Ilustrační foto: Profimedia

Když se perou fakta s alternativní pravdou. Na místě je pokora i přiznání chyby

Napsal/a Lukáš Hána 1. prosince 2021
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Snad každý známe ve svém okolí někoho, kdo věří něčemu, co zase vy nebo někdo další považujete za úplný nesmysl. Ať jde o aktuální spory nad očkováním proti covidu, či dlouhodobě o stoupence různých konspiračních teorií. Třeba, že nás někdo z letadel práškuje takzvanými chemtrails. Diskuse dost často končí hádkou, hroutí se i letitá přátelství, narušují se vztahy v rodině. Co s tím?

Kritické myšlení je jedna z nejdůležitějších dovedností pro život ve 21. století. Ukazuje se však, že snaha přesvědčovat vědeckými výzkumy, daty, čísly, grafy a logickými argumenty často nikam nevede.

Mimo jiné i proto, že hlubiny internetu dokážou nabídnout podobně vědecky se tvářící alternativní data. Není už jen alternativní pravda (geniální rétorická zkratka pro lež), ale už i alternativní fakta… Ostatně v Evropě se 37 % populace setkává s dezinformacemi každý nebo skoro každý den.

Jak tedy debatu vést? Autor tohoto textu na téma hledání společné řeči s lidmi s jinými názory a „pošťuchování“ ke kritickému myšlení bude mít přednášku na letošní konferenci #krimyš, jejímž je HlídacíPes.org mediálním partnerem.


Online konference Kritické myšlení #krimys se koná 8. 12. 2021 | 17:00 – 22:00. Zúčastněte se i vy. Další informace ZDE. Registrovat na online přenos se můžete ZDE, k využití je slevový kupón v podobě HLIDACIPES20.


Jako ochutnávku přinášíme základní tipy, jak v klidu a racionálně vést debatu i s lidmi, s nimiž se zdánlivě na ničem neshodneme. Na místě je poznámka, že uvedené tipy platí především pro osobní jednání, a nikoli pro diskuse na internetu, kde je možnost vést diskusi alespoň podle nějakých pravidel výrazně těžší:

1. Ptejte se

Nikdo nemá rád, když je poučovaný. To vede jen k uzavření, k obraně a ke konfliktu. Proto také ti nejúspěšnější vyjednavači kladou více otázek než ti průměrní. Nesnažte se tedy druhou stranu přesvědčit, ale spíše pochopit: čemu a proč věří? Hlubší zamyšlení nad vlastními myšlenkovými pochody je v důsledku může přivést k tomu, že sami o svých původních tezích začnou pochybovat.

2. Naslouchejte

Dobře poslouchejte a respektujte odpovědi protistrany. Není bez zajímavosti, že skoro třetina žen považuje svého domácího mazlíčka za lepšího posluchače než svého manžela. Dá se to interpretovat tedy i tak, že laťka je dost nízko. Neraďte, nesuďte a neskákejte do řeči. Mlčte, nechte druhou stranu domluvit a zároveň dávejte najevo, že posloucháte.

3. Netlačte na pilu

Teprve až když opačný názor skutečně vyslechnete, získáte šanci, že i druhá strana bude poslouchat vás. Svoje argumenty ale nenuťte: buď se vás na ně sami zeptají nebo o svolení sdělit je v klidu požádejte. Případnou změnu názoru nebo rozhodnutí, co dělat dál, ale nechte na vůli každého. Na chybná přesvědčení by si měli lidé ideálně přijít sami. Neříkejte, co má kdo dělat, a zdůrazněte, že rozhodnutí je jen na nich.

4. Jděte příkladem

Jen těžko můžete po ostatních chtít něco, co sami neděláte. Pokud tedy usilujete o to, aby se druhá strana nějak chovala, jděte v tom příkladem. Například jestli chcete, aby přehodnotila názor, tak ukažte, že jste také schopni – ve světle dobrých argumentů – změnit své přesvědčení.

Cíleně též vyhledávejte témata, na kterých se shodnete, a stavte na nich. Buďte pokorní, nepřeceňujte své znalosti a přiznejte se, když něco nevíte nebo si něčím nejste jistí. Připusťte, že se můžete mýlit. O to ochotnější bude druhá strana udělat totéž.

Tento výčet samozřejmě není vyčerpávající, ale do začátku snad těchhle pár klíčových věcí postačí. Držme si palce.


Autor textu se v GrowJOB Institutu specializuje na rozvoj a školení kritického myšlení a s ním spojených témat jako je práce s informacemi, rozhodování na základě důkazů a předcházení chybám. Založil a vede projekt Kritické myšlení #krimyš, v rámci kterého pořádá od roku 2014 každý rok největší konferenci o kritickém myšlení v ČR. 

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)