Prezident Václav Havel, rok 1990. Foto: Profimedia

Jan Urban: Havlův příchod na Hrad aneb Vstanou noví papaláši

Napsal/a Jan Urban 29. prosince 2024
FacebookXPocketE-mail

Před 35 lety – 29. prosince 1989 – byl devátým československým prezidentem zvolen Václav Havel. Havel – prezident byl někdo úplně jiný, než jak byl znám a ceněn v disentu. Dřív byla jeho největší devízou schopnost a ochota hodiny naslouchat diskusi, nasávat a srovnávat argumenty a přístupy, aby nakonec v několika větách formuloval stanovisko, přijatelné pro všechny. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci, vzpomíná Jan Urban.

Okamžitě po příchodu na Pražský hrad přikázal Václav Havel svému týmu přerušit všechny kontakty s Občanským fórem. Navenek to odůvodnil tím, že není prezidentem OF, ale všech.

Namísto, aby Fórum zůstalo alespoň na české straně motorem a iniciátorem změny, stalo se nechtěným cizím elementem v ještě nedostatečně obsazeném neživotném institucionálním systému komunistické diktatury. Od této chvíle ztratilo OF legitimitu. Kdokoliv s ním nesouhlasil, mohl ho ignorovat nebo si jít stěžovat na Hrad.

Prezident si přesto nechal ve Špalíčku na Můstku, kde OF našlo nové sídlo, vyhradit jedno patro, kde se hodlal, jak tvrdil, jeden den v týdnu záležitostmi OF zabývat. Nikdy k tomu nedošlo. Ve skutečnosti se mu Fórum zdálo jako nezvladatelný a teď už zbytečný přežitek „revoluce“ a nebezpečně nezávislá konkurence s vlastními nápady.

Operace vysavač

Stále častěji se v něm totiž ozývaly autentické hlasy z krajů, požadující radikálnější postup v nápravě zločinů a křivd komunistického režimu. Lidé pořád ještě věřili ve změnu a hledali pocit spravedlnosti. Hrad řešil zahraniční cesty, fanfáry a nové uniformy Hradní stráže. Zároveň prezident vědomě oslaboval OF tím, že z něj bez vědomí jeho vedení stahoval do svého týmu zkušené lidi z důležitých pozic.

Luboš Dobrovský se alespoň důstojně rozloučil. Michal Žantovský zmizel na Hrad bez rozloučení. Od této chvíle měly informace a volba témat procházet mimo Fórum a jedině prezident měl rozhodovat, se kterými jednotlivci a o čem se Hrad bude bavit.

Hned na začátku této „Operace vysavač“, jak v OF tuto snahu Hradu přezdívali, dostal autor této vzpomínky od Václava Havla telefonickou nabídku stát se mluvčím prezidenta. Odmítl.

V poněkud vzrušenějším rozhovoru nový prezident neuměl odpovědět na otázku, kdo bude připravovat a kdo vyhraje volby, když rozloží Občanské fórum. V té chvíli mu to bylo jedno. Distancovat se od formování parlamentu byla přitom od prezidenta zásadní politická chyba. Právě v této době měl ideální možnosti ovlivňovat budoucí poslance a prosazovat strategii dalšího postupu.


Text, který čtete, je ukázkou z nové knihy HlídacíPes.org, která mapuje fatální selhání české polistopadové politické elity. Získat ji můžete zde: České průšvihy 1989–2024.

 


Jeho nepochopení důležitosti parlamentarismu, institucí a politických stran se stalo příslovečným a bylo už o něm napsáno dost.

Většina jeho chyb vycházela z jeho v té chvíli autentického, byť naivního a nezodpovědného přesvědčení, že v prezidentské funkci zůstane jenom do voleb a nanejvýše po dva roky existence Ústavodárného shromáždění.

Příliš proto tlačil na problémy, o kterých si myslel, že se v tomto období podaří vyřešit a vyhýbal se těm, u kterých zdánlivě nebyla šance je v omezené době prosadit. Realita ho velmi brzy i zde usvědčila z omylu.

Nový Václav Havel

Všichni, kdo se v té době měli možnost setkat s Václavem Havlem, se shodli v jednom. Havel prezident byl někdo úplně jiný, než jak byl znám a ceněn v disentu. Dřív byla jeho největší devízou schopnost a ochota hodiny naslouchat diskusi, nasávat a srovnávat argumenty a přístupy, aby nakonec v několika větách formuloval stanovisko, přijatelné pro všechny.

Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Šel tak daleko, že dokonce vydal příkaz: „Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.“

Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci. A když se Koordinační centrum OF alespoň na začátku pokoušelo s pomocí jeho vzácné ženy Olgy varovat před největšími personálními přehmaty, jako když si za osobní tlumočnici vybral bývalou asistentku šéfa Městského výboru KSČ Miroslava Štěpána, vzkázal zpět, že se OF nemá starat, protože ta paní „má pozitivní vibrace“.

A tak o jedné polední přestávce odešel z Hradu jeden z jeho nejstarších a nejbližších přátel Stanislav Milota. Prostě si vzal z věšáku bundu a odešel na oběd, ze kterého už se na Hrad nikdy nevrátil. Podobně odešel i John Bok, který vedle kompromisů s komunisty nesnesl i povýšené chování nového prezidenta a jeho okolí.

Vstanou noví papaláši

Bylo by ovšem nespravedlivé svalovat všechny chyby a omyly na Václava Havla samotného. Při změně režimu se nenašla jediná osobnost, která by otevřeně razila jiný program nebo byla alespoň schopná otevřené kritiky. Politicky uvažující praktici, jako byli Marián Čalfa a jeho poradce Oskar Krejčí, stejně jako klíčoví hráči a beneficienti „ekonomické reformy“, jako byli Svatopluk Potáč nebo Vladimír Rudlovčák, působili za scénou.

Vedení Občanského fóra, které mělo k výkonu prezidenta řadu výhrad, navíc v této situaci nedokázalo otevřeně kritizovat jeho chyby a vynutit si rovnoprávný a profesionální vztah. Vedle bezradnosti, vyplývající z nejasné budoucnosti OF, převládlo přesvědčení, že po volbách budou vlády i prezident více legitimní a pod větší kontrolou parlamentů.

Velká část vedení OF naivně doufala, že po volbách dojde s pomocí nových poslanců k postupné přeměně hnutí na dvě velké nové politické strany nebo bloky, které vytlačí strany staré Národní fronty a zlikvidují tak vliv zbytků KSČ.

Ve skutečnosti se kooptovaní poslanci Federálního shromáždění i České národní rady velmi rychle zbavili pocitu loajality k Občanskému fóru. Část z nich dokonce – zcela podle příkladu komunistických aparátčíků – okamžitě podlehla lákání privilegií, nabízených starou gardou poslanců i parlamentního aparátu a soustředila se hlavně na rozvíjení osobních výhod. Málokdo odolal vábení takzvané Zelené karty, zaručující poslancům a poslankyním bezcelní dovozy zboží.

Jeden výtečník z České národní rady si na ni dovezl šest kamionů zařízení průmyslového kravína a zarazil to až opožděný zásah vedení ČNR. Ministryně Vlasta Štěpová zase zajišťovala vybraným poslancům kartičky s průkazy Hygienické kontroly, které, tak jaksi neformálně, zaručovaly nositeli bezplatné návštěvy restaurací.

A pro, opět vybrané, nové panstvo existovala i takzvaná karta F, zavazující všechny státní orgány k pomoci držiteli takové karty v jakékoliv situaci. A když se po volbách pár nešťastníků pokusilo vyvolat hlasování o zrušení takto neřestných privilegií, hlasování v plénu jejich návrhy většinou bez diskuse smetlo ze stolu.

Vítězství neslušné blbosti

Znovu a znovu se potvrzovalo, že zkušenosti vězení nebo pronásledování Státní bezpečností nepředstavují ve svobodě žádnou kvalifikaci pro řízení věcí veřejných. A ještě horší poznání přišlo jen o něco později. Loajalisté Václava Klause, který první vycítil příležitost a chopil se jí s pozoruhodným politickým, nebo spíše propagandistickým nasazením, sice hlasitě proklamovali svou odbornou připravenost, ale z pohledu potřeb budování demokratického právního státu a hospodářského systému se ukázali stejně nekvalifikovaní.

Pokud někdo ještě pochyboval o dopadu padesáti let decimace společenských elit v nacistické a komunistické diktatuře, nemohl dostat jasnější odpověď. Normalizační výmluva o tom, že „nejsou lidi“ se ve svobodě ukázala být skutečností. Ladislav Hejdánek měl pravdu. Komunistická diktatura byla jen jednou z mnoha verzí „neslušné blbosti“. Ta diktatura zmizela, neslušná blbost ne.

Jan Urban o 17. listopadu 1989: Nesmyslná legenda o Občanském fóru a „něžné revoluci“

Petr Pithart, který v polovině prosince loajálně převzal vedení Občanského fóra, nemohl přes všechnu snahu uspět. Fórum se v celé zemi stále považovalo za hnací sílu nedokončené změny a zvláště v problematice očisty bezpečnosti, zrušení StB a prověrek v armádě jeho odborné komise přitvrzovaly v požadavcích. Hrad a jeho nepochopitelně favorizovaný ministr vnitra Richard Sacher naopak všechno brzdili. Nikdo, a už vůbec ne obětavý a k smrti unavený Petr Pithart, by to nezvládl bez otevřeného konfliktu s prezidentem.

A to si v té chvíli nikdo v OF nedokázal ani představit. Rozhořívaly se i vášnivé diskuse o budoucí roli údajného „hegemona revoluce“. Petr Pithart oponoval tehdy převládajícímu názoru, že by pro příští dobu Fórum mělo zůstat hnutím. Nevnímal, že lidé jsou po čtyřiceti letech vlády jedné strany zatím alergičtí na samo slovo „strana“, aniž by proto měli jakýkoliv racionální důvod.

V takové chvíli by bylo nejlepší prostě nechat zaznít co nejvíc hlasů a nespěchat na jakékoliv řešení. V polovině ledna se Petr z přepracování dopracoval až k řadě srdečních slabostí a musel se stáhnout. Od šestého února byl jmenován premiérem české vlády. Občanské fórum bylo v koncích.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)