Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Foto: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Jan Urban: Česká sádrová demokracie, sádrové politické strany a sádroví trpaslíci

Napsal/a Jan Urban 14. června 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

V celosvětovém indexu klientelistického kapitalismu se Česká republika tiše vyšplhala na druhé místo hned za nejzkorumpovanější diktaturu na světě – tu putinovskou v Rusku. Není horšího srovnání. A doma chceme stále předstírat, že je všechno v pořádku a demokracie nám jenom vzkvétá? Všichni jako by si zvykli, a snad to i považují za „normální“.

Kdo si ještě dnes chce vůbec vzpomenout na desítky českých politiků spojovaných v polistopadové „demokracii“ s korupcí? Paroubek, Klaus, Toman, Urban, Kavan, Srba, Zeman, Cabrnoch, Gross, Dalík, Němec, Novák, Doležel, Fišer (ministr), Zgarba, Bém, Tvrdík, Sobotka, Šlouf, Dryml, Fischer (premiér), Topolánek, Řebíček, Vlček, Bárta, Rath, Nečas, Koudelka, Hašek, Faltýnek, Chovanec, Šnajdr, Jermanová, Blažek… Paměť nestačí.

Bývalý prezident Miloš Zeman s pomocí ministryně spravedlnosti Marie Benešové prokazatelně organizoval soudní pronásledování svých odpůrců.

Jan Urban: Na přítele Miloše Zemana se nesahá. I když jde o vydírání a vyhrožování smrtí

 

Ve své době nejvyšší představitel státu rozehrával i vlastní zpravodajské hry proti Bezpečnostní informační službě, nejdůležitější zpravodajské službě v zemi.

Obojí představovalo nejhrubší porušení ústavy hraničící s trestným činem velezrady. Politické strany, které by měly být základním garantem ústavnosti politického systému, ovšem mlčely a po celé jeho funkční období pro jistotu blokovaly všechny pokusy mobilizovat ústavou předpokládané kontrolní funkce parlamentu.

Zemanův předchůdce Václav Klaus znemožnil vyšetřování desítek korupčních skandálů svých věrných z devadesátých let vyhlášením nejkontroverznější amnestie v českých dějinách.

Údajný „pokladník“ celé operace a Klausův přítel Peter Kovarčík ve chvíli, kdy si policie začala všímat více než šesti set milionů korun, které se v době amnestie objevily na jeho kontě ve švýcarské bance, zemřel, když údajně uklouzl v koupelně… Ani to české politice nestálo za povšimnutí.

Je to přece politik!

Zkorumpovanou moc komunistického režimu po roce 1989 nenahradila demokracie, postavená na pevných základech ústavního pořádku, ale jako demokracie pouze vypadající souručenství korupce, mlčení a moci.

Laciná sádrová busta, narychlo natřená bronzovou barvou z tuby za pár desítek korun. Zdálky snad může vypadat jako skutečný odlitek z bronzu. Při pohledu zblízka je to jen ostuda. Sádrová demokracie, sádrové politické strany, sádroví trpaslíci…

Posledním exemplářem české imitace právního státu je pokračování skandální ságy dvojnásobného ministra spravedlnosti Pavla Blažka.

Jako by nestačilo, že byl už před dvaceti lety důkazy usvědčen z trestných činů podání zfalšovaného znaleckého posudku a vyhrožování trestním postihem a přinejmenším podezřelý z účasti na přípravě stamilionového podvodu v kauze Diag Human.

Jan Urban: Ano, pane premiére. Které příběhy o ministru Blažkovi nejsou pravdivé?

Jeho tehdy ještě naivní a amatérské korupční kousky se přes podaná trestní oznámení s detailními důkazy nikdy nikdo neodvážil vyšetřovat. Je to přece politik…

O dvacet let později zažívá český stát i díky jeho podvodům u zahraničních soudů mezinárodní ostudu a hrozí mu více než šestnáctimiliardová škoda. Je to jen proto, že se už přes třicet let korupce politiků nestíhá a dokonce se o ní mezi politickými stranami vůbec nemluví.

V očích Petra Fialy má však Blažek přes všechny svoje lži a přešlapy, jak se zdá, stále ještě neotřesitelnou pozici. Premiér navzdory známým faktům stále opakuje, že prý Blažek „nikdy neporušil zákon“. Je na omylu – a nemůže to nevědět.

Nerozhodný a nečinný premiér

V roce 2019 ještě poslanec Blažek dostal „pod rukou“ od spolustraníka část trestního spisu v kauze machinací s brněnskými městskými byty, ve které figurovali jeho blízcí spolupracovníci a jmenovitě i on sám.

Podle zákona ho měl okamžitě předat orgánům činným v trestním řízení, tedy příslušnému, ve spise uvedenému státnímu zastupitelství nebo policii. On ho však, samozřejmě ne hned, předal ministru vnitra. Ten zase policejnímu prezidentovi – a tam se stopa pohodlně ztrácí…

Ještě předtím se však nad získanými informacemi setkal v Poslanecké sněmovně s dalšími, ve spise jmenovanými vyšetřovanými osobami. Zajímalo je hlavně, zda by se „toho“ dalo sehnat ještě víc.

Blažkova dnešní vyjádření o tom, že nemůže prozradit zdroj, že má poslaneckou imunitu, nebo lži o tom, že se ho nikdy nikdo z orgánů činných v trestním řízení na tyto věci neptal, jsou směšné.

Neschopný ministr, který si ve chvíli ohrožení vzal celou vládu i premiéra jako rukojmí. V situaci, kdy zkompromitovanému ministrovi vypověděl loajalitu i olomoucký vrchní státní zástupce Marek Daňhel, je však mlčení Petra Fialy nepochopitelné. Nerozhodný a nečinný premiér tím potápí celou vládní koalici.

O to větší poděkování a podporu zaslouží iniciativa pirátské europoslankyně Markéty Gregorové, která na stranickém fóru vyvolala principiální diskuzi o vztahu Pirátské strany k nedůvěryhodnému účinkování Pavla Blažka ve vládě.

Původní lakonický návrh stranického usnesení zněl: „Česká pirátská strana konstatuje, že setrvání Pavla Blažka ve funkci ministra spravedlnosti ohrožuje důvěru ve spravedlnost a právní stát České republiky i plnění cílů programového prohlášení vlády ČR.“

Tento krok, navracející důvěru v možnost hodnotové a protikorupční politiky, může Pirátům do budoucna jenom pomoci. Na tom nic nezmění jejich neochota všímat si všech – tedy i těch starších – hříchů Pavla Blažka, ani pravděpodobné změkčení konečného stanoviska.

Toto je Rubikon Petra Fialy. Právní stát, kterým se zapřísahal při svém zvolení, nestačí sepsat do ústavy, jako na hostinu nestačí sepsat recept na kachnu na pomerančích. Nestačí o něm jen mluvit.

Je to nekonečný proces a cesta k cíli, na které má hodnotu pouze každý jednotlivý čin – ne slova. V české sádrové demokracii však i v této chvíli mohou nakonec platit víc fantasmagorická přání „staré ODS“ o zlikvidování nepohodlných malých stran a nastolení stabilní vlády velké koalice s otevřeně bezpáteřním populistickým hnutím ANO. Ale to už by Petr Fiala nebyl ani premiérem.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)