James Wu – spojka Olomouce s Čínou, obchodník s luxusním nábytkem a velkými plány
James Ruizhen Wu – rodilý Číňan, který se stal z prodejce bot a luxusního nábytku jakýmsi polooficiálním vyslancem Olomouckého kraje v Číně. V Praze si kvůli tomu pronajímá několik kanceláří. A má velké plány i přes to, že Olomoucký kraj uvažuje o ukončení spolupráce.
Jeho příběh dobře ilustruje byznysové i politické poblouznění Čínou mezi tuzemskými politiky, nechybí ani chystaná spolupráce s čínskou CEFC.
„Dobrý den, volám jménem pana Jamese Wu. Máte mít spolu ve dvě hodiny schůzku,“ ozývá se v telefonu Petr Balon. Potvrzujeme si čas a místo rozhovoru – ve 14 hodin v kancelářské budově v pražské Bubenči.
Balon zastává, soudě dle vizitky kterou později nabízí, pozici Contacting managera ve společnosti China-Europe cooperation and development center s.r.o. (CECDC). Prezidentem této společnosti je James Wu. Právě toto eseróčko zastřešuje všechny projekty na sbližování České republiky a Číny, za kterými James Wu stojí.
Pár minut od čínské ambasády
James Wu tráví část roku v Česku a část v Číně. Domluvit s ním setkání však bylo poměrně snadné. Stačily dva telefonáty a pár emailů.
Sídlo Čínsko-evropské spolupráce a rozvojového centra, jak je název překládán do češtiny, leží pár minut chůze od ambasády Čínské lidové republiky v pražské Bubenči. V budově má vedle jedné kanceláře pro své projekty Wu pronajaté i celé patro.
Na dveřích jsou nalepeny cedule s nejrůznějšími jmény společností, některé mají i slavnostnější provedení v kovu.
Průchod do části prostor je zatarasen velkým plakátem s informacemi o rozvojovém centru. Nechybí vlajky České a Čínské republiky a znak Olomouckého kraje. Na protější straně chodby stojí nasvícená komoda s pomeranči a soškou Buddhy.
Setkání s Jamesem Wu a Petrem Balonem probíhá v jedné z místností, která slouží jako knihovna. K rozhovoru nabízí James Wu i čaj.
Obří požár Sapy
James Wu se dostal do České republiky koncem devadesátých let. „Poprvé v roce 1997. Začal jsem dovážet do České republiky různé zboží. Později jsem se zaměřil na trh s luxusním nábytkem. Chtěl jsem narušit tu představu, že čínské výrobky jsou levné a nekvalitní,“ vzpomíná Wu. Hovoří průměrnou angličtinou.
Poprvé se mohl český čtenář setkat se jménem Jamese Wu v roce 2008. Tehdy ale ještě nepoužíval jméno James, ale své čínské jménu Ruizhen.
Bylo to před deseti lety, začátkem listopadu, a k pražské tržnici Sapa se sjížděly stovky hasičů. Obří požár zachvátil několik budov. Hořet začalo v obchodě, který sousedil s prodejnou nábytku pana Wu. „Byl jsem tu celou noc, pozoroval jsem ten oheň,“ řekl tehdy Wu Lidovým novinám.
Wu dál v byznyse pokračuje. Právě kvůli tomu začal používat jméno James, které dostal od spolužáků ve škole. Nicméně přiznává, že po požáru to pro obchod nebyla nejlepší léta.
„Problém u byznysu s nábytkem je, že se trh lehce zaplní, není to úplně spotřební zboží a i samotná přeprava z Číny je náročná, takže jsem v posledních letech musel tento byznys mírně utlumit. V byznyse je to jako na houpačce a doufám, že se situace opět brzy zlepší,“ říká Wu.
Jméno Jamese Wu se v médiích objevilo ještě jednou v roce 2016 a to v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Tehdy si Česko-čínská obchodní asociace pronajala důležitá místa v blízkosti trasy, kterou měl čínský prezident projíždět a zaplnila je čínskými „vítači“.
Lidové noviny pak spojily obchodní asociaci s Jamesem Wu. Ten v ní však v roce 2016 již nefiguroval. „Ano, vytvořil jsem tuhle organizaci v roce 2009, ale o dva roky později jsem ji opustil a funkci prezidenta společnosti převzal pan Wan Wanming,“ upozorňuje Wu.
Šťastné setkání s Rozbořilem
V roce 2014 se potkává James Wu na summitu platformy 16+1 s tehdejším olomouckým hejtmanem Jiřím Rozbořilem (ČSSD). Summit 16+1 je podle oficiálních proklamací věnován posilování vztahů mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy.
V té době zrovna Olomoucký kraj dojednával partnerskou smlouvu s čínskou provincií Yunnan. Po setkání Rozbořila s Jamesem Wu se mezi spřátelené regiony přidala i mateřská provincie Jamese Wu: Fu-ťien.
Wu koncem roku 2014 spolupracoval na svých projektech s Čechem Romanem Spáčilem. Společně se angažovali ve společnosti Xiamen bohemia trading co.ltd.
Právě tato společnost nakonec dostala od hejtmana Rozbořila „jmenovací dekret“ na „podporu exportu českých firem z Olomouckého kraje do regionu Fu-ťien a založení a k projednání podmínek založení kanceláře pro obchodní a kulturní záležitosti ve Fuzhou, provincii Fu-ťien.“
Následovala cesta olomoucké delegace do Číny, na které nechyběla dvojice Spáčil a Wu. Součástí návštěvy pak bylo slavnostní otevření styčné kanceláře v Číně.
„Mohu potvrdit, že já, Roman Spáčil a můj čínský kolega James Ruizhen Wu, jsme po více jak ročním úsilí slavnostně otevřeli dne 4.12.2014 za účasti hejtmana Olomouckého kraje a za účasti vrcholných představitelů z Fuzhou, v provincii Fu-ťijen, první kancelář, ‚zastoupení‘,“ pochlubil se tehdy Roman Spáčil v rozhovoru pro Šumperský deník.
Chtěl se fotit s politiky
Wu se Spáčilem měli na přelomu let 2014 a 2015 velké plány. Pohledy části politiků se upíraly k Číně a zdálo se, že brzy dojde k nastartování velkého byznysu.
Mělo se začít kulturními výměnami, spoluprací univerzit a také šířením tradiční čínské medicíny. Dvojice podnikatelů doufala ve finanční pomoc Olomouckého kraje, ale z něj nakonec žádné peníze nepřitekly, a zůstalo tak pouze u udělené politické záštity.
Wu se Spáčilem se poznali díky náhodě. Wu se účastnil pracovní schůzky se senátorem Františkem Čubou ve Zlíně, při které se potkal se Spáčilem, jenž je dobrým přítelem jednoho z Čubových asistentů. Dali se do řeči a Spáčil zmínil, že podniká v Olomouci.
„Když se pak začala dojednávat spolupráce mezi Čínou a Olomouckým krajem, vzpomněl jsem si na pana Spáčila jako místního a oslovil jsem ho,“ vypráví Wu.
Související články
Česko-slovensko-čínská komora: spolek, kterému otevírá dveře jméno Františka Čuby i kontakty PPF
„James má velmi dobré, až nadstandardní dlouhodobé vztahy s vrcholnými představiteli v provincii Fu-ťien. Já jsem rozjel další své projekty a naše cesty se postupně rozešly,“ říká dnes Spáčil. Dodává také, že Wu požadoval co největší přístup k českým politikům a fotky s nimi, což Spáčil odmítal.
Podle Wu skončila spolupráce z jiných důvodů. „Celá ta spolupráce nebyla příliš úspěšná a nikdo nakonec nebyl spokojen. Když jsme rozjížděli náš projekt, bylo to dost sebevědomé a měli jsme velké plány,“ říká Wu.
„Podpora od místních vlád však nakonec nebyla taková, jakou jsme si představovali, především finančně. Nakonec mě pan Spáčil požádal, abych vložil do toho projektu milion korun, což bylo nemožné, neměl jsem tolik peněz. Chtěl být stejně vlivný jako komora pana Tvrdíka,“ tvrdí James Wu.
Konec zastoupení?
Roman Spáčil si po vystoupení z projektu styčné kanceláře založil Česko-slovensko-čínskou komoru a skrze ni se snaží o navázání kontaktů mezi olomouckými a čínskými podnikateli.
Wu v projektu centra však dál pokračuje, především z pražských kanceláří. Přibral k sobě podnikatele Petra Balona, který stojí za firmou Original Czech products. Firma prodává české pivo, víno, balenou vodu a sklářské produkty do Číny.
„Co se týče mě, jsem vývozcem se zaměřením na export českých produktů do Číny. S panem Wu spolupracuji na několika aktivitách, většinou byznysových nebo kulturních,“ říká Balon.
Související články
Olomoucké „velvyslanectví“ v Číně a tajemný pan Wu. Kancelář nic nedělá, nejspíš přijde o politickou záštitu
Společně s Jamesem Wu mají velké plány. „Jak jste mohl vidět, máme tady řadu kanceláří, každá je plánována pro nejrůznější aktivity. Většinou kulturní výměny, ale vydáváme i noviny. Pokud bude chtít Olomouc začít nějaký projekt, tak velmi rád pomohu,“ slibuje nadšeně Wu.
Údajně se chystá z jejich strany spolupráce i s čínskou společností CEFC. „Jejich projekty jsou skutečně velké. Teď se pokoušíme s nimi spolupracovat. Hledáme správný čas a správný projekt,“ říká Wu.
Samotná činnost styčné kanceláře Olomouckého kraje však již tak růžově nevypadá. Na kraji se vedou diskuze o tom, že kancelář nevykazuje žádnou aktivitu a je možné, že kraj zruší kanceláři dříve udělenou politickou záštitu. Podle Jamese Wu je však problém v tom, že kraj žádné projekty sám neiniciuje.
„Teď v Praze plánuji založit centrum čínské kultury. Klidně by se dalo otevřít v Číně centrum české kultury. Jsem také ochotný pomoci s projekty Olomouckému kraji, ale já žádné sám iniciovat nebudu. Pomohu, když mě osloví,“ ukončuje rozhovor Wu a omlouvá se, že musí na další schůzku. Mají s Balonem jednání na čínské ambasádě.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Na Číně jsme si vypěstovali závislost. Sami ani pořádně nevíme, jak velkou
Strach z „očipování lidstva“ vystřídaly obavy z čínského vlivu
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)