch státu“, ale spíš hloupost, která každého politika napadne jako první..Jenomže právě ti kvalitnější politici se tomu dokáží ubránit a hledat ty potřebné zdroje jinde..
Že asi člověka napadne první věc, aby si v té Bruseli (kde prý ho všichni uznávají) dojednal mimořádně pro naší republiku řadu vyjímek (v energetice i jinde), ušetří řádově mnohem víc, a dokonce aj na ty rušené pošty by zbylo :)))))))))))))))))))))))
Jak jste se, pane Urbane, zapojil vy pojmenováním osob a jejich hříchů v reálném čase a bojem za nápravu? Patřím pravděpodobně k těm, které v článku popisujete. Celý život jsem pracoval a žil v přesvědčení, že to je můj nejlepší příspěvek ke stavu naší ekonomiky a společnosti. Skutečně ani dnes si nevím rady s tím, jak se zapojit do boje proti nepravostem. Jak se připojit k mase novinářů, kteří jsou strážní věží demokracie a konání politiků. Tedy, nemohu si na moc jmen a tváří právě vzpomenout. A nemám na mysli celý zbytek žurnalistické obce, pro který jsou informace pouhé seznace a seznzace zase zdrojem příjmů. Řekl bych, tam bijte na poplach. Mě poraďte, jak se zapojit. Ovšem demonstrací za vyšší důchody, sociální příspěvky a další rozhazování balíku státního rozpočtu, za bourání všeho a stavění ničeho, těch se nezúčastním.
Současný „balíček opatření“ je třeba vnímat jen a pouze jako nejnutnější první pomoc, kdy zastavujeme krvácení pacienta, zprůchodňujeme dýchací cesty a voláme 112. Ovšem primárním cílem je a vždy musí být pacienta „uzdravit“, což bude ale vyžadovat zásadní reformy celého systémy (redukce, racionalizace, digitalizace, transparence a prioritizace agend). Chtít aby se toto stalo jako mávnutím kouzelného proutku je samozřejmě hloupé a naivní. 30 let prokazujeme, že spravovat věci veřejné neumíme, že nám smrádek a teploučko vlastně vyhovuje a že mentální nastavení většiny voličstva není pro zásadní změny nastavené. Všichni zde neustále kritizujeme jak špatně to u nás funguje, ale když má konečně dojít (a dojít k nim musí) k větším změnám, jsme podělaní až za ušima a nadáváme zase… Musíme být na sebe náročnější a vzít nutnost změny jako příležitost všechen ten svinčík uklidit a začít to dělat pořádně. Všechny 3 hlavní party (Klausova, Zemanova a Babišova), které zde držely moc prokázaly, že jejich recepty nejsou funkční, že udržovaly jen status quo a že jsme se jejich nesmyly nechali snadno opít. A jen hlupák opakuje stejné chyby…takže už prosím NIKDY NIC z dílny antievropského kleptokrata, jájínka prvního Klause, ani kremelského proponenta, tlučhuby Zemana, ani devadesátkového tuneláře, oligarchy Bureše.
Tudy cesta nevede , přátelé…
Od začátku 90. let radí politikům odborníci, které je třeba zastropovat jako podnikové účetní na úrovni firem. Ekonomové, co se týká ekonomiky státu, jsou v autovém území. Ekonomové nevědí nic o ekonomice rodin, nic o financování důchodů, nic o financování zdravotnictví. Ekonomové nám zde 30 let předvádí, že neumí řídit stát. Důkazy? Máte jich hromadu v knize Ekonomům to myslí černobíle. Hned ve druhé kapitole nazvané Ekonomové a dítě najdete důkaz o tom, že údajní špičkoví ekonomové z NERV netuší, jak jsou financovány starobní důchody ve státním důchodovém systému! Knihu si můžete vypůjčit v městské knihovně.
Máte pravdu, bohužel
Ta Klausova parta je částečně u moci opět s Fialou – ti lidé tam přece pořád jsou – Němcová, Stanjura, Vondra, Benda – tak proč očekávat, že se celkově něco změní? Že ti, kteří ho tu zaváděli (ODS), ho budou uklízet? To jste tak vážně naivní? :-)¨
Nechápu, jak může někdo téhle vládě věřit jen dobrý den….
Žijete mimo realitu, Martine. Devádesátkovou Klausovskou ODS a dnešní ODS, která funguje v rámci 5K nelze. Němcová, Vondra ani Benda nemají vliv jako kdysi. Klausova parta je dnes převážně rozptýlena mezi antisystémové proudy, tedy Trikolóru, Svobodné a sám Prófa říkal, že by volil SPD…To asi jako diagnóza jeho politického vývoje a duševního stavu stačí 😀 Jistěže v ODS je stále silné Klausovo křídlo, nicméně to Fialu zařízne při první vhodné příležitosti. Ke škodě ČR a ke škodě ODS…
Není nutné se odkazovat na filmový westernový škvár, ale podívat se přímo do historie UeSej . Kupříkladu, taková přestřelka u O. K. Corralu, nebo dochovaný příběh soudce Roye Beana. Aby pak člověk zjistíl že těm místním občanům příliš nepomáhal ani ten šerif či soudce, protože byli asi tak na podobné úrovni jako ti na druhé straně..
A pokud člověk nezarostl u pubertálních kovbojek, může se zamyslet nad novějšími praktikami organizovaného zločinu,, a pokoušet se hledat záporáky i kladné hrdiny tamo aj u nás.¨
Což je asi ten důvod proč od současného balíčku vlády zase příliš očekávat nejde. Ona totiž výpalné vyžaduje i mafie – a právě za ten slib, že nebude ještě hůř..
A o tom, že v tom balíčku je spousta chyb, píší právě ti kvalitní a nezávislí komentátoři už od pátku. A bude skutečně zaležet na tom co s tím právě vláda udělá .
Jenomže pokud někdo poslouchal už od víkendu politické projevy premiéra Fialy, ta zjistil že tato vláda si zatím nepřipouští pochyby veškeré žádné,…
Kupředu, zpátky ni krok, a republiku si pozvracet nedáme…..
Takže s tím asi ovčané, do příštích voleb nic neudělají. Ale koho volit místo nich, to jim jistě ti chytří a nezávislí mediální komentátoři včas před volbami napoví ?)))))
Fakt uvedený v článku, cituji: „…představitele, kterým nestačilo ani více než třicet let na to, aby dlouhodobě stabilizovali veřejné finance a vybudovali trvale udržitelný penzijní systém…“ Kde je problém? Kupodivu jej identifikoval A. Babiš (AB 2014: Chci řídit stát jako firmu; AB 2021: Stát není firma). Nebo jinak řečeno: EKONOMOVÉ NEUMÍ ŘÍDIT VYSPĚLÝ SOCIÁLNÍ STÁT, protože nemají tři pětiny výdajů státu pod kontrolou! Klaus nám v roce 1992 předvedl, jak se vládne státu při znalostech stojících jen na penězích, pracovní síle a rychlém zisku, tj. na znalostech FIREMNÍHO ÚČETNÍHO. V. Klaus prosadil nové daňové a sociální zákony, které SEBRALY PRACUJÍCÍM RODIČŮM v nadměrných daních TŘI ČTVRTINY PENĚZ určených na kompenzaci nákladů výchovy dětí v rodině. V. Kalus tím dosáhl do tří let pádu plodnosti pod 1,3 dítěte/ženu. Na poplach začali vyzvánět demografové. Situace, kdy se rodilo kolem 90 000 dětí ročně namísto 154 000 dětí/rok v desetimilionovém národě, zneužili ekonomové! Ekonomové zde 20 let prosazují bankovní produkt, „Penzijní reformu“ ve prospěch penzijních fondů bank. Penzijní reforma má jen jeden úkol a tím je odklánění peněz určených na starobní důchody do penzijních fondů bank. Důchodová reforma ve prospěch občanů a státní pokladny je dávno hotová, ale nelze ji prosadit proti lobby bank. Důchodovou reformu najdete snadno. Stačí napsat do vyhledavače dvě slova: Integrované reformy a kliknout na webové stránky ČSSD.
kdyby se stát řidil jako firma,tak nemůže krachovat,ve firmě se zeptám ředitele co s tím uděláš
Na kdyby se v reálu nehraje. Probuďte se a pořádně si přečtěte můj příspěvek, když o něm chcete diskutovat. Ještě dodám, že ekonomové nemají 3/5 výdajů státní pokladny pod kontrolou, protože neznají ÚČETNICTVÍ průběžně financovaných sociálních systémů, důchodového a financování zdravotnictví. Jen z toho důvodu bylo v roce 2022 vyplaceno z nekrytých účtů na důchody 59,9 miliard korun a na zdravotní ošetření důchodců 20 miliard korun.
Moc mě to mrzí, ale i na uvedených dvou komentářích je zřejmé, jak jsou naši občané – novináři – vládními epigony, mylně informováni. Oproti třeba takovým původním Literárním novinám, které jsme my mladí v příslušné době hltali naše novinařina nesmírně, co do kvality, upadla. Velmi rád bych se sešel s panem Urbanem v přátelské diskusi a nepochybuji, že po ní by se na opatření vlády díval podobně jako já. Že totiž odpovídají vládě, jejíchž složení je mimořádně nekvalitní (vezměme například jen vulgární Černochovou nebo, proboha, paní Langšádlovou odpovědnou za naši vědu. Zde je málo místa a tak nezbude, než napsat glosu, kde svůj názor uvedu. Nyní mohu napsat jen to nejdůležitější: v opatřeních úplně chybí aktivní část – závazný plán zvýšení příjmu státu, ovšem tvůrčí aktivitou, ne okrádáním občanů, kteří nic nezavinili. A velmi mě mrzí, že pan Urban mlží i v tom, že snad jsou za neúspěchy odpovědní občané, protože si neúspěšné vlády volili. Když ti přemýšlivější z nouze volili ty lepší z těch, co jim naservírovaly politpartaje. Nejkvalitnější lidé se na kandidátky vůbec nemohli dostat, i proto, že ty nejkvalitnější národohospodáře by do takových vládních tlup nikdo ani nedostal. Stát zazhnívá zevnitř, jsa přebyrokratizovaný, s nevyhovující Ústavou a vládním systémem. Když dochází k tomu, že se nedostatky překrývají třeba bojem za demokracii a svobodu, kterýchžto máme někdy snad až moc.
Tak to vypadá, /spíše potvrzuje/ že se předchůdci dnešních kovaných ODSáků, jezdili s K. G. do Moskvy učit, jak srážet hlavy politickým odpůrcům. K dokonalosti záměru přispěl v Číně poučený pan prezident Zeman. Oba Opozičně smluvení exprezidenti podporovali dojení rozpočtů. – Vrcholu dnes dosáhl „liberál/ demokrat/ elektrikář“ – který možná už zítra pošle 77000 poslušných oveček do výroby…!
Poslední odstavce článku ukazují, že pan autor vnímá realitu, ale není s to ji reálně interpretovat. Tahle vláda nedělá nic pro občany. Hrabe jen pod sebe a přihrává penízky svým podporovatelům, a to vše na úkor občana, je mi velice líto.
A je mi ještě víc líto: Dalo by se udělat mnohé, co by státní finance ozdravilo a občanů se dotklo minimálně. Třeba utnout celý Green Deal s tím, že na něj prostě nejsou peníze. Je třeba si uvědomit, že celá EU přispívá ke světovým emisím CO2 z cca 8 procent (a některé zdroje uvádějí ještě menší číslo). Kdyby z toho naše emise byly desetina (a to bude spíš méně), tak je to pod jedním procentem. Tedy něco, co se v podstatě ani pořádně změřit nedá. A kvůli tomu zde má populace programově chudnout (protože o nic jiného nejde).
A pokud skutečně chtějí „utahovat opasky“, tak s tím měli přijít před volbami, jako Klaus, a měli začít u sebe, jako ten Klaus a spol. taky. Nehledě k tomu, že my jsme si utahovali opasky proto, abychom se my a naše děti měli dobře, a ne aby se měli dobře nějací šmejdi s OZE a navazujícími tunely.
Jenže to byl právě pan Klaus, který v devadesátých letech umetl cestu vámi zmiňovaným šmejdům a tunelářům a tento systém u nás zavedl. Miloš Zeman a ti další pak už měli na co navázat. Petr Fiala je sice slušným člověkem, že se ale nedokázal zbavit tehdejších pomahačů Václava Klause mu vyčítám. Že Petru Fialovi to zbavení se Klausových pomahačů naši voliči svojí volbou vůbec neusnadnili, je bohužel také fakt. O tom ale právě pan Urban psal a já s ním souhlasím.
Jsem toho názoru, že ti tuneláři apod byli určitou daní za transformaci ekonomiky. Jinak bychom už polovině devadesátek opět budovali socialismus, ten EUro, který se od předlistopadového režimu liší jen kosmeticky. Takto jsme měli alespoň pár let civilizovaného režimu spojeného s ekonomickým růstem.
Z ODS se stala strana vysloveně socialistická, a obávám se, že je to nevratný proces. Bude asi pokračovat odchod „veteránů“ z dob Klause jinam.
Fiala je opravdu velice slušný člověk (manžel, otec, kolega…), ale jako politik je přímo národní katastrofa. To rozhodně není o pomahačích Klause, ale o jejich výměně za následníky soudruha Jakeše a spol. Přičemž ti jsou ještě horší v tom, že i ten Jakeš (a jeho předchůdci) se snažil zajistit růst ekonomiky a životní úrovně (byť se mu to dařilo jen zčásti), zatímco tahle vláda má na programu, dle instrukcí EU, životní úroveň snižovat. To je něco, co tu nebylo od roku 1918.
Tunelování a zlodějny nejsou žádnou daní, ale trestným činem, na který se vztahuje trestní zákoník. Nejsou ani daní a už vůbec ne civilizovaným režimem. Civilizovaný režim takové činy postihuje. O snižování životní úrovně v EU v porovnání s režimem soudruha Jakeše si můžete Pergille/Šimůnku šuškat do ouška s Vladimírem Putinem. Sice vám ani on věřit nebude, ale uděláte mu velkou radost.
V případě pádu totality, ať už jakékoli, dochází prakticky vždy ke zvýšení některých typů kriminality, proto to s trochou nadsázky bývá nazýváno jako „daň za svobodu a demokracii“.
Pokud zde vládne superzločinec – totalitní stát, tak ten své menší konkurenty likviduje.
Za Jakeše jsme si mohli koupit auto, za deset let to v EU (pokud nepadne) nebude možné.
Ještě před Jakešem jsme si mohli koupit kotel na plyn k vytápění rodinného domku, za nějaké dva tři roky to nebude možné, fialoví soudruzi chtějí následovat Německo, kde to nebude možné už za dva roky.
Ani Jakeš nás nenutil žrát brouky, jak se o to začíná snažit EU. A neblblo se tehdy s klimatem.
Možná ještě něco:
V posledních letech se socialistický režim v mnoha ohledech a pro občany citelně zlepšoval. Redukovaly se některé socialistické blbismy, bylo možné např. koupit 8bitový Didaktik Gama (oficiálně povolený klon Sinclairova ZX Spectra) a jiné zboží, které bylo ještě v 70. letech z ideologických důvodů lidem znepřístupňováno. Rostla kupní síla obyvatelstva.
V současné době je trend přesně opačný. Narůstá vliv ideologického blbnutí (v některých ohledech horšího než blbnutí komunistů v 80. letech), klesá ekonomika, bohorovnost EUropapalášů je daleko vyšší než ta komunistická. Jsme svědky jednoho nesmyslného zákazu za druhým, od zářivek přes vysavače až po řady současných nesmyslů (chystá se např. zákaz účinnějších rychovarných konvic). Pokud projdou plánované šílenosti, od zvýšení daně z nemovitostí, po zákazy plynových kotlů, aut apod., jednoznačně se drasticky sníží životní úroveň i kvalita života (na úroveň nižší, než byla za těch komunistů). Ostatně už realizované nesmyslné zákazy naši životní úroveň snížily.
Takže, je mi líto, pokud se zohledňuje trend (a fyziologie lidského hodnotícího myšlení je takto nastavená), pak se nelze divit, že stále více hlasů se ozývá ve smyslu „za komunistů bylo líp“. Při statickém hodnocení to ještě není pravda, ale při dynamickém (včetně řady negativních očekávání) už patrně ano. A bude hůř.
Jakožto člen KSČ jste měl za Husáka a Jakeše Pergille/Šimůnku různá privilegia a výhody. Nedivím se tedy, že s takovou nostalgií na Husákovsko-Jakešovskou diktaturu vzpomínáte v dobrém. Jenže velká většina československých občanů ta vaše privilegia a výhody neměla a nemají žádný důvod na ty dva soudruhy a na tehdejší poměry v dobrém vzpomínat.