Jan Urban: Jsme před velkou krizí, jako mezi válkami. Tváříme se, že to nevidíme
KOMENTÁŘ. Doba velkých slov a nedostačujících činů v Evropě pomalu končí. Někdy v budoucnosti se někdo možná podiví nad lehkomyslností, s níž Evropané promarnili život generace, které bylo dáno vyrůst v přestávce mezi dvěma studenými válkami.
Úplně stejně jako tomu bylo mezi dvěma světovými válkami ve 20. století. A bude to stejně zbytečné. Ve chvíli, kdy válka vypukne, přestávají být její příčiny důležité. Zůstane jen bolest, utrpení a pocit studu obětí, které u ostatních přehluší až pocit vítězství nebo porážky.
Napětí i únava stoupají
Ruský diktátor Vladimír Putin za minulý rok zlikvidoval odpor narůstající opozice a v médiích bičuje v ruské společnosti pocit ohrožení Západem. Jeho běloruský vazal Lukašenko ve stejné sovětské tradici pozavíral tisíce odpůrců do vězení a v koordinaci s Kremlem vyvolal nesmyslnou humanitární krizi, když na hranice s Polskem a Litvou nechal navézt tisíce běženců, kterým namluvili, že se tudy nejsnáze dostanou do Evropské unie.
Stavění plotů, mobilizace tisíců policistů a vojáků, slova o nulové toleranci – a napětí i únava stoupají. Umírají první lidé a do dvou, tří týdnů začne mrznout. A pak těch mrtvých budou stovky.
KAŽDÉ RÁNO TO NEJLEPŠÍ Z HLÍDACÍPES.ORG
Poblíž zcela náhodou probíhá společné cvičení běloruských a ruských výsadkových vojsk a přelétají ruské bombardéry. Ukrajina přisouvá k běloruským hranicím tisíce vojáků a obává se velkých přesunů ruských speciálních jednotek ke svým východním hranicím.
Do Moskvy na překvapivou návštěvu přijel šéf americké CIA, Spojené státy oficiálně varovaly Evropu před možností vpádu ruské armády na Ukrajinu a odcházející německá kancléřka Angela Merkelová den po dni telefonuje Vladimíru Putinovi.
Shodou okolností začíná ve stejné chvíli před zimou do Evropy přitékat méně ruského plynu, občas dokonce žádný, aby výpadky dodaly váhu výhrůžkám diktátora Lukašenka, že zavře všechny ropovody a plynovody, které přes Bělorusko do Evropy vedou. Ale Rusko s tím, samozřejmě a oficiálně, nemá nic společného. Leda to, že jsou to jeho suroviny a Minsk mu tedy, tak trochu, coby pouhý nepoctivý dopravce jen kazí obchod a pověst… Nebo je to jinak?
Ve stejné chvíli další ruský spojenec Srbsko vyvolává válečnou psychózu na Balkáně a hrozí rozbitím mírového uspořádání, které zde přes svoji nedokonalost zajistilo už čtvrt století míru. Když Rusko poručí, nebudou do týdne Evropě a Spojeným státům žádná slova stačit.
Jako by se nic nedělo
Vcházíme do nebezpečného času. Porážky v Afghánistánu a Iráku zničily představu o vojenské neporazitelnosti Západu. V Sýrii, Iráku i Afghánistánu znovu posiluje teror Islámského státu. Čína vyhrožuje invazí na Tchajwan.
Sebevražedná hloupost Brexitu oslabila bezpečnostní a obrannou strukturu, budovanou v Evropě desítky let. V Německu probíhá předávání moci a Francie ve stejné chvíli začíná tvrdou prezidentskou kampaň, do které se hodí i emocionální spor o rybolov s Velkou Británií. Britský premiér Boris Johnson se topí v domácích problémech a potřebuje konflikt s Evropskou unií, i kdyby to bylo za cenu násilí v Severním Irsku.
Vcházíme do nebezpečného času, ale předstíráme, že České republiky se nic z toho netýká. Nastupující vláda kromě obecných floskulí o návratu „havlovské zahraniční politiky“ ve znění koaliční smlouvy ke konkrétním rizikům mlčí. Odcházející vláda mlčí z principu.
Senátní výbor pro ústavu se v této riskantní chvíli shodl, že otevřeně proruský prezident Miloš Zeman, který spolu se svým okolím představuje jedno z největších bezpečnostních rizik pro tuto zemi, ani nemusí vykonávat veškeré pravomoci svého úřadu. Jeho nečinnost by prý jen „neměla ohrozit chod státu“. Prý stačí, když bude plnit „významné pravomoci“ jako „jmenování předsedy vlády, ministrů, generálů, soudců nebo profesorů“.
O to, zda prezident ve svém současném stavu vůbec může dostávat, vnímat a posuzovat zprávy tajných služeb a ministerstva zahraničí o situaci ve světě, nebo komunikovat s Bezpečnostní radou státu, se nikdo nezajímal. Jen jeho kancelář vzkázala, že se prezident chce po návratu z nemocnice připravit na návštěvu Srbska – a samozřejmě Číny. Jako by se nic nedělo.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Ruský ministr Lavrov jako postavička z komiksu: bez titulků ho chápat nejde
Cesta Rusů do Evropy? Nejčastěji přes Itálii a Francii. Česko je přísné
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
113 komentářů
Souhlasím s panem Urbanem, že se EU chová jako nemohoucí. Má to podle mě i tyto důvody: EU byla západními zeměmi – bývalými kolonizátory – vytvořena nikoli z altruistických, ale naprosto pragmatických důvodů. Vlastně v závěsu potom, co skončil světový kolonialismus. Osobně jsem přesvědčen, a poslední vývoj to potvrzuje, že demokracie může kvést jen v zemi, která je bohatá. Jakmile přestane být obyvatelstvo spokojené vznikají pseudostrany, jejichž metody demokratickými nemusí být. Tento smutný vývoj nyní zaznamenáváme například ve Francii a Británii. Zmínění, řekněme – postkolonialisté – východní Evropou někdy až ostentativně pohrdají, jednají s ní rigidně a zejména se snaží, aby ekonomicky z ní vytěžily co se dá. Vždyť jen asi 300 md jen pokud jde o roční dividendy cizím firmám u nás – a 50 md jen SRN – je jen z České republiky významný příspěvek na zvýšení životní úrovně západních států. Přesto některé z nich na tom začínají být zle, jak Italie a částečně Španělsko. Španělsko ukazuje, že zhoršené ekonomické podmínky dokonce mohou posilovat snahy o osamostatnění částí státu. (Viz Katalánsko). Velmi dobře jsem poznal smýšlení jedné z největších firem v Baskicku.
Nacionální smýšlení je tam pro nás nepředstavitelné, kdyby dostalo samostatnost Katalánsko nastoupí na tuto cestu nepochybně i Baskicko.
Složení EK nevzbuzuje pokud jde o jeho odbornost důvěru. Spíše se ukazuje, že jde o figury řízené z pozadí. Nu a to je škoda. Protože jsem přesvědčen, že si východoevropané ve většině EU přejí, rádi by v ní byli aktivnější, ale dráždí je kolonialistické okřikování a podceňování jejich schopností. Pokud pak jde o vztah k Číně měli bychom na ni méně nadávat a více se snažit s ní ekonomicky soutěžit. Protože její pokroky ve všech směrech jsou někdy neuvěřitelné – například její vesmírný program.
Poznal jsem Rusko víc než dobře. Rusové jsou přesvědčeni, že západnímu světu jde zejména o Sibiř. Proto zabere každá státní propaganda, která hájí „celistvost“ mátušky Rusi.
Takže lépe by bylo méně sekýrovat a více posilovat EU ve všech směrech. To však nemohou zaručit k tomu neschopní lidé. A nepůjde to bez změny myšlení bývalých kolonizátorů.
V některých případech je možno pozorovat, že se EU dostává na chvost světového dění. Jeden čínský ministr se o Rvropě vyjádřil jako o dost neznámé nevelké části Asie.
Ono se to snadno řekne, nová vláda ještě nevládne, stará na to kašle, my všichni jsme promrhali možnost mít zde americký radar, zvolili jsme si do vedení, co jsme si zvolili, takže osud jsme měli ve vlastních rukou..A už zase za to mohou Havloidi, což je přenesná vina na V.Havla a ten chudák vlastně může za všechno. Naše genetická schopnost zničit vše pozitivní se musí na někoho svést, nebo ne? I pan Urban, kterého velmi rád čtu, se mohl více po revoluci podílet, bohužel zvolil cestu komentářů , místo toho byt IN. Komentátoři to mají snadné , mohou říci, ale já to říkal..Ale to je asi tak vše..Já už se nevzrušuji, protože už vím, co jsme zač a iluze už jsem dávno ztratil. Nás zachrání jedině zázrak, protože my to nebudeme..
Je opravdu americký radar , třeba pro Filipíny tím ekonomickým a demokratickým hybatelem, který posunul Filipíny na výsluní prosperity a demokracie? Na technologickou špičku? Upřímně. Jakákoli vojenská přítomnost je jen cosi, jako vyjednávací výhoda, pro „momentální“ – vazaly při rozhovorech s lenním pánem o podílu na kořisti. A občané jsou koneckonců jen resources.
Protože jsem přesvědčen, že si východoevropané ve většině EU přejí, rádi by v ní byli aktivnější, ale dráždí je kolonialistické okřikování a podceňování jejich schopností. Konec citátu. Pane Stanislave, divíte se západoevropanům, že se na nás a ostatní středo a východoevropany dívají tak trochu skrz prsty, jestliže si ti středo a východoevropané ve svobodných volbách zvolí Orbána, Kaczyńského, Babiše, kteří je pak v EU reprezentují a dělají jim ostudu? Toho Orbána, Kaczyńského a Babiše nám západoevropané nezvolili, ty jsme si přece zvolili my a jestliže opravdu chceme, aby nás západoevropané brali vážně, pak bychom se především měli my zamyslet vážně sami nad sebou, zda si volíme ty správné lidi, kteří nás před těmi západoevropany reprezentují. A co se té Číny týče, je dost nesnadné soutěžit ekonomicky se zemí, která, když v Evropě nebo USA něco vymyslí, tak jim to Čína prostě ukradne. V tomto případě by se Evropané a Američané měli vážně zamyslet nad tím, zda si dostatečně chrání své duchovní vlastnictví. Obávám se, že tomu tak není. A co se týče Ruska, Rusko je zvláštní kapitolou samo o sobě. Nedávno jsem dočetl knihu Alexandra Solženicyna Souostroví Gulag. Zaujala mě tam tato pasáž:
Alexandr Solženicyn, Souostroví Gulag, vydal Jiří Brauner – Kartuziánské nakladatelství a vydavatelství Brno r. 2021, strana 209
Zapomínáme všechno. Pamatujeme si nikoliv události, nikoliv dějiny – nýbrž jen šablonovitý obraz, který chtěli do naší paměti neustálým vtloukáním dostat.
Nevím, je-li to vlastnost celého lidstva, určitě však našeho lidu, Je to špatná vlastnost. Třeba pramení z naší dobromyslnosti, přesto však je to špatná vlastnost. Způsobuje, že se stáváme snadnou kořistí lhářů.
Anebo ještě tato věta:
Alexandr Solženicyn, Souostroví Gulag, vydal Jiří Brauner – Kartuziánské nakladatelství a vydavatelství Brno r. 2021, strana 1078
Jak popsat v jediné větě celou ruskou historii? Je to země zmařených možností.
Skeptiku, zaměňujete důsledky s příčinami. Orbán i Kaczynský jsou důsledek pohrdání a přezíravosti Západu vůči hrdým národům Polska a Maďarska, které se sotva vymanili z ponižujícího područí SSSR.
Žádně příčiny a následky nezaměňuji. Nejprve bylo zvolení Orbána, Kaczyńského, Babiše, pakl byla jejich vystoupení v EU. Podle vystupování a chování Orbánba, Kaczyńskjého, Babiše si pak západoevropští politici vytvořili svůj názor na nás, kteří jsme je volili a kterým jejich chování a vystupování nějak nevadí.
Bohužel, nesouhlasím. Jen připomenu výroky Chiraca o propásnuté možnosti mlčet a z poslední doby si určitě sám vybavíte bezpočet invektiv pánů Schultze, Timmermanse, Verhaugena apod. Nepokryté povyšování nad Nové členy EU. Odsouvání možnosti vstupu na pracovní trhy EU. To vše jsou záležitosti z přelomu tisíciletí až let cca 2010 – 2014. To fakt nebyly tenkrát reakce na Babiše, Kaczynského ani Orbána. Ti naopak velmi posílili, i z výše uvedených důvodů, kdy hráli ( zejména Orbán a Kaczynský) na národní strunu a na pocit urážené národní hrdosti. Na to jsme byli na Východě zvyklí z dob SSSR a dost lidí vůbec nenapadlo, jak přezíravě se k nám budou chovat noví spojenci. Někteří z nás jsou na to dost hákliví. Patřím mezi ně.
Pokud jste někdy po sametové revoluci a ještě řadu let po ní, přejel naše západní hranice, jako byste dostal facku. Viděl jste, že máme ještě hodně co dohánět. Stejnou facku nebo snad ještě o něco silnější, dostal Holanďan, Němec, Belgičan, který v té době přejel naši hranici směrem k nám. Pochopitelně, že si na základě toho, co viděli, utvořili svůj názor na nás. A jelikož v drtivá většina z nich neovládala češtinu, nedostaly se tehdy k jejich uším chvástavé řeči Václava Klause. Pokud by se tyto chvástavé řeči Václava Klause tehdy k jejich uším tehdy dostaly, byly by ty názory Holanďanů, Němců, Belgičanů na nás ještě mnohem horší.
Ano skeptiku. Do jisté míry v tomto s Vámi souhlasím. To ovšem neospravedlňuje mnou výše popsané přezíravé a nadřazené chování některých elit a většiny obyvatel ze starých členských zemí EU vůči nám a ostatním národům bývalého Ostbloku. Jen to dokazuje, že nejsou až takovými vyspělými a civilizovanými lidmi a národy, za jaké jsme je považovali, a ke kterým jsme vzhlíželi jako k morálním vzorům. Důsledky jsem popsal výše.
Bohužel Pavle Liško ospravedlňuje. My se vůči například Rumunům nebo Bulharům chováme úplně stejně. A máme pro to stejné důvody, jako ti na západě.
Skeptiku, no právě, právě !! Oni jako ti ke kterým vzhlížíme jako k našim civilizačním a morálním vzorům, by měli být v tomto už mnohem dále a nebýt jako my, co se v tom plácáme jak uvádíte. A pokud ten náš vzor a morální autorita se ukážou mylné a pochybené stejně jako my, ne-li hůře, pak dochází snadno k tomu co jsem popsal ( nástup Orbán, Kaczynský apod…. ).
Na tom, že když se my nebo naši představitelé chovají hloupě a na západě nám svým postojem dají najevo, že se my nebo naši představitelé hloupě chováme, není vůbec nic mylného ani pochybeného. Zasloužili jsme si to. Snad to jednou trkne nás i Pavla Lišku. Vysvětlete to v Lubjance.
Skeptiku, netvařte se, že nevíte jak to myslím. Jste dostatečně inteligentní, takže to chápete. Bohužel pouze jako kolovrátek omíláte tu svoji mantru, která inklinuje Vašemu politickému názoru a přesvědčení. Já Vám to právo neupírám. Pouze mám jiný názor. To se snad i dnes ještě smí….
Máte právo Pavle Liško na svůj názor. Takové právo vám nikdo neupírá. Nemáte ale žádné právo vydávat svůj názor za fakta. A to děláte.
Skeptiku, můžete být prosím konkrétní a uvést nějaký můj názor vydaný mnou za fakt? Moc tomu nerozumím…..
Tak se laskavě obtěžujte podívat se na své příspěvky výše.
Skeptiku, vidíte v mých příspěvcích někde nepravdivý fakt ? Prosím, prosím, poukažte alespoň na jeden.
Ale OK, vím asi jak to myslíte, takže od teď budu své příspěvky uvozovat frázemi jako : “ Domnívám se…., Můj názor je, že …. Myslím si …. Věřím, že …. “ apod.
Ovšem, to co prohlásil třeba ten Chirac, nebo to jak nás peskoval Schultz, Timmermans nebo Verhofstadt, to jsou nezpochybnitelná fakta, takže můj názor je, že i toto chování významně napomohlo k vzestupu a upevnění moci národoveckých stran v čele s Orbánem či Kaczynským. Je to takto v pořádku ? Mohu zde hlásat takovýto názor skeptiku ? Dovolíte mi to ?
Pokud otevřeně a na rovinu oznámíte Pavle Liško, že ty pitomosti, které hlásáte, jsou pouze a výhradně vašim názorem, pak proti tomu nebudu nic mít.
Výborně skeptiku. konečně si začínáme rozumět.
Pokud budete označovat i Vy ty Vaše bláboly též za Vaše názory, pak si budeme zcela kvit a můžeme rozvíjet oboustranně obohacující plodnou výměnu názorů 🙂
Patrně jste si nevšiml Pavle Liško, že pokud uvádím ve svých příspěvcích nějaká tvrzení, opírám se často o úryvky z knih, které jsem přečetl, uvádím autora, název knihy, vydavatele a stranu, kde lze uváděný úryvek nalézt. Vy jste něco takového nikdy neuvedl. Ani jednou jedinkrát. Uvádíte pouze ničím konkrétním nepodložené žvásty, podobně jako váš partner Pergill.
K Verheugenovi ( zdroj HN ) :
Že rovnost mezi členskými zeměmi existuje hlavně na papíře, dokazuje kontroverzní středeční vyjádření německého eurokomisaře Güntera Verheugena.
Verheugen v televizi ZDF prohlásil, že menší členové unie by v budoucnu nemuseli nutně disponovat právem na post plnohodnotného eurokomisaře, ale jen na místo jeho zástupce. Podle Verheugena by jim to prospělo – je prý lepší dělat náměstka v silném resortu než šéfa ve slabém.
K Martinu Schulzovi ( Wikipedie ) :
Schulz v prosinci 2015 kritizoval polskou vládní stranu Právo a spravedlnost (PiS) a prohlásil o situaci v Polsku: „To, co se tam děje, má charakter státního převratu.“ V reakci na tato slova polská premiérka Szydłová od Schulze požadovala omluvu.[4]
Jako předseda EP Schulz prosazoval bezohledně a nekriticky přerozdělování uprchlíků mezi unijní země na základě povinných kvót a varoval evropské země, že není možné čerpat podporu z fondů EU a zároveň odmítat přerozdělení migrantů.[5]
K Chiracovi ( ČRo Plus ) :
Jacques Chirac kritizoval kandidátské země za to, že se přidaly k těm politikům Unie, kteří s obavami sledují zhoršující se vztahy mezi Evropou a Spojenými státy. Podle Chiraca se kandidátské země zachovaly nevychovaně a lehkomyslně a propásly dobrou příležitost zůstat zticha.
Mám pokračovat skeptiku ?
K Verheugenovi ( zdroj HN ) Které HN? Nelze ověřit.
K Martinu Schulzovi ( Wikipedie ) Znám situaci v Polsku dost dobře. Pan Schulz rozhodně nebyl daleko od pravdy, pokud ji neměl celou. Svým apelem na přijímání uprchlíků si mé sympatie sice nezískal, ale že by se tímto postojem choval k východoevropským státům nějak přezíravě? Apeloval na všechny evropské země bez výjimky.
K Chiracovi ( ČRo Plus ) Nelze ověřit. Máte možná v Lubjance rozsáhlé archivy. Já je nemám a mít nemohu.
OK skeptiku, zalovil jsem u nás v Lubjance v archivu a posílám i odkazy :
https://archiv.hn.cz/c1-20105470-lide-v-bruselu
https://plus.rozhlas.cz/prilezitost-mlcet-7818598
Všimněte si prosím, kdy jsou datovány. ( 2007, 2003 ) . O tom celém byla moje poznámka o záměně příčin a následků. Ještě něco potřebujete objasnit ? Mimochodem, ten Schultz nás těmi svým požadavky dost nepokrytě vydíral. To Vám jako nevadilo ?
Archivy máte Pavle Liško v Lubjance opravdu rozsáhlé. Jen mě velmi zarazilo, že se vůbec nepídíte po autorech článků, které v archivu přechováváte. U prvního článku v HN není autor uveden vůbec žádný, u druhého článku z ČRo je uveden pouze někdo pod zkratkou iho. Proč se autoři pod své články styděli podepsat? Jestliže se mohou pod svými články podepsat autoři v Hlídacím psu, proč tak nečiní v HN a ČRo? Toto vám Pavle Liško nevadí? A co se týče Schulze, pokud by pan Schulz skutečně někoho vydíral, pak by svým prohlášením vydíral všechny členy EU, ne pouze nás.
Vypadá to skeptiku, že jste si skvěle přivlasnil taktiku dezinformátorů. Čili, pokud se mi něco nehodí do krámu, tak zpochybním médium, pokud je médium OK, tak zpochybním autora ( pokud není uveden, je jasné, že je médium dezinformační. Tudíž i Hospodářské noviny a veřejnoprávní rozhlas, podle Vás… ) . Pokud autor uveden je, tak zpochybním autora. Pokud náhodou něco co se Vám nehodí do Vašeho světonázoru uvede renomovaný autor, tak zpochybníte jeho zdroje ( viz Janek Kroupa a Budyšín apod. ) . S Vámi je to prostě těžké. Můj názor na vás je, že jste tak zaťatý ve svém přesvědčení, že nevidíte vlevo ani vpravo, až jste tímto přístupem trapný, až hloupý. OK. Při příští naší debatě se pokusím vyhledat i reportáže z archívu ČT24. To by už Vás snad přesvědčit mohlo.
Protože o těch věcech, co jsem uvedl výše tak jsem přesvědčen, že určitě v ČT reportovali. A mimochodem, pokud si vzpomínám, tak ten Schulz mluvil něco o odebrání dotací zemím, které nebudou chtít schválit kvóty, což se starých členských zemí týkalo minimálně.
Taktikou dezinformátorů je Pavle Liško své články nepodepisovat. Tak že jste tu taktiku dezinformátorů obrátil přesně naruby. Jsem rád, že jste se takto otevřeně odhalil. Co si o mně myslíte vy Pavle Liško, Pergill, josef a další členové vaší stáje, je mi jedno. Je řada lidí, na jejichž názorech mi záleží, ale vy mezi ně rozhodně nepatříte. Já si pro změnu myslím své o vás a raději ani nechtějte vědět co. Není to nic lichotivého. Asi to bude tím, že jsem takových česky hovořících a píšících a rusky myslících figurek v životě potkal mnoho. Nějak mi z té vaší stáje vypadl Oskar (hanák z Hané). Už dost dlouho se na stránkách HP neprezentoval. Proč tak náhle zmizel?
A proto se skeptiku skrýváte za nickem „skeptik“ a své komentáře nepodepisujete. Bravo !! Na mé zcela konkrétní důkazy ze snad i pro Vás důvěryhodných zdrojů už nereagujete, protože Vám došly protiargumenty. Takže hodíte nálepku „ruský šváb“ a je to pro Vás vyřízené. Možná byste si měl pořádně přečíst na HP nedávno zveřejněný článek : https://hlidacipes.org/kdyz-se-perou-fakta-s-alternativni-pravdou-na-miste-je-pokora-i-priznani-chyby/ a trochu se jím řídit. Já se o to snažím. Dokonce pokud se nepletu, tak jsem několikrát uznal, že v něčem má Váš názor opodstatnění, ale z Vaší strany je to marný, je to marný….. Je to marný. Vy si prostě melete pořád to své a když dojdou argumenty. Šup sem s nálepkou a finito, vyřízené. Zkuste prosím někdy svoje názory vyfutrovat skutečnými fakty a nikoliv pouze citáty z knih Vašich oblíbených autorů. Činy jsou činy, ty nezměníte. Ne nadarmo se píše : “ … podle skutků poznáte je … ! „
Mnou oblíbení autoři knih se Pavle Liško za své knihy a texty nestydí a mají k faktům mnohem blíže, než autoři nepodepsaných článků uváděných pod vašimi odkazy, kteří se za své články stydí a raději se pod ně nepodepsali. Že se nepodepisuji? A kdo se tu podepisuje? Jsem si jist, že ani vámi uváděné vaše jméno není pravé. … podle skutků poznáte je! … Je to citát z Bible. Měl byste si tu Bibli přečíst úplně celou. Já jsem vás poznal dostatečně z vašich příspěvků, ve kterých si tu náramně notujete se všemi ruskými trolly. Pozdravujte Pergilla a Lubjanku.
opravdu se nikdo na nás skrze prsty nekouká kvůli tomu co volíme. znáte snad všechny politické strany třeba v nizozemsku? dokážete výjmenovat politiky co byli voleni na post premiéra velké británie?
ne? stejně tak nikdo nic neví o nás.
většina lidí uznává ostatní na základě jejích pozice(vlivu) a majetku. můžete být samotný hitler a divil by jste se kolik lidí by vás na západě obdivovalo.
takže semozřejmě že vás budou jako chudého člověka z chudé země co jezdí 5 let starým autem opovrhovat
Obyčejní voliči v západní Evropě toho o Maďarech, Polácích a Češích skutečně mnoho nevědí. Vědí ale velmi dobře, že lidé těchto národností se k nim do jejich zemí hromadně stěhují, z čehož jim vyplývá, že v zemích, odkud k nim tito lidé přišli, nebude zdaleka všechno v pořádku, i když přímo Orbána, Kaczyńského, Babiše neznají. Zato ale západoevropští vládnoucí politici Orbána, Kaczyńského, Babiše znají velmi dobře. O tom vás mohu plně ujistit a iluze si o nich už dávno nečiní a o voličích, kteří je zvolili také ne.
Já si také nedělám iluze o voličích takového Junckera, Macrona či vd Leyenové.
No vidíte Honzo, a to ani nejspíš nejste žádný vládnoucí politik, ale řadový volič. V západních zemích Orbána, Kaczyńského, Babiše řadoví voliči většinou neznají, znají je jen ti vládnoucí politici.
Záleží skeptiku na tom, co potenciálně zasahuje do vašeho života. Takového premiera Itálie nebo Španělska také neznám.
Já sice vím kdo jsou premiéři Španělska a Itálie, ale asi jsem Honzo mezi řadovými voliči jednou z mála výjimek.
To může napsat jen rusofob a nikoliv soudný člověk.
Pokud mě považujete za rusofoba, vůbec mi to nevadí. Vadilo by mi, kdybyste mě považoval za rusofila. Přečetl jsem jak o Sovětském svazu, tak o Rusku příliš mnoho knih na to, aby se ze mě ten rusofil stal. Nemluvě už o tom, že jsem jak v Sovětském svazu, tak v Rusku, několikrát byl. Jsem-li podle vás skutečně rusofob, udělali jej ze mě Rusové sami.
Já v Rusku (respektive v SSSR) taky byl a naučilo mě to dost rozlišovat režim a ruský národ (resp. i další národy bývalého SSSR.
A faktem je, že v Ruské knize se už dávno před gorbačovem daly sehnat knížky, které v tuzemsku vyšly až po roce 1989, a předlistopadový režim (za Gorbačova) dokonce zabavoval čísla některých rusky tištěných časopisů, aby se nedostala k českým předplatitelům.
V Rusku je tč. kapitalismus (sice trochu „svérázný“, ale opravdu kapitalismus) a restaurace předlistopadového režimu u nás z jeho strany rozhodně nehrozí. Zato Brusel ve mě v tomto ohledu vzbuzuje ty nejčernější obavy.
Vážený skeptiku, budeme na jedné lodi. Doplním pouze: Rusko a Německo považuji za povedená Dvojčata, které dělají lumpárny společnou rukou , ačkoliv se občas krutě poškorpí. Můj oblíbený příklad: Marie Curie Sklodowská odjela vlakem do Paříže na Sorbonnu studovat fyziku, aby získala dvě Nobelovy ceny. Ta šarmantní dívčina z Varšavy nesnášela carskou – ruskou okupaci a to ještě nezažila „Osvobození Rudou Armádou“.
Pergille, co je nám platné, že snad existuje nějaký rozdíl mezi režimem a ruským národem, jestliže drtivá většina toho ruského národa je bez nějakého velkého přemýšlení připravena vykonat vše, co od ní ten režim chce? Přesně jak to popsal Alexandr Solženicyn v úryvku z knihy Souostroví gulag uvedeného výše (15. 11. 2021 16:40). A je to i moje zkušenost, byl jsem několikrát jak v Sovětském svazu, tak v Rusku.
Skeptiku,
hýbe se to tam, byť, pochopitelně, pomalu.
Opakovaně jsem také na tomto fóru konstatoval, že osvícená diktatura (na způsob Putina) je asi optimální režim pro lid, který má nulové demokratické tradice a zažil v historii vlastně pouhé parodie na demokracii, jako byla Prozatímní vláda mezi únorovou a říjnovou revolucí, nebo vláda Jelcina. A jsem hluboce přesvědčen, že bez dostatečně dlouhého průchodu takovýmto obdobím ani vybudování demokracie není možné (a také všude tam, kde se o to pokoušeli, to skončilo průšvihem a pádem do ještě horší totality, než jakou tam měli před tím pokusem o demokracii).
Asi jediné, co můžeme udělat v téhle věci, jsou co nejlepší kulturní a obchodní kontakty, které by přispěly k jakési „demokratické výchově“ tamních lidí. Čili přesně to, co se snaží „demokraté“ zlikvidovat; asi vědí, proč.
Pergille, jsem si jist, že Alexandr Solženicyn zná Rusy a ruskou společnost mnohonásobně lépe, než vy. Tak Tedy ještě něco z jeho knihy na téma Rusů a ruské společnosti:
Alexandr Solženicyn, Souostroví Gulag, vydal Jiří Brauner – Kartuziánské nakladatelství a vydavatelství Brno r. 2021, strana 783
Musel jsem v sobě nosit nádor velikosti mužské pěsti. Tento nádor znetvořil a nafoukl mé břicho, nenechal mě jíst a spát. Neustále jsem o něm věděl (ačkoliv netvořil ani půl procenta mého těla, zatímco Souostroví ve Svazu tvořilo tak osm procent). Nádor nebyl hrůzný tím, že tlačil na blízké orgány a deformoval je, nejstrašnější bylo to, že vylučoval jedy, které otravovaly celé tělo. Tak i naše země byla postupně otrávena jedy Souostroví. Zda se jich někdy zbaví, to ví jen Bůh. Dokážeme a odvážíme se vůbec vylíčit všechen ten hnus, v němž jsme žili (který se ostatně příliš neliší od hnusu dnešního)? Neukážeme-li však tento hnus naplno, lžeme!
Alexandr Solženicyn, Souostroví Gulag, vydal Jiří Brauner – Kartuziánské nakladatelství a vydavatelství Brno r. 2021, strana 772
Od té doby jsem pochopil lež všech revolucí v dějinách: ničí jen nositele zla, své současníky (a ve spěchu omylem i nositele dobra), ale samo zlo, v míře ještě zvýšené, dědí.
Alexandr Solženicyn, Souostroví Gulag, vydal Jiří Brauner – Kartuziánské nakladatelství a vydavatelství Brno v roce 2021, strana 1130
Stav naší společnosti dobře vystihuje pojem fyzikálního pole. Všechny silokřivky tohoto pole směřují od svobody k tyranii. Tyto silokřivky jsou velmi stabilní, zařízly se, zkameněly, je téměř nemožné je rozvířit, odrazit, pootočit. Každý náboj nebo hmota, vstupující do tohoto pole, se snadno stočí směrem k tyranii. Probít se ke svobodě je nemožné. K tomu by bylo třeba zapřáhnout deset tisíc volů.
Jen rusofob se nezná Solženicyna.
Skeptiku,
souhlasím s Pavlem Liškou, že vzestup vlasteneckých a národovských tendencí je jen reakce na to, co provozují západní státy EU, které se k nám chovají jako ke koloniím a naprosto nestydatě nás okrádají a vysávají. Zcela stejně tomu bylo i na konci Rakousko – Uherska, kdy odstředivé tendence v podstatě vznikly v důsledku toho, že se monarchie dostala do vleku německého nacionalismu a pro ostatní národy se odtržení stalo otázkou přežití (a bylo těch důvodů víc).
Jinak, když se podíváte na ten ansámbl, co je v čele západních států, případně samotné EU, tak to jsou postavy prakticky stejně problematické jako ti, co jste je jmenoval. Leyenovou, která jako ministryně národní obrany Německa řešila uniformy pro gravidní vojandy, místo aby řešila nelétající letadla a nepojízdné tanky, počínaje. Současné Německo by možná v důsledku jejího působení stačil vypráskat i náš expediční sbor navrátilý z Afghánistanu.
To duchovní (či spíš duševní) vlastnictví je trochu problém, protože stávající patentové zákony dost výrazně brzdí technický pokrok. Nehledě k tomu, že v EU se ekologickým organizacím a jejich spojencům podařilo vědeckotechnický pokrok prakticky zlikvidovat, takže nám Čína sotva co může ukrást.
Nedivím se Pergille, že souhlasíte s Pavlem Liškou, vždyť buďto pracujete v tandemu, nebo jste jedno a totéž. Vzhledem k této skutečnosti už ostatní vaše bláboly za komentář nestojí, prezentoval jste je jak vy, tak Pavel Liška na diskuzích Hlídacího psa už mnohokrát a pouze se opakujete. Prezentujete názory nejen Tomia Okamury a Radima Fialy, ale i Parlamentních listů, Sputniku, Aeronetu. Parlamentní listy jste mi dokonce před časem sám uváděl jako zdroj svých informací. Lubjanbka z vás má jistě velkou radost.
Presentuji názory, které považuji za rozumné a postavené na analýze reality.
skeptiku, osobně čerpám hlavně z vlastní zkušenosti z mnoha a mnoha obchodních i jiných kontaktů a jednání s lidmi ze starých členských zemí EU a také z mnoha pobytů v těchto zemích. Evidentně na rozdíl od Vás. Holt osobní zkušenost je nepřenositelná. A Vámi uvedené plátky jako Aeronet, Sputnik apod. jsem ze zvědavosti otevřel snad dvakrát. PL už taky považuji za politický škvár. Nicméně, když občas čtu Forum24 nebo Seznam Zprávy tak se mi vždycky vybaví buď pan Kojzar nebo vojín Jasánek. Tak aktivistickou a od reality odtrženou žurnalistiku ( spíše propagandu) aby člověk pohledal. Relativně solidní a realistické zprávy a komentáře bývají na Echu, Prima CNN a občas na Infu ( i když…. pan Půr taky dost exhibuje). A budete se divit, ale když si odfiltrujete ideologicky silně zbarvené koment paní Tvarůžkové nebo až afektovaného aktivisty Železného, tak i na ČT24 najdete relevantní zprávy. Ovšem tam je to kolikrát tak jak to bývalo kdysi při čtení Rudého práva. Musíte hledat a číst mezi řádky. Kolega Pergill od nás z Ljublanky Vám to může potvrdit.
Nepochybuji ani trochu Pavle Liško, že mi váš kolega z Lubjanky pan Pergill potvrdí všechna vaše tvrzení. Vždyť jste jeden tým a dost možná i jedno tělo. A na rozdíl od vás jsem procestoval nejen západní Evropu, ale kromě Austrálie a Antarktidy i všechny ostatní světadíly. Pokud jste skutečně Parlamentní listy, sputnik, Aeronet otevřel pouze dvakrát, pak na vás tyto zdroje po těch pouhých dvou návštěvách zanechaly opravdu velmi silný dojem, z kterého jste se dosud nevymanil.
Je Pergille až do očí bijící, že vaše „rozumné“ názory jsou naprosto shodné s názory Kremlu a analýza Lubjanky z nich přímo dýchá. V minulosti jste své názory na stránkách Hlídacího psa prezentoval už mnohokrát, tak že jsem s nimi obeznámen velmi dobře. Pokud se vám to momentálně hodí, voláte po respektování výsledků voleb, po dalších volbách, které nedopadly podle vašich očekávání, vám respektování výsledků voleb může být zcela ukradené. Pozdravujte Pavla Lišku a Lubjanku.
A ještě jedna poznámka skeptiku. Je dost velký rozdíl mezi tím dané země procestoval anebo v nich vést obchodní jednání a obchodovat či kooperovat s lidmi či firmami z dané země. Charaktery a povahy se projeví právě v těch situacích, kdy jde o peníze a o moc ( rozhodující pravomoce). A to je právě krásně vidět i v té EU.
Charaktery lidí poznáte Pavle Liško i v běžných situacích. A o peníze jde při jednání s jinými lidmi téměř vždy. V tomto bodě nejste nijak výjimečný.
Zase blábol. Do tzv. „vlasteneckých tendencí“ akorát naskočili komouši a komouši s oranžovým nátěrem, kteří v tom vidí další šanci na politické koryto, a v případě běžného plebsu zase šanci na ventilaci svých frustrací, když u zkrachovalých sockomoušů to už jaksi není ono. Přičemž platí, že papaláši s náckovskou rétorikou, bez potichu schvalují přesně to samé co „provozují západní státy EU“. Jediné co jim jde, jsou silácké řeči a tahání trika před domácím publikem. V bruselu vše odkývají, v lepším (a velmi vzácném) případě pronesou formální řeč, ovšem nepodpořenou jakýmkoli činem či politickou prací. Ostatně není se co divit. Náckovství je projevem levičáckého kolektivismu, takže s komoušstvem nebo eurosocialismem toho má společného víc než dost.
Zase si trochu protiřečíte. Schválit jsme Grýn Dýl a podobné prasečiny museli, bylo by nám to vnuceno, i kdybychom to neschválili. Z podstaty fungování EU.
Na druhé straně byla Babišova řeč v Glasgow jediný lucidní projev mezi blábolením zelených magořin. Což se možná podepsalo i na tom, že se nepodařilo prosadit prakticky nic z toho, co jurodiví zelení chtěli, zejména ne bezpodmínečný odchod od uhlí, což může pomoci i nám.
Druhou věcí je, že jurodiví zelení na doprovodných akcích jasně konstatovali, že jejich cílem není nějaká „záchrana planety“, ale likvidace kapitalismu. K tomuto cíli se jasně přihlásila i soudružka Greta.
Asi těžko, protože jak komunisté tak sociální demokraté hlásají internacionalismus, se kterým je vlastenectví neslučitelné.
Tvoje stále stejné fantasmagorie co jsme „museli či nemuseli“ jsou stále stejně pro smích. Ostatně už ti to bylo řečeno. A ano, protiřečíš si. Proč volit nekompetentní nácky, když v bruselu podle tvých vlastních slov stejně udělají „co musí“, tedy vše odkývají. Burešovo žvanění je samozřejmě zcestné, nepodpořené žádným politickým vyjednáváním o činu nemluvě. K čemu jsou jeho bláboly, když v této zemi 7 let blokoval nebo odkládal výstavbu nových bloků JE. Co by ministr financí neblahé paměti, odmítl záruky na další výstavbu v Temelíně. Co by premiér akorát žvanil, v bruselu podepsal bez odporu vše co se před něj položila von der Leyenová a v ČR se nepostavilo naprosto nic.
Chápu, jako mnoha levičákům ti nevoní fakta o podobnosti náckovského a komoušského kolektivismu.
No, co se kvality vrcholných politiků týče, myslím, že si se západní Evropou nemáme moc co vyčítat.
Když vezmu, jaký trapný komik je Boris Johnson, Teresa May taky nic moc, nebo úplně směšný Emanuel Macron, přičemž Nicolas Sarkozy byl taky naprostý tragéd, Hollande byl o něco lepší a poslední jakž takž schopný francouzský prezident byl J. Chirac.
Tak by se dalo pokračovat. Když jsem se dozvěděl o jmenování doktorky přes vaginu Ursuly von den Leyen do čela EU, byl jsem naprosto zděšen, protože ta paní předtím za šest let způsobila pokles bojeschopnosti Bundeswehru na 33-25% u jednotlivých druhů zbraní, a dosud mě ty pocity neopustily, protože stejně úspěšně ničí celou EU, za zdatného sekundování Angely Merkelové a výše zmíněného Macrona. A dalších, samozřejmě.
V Polsku a Maďarsku se nynější vrcholní politici dostali na svá místa celkem přirozeným vnitropolitickým vývojem, z důvodů typických pro danou zemi. To by bylo na delší rozbor.
U nás se ke kormidlu dostal Andrej Babiš hlavně neschopností a bezzubostí tzv. demokratických politiků jimiž zklamali a otrávili mnoho voličů v kombinaci se svou vlastní všehoschopností a dalšími charakterovými vlastnostmi.
Čínu sami nevyřešíme, tu budou muset řešit velmoci a ani pro ty to nebude jednoduché, tady svět jednoznačně zaspal.
Rusko je skutečně zvláštní kapitola – jak říkají sami Rusové: ,,Rusko rozumem nepochopíš.“
Alexandr Solženicyn napsal Souostroví Gulag ještě za pobytu v SSSR, v pozdější době, už se zkušeností z dalších zemí, které procestoval v rámci prezentace svých knih a přednáškových turné, by mohl konstatovat, že podobné problémy jsou v mnoha dalších zemích, hlavně v těch, které mají imperiální a koloniální minulost.
S prvním citátem ze Solženicyna jednoznačně souhlasím, s druhým už ne tak úplně.
Kromě mnoha zmařených a nevyužitých možností (což se ale taky vyskytuje i v dějinách jiných zemí) Rusové mnoho důležitých možností využít dokázali a mnoha věcí dosáhli.
Například v problematice dodávky zemního plynu do Evropy od poslední krize v roce 2009 (také za našeho předsednictví EU – máme na to holt štěstí, nebo smůlu) udělali mnoho opatření a vybudovali dva plynovody Baltským mořem, NS 1 a NS 2 (každý o dvou trubkách) a jeden plynovod Černým mořem, Turkish stream (zatím dvě trubky, v plánu jsou další dvě), na což intenzivně reagovaly cílové země a vehementně budovaly navazující potrubí, aby bylo ten plyn kam dál tlačit (a rýžovat na tranzitních poplatcích).
To je největší problém plynovodů NS 1 a NS 2 nejen pro Ukrajinu a pro Poláky, ale i pro nás – dosud vybíráme tranzitní poplatky my od Němců (resp. platí nám je Gazprom, který je má zahrnuté v ceně pro západoevropské zákazníky), kdežto v případě opuštění starých cest a najetí na nové budeme my téměř koncovou zemí a poplatky budeme platit v daleko větší míře, než je budeme inkasovat.
Evropská unie naopak neudělala téměř nic, projekt Nabucco vyšuměl do ztracena, TANAP jakž takž funguje, ale alternativu pro větší část Evropy nepředstavuje a ani představovat nemůže.
Vůbec Petru Fialovi tuto kaši nezávidím. Navařili mu ji jiní, kteří viděli po slabé minulé zimě a slabých odběrech způsobených covidovým útlumem jenom svoje peníze utopené v plynu kdesi v podzemí a nechtěli je tam nechávat ležet další rok a shodili ze stolu nepodstatnou technickou drobnost, že podzemní zásobníky plynu mají nějaký roční cyklus sestávající z odběrové sezóny, přestávky na střední a generální opravy (obvykle 2-3 týdny v průběhu května) a vtlačnou sezónu, která podle situace postupně přejde zpět do odběrové. Natáhli si minulou odběrovou sezónu, tím si zkrátili vtlačnou, předem si nakontrahovali málo plynu v domnění, že bude opět slabá zimní sezóna a že bude vždycky dost času dokoupit si další plyn. Nevzali v úvahu celkovou energetickou situaci v Evropě ani v Rusku a v přilehlých asijských zemích, plus chuť Rusů kapku Evropě oplatit ty skopičiny okolo výstavby NS 2. Bude to ještě legrace, i když jak pro koho.
Nakonec se to vyřeší, ale hodně záleží na Petru Fialovi, jestli si z Miloše Zemana udělá spojence nebo protivníka. Podle toho to celé dopadne a on z toho vyjde buď jako vítěz, který to celé rozmotal a dohodl nebo jako pitomec, který svou neschopností strhl krizovou situaci do katastrofální.
Uvidíme, řekl slepý. Osobně doufám v první možnost, i v zájmu svém i v zájmu ostatních obyvatel ČR.
Nejste náhodou nick petrph? Máte velice podobný až stejný styl. Mnoho slov, páté přes deváté, snůška polopravd smíšená se snůškou nesmyslů a ……. nic. Sdělení žádné. Poláci mají pro takové projevy a způsob komunikace takové přiléhavé rčení: pierdolenie kotka przy pomocy młotka.
No právě v tom příspěvku Petra C. je dost pravdy a pokud jste ho nepochopil tak si ho přečtěte i vícekrát, protože na spoustu tam uvedených politiků (a jejich -činů) se nechá určitě nahlížet jako zoufalost…
Tak daleko moje znalosti polštiny nesahají, mohl by jste mi to přeložit?
Petrph opravdu nejsem.
Buďme konkrétní.
Co v mém příspěvku je podle vás nesmysl a proč?
Případně uveďte, jak je to podle vás správně.
Spíláte Petr C Johnsonovi a Mayové do komiků, přestože náš předseda vlády je oba mnohonásobně předčí. Tvrdíte, jak je směšný Emanuel Macron. Neuvádíte, čím je podle vás údajně směšný, vím jen, že ta naše figurka na pražském hradě jej zcela jistě mnohonásobně předčí také. Jak A. Babiš, tak M. Zeman se u nás doma předvádí každý den, z ostudy nám dělají kabát, ale vy spíláte těm západním. Podobné zkušenosti, jaké Solženicyn učinil ve své vlasti, se snad vyskytovaly pouze v Číně. Nikde jinde. Přečtěte si tu knihu, patrně jste ji nečetl. Něco tak strašného se nevyskytuje nikde v civilizovaném světě. Takový horor by žádný autor nevymyslel. Tu polskou větu vám překládat nebudu, požádejte někoho jiného. Neslušná slova by na Hlídacím psu neprošla. Pozdravujte nick petrph a Lubjanku.
Výstižné.
Demokracie je ohlodaná kost hozená negramotným psům…za rozvrácení Lybie,Afriky celkově,Iráku a „občanskou“ válku v Syrii opravdu Lukašenko nemůže…V Itálii soudí ministerského předsedu Salviniho za to co teď dělají Poláci….někdo si tu hraje s válkou a schovává to za plandemii….jako když si Hitler s Pilsudskim (který mu chtěl ve Varšavě stavět pomník) přehazovali nešťastné židy přez území nikoho..V Německu už jejich doklady neplatili,Poláci je nechtěli,neměli platné doklady…tož tak,papa soudruzi…ať žije věčná památka sorošova fermetráka s velkým egem a malou schopností napsat cokoliv co by stálo za řeč..
… no kéž by si alespoň ti „politici EU“ uvědomili, že i takto na ně Lukašenko „může…“. Určitě je ani nenapadlo, že když „společně s hodnotami EU“ vytvoří pro ty lidi tam (třeba na Blízkém východě) „nedýchatelno“, které se může projevit emigrací někam, tak že je to vlastně jejich trestuhodná chyba. Beztak je ani nenapadlo například se pozeptat „největšího demokrata zeměkoule“ -když ten někam provede svoji obranu útokem, kam se potom ti civilisté mají podít…
… ale buďme v klidu, Greta Thunberg a pozorně naslouchající nemocní mocní už mají plán. A rafinovaný. Vojenská vozidla , letadla a tanky neprojdou emisními kontrolami…
A ty střely se nebudou plnit střelným prachem,ale baterkama.
Nyní můžeme pozorně sledovat obsah komentářů zde a v podobně tématicky laděném článku, kde jsou myšlenky podobné, ale liší se buzzwords a použitá formulace, která je daleko ráznější (až na hranici formátu konspiračních webů) https://hlidacipes.org/ivan-gabal-protiockovaci-silenstvi-ukazuje-ze-jsme-prohrali-i-dalsi-utok-kremlu/
Odkazovaný článek má svojí hodnotu právě ve své chybě – také adresuje reálný problém, ale je formulovaný s nádechem konspiračních webů. Myslím, že právě díky tomu slouží jako skvělý indikátor toho, jak jsme my – čtenáři zaujatí vůči formě a jak moc dokážeme objektivně zpracovávat prezentované myšlenky. Doporučuji přečíst a porovnat. Je to opravdu čistě konspirační článek, nebo tak akorát zní?
Je to snůška hloupostí. Konspirace (opravdové) alespoň vypadají věrohodně a docela zajímavé procento z nich se po čase ukáže být pravdivým. Něco takového ovšem panu Gabalovi IMHO naprosto nehrozí.
Četla jsem na sociální síti před pár dny výstižné shrnutí jednoho známého ústavního právníka – stručné, jasné, vystihující absurditu dneška:
„Konzilium: Prezidentova nemoc je vážná a obtížně léčitelná, hospitalizace nadále nutná. Prof. Pafko: Prezident má cirhozu jater a do žaludku zavedenou výživovou sondu. Různí lékaři na Aktulne a jinde: Encefalopatie spojená s cirhozou ovlivňuje mysl pacienta, jež je otravována toxiny, takže se pacient může chovat nevyzpytatelně a podivně. Politici: To jsme rádi, že prezident promluvil do rádia, takže je zjevně způsobilý k výkonu funkce a máme po problému.“
Ve skutečnosti ale (ať to nemusím hledat) ten ústavní právník nenapsal to podstatné, proč je ta situace z právního hlediska naprosto absurdní,
Protože – jak i z té uvedené citace vidno, tyto rozdílné skupiny mají na stav prezidenta naprosto rozdílné a neslučitelné názory.
Jenomže, pohledem do Ústavy čl.66 tam stojí „.., rovněž nemůže-li prezident republiky svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat“ – čili toto by mělo být předem dané jako fakt, a nikoliv že to samotné už bude předmětem sporu. Proto to zní tak absurdně.
Přes Suwalki je to do Ostravy kousek. Tři (3) denní dávky potravin.
Honza je dobrej kluk
Když NATO pořádá cvičení v Pobaltí, je to jeho právo. Když Rusko pořádá cvičení na svých hranicích, je to naše ohrožení nebo také jejich právo?!
CIA už tolikrát „slyšela trávu růst“ a z toho pocitu vyvolala tolik válek, že rozumný středoevropan jí nemůže věřit ani slovo – přece je placená od toho, aby hájila imperiální zájmy USA. Ne střední Evropy! Tato je pro USA pouze nástupním prostorem a nárazníkovou zónou.
A že má náš prezident, zvolený v přímé volbě, má svůj názor a nepodléhá náladám novinářů je naprosto v pořádku. Proto lidé volili jeho na ty loutky, co tam kandidovaly.
přesné,výstižné,pravdivé.Díky za odvahu
Pane Mrázku, vy byste měl sebrat všechnu odvahu a začít psát věty na začátku s velkým písmenem. A až se to naučíte, zkuste na jejich konci udělat tečku. Z tohoto pohledu je pan Ondruš opravdu odvážný.
pravda,která se dnes nenosí
Skočte mu vyměnit trenýrky vy kapitalisto. Ostudu děláte i vy, co jste ho volili. Co je hezkého a příkladného na kolaborantské hlavě státu která má propité játra ? Ty jeho stokrát ohrané bonmoty či denní lži ? Co je hezkého na jeho poradcích jimiž je obklopen ? Jste normální ? Ještě, že se vás budoucnost netýká.
Ptáte se, jestli jsme normální. Já se ptám vás jestli vy jste normální. Na západ jsme se dostali, abycho západ krmili. Západ pošilhává po Rusku staletí, touží po jeho přírodním bohatství a taky se chce na úkor Ruska obohatit, tak jako na nás. Západ morálně spěje ke krachu, více pohlaví, gender, zelený úděl….. Za 100 let bude západ
Afrikou a Stř. východem.
výstižné,ale kdo s politiků má na to ,aby souhlasíli
Přesně vystiženo.
lidé jako vy našli omluvu pro rusy i v roce 1968. Dokonce i když okupují Krym a východní Ukrajinu pro lidi jako vy je to v pořádku. Lidi jako vy naprosto nechápu. Spíš ale budete ruský troll. Nic jiného mne nenapadá
Anglická vojska byla na polovině zeměkoule, impérium Anglie mělo 1 mld lidí. USA jsou ještě lepší. Vybombardovali půl světa. R. 68 je sporný, některým se líbil, jiným ne. My jsme byli ve Varšavské smlouvě, ze které se nevystupovalo. Ale to je i dnes na západě. Pokud nám Rusové ubližovali, tak Němci nás vždy zachránili.
Plně souhlasím,taky těmto lidem nerozumím, kteří dělají že si z minulosti nic nepamatují.Je mi jich líto…
nejsem přiznivcem našeho prezidenta, ale vystihl jste to přesně.
Je to cítit v luftěže seněco semele už ta pandemie zdecimovala hospodářství aspon teda naše.A to co bylo psáno v článku je alarmující
Bohužel, poměrně správná analýza. I když se dá těžko odhadnout, co konkrétně nyní Putin připravuje. Srovnáním s 2.světovou, zda jsme v době Mnichova, útoku na Polsko, nebo i později, ale do útoku na Francii je určitě daleko.. A taky co bude Putin /podobně jako kdysi Hitler) za to dočasné příměří požadovat.
Každopádně, skutečně v tomto EU s Bruselem trestuhodně zaspaly. Když si uděláme přehled
– stabilizace území na východu Ukrajiny nezajištěna
– energetická nezávislost na ruském plynu, nezajištěna
– trvalá vojenská obrana NATO na východní hranici NATO, nezajištěna
-problém nelegální migrace, nevyřešen
– společná vojenská obrana států EU (bez podpory USA) nezajištěna
A takto by se dalo pokračovat dál.
Možná si vzpomenout na osud někdejší Společnosti národů, která nenašla společnou obranu v době nástupu fašismu, a rozpadla se, když druhá svěrová válka začala..
A až nyní dorazíme k závěrečné otázce – a co Česko. Ona je pravda, že nemocný pan Zeman toho moc neudělá (ani pro jednu stranu), jenže a bohužel, silná náhrada za něj nebyla a není. A jak to říkal ten ruský dědeček v té anekdotě „něco mi říká že…“
(ústavou dané) mimtrio Fiala -Adamová – Vystrčil “ to asi nebude…
Celý čelánek je veden ve smyslu zvýšení pocitu ohrožení ze strany RF na maximum. Osvěedčená a v řadě příopadů dokázaná lež. Zcela a záměrně je zde vynecháno / bohužel pouze slovní/ ujištění MNATO, že se nebude v žádném případě posunovat na východ a že hranice NATO budou tvořeny východní hranicí SRN. Naivka Gorbačov tomu uvěřil a tak se nám vojska NATO ocitla na hranicích RF,. Divíte se potom reakci RF? RF a dříve SSSR má svoje trpké zkušenosti a na dveřích ruských domovů označují hvězdičky, počty mrtvých ze 2.světové války. RF jasně prohlásila, že další 21.červen se opakovat nebude. Situace na Ukrajině/kterou vlastně vytv ořil Lwenin , byla změněna za 5. mld. dolarů.Měl jsem svého času/před roky/ dokopnce i adresy, na které byly tyto zcela nové bankovky převáděny. Je známo, že Ukrajina/ta pravolbřežní/ byla vždy rusko smýšlejícíé a že Kyjev byl dokonce i hlavním městem Ru ské říše. RF se oddoby převratu změnila zásadně. Od doby opilce Jelcina, který si svůj odchod z pretzudentské fuznkce podmínil potvrzením beztrestnosti se do čela státu dostal člověk, který postavil Rusko znovu na nohy a ten redakltor mu může říkat i diktátor. Asi neviděl Putina zpívajícího spolu s desítkami tisíc lidí na stadionu.RF nás v podstatě nepotřebuje. Má vše a i to je a to nikoliv jen dnes , ale i v minulých staletích, předmětem závisti. Dokonce podle jisté MZ i za cenu jaderné válkyx. Takže, co si budeme vykládat o podstatě nenávisti vůči RF.. Nehledě na to, že celkem asi 22 států současné EU byla dříve účastníky války proti SSSR..
Nejsilnější je rozhodně ten, kdo vypije nejvíc a urazí nejvíc lidí. Ubozí nekulturní Češi. Že je pán s propitými játry vrchním velitelem ozbrojených sil a ze zákona pouhým kladečem věnců nevadí, uděláme z něho gasudara. My obyčejní pracující a nezaměstnaní ze Sudet, Prajska a Ostravy . Není boha, aby jsme ty naše vnuky pod ruský chomout znovu nedostali.
Jako Hitler se chová především NATO a stabilizace situace na Ukrajině je směšná oproti situacím v Iráku, Afganistanu, Sýrii apod. Díky vašim kamarádům z NATO ze všech stran se hrnou migranti, ať už přes Středozemní moře, přes Maďarsko anebo teď přes Bělorusko. Pokud jde o nezávislost na ruském plynu a nejen plynu, to je v nejbližší době naprosto nemožné, i když se pár hlupáků ze SPOLU najde, co tvrdí, že Rusko na nic nepotřebujeme. To Rusko na nic nepotřebuje tuto zem.
Nevím kdo se chová jako hitler, NATO rozhodně nikoli. Za to je jasné, že ty blábolíš z cesty. Sýrii zdevastoval masový vrah asad ve spolupráci s rusáckem, Libyi zase kaddáfí, Irák saddám, Afghánistán je zdevastován roky díky rusákům. Jen díky nim těmto zrůdám se hrnou do Evropy miliony migrantů.
… no to je poznání… Kolik lidí utíkalo ze Sýrie před začátkem občanské války, kolik národů, národností, náboženství tam žilo pospolu v klidu ? Jak si vedla Libye za Kaddáfího (kolik lidí utíkalo z Libye ?) ještě před vyhlášením tzv.bezletové zóny a po ní – nebylo celé bombardování Francie, VB a USA také souhlasem NATO na zemi, která zeměNATO neohrožovala ? Irák po válce r.1991 měl vyhlášeny bezletové zóny na severu a na jihu – koho tedy Saddám Husajn ohrožoval ?. Zbraně HN se tam dodnes hledají… Afghanistán od r. 2001 souvisle decimovalo až 60 států až do úplného dodecimování. Kdo platil ty civilní uprchlíky ve vedlejších státech a možná i ve vzdálených zemích ?
Souhlas. Rusko v podstatě reaguje na aktivity „Západu“, které lze chápat jako jeho ohrožení.
Jinými slovy, spolupráce a obchod je podle pergilla ohrožení pro rusácko.
Dobrá, popis situace by se dal akceptovat. Ale pane Urbane, řekl jste „A“, měl byste říci také „B“. Kdo za to může?
Úplně vynechám naši domácí scénu, ta má význam možná pro nás, ale jinak nehraje absolutně žádnou roli.
Putin dělá to, co si může dovolit a je vidět, že si může dovolit čím dál víc. Celou slavnou EU, potažmo Německo, protože EU JE NĚMECKO, má Putin čím dál víc na háku (háku dodávek ropy a plynu) a kdo EU na ten hák pověsil? Reichskanzlerin Merkel. I kdyby Putin potil krev, tak celou slavnou Energiewende netrumfne.
Obviňovat ze současné situace Brity a brexit je trapné, protože Brusel Velkou Británii z EU v podstatě vyštval. Možná za to ale budou za pár let Britové děkovat bohu (pokud ho ovšem nenahradí do té doby Alláh), až půjde Čtvrtá Říše do kytek.
Dáme-li si malou historickou exkurzi, kolikrát už Němci od dob Karla Velikého přes Bismarcka po Mutti Merkel totálně zničli svým mesiášským komplexem Evropu? A pořád nedají pokoj, je to v nich jako v koze.
Takže to je moje „B“, když jste se jej, pane Urbane, neodvážil napsat. Protože Vás ani na okamžik nepodezírám, že byste všechno toto nevěděl, a určitě lépe než já, prostý venkovan.
Od komunistické cenzury jsme pokročili k jiné cenzuře. Ta měla původně chránit . Místo toho omezuje svobodu a pravdivé ale nepopulární fakta( ne názory ale fakta)Když psycholog nazve aktivistku Gretu nevzdělanou duševně nemocnou dívkou je nucen skoro spáchat sebevraždu a to její rodiče uznali že je nemocná a nechali ji stanovat před úřady místo aby chodila do školy protože to vypadalo že ji zápal pro ekologii duševně prospívá. A to ji někdo navrhl na Nobelovu cenu, tu je vidět jak je lidstvo bez vzdělání a s nízkým IQ nebezpečné. Stejně ohrožený na životě je ateista mezi muslimy či křesťany .Člověk pořád aby se ohlížel co kde řekne. Za posledních 40 tisíc let se mozek lidí zvlášť nezměnil v tom je problém . Stádo potřebuje vůdce a často je to psychicky nevhodný člověk. kolik amerických prezidentů mělo IQ jen sto což je trochu zcestné protože to může být hodný člověk ale samozřejmě omezený a zmanipulovatelný. Na víc často jsou to psychopati. I tato statistika existuje. Putin není hloupý ale je to bývalý agent KGB co jste čekali že se z něj vyklube. Žádný další Karel IV nikde na planetě nevládne,asi nevím jistě.
přesné,výstižné,pravdivé.Díky za odvahu
Komunisti dávali na obranu 6 % a dluhy nedělali,kde se stala chyba ?
Ano, stala se chyba, že komouši nechali shnít infrastrukturu, totálně zastarat průmysl, který nebyl sto uspokojit ani domácí poptávku kvalitním zbožím (o službách nemluvě) a totálně zdevastovat životní prostředí. Mimochodem těch 6 % je blábol. Minimálně k tomu musíš připočítat do kanálu vylité náklady na zadrátované hranice, profízlovanou populaci, dotovaný export do žebráckého russovětska a soudružským totalitám z blízkého východu a Afriky a samostatně neživotaschopné na státních dotacích zcela závislé doly a hutě a zbrojovky.
Těch strašidel asi není dost a tak je potřeba přidat ještě další. Svět nikdy nebyl procházkou v růžové zahradě a ten, kdo snadno vydělával a snadno utrácel může současný stav světa vnímat jako krizi. Vládci tohoto světa ví, co by znamenala světová válka, s energetickými problémy si poradíme až se ukáže nesmyslnost nařízení z Bruselu (opatření je horší než případně přijatá realita) a tak nějak půjde život dál. Vláda není parta amatérů vždyť to dělají již léta a novináři budou vždy vypouštět varovné zprávy. Radím – žijme dokud na to máme dost času ta s kosou jednou stejně přijde.
Ví pan Urban, jak ty naše západní „předlohy“ udržují úzkostlivě co nejlepší vztahy s Ruskem a s Čínou, zatímco my…?
Ať se změní retorika jednání západu jak k Rusku tak k Číně, psát o Putinovi že je diktáror je asi dost silné slovo.Západ se asi zbláznil i celé NATO tažení proti Rusku nic dobrého pro evropu nepřinese. Celý západ a NATO skouší co Rusko vydrží ale pomyslná mísa trpělivosti už přetéká, k tomu se pouští i do Číny co se opravdu svět s bláznil a Urban by chtěl aby lidé žrali ty jeho bláboli.Každý stát by měl žít svým životem a pod svým prezidentem či diktatorem. Celé NATO a západ by měli dát prsty pryč od celého východního bloku a neprovokovat ty to dvě velmoci.
a za toto může eu
Ano přesně. Na planetě by bylo hezky nebýt lidstva. Smrt nepovažuji za trest. Nicméně je to nejrychlejší řešení tohoto problému. S těmito lidmi nelze jednat . Jsou jen o trochu,, lepší,, než islamisti ,ti považuji ústupek za slabost a důvod vás zabít. nikoliv za diplomacii. Hra na dobro a zlo už mně nebaví sto let. Jsem rytíř dobra který ve jménu neexistující bohyně zabije tolik lidí kolik je potřeba k udržení ,,míru,, ocas se nevztahuje mezi nohy ale strká se holkám do všech otvorů. Armáda je potřeba a vždy bude nenávidím hloupé lidi s titulem či bez. 99procent lidí je na nic . přepisování historie západem i východem mi taky vadí plus ukrývání informaci. Postupně jak vím víc a víc tak řešení problému existuje ale chybí koule a Merklova je nemá , vtípek. Pero je vskutku mocnější než meč pokud jej zarazíš do krku či oka diktátora či oligarchy
Asi jsem v dějepisu málo poslouchal pana učitele, že nevím že snad obě světové války rozpoutalo Rusko. I tu smlouvu s Naciskem (po vzoru prestitutů co zásadně dle falešné korektnosti říkají národu „nacisté“) uzavřelo Rusko jako poslední v Evropě po Francii, Anglii, Polsku atd. A na závěr připomínám, že Spojené státy severoamerické vznily sjednocením na základě války S x J, tudíž je nerálné si myslet že tak národnostně a zájmově rozmanité území Evropy je možné sjednotit mírově. Inu což, možná právě proto ono velké řinčení zbraněmi, možná opravdu chce někdo sjednotit EU válkou Z xV. „Pravda je první obětí každé války !“
Kdyby nebylo Německa, tak by byl svět bez obou světových válek a USA by nezbohatlo na obou válkách tak, aby se stalo světovým hegemonem na celé století.A svět by byl mnohem krásnější.Jenže na kdyby se nehraje….
Odborně se tomu říká plánovaný Velký Reset.
S článkem lze souhlasit.
Před přepadením Polska Polská armáda uspořádala cvičení u hranic Německa a šikanovala obyvatelstvo Polského koridoru.
USA vyhlásily embargo na dovoz surovin do Japonska a potopily Japonské lodi – což Japonci považovali za vyhlášení války.
S autorem ale nesouhlasím v jednom bodu – ta válka již probíhá, ale jinak, než je u nás zvykem. Čínský president prohlásil, že skončilo období hanby / myšleno opiových válek, Indického hladomoru 1942-4 se 7 000 000 mrtvými atd/.
Vyhnání NATO z Afganistánu a Iráku , hedvábné železniční a námořní cesty, těžba surovin v Africe a tlak na Austrálii , potíže v zásobování a zdražení dopravy – to jsou Asijské zbraně. Jsou humanitární, neničí životní prostředí…..
Anglosaský způsob myšlení v tomto boji zvítězit nemůže – my myslíme od voleb k volbám, Asiaté na generace.
V Iráku i Afghanistánu bylo cíle dosaženo. Obě země jsou destabilizovány, což zaměstná geopolitické konkurenty USA, nové zbraňové systémy byly v praxi vyzkoušeny, rakve s mrtvolami přijely domů – a nikoho to příliš nezajímalo . . . Urbanova netrpělivě vyhlížená válka se vyřeší zmírněním sankcí vůči Bělorusku a otevřením Nord stream.
Změna, která nastala po volbách v ČR, nebude sledovat zájmy obyvatel ČR, ale víceméně EU, potažmo Německa aFrancie. EU je hospodářské společenství, které se plete do soupeření Číny, Ruska, USA a rozvojových zemí, které mají stamiliony obyvatel. Ano je nám započítávána C stopa za celou dobu průmyslové revoluce. Pro EU to nemá dobrá řešení a bude to turbulentni jizda na horské dráze z ktere nám bude blivo. Koalice Spolu a Pirstan nebude schopna nalézat řešení a otraveny Babiš z volebního neúspěchu, nebude nalézat řešení. Nový prezident, ať vzejde z kterekoliv kohorty bude zmítan nestabilitou statu. Jdeme do složité éry na kterou nejsme připraveni jako stát, tak i jeho obyvatele. Bude to postupně snižování životní úrovně našich obyvatel, ale obyvatel EU.
Pan Urban je žel úplně mino v hodnocení mezinárodní situace – zejm. vůbec nezvažuje NÁŠ tj. EU, USA a NATO podíl na vzniklé situaci. Provokativní politika NATO v posl. 10-15 letech přivedla RF akorát k tomu, že si vybudovali 2 gardové tankové armády, které projedou Polskem jak nůž máslem; o výsadkových divizích s těžkou technikou ani nemluvím… Rusofobní Polsko a chybná politiky EU nás vženou do války s Ruskem, v níž nemůžeme vyhrát. Už jednou tam válka začala: nejdříve bylo Polsko v Německem velcí kamarádi, ve 30. letech za Hitlera, když Německo vystoupilo ze Společnosti národů, tak Polsko v něm zastupovalo německé zájmy, Göring jezdil do Polska na lovy – Poláci si mysleli, že jsou velcí, že potáhnou s Hitlerem na Rusa a dostanou za to pás země až k Oděse, aby zase byla obnovena Velká Polska sahající od moře k moři… Pak se to ale nějak zvrtlo, že… Polsko nechtělo s Němci vyměnit území + kompenzace za přístup do Vých. Pruska přes polský koridor, který si po 1. válce vymohli ve Versailles – no, a byla válka.
Ted je situace podobná…
1)Je naprostou chybou, že se naše vláda v této věci chce angažovat a nabízí Polsku pomoc; je chybou, že EU a Polsko přilévají olej do ohně…
2)RF nemá s migranty nic společného, ale naopak jsme to byli MY, kteří rozvrátili země, odkud tito migranti prchají (vpadli jsme do Iráku a rozvrátili ho; v Sýrii podporujeme protivládní síly v tamní obč. válce, dodržujeme embargo EU vůči Sýrii a nesmíme tam vyvést ani inzulín pro cukrovkáře, abychom neposilovali „diktátora“ Asada).
3)NATO neustále prověřuje bojeschopnost RF cvičeními v Černém moři, Pobaltí, na Ukrajině
4)Přístup Západu k RF je zcela nemírumilovný: jeho úkolem je vytvořit kolem RF (ale i Číny) pás nepřátelských nebo aspoň nestabilních států – vytvořit z Ukrajiny, Pobaltí, Finska, Bulharska aj. určité Anti-Rusko (podobně jako Anti-Čínu z Hong Kongu, Tchajwanu, Jižní Koreje – to se nazývá „geopolitické zadržování protivníka“). Pocit ohrožení je proto u RF a Číny zcela legitimní.
5)Myslí si pan Urban, že kdyby tady měli USA radarovou stanici, následkem čehož by RF z Kaliningradské oblasti namířila své rakety středního doletu Iskander na naše území, že by se naši občané cítili bezpečněji…?!
Toto všechno by pan Urban mohl vědět, kdyby byl aspoň trochu sebekritický a uvolnil své ideologicko-politické předsudky. Války totiž nezačínají vojáci – ti vědí, jaká je to hrůza – nýbrž politici a zejm. intelektuálové jako on. Co si ale na nich pak vezmeme, až se to spustí, a oni řeknou: asi jsme to nedomysleli…!
Miloš Dostál
Praha
Je mi líto. Brexit nebyl „sebevražedná hloupost, ale nutná obrana před nekompetentními zásahy vedení EU. Můžeme jen litovat, že současně s Velkou Británií z EU neodešly další státy, včetně nás.
Erik Tabery, Opuštěná společnost, Česká cesta od Masaryka po Babiše, vydalo Nakladatelství Paseka v Praze roku 2017, strana 194 elektronické verze:
Naříkání, že Unie je moc levicová, či naopak neoliberální, není k ničemu, protože to je věc subjektivní.
Opustit emocionální argumentaci ale chce málokdo. Ve sféře internetu a sociálních sítí je to totiž funkční strategie. Například jeden z hlavních sponzorů kampaně za odchod Velké Británie z EU Arron Banks vysvětlil úspěch svého tábora jasně: najatá americká PR firma „nám hned zkraje řekla: ,fakta nefungují, a je to tak. Kampaň za setrvání se držela strategie: fakta, fakta, fakta, fakta, fakta. Ale to nefunguje. Musíte se s lidmi propojit na emocionální úrovni. To je také základem Trumpova úspěchu.
A to je řeč o brexitu, tedy o evropském loučení země ležící v relativním geopolitickém bezpečí daleko na západ za kanálem La Manche. Představa, že stejně lehkomyslně hovoří o odchodu z EU, a dokonce o rozpadu Unie i lidé tady v českých zemích, na východní hranici Unie a v blízkosti zdivočelého Ruska, je nepochopitelná už naprosto.
Tlak na velké rozšíření vzdělání přirozené od malička je nezbytný. Lidé se rodí stále stejně potřební veškeré výchovy. Ne všichni lidé se ve věku, kdy vše lehce vstřebávají , dostanou do příznivého prostředí a v dospělosti se z nich stávají závistivci
Tito lidé velmi nepříznivě ovlivňují celý stát. Je potřeba působit , aby těchto lidí ubývalo, pokoušet se vymaňovat tyto jedince , často žijících
ne vlastní zásluhou v prostředí ,,lumpen proletariátu, které vychovává duševní chudáky.
Obecně k těm desinformacím:
Je tu článek „Očkování mění krev, tvrdí známá brněnská dezinformátorka“, pod kterým není přístupná diskuse. Přitom je jasné, že očkování krev musí měnit (více-méně z definice). Jenže tomu odpadu. co produkují humanitně zaměřené fakulty a školy, to prostě nevysvětlíte. To jsou lidé, kteří by správně neměli mít ani maturitu. A ti nám pak chtějí diktovat, na bázi svých „znalostí“, co je a co není desinformace.
Sergej Medveděv, Návrat ruského leviathana, vydalo nakladatelství Pistorius & Olšanská, Pražská 128, Příbram I, v roce 2019, strana 54 elektronické verze
V podmínkách informační epochy je hybridní válka Kremlu výrazem politiky slabosti a zároveň prohnanosti. Rusko nemá dostatečnou vojenskou, ekonomickou a diplomatickou sílu, aby zvítězilo na Ukrajině či v Sýrii, a tak se v těchto zemích uchyluje k omezeným operacím, jejichž smyslem je destabilizovat situaci, provokuje konfrontaci se Západem, ale v posledním okamžiku se přímému střetu vyhne, rozjíždí mohutné dezinformační kampaně, jejichž smyslem je deformovat podobu právě probíhající události, rozostřit postoj Západu, který je už sám o sobě nezřetelný a váhavý. Smyslem hybridní války je vyvolání ovzduší nepředvídatelnosti, chaosu a strachu – snaha vytvořit nestabilní situaci, v níž se daleko snáz blufuje i se slabými kartami v ruce.