Jan Urban: Hra na demokracii přestala v Česku fungovat. Sklízíme plody třicetileté lenosti
KOMENTÁŘ. Sehnat v jakémkoliv desetimilionovém společenství ve věku informačních technologií a sociálních sítí sedmdesát tisíc nespokojených lidí není problém. Pokud jde o dobu definovanou válečným konfliktem, dvacetiprocentní inflací a téměř existenciálními obavami o přežití blížící se zimy, je to hračka. Víkendová protivládní demonstrace na Václavském náměstí by proto neměla být překvapením.
Přičtěme panické bezkontextové reportování médií o cenách energií, absurdně rozvracečské chování parlamentní opozice ANO a SPD a přidejme vládní impotenci v komunikaci otázek domácí „politiky“ vůči společnosti. A přestaňme se divit průzkumům veřejného mínění, ukazujícím, že nadpoloviční většina voličů hystericky hledá viníka svých obav a přiklání se k radikálním řešením, ohrožujícím nejenom demokracii, ale přímo existenci českého státu a evropské stability.
Nebo snad na Václavském náměstí nebyli bývalí voliči Václava Klause, Miloše Zemana, Jiřího Paroubka, Mirka Topolánka a dalších z plejády smutných tváří posledních třiceti let?
Polistopadová česká politická scéna sklízí plody třiceti let „hry na parlamentní demokracii“, ve které formální dodržování rituálů zastíralo neschopnost vůbec vnímat nadřazenost služby potřebám a zájmům státu a společnosti.
Jalové ideologické sliby nahrazovaly program a úctu k pravidlům a vytváření umělých kultů „lídrů“ ničilo samu možnost vnitřní diskuze stran či skutečné diskuze s občany. Ani jedna z českých politických stran nedokázala za více než třicet let postavit skutečně respektovaný institut nebo systém vzdělávání a přípravy regionálních a mladých politiků.
Dokud o nic nešlo…
Umění demokratického dialogu a hledání konstruktivních argumentů pro nejlepší dosažitelná řešení problémů společnosti, vymýcené bolševickým režimem a jeho školstvím, se v přihlouplé polarizaci „demokratické“ a „svobodné“ diskuze zvrhly v ubohé mediální faulování bez konce a otravné, nejenom parlamentní, obstrukce.
Celá ta hra na demokracii fungovala, dokud o nic nešlo. Střídání domnělé levice se stejně domnělou pravicí stačilo přikrýt společné masové rozkrádání státu politickou elitou, opevnění navzájem propojených a kryjících se mafií v politice, justici, sportu, a všude tam, kde se dalo vydělat na nadřazení známostí nad zákony a pravidla.
Související články
Jan Urban: ANO jako servis pro Babiše, protofašistická SPD a těžká hlava pětikoalice
Teď se postkomunistická česká politika poprvé v moderní historii potkala se skutečným problémem a především s iracionálně naštvanou možná více než polovinou společnosti, kterou až dosud kromě volebních kampaní nikdy k ničemu nepotřebovala. Nepotřebovala ji slyšet, ale především ji nikdy nepotřebovala vychovávat k pocitu spoluúčasti a spoluzodpovědnosti za zemi.
Tato společnost vůbec poprvé od pádu komunismu zažívá pocit osobního ohrožení. Její nemalá část je v neznámé situaci nejistoty ve zmatku a obavách z budoucnosti. Potřebuje slyšet jasné informace a získat pocit, že lidé v této zemi patří k sobě. Že v krizi, ať už její dopady budou sebetvrdší, nikdo nezůstane opuštěn a bez pomoci. Třicet let politika v této zemi takovou důvěru nevzbuzovala. Společenství ji vnímalo jako nutné zlo, ale důvěru hledalo jinde.
Václavák i s voliči Zemana, Klause, Topolánka
Nevěřím-li v krizi politikům či náboženským přikázáním, volajícím v každé životní situaci po pokoře a mírnosti, hledám si vlastní informace a společenství stejně naštvaných a znejistělých. A nikdy si nepřiznám, že v době internetu a hybridních vedení konfliktů se v té chvíli stávám ideálním materiálem pro cílenou politickou manipulaci. Stačí připomenout, že informace z internetu si ověřuje méně než pět procent uživatelů. Zbytek je přijímá, a díky algoritmům i vyhledává, převážně na základě emocí.
Podle novějších informací je vnitrostranický „lánský puč“ v ODS konzultován jak s Milošem Zemanem a jeho týmem, tak i s Václavem Klausem.
V této krizi ale sklízí úrodu svojí třicetileté lenosti a hlouposti vedle politiky i občan sám. Až dosud vnímal politiku jako fotbalové utkání, na které se může dívat, ale necítí sebemenší spoluzodpovědnost. Hloupost, s jakou český volič desítky let bez protestu přijímal korupci či prvoplánové dělení všeho na pravicové či levicové, volil zkorumpované hvězdy ODS, ČSSD, KSČM, aby nakonec podlehl marketingovému mýtu Andreje Babiše, brala dech. Nebo snad na Václavském náměstí nebyli bývalí voliči Václava Klause, Miloše Zemana, Jiřího Paroubka, Mirka Topolánka a dalších z plejády smutných tváří posledních třiceti let?
Společnost v krizi potřebuje víru a důvěru v autoritu. Víru ve vlastní síly a důvěru v autoritu a spravedlnost systému, ve kterém žije. V našem ústavním systému a kulturní tradici tato úloha patří především hlavě státu a vládě.
Zbabělý, zmatený a zbytečný prezident Miloš Zeman se ani neodvážil v největší krizi moderního českého státu oslovit z moci svého úřadu svoje spoluobčany. Zde však po všech dosavadních zkušenostech říkám – buďme rádi.
Sebevražedná vzpoura „staré ODS“
Vládu, a především její nejsilnější politickou stranu ODS, ale rozdírá těžko pochopitelná a otevřeně sebevražedná vzpoura Hradu – a tedy i Václavu Klausovi – blízké skupiny „staré ODS“ (Pavel Blažek, Martin Kuba, Pavel Drobil, Marek Šnajdr), která začala už otevřeně podrývat autoritu premiéra Fialy.
HlídacíPes.org o tom ostatně psal už nedlouho poté, co letos v dubnu zvolil sjezd ODS Petra Fialu jednomyslně předsedou strany. Dostal tehdy 510 hlasů a ani jeden nebyl proti nebo se nezdržel.
Skandalizace menších koaličních partnerů měla rozbít vládní koalici a s podporou Hradu vytvořit „vládu národní jednoty“ společně s ANO. Tehdy ještě populární Petr Fiala měl být odsunut na Hrad.
Podle novějších informací je vnitrostranický „lánský puč“ v ODS konzultován jak s Milošem Zemanem a jeho týmem, tak i s Václavem Klausem. Vzhledem k radikální proměně voličských preferencí a propadu popularity Petra Fialy je dnes už preferován jeho odsun do Bruselu jako náhradníka za eurokomisařku Věru Jourovou.
Jen těžko si lze představit nezodpovědnější jednání a pro ODS sebevražednější scénář. Příští týdny ukáží, nakolik je vládní pětikoalice opravdu schopna přes všechny obtíže navrátit do společnosti a české politiky klid a přinést onu tolik slibovanou změnu.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Do vztahů USA se zeměmi Blízkého východu promluví i Trumpův rodinný byznys
Babiš se chlubil, že dal Ukrajincům „62 tisíc eur v keši“. Porušil tím zákon
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
35 komentářů
Je to přesně tak, panické komentování médií ,hlavně tv , vyvolalo v části obyvatel pocit, že se mají zle . Ale je to přesně naopak což dokazují přeplněná parkoviště v rekreačních střediscích. Navíc auty na kterých jsou zavěšena elektrokola. Hospody s drahým jídlem, kde není místo k sezení.
Současná vláda se snaží pomáhat lidem ,které přepadl ruský agresor a šetřit aby byly peníze na zbrojení proti tomuto ruskému agresorovi. Fiala není bazilišek jako jeho předchůdce. Zda je bazilišek ministr Blažek se ukáže ale byla by to tragédi pro ty, kdo mají v sobě zakořeněnou hrdost a nepotřebují mít za zadkem dvě stě milionů ruských bodáků.
Pisateli Babočko, plně s Vámi souhlasím ! Český národ se má nejlépe ve své historii, ale česká média to vůbec nezmiňují a stále zdůrazňují dílčí nedostatky.
Nemáme se nejlépe. Nejlépe jsme se měli v 90. letech, od té doby to jde jednoznačně dolů.
Pane, račte si uvědomit, že tak jak se máme, je výsledek našeho svobodného žití od roku 1989, ale že v žádném případě na tom nemá zásluhu EU. Naopak, nebýt Unie, byli bychom dál.
Nějak se v komentáři zapomnělo na p. Nečase, který tomu všemu nasadil korunu. A nenávist k ODS je dokonána. A nic na tom už nezměnil p. Fiala. Nebýt korupčníků v ODS a jejich nepotrestání tak by ta nenávist nebyla tak silná a dlouhá. Takže i soudy v tom mají prsty.
Starý aktér radí panu Fialovi jak vládnout bez opozice!Za 30 let v parlamentu všechno ví a u všeho byl!
To, co pan Jan popisuje v článku, vidím stejně. Zajímal by mě ještě jeho názor na to, jestli něco může pomoci ke zlepšení. Sněhová koule, pěkně nabalená cestou dolů z kopce se řítí dál. Článek, právě proto, že v něm vidím pravdivý popis vývoje naší společnosti, mě naplňuje jen skepsí.
K p. Babočkovi/p.Babočce – to, že je pořád dost lidí, kteří se nemají špatně, neznamená, že jich nejsou sta, kteří se špatně mají. Takže auta v rekreačních střediscích nic neznamenají. Dřív zmizí restaurace, než lidé, kteří by ještě pořád měli na to do nich chodit.
To myslíte i ten zhruba milion lidí, který jezdí autem na jih k moři každý rok ? Nikdy nikde, mimo Kreml a okolí, nebylo vše dokonalé. Někdo myslí, někdo ne, někdo pilně pracuje, někdo ne, někdo krade, někdo ne, zkrátka každý je nějaký. Ale platí to na čem trvám. Češi se mají nejlépe ve své historii ať říkají Okamurové či Babišové cokoliv. A čistě náhodou to jsou původem Japonec a Slovák, kteří tvrdí opak !
Každý je nějaký. Jen reflektuji, že jsou lidé i mimo můj region, mimo moji sociální bublinu, kteří na tom jsou zle. Když vytvoří dav, je jedno, že se někteří z nich mají zle proto, že málo pracují, málo se snaží, půjčují si na dovolenou, půjčují si na splátky za půjčku na dovolenou … Kolem sebe mám jen lidi, kteří se mají objektivně dobře. I mezi nimi jsou takoví, kteří zveličují a stěžují si, i když nemají na co. To ale neznamená, že nevím o takových, kteří opravdu šetří, počítají, pracují a mají přesto oprávněně strach, že to neutáhnou. Na této skutečnosti nezmění nic ani to, že to pro své populistické exhibice zneužívají politici. I já proto setrvávám na tom, co jsem napsala.
Si děláte srandu včem jsme se měli tak dobře vše tu ta slavná ODS a jí podobné stany vše rozkradli vytunelovali rozprodali vše co jim nepatřilo připravili spousta občanů o práci a nikoho zních nezajímalo jak budou žít spousta podnikatelů zkrachovalo tomu říkáte že jsme se měli dobře? Začněte trochu přemýšlet ano pokud to chcete vědět to vše od začátku jsem zažil a sledoval tak můžu posuzovat to jsou ti co narychlo převlékli kabáty a zakládali strany které nás ničili a ničí to vše je jenom o penězích a moci tak kdo se tu má dobré občan to asi nebude budu volit SPD a tak to zůstane a vám přeji hodně úspěchů až spadnete na samé dno a nikdo Vám nepomůže.
Soudruhům kolaborantům už zase kopějky tečou a „dlouhodobě nezaměstnaní“ vzorně plní svá zadání. Odbory jsou další pátá kolona.
Trefně napsáno. Jsme národ sobců, kde každý myslí jen sám na sebe a maximálně ještě na nejbližší příbuzné. A jsme uzavřeni ve své ulitě, kterou jen občas kompenzujeme účastí na nějaké demonstraci. Proto zde ani neexistuje možnost vychovat politika, kterému jde o blaho celé země. I kdyby tomu snad bylo, jen jeden na tuto službu nestačí a potřebuje mít armádu stejně smýšlejících odborníků. A to už by asi byl pro náš stát luxus podobný perpetuum mobile. Dostatečný námět dokonce t.č. není ani nikde v zahraničí, prostě skutečné osobnosti, kterých bych si mohl vážit, nejspíš vymřely. A pokud ne, tak se jim do těžké práce nechce.
Je mi velice líto. Lidé byli, jsou a budou sobečtí a v jejich zájmu bude rodina, maximálně komunita, jíž je ta rodina členem. Na to jsme biologicky stavění těmi miliony let, kdy naši předkové, z nichž ti starší ani nebyli s námi stejného druhu a ti ještě starší ani nebyli lidmi (tedy příslušníky rodu Homo, který tenkrát ještě neexistoval) kočovali v malých tlupách a živili se sběrem, příležitostným lovem a příležitostným mrchožroutstvím.
Nějaký befél nebo hlasování 200 pochybných existencí to nemohou změnit. S naprosto stejným efektem by mohli odhlasovat (či vydat befél), že všichni lidé budou od zítřka vdechovat CO2 a vydechovat kyslík, jako kytky, a tím bude Matka Gaia konečně „spasena“.
Jsou, pochopitelně, politologové a filosofové, kteří toto vědí a hlásají, že politika je umění toho, jak tyto sobecké zájmy nasměrovat tak, aby jejich naplňování maximálně prospívalo i celku. A kde se tato koncepce dařila, či ještě daří, tam je vidět funkční politiku a prosperující stát.
Jakmile přijdou rudí či zelení vymatlamci (jistěže i další, ale ti teď nejsou aktuální) a snaží se znásilnit lidskou přirozenost, tak nakonec „ryjí držkou v zemi“, jak pravil klasik. A jak se to stalo naposled v roce 1989 (u nás). A rýsuje se něco dalšího, protože tu opět máme další znásilňovatele biologické podstaty člověka, tentokrát fialové a mávající modrým praporem.
Obávám se že si to až příliš zjednodušujete.
1) Národ sobců rozhodně nejsme, stačí se podívat na řadu údajů o charitě, církvích, neziskovkách (i těch poctivých), práci s dětmi, spousty společných projektů , na venkově a všude.. Je toho slutečně hodně.
2) Ovšem politika, to je skutečně „jiná liga“, to je cesta k moci a řízení společnosti formou státem delegované pravomoci. Což je tedy rozdíl oproti těm především formám spolupráce a charity, které jsou vždy dobrovolné a nevynutitelné.
3) A toto se tedy člověk jinak než účastí v politické straně – a zde postupně (vlastními politickými schopnostmi) přesouvat výše. Jiná cesta neexistuje. Šance že by někde elity vynašli nezkušeného člověka a povolali ho k nejvyšší funkci ve státě je národní legenda, a v reálu by skončila katastrofou.
4) Zrovna tak je starost toho politika aby on si sám vybral „.. armádu stejně smýšlejících odborníku“. Stát mu je zaplatí, ale vybrat si je může, má, /je mu to jedno/stejně tomu problému pendrek rozumí/.. sám..
1. Souhlas
2. Tady mám problém, protože hlasování politiků by mělo být dobrovolné a nevynutitelné (ideálně tajné).
3. Ze strany prolezlé korupcí slušného člověka nedostanete. Taková strana lidem tohoto druhu bude aktivně bránit, aby se v ní dostali nahoru (to samé se dělo v KSČ).
4. Pokud za svůj výběr ponese ten politik stoprocentní odpovědnost, je to spíš lepší, než když mu vybereme (bude mu vybrán) tým lidí, s nimiž by normálně nikdy nespolupracoval a ještě za ně má být odpovědný. To první je bližší Baťovskému systému, který se jednoznačně osvědčil.
2-4) Jasně, tím se vracíme zpátky, politika vychovává jeho politická strana. Nic jiného. Samozřejmě že pokud ty strany jsou špatné, i vůdčí politici pak budou špatní.
5) Samozřejmě že i vůdčí politik si vybírá, hlavně odborníky, ale celkově lidi kolem sebe. Pokud to neudělá a nechá si vnutit cizí , není to ten správný lídr. Jinak tedy ono to není jen Batovský systém, takhle to funguje aj v Americe, kde jejich prezident odpovídá našemu předsedovi vlády. A ten si samozřejmě – po prezidentských volbách, vybírá svoje lidi do vlády i do dalších funkcí, sám. Žádná jejich Sněmovna mu do toho nekecá, protože její volby jsou jindy a žádnou vládní koalici nevytváří.
Mimochodem, velice krásně to vyjádřili Monthy Python, když v jedné jejich scénce zatýkaný padouch pronese větu „The cop is fair, but society is to blame“…
Jenomže v případě toho politika to co ho ovlivňuje, a nese vinu, je politická scéna ve které se pohybuje, nikoliv celá společnost. Na společnost občanů už politici kašlou.
Pokud je svolání 70 tisícové demonstrace taková brnkačka, jistě bude rychle svolána demonstrace na podporu vlády.
Jiste, na podporu vlády, pro kterou je milionový příjem chudoba, přijdou všichni
A jó, to je omyl. Pro tuhle vládu není „milionový příjem chudoba“, to narážíte na letošní pastelkovné za pět táců, které vláda dobromyslného pana Fialy rozdala akurát pár týdnů před volbama. A ten limit milion je jen aby se neřeklo, že vláda rozhazuje státní peníze :)) Halt těm úplně nejbohatším fakt nedá…
Ovšem, co si vláda představuje pod pojmem „chudoba“, to občané zjistí, když si podle slibu páně Fialy půjdou pro socdávku na dorovnání cen energií. A ta hladina bude úplně jinde :)))
Pokud vím, už se na tom pracuje. Nicméně nemyslíte, že lidé jdou do ulic spíš proti něčemu než za něco? Tedy pokud tam nejsou povinně nahnáni jako na Prvního máje, aby manifestovali sborově za mír.
samozrejme, v teto silene a bezprecedentni situaci kterou vlada resi a sna zi, byt ma jiste rezervy,ale absolutne ji nezavinila, to je dost snadne svolat takovy slet dezolatu…navic bylo hezky a bylo to avizovane dlouho dopredu.
ted se ale zacina vse v lepsi obracet, ruSSacko zacina dostavat na zadek a to je skvela zprava, takze mozna si frustrati jeste jednou prijdou zakricet asi v o neco mensim poctu a bude konec..mezitim se situace zacne uklidnovat a ceny pujdou o neco dolu, jsem si tim temer jisty. Putler uz nas nema cim vydirat a to je dobre.
A jestli nekdo svola demonstraci na podporu vlady, ukrajiny protio russke agresi a naseho ukotveni v NATO, tak urcite pujdu a verim, ze nas bude dost..tak jen do toho
Ondřeji, vláda se absolutně nesnaží a nedělá ani to, co dělají vlády sousedních zemí. Proto se do nich vyplatí jezdit nakupovat.
Pokud by o pomoci Ukrajině rozhodovali Němci, Francouzi a Brusel, byly by už dávno Ukrajina obsazena Rusy a ti se chystali dál a házeli si rublem, zda do Pobaltí a Polska, nebo na Slovensko.
Protože jsou tyhle „Evropské“ struktury nacpané ruskými agenty, tak dělají co mohou, aby státům, které Ukrajině pomáhají, co nejvíce znepříjemnily život (viz současné sankce EU proti Polsku).
kecy v kleci..vlada se snazi, jen to spatne prezentuje. ted se chysta zastropovat, ja s tim moc nesouhlasim, protoze to vzdycky nekdo doplati a stat na to dlouhodobe nema, mnohem lepsi je cilena pomoc a dostrizeni se ze zavislosti na ruSSku,coz nejde hned a sjme v pasti kvuli Sobotkovi a Buresovi, oni meli po anexi krymu a russkem podporovane valce na donbase od roku 2014 konat a je to neomluvitelne. macarona nemusim, ale uz si snad uvedomuje, ze s putinem se domluvit neda, nemci uz to taky vedi takze nejvyssi cas to napravit, russti agenti tam mozna jsou, viz Schroder, ale ted uz nemaji sanci a budou brzy odhaleni, stejne jako ti u nas, tez uz bych se o to vubec nebal a vse se v lepsi obrati, ale nejde to hned a kazdy rozumny to chape,tato vlada si to zatim vyzira a nic z toho nezpusobila a cca do dvou let se to naplno ukaze.
Vláda se nijak nesnaží.
Dělá dál ekonesmysly, které už dávno měly být alespoň dočasně (ideálně s onou jednotkou dočasnosti „jeden furt“) suspendovány. Od emisních povolenek až po těžbu břidličného plynu.
Francie a Německo nadále silně sabotují pomoc Ukrajině, takže musí být prolezlé ruskými agenty jak onkologický pacient v posledním tažení metastázami nádoru.
Navíc se tam mohou uplatňovat tzv. „osmašedesátníci“, nenávidící demokracii a tržní ekonomiku a ochotní podporovat Putina čistě jako nepřítele Západu.
Stačí 100 000 rudých baretů, kteří je na ni naženou. Nebo hrozba zastřelením celé rodiny v případě neúčasti, jak to udělali Němci při tryzně za Heydricha.
Demokracii jsme tu měli (jakž takž) v 90. letech. d vstupu do EU tu nic takového nemáme.
Nejsmutnější je, že pan Urban má ve svém popisu naší politické scény úplnou pravdu. To co si v závěru neuvědomuje, je to co zpívala Connie Francis ve svém hitu Everybody’s Somebody’s Fool, a to bylo
„..And there are no exceptions to the rule“
Jinak řečeno, pokud pan Urban dále pak píše „..Společnost v krizi potřebuje víru a důvěru v autoritu. a tato úloha patří především hlavě státu a vládě, tak už ale neříká, že „hlavy státu“, nejvyšší ústavní činitele, máme dle Ústavy – čtyři – prezidenta, premiéra, předsedu Parlamentu, předsedu Senátu, a přičemž se k nim ještě „pro právo“ přidává předseda Ústavního soudu. Plus tedy k tomu onu tu vládu
A a dobře ví, že „.. víra a důvěra v tyto autority , každou z nich je celkově u občanů NÍZKÁ, sakra nízká.. Není třeba tedy kvůli tomu kopat zrovna do prezidenta.
Tudíž, je v tomto zbytečné vyžadovat , ať občané začnou důvěřovat ausgerechnet Fialovi a vládě, kteří jsou na tom svou kvalitou a (ne)schopnostmi stejně špatně jako ty předchozí vládní koalice, možná i hůře.
Zloděj vedle zloděje umí jen krást
Jestli jsou v ODS lidé s rudimenty pudu sebezáchovy, tak se tato strana rozštěpí a vláda přijde o 108 hlasů ve sněmovně.
No ono v tom je ten problém. Pud sebezáchovy by tu byl, jenže ta imidž ODS už je touhle vládou poškozena natolik, že rozštěpit se a odejít z vlády by znamenalo ztratit i ten politický vliv co ODS teď má (a získala vloni po 8 letech v opozici.
Čili spíše se dá očekávat opak, držet se té vlády zuby nehty, i když všude jinde, o svůj vliv příjde.. Sice se dá -čekat ale až potom pro ODS nastane dalších 8 hubených let, a proto je potřeba ze zavčas a ze státního napakovat…
Jakýmsi stimulem by mohly být volby. Pokud v nich strany pětikoaly pohoří, může to být vyhodnoceno jako „poslední vážné varování“.
Ti odštěpení by mohli buď založit vlastní stranu, nebo přejít do některé existující (třeba Trikolóry, zta má asi ke konzervativnímu křídlu ODS nejblíž).
Jsem opravdu smutný z toho co se děje – kde je ta pravda a láska ?? Nikdy jsem nebyl v žádné straně živil se rukama odpracoval 44,5 let ale teď mám strach jestli ty všechny poplatky z důchodu zaplatím ! S manželkou jsme vychovali tři syny i když nebylo někdy dobře vše jsme zvládli opravdu se nedivím že to všichni zvládnou a bojí se !!
veksláci, podvodníčkové, opravdoví vraždící mafiáni, důstojníci STB a lidových milicí, to vše včetně bolševických papalášů nalezlo do odéSS. O čem je tenhle článek?
Děkuji opět za osvėtu toho,co to je demokracie. Škoda, že jste mi to nevysvětlili v listopadu 1989, když jsem demonstroval za svobodu slova, přístupu k médiím, svobodu názorů, shromažďování . Ale jak se říká, nikdy není pozdě. Čest práci
Ale to, za co jste jak píšete demonstroval v listopadu 1989, má s demokracií pramálo společného. Demokracie je diktatura většiny, nic víc.