Ivan Gabal: Rusko je hrozba. Musíme se v NATO více zapojit, děláme málo
„Česká republika by se měla mnohem více angažovat ve společných projektech NATO v pobaltských zemích. Jsme ve vysílání vojáků do misí podprůměrní.“
Pro projekt „Jak na Rusko?“, na němž HlídacíPes.org spolupracuje s Asociací pro mezinárodní otázky, to řekl poslanec KDU-ČSL Ivan Gabal.
„Neděláme dost, měli bychom více podpořit naše spojence vysláním jednotky do Pobaltí. Nadále jsme také kapacitně a schopnostmi našich jednotek pozadu, to by se mělo změnit,“ míní Gabal.
V předchozích dnech jsme již zveřejnili rozhovory s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem, s ministrem obrany a místopředsedou hnutí ANO Martinem Stropnickým, místopředsedou TOP 09 Markem Ženíškem, politickým náměstkem ministra zahraničí Lukášem Kauckým (ČSSD) a předsedou KSČM Vojtěchem Filipem.
Otázky na všechny oslovené zástupce politických stran byly zaměřeny vždy podobně:
- Postoj k pokračování sankčního režimu EU vůči Rusku
- Má stát aktivně podporovat export českého zboží a služeb do Ruska?
- Názor na energetickou bezpečnost a možné angažmá ruské firmy Rosatom ve stavbě nových bloků českých jaderných elektráren.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Martin Jan Stránský: Jako lidstvo hloupneme. Ale toužíme po univerzálním blahu
Ivan Pilip: Neúspěch patří k byznysu, ale Klausovy paměti bych raději nevydával
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
31 komentářů
Ten Gabal to je ale kus odporné tlamy.
Třeba si koupí flobertku a vyrazí na Moskvu, zabloudí a my se ho tak zbavíme.
Tak potíž při vyslání našich jednotek do Pobaltí je jaksi taksi v tom, zda mají politici jasno v tom co tam ty jednotky budou dělat -a zda toto dokáží vysvětlit svým voličům.
Protože – jistě na straně jedné platí závazky plynoucí ze společné obrany států NATO. Ovšem na straně druhé – účast našich jednotek v jakékoliv válce musí explicitně předem schválit Parlament ČR. Tím spíš že v tomto případě nepůjde o obvyklou omezenou „válku v přímém přenosu“ někde na druhem konci světa, ale totální válku, jadernou válku, ve které se (a zejména blízké) státy učástnící se bojů stanou okamžitě cílem jaderného (i jiného) protiútoku Ruska..O dalších aspektech totální války (v podstatě absolutní mobilzace všech zdrojů pro válečné účely až do úplného konce) ani nemluvě.
Ergo, pořád mám silné obavy (a bohužel současné spory v EU mi to potvrzují), že až dojde ke skutečnému útoku Ruska – na pobaltské státy, nebude proklamovaná jednota účasti všech států NATO v této válce automatická, ale stane se nejdříve předmětem dlouhých politických jednání a sporů. Sice – nejen u nás – ale i u nás…
„Ergo, pořád mám silné obavy (a bohužel současné spory v EU mi to potvrzují), že až dojde ke skutečnému útoku Ruska – na pobaltské státy, nebude proklamovaná jednota účasti všech států NATO v této válce automatická, ale stane se nejdříve předmětem dlouhých politických jednání a sporů. Sice – nejen u nás – ale i u nás…“
Ergo, nemějte obavy, ke skutečnému útoku Ruska na pobaltské státy nedojde. Pobaltí je z důvodu zeměpisných vojensky nepříliš důležitý prostor, ani SSSR přístavy v pobaltských zemích vojensky příliš nevyužíval; pokud tam ovšem USA nevybudují své vojenské základny. Také než by skončila ta Vámi avizovaná a skutečně velmi pravděpobná „dlouhá politická jednání a spory“, tak by nejspíš bylo dávno po válce.
„Nedůležitý prostor“ :)) To je tak nedůležitý prostor, že se na jedné straně houfují Rusové s tanky a na druhé začíná posilovat svou účast NATO. To je teď naopak velmi důležitý prostor, ještě s dalšími. Jednak se ty hranice z obou stran soudě dle článků v médiích opevňují a jednak je tu permanentně snaha z Východu o další vlivový postup směrem k nám. Nikoliv naopak od nás k nim, protože tam kromě úverových půjček není moc co si vzít. Státy jako Ukrajina stejně tak chtějí do NATO, aby byli chráněni. Nikoliv aby vyrazili s Američany na Moskvu.
Pane,já neznám detailně smlouvu o naší účasti v NATO.Ale v případě napadení přeci nemůže nejdříve zasednou parlament a rozhodnout o naší účasti.To pak můžeme plnit až poválečnou úklidovou službu.Humanitárně.
Poslanec I.Gabal patří mezi největší protiruské štváče.Brzo přijde doba ,kdy se Židé nebudou cítit v USA bezpečně,tato situace už nastala ve Francii.Lidovce nevolím a jedním z důvodů je I.Gabal ,ten jen štve a rozdmýchává nenávist.Jaké jsou na Ukrajině postoje k Židům a ostatním menšinám o tom se neodváží I.Gabal ani špitnout. Kdyby si nechali Rusové proklouznout Krym v 2014 ,tak v Sevastopolu by byla dávno námořní základna USA.
Dejte se k prognostikům,pane.
Rusko nemusí s NATO bojovat, západní Evropu již porazili muslimští uprchlíci. Západní Evropa se porazila sama degenerací. Cha.cha.chá
V Německu připadá jeden muslimský uprchlík na 400 Němců! Muslimové je porazili? leda tak ve vašich halucinacích …
Předně to chce definovat , kteří lidé tvoří Českou republiku. Jsou to dnes voliči trestně stíhaného miliardáře a uskupení sympatizujících s agresivním Ruskem. To znamená silnou vrstvou potencionálních kolaborantů včetně našeho oblíbeného prezidenta. Takže stačí vystoupit z NATO a Rusko nás může během dvou hodin zase osvobodit od zlého Západu za přispění našich hrdinů. Našich pár vojáku ať raději zůstane v cizině aby se nemuseli zase 20 let stydět jako jejich tátové co si rvali výložky při minulém osvobození.
Najděte si v naučném slovníku či internetu,co je to demokracie.Pak nebudete kázat bludy o těch co hlasovali proti Vašemu přesvědčení.
Pane Gabal,můžete so zde vyprávět jakékoliv magoroviny jen do voleb. Po nich bude temno pro vás i pro vaši stranu.
Alfon Prajzak
Rozumy Ivana Gabala si vždycky rád vyslechnu. Hned na začátku tohoto rozhovoru sdělil, že “ ztráty obchodu s Ruskem v důsledku sankcí je třeba započítat jako náklady na naší obranu a bezpečnost“. K tomu já tedy říkám „sláva, sláva a opět sláva“. Předpokládám, že když se tyto „obchodní ztráty“ sečtou tak budeme včele i před USA v procentíčkách na obranu (a protiútok). Možná nás ale USA v dohledné době opět předběhnou, protože až si oni započítají ztráty za nové sankce vůči Iránu ( možná ale Ivan Gabal zase přijde
na nějaký trik, my máme vlastně také sankce proti Iránu přímo určené zákonem)…
Pane „Josefe“,ztráty obchodu s Ruskem v důsledku sankcí je třeba skutečně započítat jako náklady na naší obranu a bezpečnost.Je třeba je zohlednit ve státním rozpočtu.Aby trestaná strana věděla,že za sankcemi stojíme a se ztrátami počítáme.Účinnost se tím zvýší.Tratí všechny země v demokratické frontě proti usurpátorům.A tím Rusko je.
Usurpátorů na světě je více. Teď si na rychlo vzpomínám např. na usurpaci Záp.břehu Jordánu Izraelem a doosidlování etnickými židy z celého světa, která je de facto schvalována Izr.vládou, když tam vydává dekrety na výstavbu. Dále máte např.usurpaci ostrovu Diego Garcia ze souostroví Čagoské ostrovy. Tam všichni obyvatelé byli vystěhování a naši spojenci z USA si tam vytvořili významnou vojensko základnu. Ostrovy de iure patří V.Británii. U těchto zatím dvou případů jsem o žádných sankcích neslyšel, Vy třeba jo ???
O jakých ztrátách tu mluvíte můj jmenovče? Před zavedením sankcí šlo do Ruska od nás 3% našeho vývozu a po zavedení sankcí podíl našeho vývozu do Ruska poklesl na 2%. Současně se v té době o něco zvýšil podíl našeho vývozu do zemí EU. Česky jste se na ruské ambasádě už naučili, nyní se naučte také počítat.
Napsal jsem to tak jak jsem to slyšel od Ivana Gabala na vlastní uši. Možná by to řekl podruhé i jinak, ale já jsem to pochopil doslova doslovně. Jsme neustále peskováni za to, že neplníme procenta na obranu (a útok). Když se tedy všechny naše ztráty z nevývozu do Ruska sečtou a tento souhrn se přičte k našemu procentu na obranu ( a útok – pro armádu nakupujeme třeba i útočné pušky, že ?), které byly donedávna v poměru 1,04 % k HDP, tak nám to bezesporu zvedne procenta a rád bude nejen Jens Stoltenberg, ale i Pedro Pablo před návratem zpět domů , ale konec konců i samotný Ivan Gabal bude určitě hrd… No a jak vypovídá např. v minulém čísle čas. EURO majitel a ředitel Madety Č.B Teplý, tak o trhy v Rusku už firma definitivně přišla …
Pan Gabal, pokud jsem dobře slyšel, nehovořil o ztrátách z obchodu. O těch píšete ve svém příspěvku vy. Pak Gabal hovořil o ztrátách způsobených našimi výdaji na obranu.
Pan Gabal by patrně dokázal úspěšně strašit malé děti. Ale s dospělými by to zkoušet neměl.
Je vidět, že nás, kteří jsme na vlastní kůži prožili srpen roku 1968, valem ubývá a naopak nekritických obdivovatelů Ruska přibývá ….. Husák s Brežněvem by z vás měli radost, mě se z vás chce zvracet!
Pan Gabal má pravdu!
Kdykoliv slyším o okupaci u nás od srpna 1968, tak si vždycky promítám do myšlení dalších okupací, které mezitím ve světě proběhly. V roce 1968 mně bylo 13,5 roku a jestli jsem v té době viděl u nás 2-3 obrněné transportéry SSSR, tak to možná bylo ještě hodně. Na střední škole, kde posádka SSSR byla v kasárnách v podstatě na konci MHD, jsem za 4 roky viděl asi 5x rodiny jejich oficírů na běžných nákupech. Cvičení žádná, aby to bylo přímo viditelné Že by třeba voják řídil křižovatku (resp.křižovatky) – jako např. Američané v Iráku ( v černých brýlích s vysílačkami, ozbrojen s „minitankem“ při ruce , a biblí na srdci, atd.) tak to tedy rozhodně ne. Tím rozhodně neříkám, že zde nebyly místa, kde tehdy vojska SSSR nemohla způsobit nepříjemnosti (možná u Mimoně, možná i jinde). Po roce 1989, když vojska SSSR byla „odsunuta“ zpět domů ze všech států lido-demo, je například zajímavé, že v bývalé NDR, kde byla vojska SSSR od konce 2.sv.války ve dvou kasárnách u polských hranic – severně a jižně, tak dnes tam jsou naši spojenci Američané…
Tak to jste měl můj jmenovče opravdu nebývalé štěstí a my ostatní smůlu. Já jsem během okupace vídával Rusy podstatně častěji a moji rodiče vídali přejíždět ruské kolony okolo jejich domu alespoň dvakrát do týdne, nebo i vícekrát. Ale i kdyby byli u nás Rusové tak málo viditelní, jak popisujete vy, nemění to absolutně nic na faktu, že u nás neměli vůbec co dělat, že k nám vtrhli v noci na 21. srpna 1968 jako banda lupičů a že kromě několika zrádců a kolaborantů je u nás nikdo nechtěl.
Potřeboval bych od Vás asi vysvětlit pojem okupace. Já si podtím představuji v zásadě dennodenní omezování po dobu 24 hodin pod bajonety. Shodneme se na tom? Asi ne z Vaší strany. Ale budiž. Když skončila 2.sv.válka v bývalém Západním Německu tak od té doby tam jsou jednotky USA ( a nyní už i v bývalé NDR). Je to okupace nebo není. Oni odsud prováděli třeba nálety na býv.Jugoslávii, vrací se tam do Ramsteinu z obranných válek z Iráku, z Afghanistánu a třeba i z východní Sýrie. Čili z různých základen po světě si dělají svá ochranná území – je to okupace nebo není. Klasický příklad je dále i základna Bondsteel v Kosovu. Tam přece po ukončení bombardování Jugoslavie byla stvrzena Rezoluce RB OSN 1244 o tom, že Kosovo je nedílnou součástí Jugoslavie (byť tehdy pod správou OSN) – zval je také někdo z Jugoslavie tam a byla to z jejich strany okupace ? A u nás vojska býv. SSSR také konala odsud takové různé exteriritorální mise na různé konce světa ? Ano vojska SSSR tady byla, ale nechodili s „bajonety“ mezi občany. Já jsem je viděl snad naposledy skutečně asi 1974 v civilu. Z toho co ale píšete Vy, to vypadá, že Vám organizovali (či spíše dezorganizovali) normální život po celých cca 23 let. …
Pletete na té ruské ambasádě hrušky s jablky. Není to poprvé a jistě ani ne naposled. Je to vaše oblíbená taktika. Američané už před mnoha lety chtěli svoji armádu z Německa stáhnout. Byli to Němci, kteří byli proti a přistoupili dokonce na částečné financování pobytu americké armády v Německu. Pobyt sovětské armády v Československu se uskutečnil bez souhlasu a proti vůli obyvatel, udržovali u nás dvacet let režim, který nikdo nechtěl a který se později bez podpory sovětských vojsk také zhroutil. Za naše představitele si určovali lidi, kteří jim vyhovovali a kteří byli ochotni vykonávat jejich pokyny. A sovětská armáda dohlížela na to, aby jejich pokyny vykonávány byly. Dokonce i místní velitelé sovětských posádek si zvali místní představitele okresu na kobereček a dávali jim co proto, když se jim něco nelíbilo. Slyšel jsem dokonce o případu, kdy se místnímu veliteli sovětské posádky například nelíbila nabídka filmů promítaných v místním kině. Za druhé světové války německá vojska také nemířila na každého od rána do večera samopalem nebo bajonetem a přesto nikdo, snad tedy kromě vás, nepochybuje, že se o okupaci jednalo.
Bylo mi dvacet šest, byl jsem jeden měsíc ženatý a ten den cestou do krematoria na pohřeb tchánovy matky jsme se proplétali nekonečnými kolonami tanků … když se tchána ptali muzikanti, co mají zahrát, řekl, že to nechá na nich a oni hráli Čechy krásné, Čechy mé a venku na dláždění rachotily tanky, zážitek do smrti ….. je vidět, že jste byl ještě dítě a že jste v příštích letech nebyl nikdy v Mladé Boleslavi, nebo v Jaroměři!
V Mladé Boleslavi jsem byl, měl jsem tam tetu a ještě tam mám bratrance a setřenici a nyní i švagra. Z jaroměře jsem měl na střední škole spolužáka a nepamatuji si, že by do školy chodil vysílený a zničený (či jinak poznamenaný cizí armádou). No a teta byla velmi energická – byla vrchní sestrou, ale při každoročních návštěvách u nás si také nepamatuji, že by neustále omílala pocit rozpolcenosti z cizích vojsk. Ale neberu Vám právo na Vaše vzpomínky, já jsem skutečně po ty roky 1968-1989 (resp. až ke Kocábově „vyexpedici“) nežil dennodeně s truchlivou myslí, že jsou tady cizí vojska, kteří nám brání např.hrát fotbal, nakupovat, chodit do hospody, sjíždět řeky, chodit do kin, knihoven, apod. To už ale jsme v diskusi dostali asi někam jinam než původně Ivan Gabal svým rozhovorem zmiňoval…
Pane Josefe (ne původní), už toho, prosím Vás, nechte. Bojujete vytrvale, ale asi na nesprávném webu. Co takhle své názory prezentovat na webu „aeronet“ a jemu podobným? Tam byste jistě uspěl. Děkuji.
Aeronet jsem ještě nečetl a ani nevím kde bych nacházel a ani ho nehledám. Já si myslím, že mám názory vcelku liberální (a dokonce jsem si kdysi cca před 25 lety kupoval i týdeník Telegraf, který vydávala ODS pro své pravověrné voliče, ale zkrachoval pro malý odběr a pochopitelně mě mrzí, že jsem ho svým jedním odběrem nezachránil…). Já ale v této diskusi postrádám oboustrannou racionalitu, která bude vyvážená na obě strany. Já jsem po celou tuto minulou dobu neusínal s tím, že jsou tady vojska Varšavské smlouvy, resp. SSSR- a měl bych asi obávat, že může být možná ještě hůř – to mě tedy asi ani nenapadlo. Ale připouštím, že tady mohli být občané, kteří se každodenně obávali dnů následných, ale já jsem je neznal…V tomto mezidobí se uskutečnilo ve světě tolik zvěrstev, že pobyt cizích vojsk na našm území byla idylka (byť se staly i jednotlivé tragedie). Ivan Gabal ale mluvil o hrozbě budoucí…
Opět děkuji za nezveřejnění milá redakce. Můžete mi, prosím, aspoň na e-mail napsat důvod? Děkuji Vám.
Dobrý den Tomáši. Myslíte Váš komentář z 15:05 ? Prostě jsme se k němu dřív nedostali. Vytváříme mezitím obsah HlídacíPes.org. Kvůli němu sem přece chodíte, nebo ne? Příspěvky v diskusích schvalujeme ručně. Musíme to stíhat při psaní článků. A někdy je tam zkrátka tenhle odstup. Zdraví Vojtěch Berger