James Wu – spojka Olomouce s Čínou, obchodník s luxusním nábytkem a velkými plány

Napsal/a Jakub Mikel 19. března 2018
FacebookXPocketE-mail

James Ruizhen Wu – rodilý Číňan, který se stal z prodejce bot a luxusního nábytku jakýmsi polooficiálním vyslancem Olomouckého kraje v Číně. V Praze si kvůli tomu pronajímá několik kanceláří. A má velké plány i přes to, že Olomoucký kraj uvažuje o ukončení spolupráce. 

Jeho příběh dobře ilustruje byznysové i politické poblouznění Čínou mezi tuzemskými politiky, nechybí ani chystaná spolupráce s čínskou CEFC.

„Dobrý den, volám jménem pana Jamese Wu. Máte mít spolu ve dvě hodiny schůzku,“ ozývá se v telefonu Petr Balon. Potvrzujeme si čas a místo rozhovoru – ve 14 hodin v kancelářské budově v pražské Bubenči.

Balon zastává, soudě dle vizitky kterou později nabízí, pozici Contacting managera ve společnosti China-Europe cooperation and development center s.r.o. (CECDC). Prezidentem této společnosti je James Wu. Právě toto eseróčko zastřešuje všechny projekty na sbližování České republiky a Číny, za kterými James Wu stojí.

Pár minut od čínské ambasády

James Wu tráví část roku v Česku a část v Číně. Domluvit s ním setkání však bylo poměrně snadné. Stačily dva telefonáty a pár emailů.

Plakát s informacemi o rozvojovém centru ©HlídacíPes.org

Sídlo Čínsko-evropské spolupráce a rozvojového centra, jak je název překládán do češtiny, leží pár minut chůze od ambasády Čínské lidové republiky v pražské Bubenči. V budově má vedle jedné kanceláře pro své projekty Wu pronajaté i celé patro.

Na dveřích jsou nalepeny cedule s nejrůznějšími jmény společností, některé mají i slavnostnější provedení v kovu.

Průchod do části prostor je zatarasen velkým plakátem s informacemi o rozvojovém centru. Nechybí vlajky České a Čínské republiky a znak Olomouckého kraje. Na protější straně chodby stojí nasvícená komoda s pomeranči a soškou Buddhy.

Setkání s Jamesem Wu a Petrem Balonem probíhá v jedné z místností, která slouží jako knihovna. K rozhovoru nabízí James Wu i čaj.

Obří požár Sapy

James Wu se dostal do České republiky koncem devadesátých let. „Poprvé v roce 1997. Začal jsem dovážet do České republiky různé zboží. Později jsem se zaměřil na trh s luxusním nábytkem. Chtěl jsem narušit tu představu, že čínské výrobky jsou levné a nekvalitní,“ vzpomíná Wu. Hovoří průměrnou angličtinou.

Poprvé se mohl český čtenář setkat se jménem Jamese Wu v roce 2008. Tehdy ale ještě nepoužíval jméno James, ale své čínské jménu Ruizhen.

Bylo to před deseti lety, začátkem listopadu, a k pražské tržnici Sapa se sjížděly stovky hasičů. Obří požár zachvátil několik budov. Hořet začalo v obchodě, který sousedil s prodejnou nábytku pana Wu. „Byl jsem tu celou noc, pozoroval jsem ten oheň,“ řekl tehdy Wu Lidovým novinám.

Zleva: Yang Gensheng z provincie Fu-ťien, náměstek olomouckého hejtmana Pavel Šoltys (ČSSD) a James Wu                                            Zdroj:Olomoucký kraj

Wu dál v byznyse pokračuje. Právě kvůli tomu začal používat jméno James, které dostal od spolužáků ve škole. Nicméně přiznává, že po požáru to pro obchod nebyla nejlepší léta.

„Problém u byznysu s nábytkem je, že se trh lehce zaplní, není to úplně spotřební zboží a i samotná přeprava z Číny je náročná, takže jsem v posledních letech musel tento byznys mírně utlumit. V byznyse je to jako na houpačce a doufám, že se situace opět brzy zlepší,“ říká Wu.

Jméno Jamese Wu se v médiích objevilo ještě jednou v roce 2016 a to v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Tehdy si Česko-čínská obchodní asociace pronajala důležitá místa v blízkosti trasy, kterou měl čínský prezident projíždět a zaplnila je čínskými „vítači“.

Lidové noviny pak spojily obchodní asociaci s Jamesem Wu. Ten v ní však v roce 2016 již nefiguroval. „Ano, vytvořil jsem tuhle organizaci v roce 2009, ale o dva roky později jsem ji opustil a funkci prezidenta společnosti převzal pan Wan Wanming,“ upozorňuje Wu.

Šťastné setkání s Rozbořilem

V roce 2014 se potkává James Wu na summitu platformy 16+1 s tehdejším olomouckým hejtmanem Jiřím Rozbořilem (ČSSD). Summit 16+1 je podle oficiálních proklamací věnován posilování vztahů mezi Čínou a zeměmi střední a východní Evropy.

V té době zrovna Olomoucký kraj dojednával partnerskou smlouvu s čínskou provincií Yunnan. Po setkání Rozbořila s Jamesem Wu se mezi spřátelené regiony přidala i mateřská provincie Jamese Wu: Fu-ťien.

©Výzdoba na chodbách rozvojového centra v Praze

Wu koncem roku 2014 spolupracoval na svých projektech s Čechem Romanem Spáčilem. Společně se angažovali ve společnosti Xiamen bohemia trading co.ltd.

Právě tato společnost nakonec dostala od hejtmana Rozbořila „jmenovací dekret“ na „podporu exportu českých firem z Olomouckého kraje do regionu Fu-ťien a založení a k projednání podmínek založení kanceláře pro obchodní a kulturní záležitosti ve Fuzhou, provincii Fu-ťien.“

Následovala cesta olomoucké delegace do Číny, na které nechyběla dvojice Spáčil a Wu. Součástí návštěvy pak bylo slavnostní otevření styčné kanceláře v Číně.

„Mohu potvrdit, že já, Roman Spáčil a můj čínský kolega James Ruizhen Wu, jsme po více jak ročním úsilí slavnostně otevřeli dne 4.12.2014 za účasti hejtmana Olomouckého kraje a za účasti vrcholných představitelů z Fuzhou, v provincii Fu-ťijen, první kancelář, ‚zastoupení‘,“ pochlubil se tehdy Roman Spáčil v rozhovoru pro Šumperský deník.

Chtěl se fotit s politiky

Wu se Spáčilem měli na přelomu let 2014 a 2015 velké plány. Pohledy části politiků se upíraly k Číně a zdálo se, že brzy dojde k nastartování velkého byznysu.

Mělo se začít kulturními výměnami, spoluprací univerzit a také šířením tradiční čínské medicíny. Dvojice podnikatelů doufala ve finanční pomoc Olomouckého kraje, ale z něj nakonec žádné peníze nepřitekly, a zůstalo tak pouze u udělené politické záštity.

Wu se Spáčilem se poznali díky náhodě. Wu se účastnil pracovní schůzky se senátorem Františkem Čubou ve Zlíně, při které se potkal se Spáčilem, jenž je dobrým přítelem jednoho z Čubových asistentů. Dali se do řeči a Spáčil zmínil, že podniká v Olomouci.

„Když se pak začala dojednávat spolupráce mezi Čínou a Olomouckým krajem, vzpomněl jsem si na pana Spáčila jako místního a oslovil jsem ho,“ vypráví Wu.

Důvody, které měly nakonec vést k ukončení spolupráce těchto dvou mužů, udává každý z nich jiné.

„James má velmi dobré, až nadstandardní dlouhodobé vztahy s vrcholnými představiteli v provincii Fu-ťien. Já jsem rozjel další své projekty a naše cesty se postupně rozešly,“ říká dnes Spáčil. Dodává také, že Wu požadoval co největší přístup k českým politikům a fotky s nimi, což Spáčil odmítal.

Podle Wu skončila spolupráce z jiných důvodů. „Celá ta spolupráce nebyla příliš úspěšná a nikdo nakonec nebyl spokojen. Když jsme rozjížděli náš projekt, bylo to dost sebevědomé a měli jsme velké plány,“ říká Wu.

„Podpora od místních vlád však nakonec nebyla taková, jakou jsme si představovali, především finančně. Nakonec mě pan Spáčil požádal, abych vložil do toho projektu milion korun, což bylo nemožné, neměl jsem tolik peněz. Chtěl být stejně vlivný jako komora pana Tvrdíka,“ tvrdí James Wu.

Konec zastoupení?

Roman Spáčil si po vystoupení z projektu styčné kanceláře založil Česko-slovensko-čínskou komoru a skrze ni se snaží o navázání kontaktů mezi olomouckými a čínskými podnikateli.

Wu v projektu centra však dál pokračuje, především z pražských kanceláří. Přibral k sobě podnikatele Petra Balona, který stojí za firmou Original Czech products. Firma prodává české pivo, víno, balenou vodu a sklářské produkty do Číny.

„Co se týče mě, jsem vývozcem se zaměřením na export českých produktů do Číny. S panem Wu spolupracuji na několika aktivitách, většinou byznysových nebo kulturních,“ říká Balon.

Společně s Jamesem Wu mají velké plány. „Jak jste mohl vidět, máme tady řadu kanceláří, každá je plánována pro nejrůznější aktivity. Většinou kulturní výměny, ale vydáváme i noviny. Pokud bude chtít Olomouc začít nějaký projekt, tak velmi rád pomohu,“ slibuje nadšeně Wu.

Údajně se chystá z jejich strany spolupráce i s čínskou společností CEFC. „Jejich projekty jsou skutečně velké. Teď se pokoušíme s nimi spolupracovat. Hledáme správný čas a správný projekt,“ říká Wu.

Samotná činnost styčné kanceláře Olomouckého kraje však již tak růžově nevypadá. Na kraji se vedou diskuze o tom, že kancelář nevykazuje žádnou aktivitu a je možné, že kraj zruší kanceláři dříve udělenou politickou záštitu. Podle Jamese Wu je však problém v tom, že kraj žádné projekty sám neiniciuje.

„Teď v Praze plánuji založit centrum čínské kultury. Klidně by se dalo otevřít v Číně centrum české kultury. Jsem také ochotný pomoci s projekty Olomouckému kraji, ale já žádné sám iniciovat nebudu. Pomohu, když mě osloví,“ ukončuje rozhovor Wu a omlouvá se, že musí na další schůzku. Mají s Balonem jednání na čínské ambasádě.

Kde se to posr***? Chyby Václava Havla
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Od chvíle, kdy Havel přijal kandidaturu na prezidenta, se domácí politice věnoval jen okrajově a udělal v ní řadu chyb nebo opomenutí, o kterých se nevědělo, nechtělo vědět, nemluvilo nebo jen málo.“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Tragédie „české cesty“
Petr Pithart
Petr Pithart / předseda české vlády 1990–1992
„Klausova kuponovka byla ,česká cesta‘, bez cizáků, tedy hlavně Germánů, kterým prý Pithartova vláda jde za pár marek na ruku. A kde dnes nacházíme ty, co nás ostouzeli? Na krajní evropské nacionalistické pravici. Klausovi aplaudují sjezdy nahnědlé Alternativy pro Německo...“Petr Pithart
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi agenti
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Na klíčová místa ministrů vnitra a obrany v první Čalfově vládě se v prosinci 1989 dostali agenti vojenské kontrarozvědky Richard Sacher (krycí jméno Filip) a Miroslav Vacek (krycí jméno Srub). Se souhlasem prezidenta Havla, ale za zády Občanského fóra...“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Havlovi hvězdopravci
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Havel prezident byl někdo úplně jiný. Nový Havel měl názor dřív, než kohokoliv vyslechl. Dokonce vydal příkaz: ,Nepouštějte ke mně nikoho se špatnými zprávami.‘ Obklopil se přitakávači a podivnými existencemi, mezi nimiž nechyběli agenti StB nebo hvězdopravci.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Nová smlouva s KGB
Jan Urban
Jan Urban / lídr Občanského fóra pro volby 1990
„Koncem února 1990 se na cestě na první státní návštěvu SSSR ministru vnitra Sacherovi v uličce mezi sedadly vysypaly z desek papíry. Když jsem je začal sbírat, najednou jsem měl v ruce připravený text nové tajné dohody s KGB. Hájil se tím, že prezident o tom ví. Havel se odmítl o věci bavit.“Jan Urban
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Soudcokracie
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Snaha ,zachraňovat státu peníze‘ je buď projevem servility moci soudní k moci výkonné, nebo zřejmě nevědomou známkou jevu, který označujeme jako,soudcokracie‘. Tato tendence je o to nebezpečnější, že soudní moc je státní mocí nejmocnější a nejdůležitější.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Policejně gangsterský stát
Aleš Rozehnal
Aleš Rozehnal / právník
„Četnost případů a úroveň krytí nezákonností ze strany vysokých státních orgánů naznačuje, že se Česko posunulo do úrovně, kterou bychom mohli označit jako policejně gangsterský stát. V něm stát neovládají zločinci, ale je to právě stát, který kontroluje zločineckou infrastrukturu. Ta pak funguje ku prospěchu vyvolených úředních osob a osob pod jejich ochranou.“Aleš Rozehnal
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Rozkradené restituce
Jan Kalvoda
Jan Kalvoda / expolitik a právník
„Lex Schwarzenberg není zdaleka jediným příkladem, kdy český stát za dlouhodobé pomoci tuzemské justice systematicky obíral vlastní občany o jejich majetek. Odpudivou kapitolu polistopadových dějin představují i zemědělské restituce.“Jan Kalvoda
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Republika oligarchů
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„35 let od listopadu 1989 máme zoligarchizovanou, podinvestovanou ekonomiku, plnou neschopných politiků ve vládě i opozici, kteří nejsou schopni pochopit, jak vypadá ekonomika 21. století. Ti, kteří zde zbohatli, už většinou investují mimo Českou republiku.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Privatizace pro vyvolené
Ondřej Neumann
Ondřej Neumann / zakladatel HlídacíPes.org
„Při privatizaci nakonec převážila vize známá z hasičského bálu ve filmu Miloše Formana Hoří, má panenko. Tedy zhasnout, určitý čas počkat a po rozsvícení sálu nechat každému, co si stihl ,zprivatizovat‘. Bohužel, o tom, že se zhasne a nastane ten správný čas, byli informováni jen vyvolení.“Ondřej Neumann
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Zombie českého práva
Tereza Engelová
Tereza Engelová / reportérka HlídacíPes.org
„Lex Schwarzenberg je zombie českého práva. Kauza v sobě spojuje vršící se bezpráví obou totalit minulého století a navazující bezpráví doby polistopadové...“Tereza Engelová
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Dotační feťáci
Robert Břešťan
Robert Břešťan / šéfredaktor HlídacíPes.org
„Peníze od evropských daňových poplatníků byly v mnohém promarněnou příležitostí. Lidé, firmy a vlastně celá tuzemská ekonomika si na ně navíc vytvořili velmi nezdravý návyk. Česko plíživě přešlo z tržní ekonomiky do ekonomiky silně závislé na dotacích.“Robert Břešťan
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Užiteční idioti Kremlu
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Kauza ,radar v Brdech‘ ukázala Rusku, jak v bývalých středoevropských satelitech může znovu získat vliv. Nasvítila společenské rozložení i ,užitečné idioty‘, kteří se Kremlu můžou hodit v pozdější hybridní válce.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Kde se to posr***? Stavitelé „mostů“
Vojtěch Berger
Vojtěch Berger / reportér HlídacíPes.org
„Rusko přitahovalo české prezidenty Klause i Zemana. Sen o Česku jako o mostu mezi Východem a Západem se ale zbortil nejpozději s odhalením ruské účasti v kauze Vrbětice.“Vojtěch Berger
Ukázka z nové knihy HlídacíPes.org„České průšvihy 1989–2024“

Publikaci lze získat pouze
jako poděkování za dar
v minimální výši 599 Kč.

Podpořte nezávislou žurnalistiku!
Kniha České průšvihy 1989–2024
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)