Investor Brůna: Výrobci stavebních materiálů teď brečí. Tak je nechme
KOMENTÁŘ. Někteří výrobci stavebních materiálů si v současné době stěžují, že se jim propadají prodeje. Mají tu troufalost naznačovat, že by jejich ceny měl dotovat stát. To je hra, která se v různém aranžmá – ale se stejným scénářem – opakuje stále dokola: když mašina byznysu šlape, kapitalismus je v pořádku, jakmile se zadrhne, už se natahuje dlaň ke státu.
„Kdyby se stát postaral o to, aby dotoval komerční sazbu hypoték na dvě procenta, tak by se to vyplatilo,“ citovaly Hospodářské noviny generálního ředitele Weineberger (velkého výrobce cihel a střešních krytin) Kamila Jeřábka. Podle něj lítá stavebnictví ode zdi ke zdi – a stát by s tím tedy měl něco udělat.
Existují přitom zákony tržní ekonomiky; a firmy by s nimi ve svých obchodních a finančních plánech měly počítat. Asi jako každý rozumný hospodář, který ví, že vždycky neprší, ale někdy jen kape. Nebo je také úplné sucho. Proto se každá investice počítá v delších časových horizontech.
Anebo by snad u nás chtěl pan výrobce stavebnin zpět centrálně plánované a řízené hospodářství? Když se tedy u nás nevyplatí vyrábět cihly, tak ať fabriku zavře. Jenže ono to tak není. Pořád je to dobrý byznys.
Rychle se zapomíná, jak si výrobci a prodejci stavebních materiálů mastili kapsy během covidu i po něm. Ceny v průběhu dvou tří let vyletěly nahoru i o více než 200 procent.
Vývoj cen stavebních materiálů
Podívejte se, jak výrobci a obchodníci bezprecedentně zvyšovali ceny kolem let 2020 a 2021: výstižný přehled.
- Srpen 2021: „Zdražování výrobních a stavebních materiálů je tak prudké, že ho oficiální statistika ani nestíhá vyčíslovat. A nebere konce“, Novinky.cz;
- Březen 2022: Ceny materiálů hatí rozpočty staveb, Novinky.cz;
- Květen 2022: Polystyren, železné tyče, betonové dlažby nebo fasádní i interiérové lepidlo zlevnily. Cenový pokles ale není plošný u všech stavebnin, a navíc se jedná o zlevnění oproti vysokým cenám z loňska či předloňska. Jen máloco dnes stojí tolik, co stálo před třemi lety, Novinky.cz;
- Duben 2022: „Po covidu se utrhly ceny stavebních materiálů ze řetězu“, HlídacíPes.org;
- Leden 2023: „Začátkem loňského roku začaly stavební materiály zlevňovat“, HlídacíPes.org;
- Srpen 2023: „Stavební boom dal vydělat prodejcům stavebnin. Zisky firem rostly často o stovky procent“, Hospodářské noviny
Mají tedy z čeho brát, když se zrovna na čas zadrhly prodeje. Byla to zdravá korekce. A to, že si tučné zisky majitelé těchto firem odčerpávají kdo ví kam? To je jejich problém.
Spousta malých a středních podnikatelů, od penzionů až po rodinné továrny – například sklárny, dotovala své provozy z minulých zisků, aby v těžkých dobách svůj byznys udržela. Každý také nedostal tak tučné covidové dotace jako třeba kasina.
Kromě toho: výstavba se co nevidět, během dalších dvou let, zase pozvolna oživí a prodeje stavebních materiálů půjdou opět nahoru. Opravdu tedy není důvod k pláči nad prodejci a výrobci stavebních materiálů. Ani k jejich dotování z veřejných peněz.
Autor je podnikatel a investor
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Investor Brůna: Realitní perly na dálniční sňůře na jih. Hluboká, Písek, Budějovice
Agáta Pilátová: Prezidentka ve vichru doby a nelichotivý obraz Slovenska
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
23 komentářů
Co kapitalismus (peklo) schvátí, už nikdy nenavrátí. Zlatí komunisté a pevné ceny.
Jenže kapitalismus je úplně něco jiného než to v čem tu žijeme a říkáme tomu „kapitalismus“,tady je hlavně bordelismus a návrat k socialismu. Tak jak je uvedeno v článku,zisky se privatizují(ale ne jen v soukromém sektoru) a ztráty se socializují.
stalinsti kryptokomunisti stale sni i o komunistickych koncetracich treba na jachymovsku, kde by opet likvidovali ty, co maji jiny nazor
A už jsi dělal jenom za 1 800Kč jako elektrikář. Pouze betonáři měli platy od 6 000,-Kč Ale za moc hodin. Tak mi memluv jak jsme se měli dobře.
Ivánku, kdybys nebyl ….nestal by ses medvědem.
Ale no tak.Jo na lepší se hodně rychle zvyká.Ale kdyby si měl zase spadnout do toho socialismu , co tady bylo, tak to by se ti moc nelíbilo.Ale musíme kecat za každou cenu.Co?
Tak vypadá nenažranost podnikatelů. Pak, když se nedaří tak brečí.
Pan Jeřábek si určitě dělá legraci. Vážně to myslet nemůže. 😁. JZ
Pisatel o tom neví vůbec nic.Stavební výroba je energeticky náročná a ty jaksi neklesají a také neklesají vstupy ,napr,naše firma dováží cement z Německa kde je levnější i z dopravou.A také od kovidu se uzavírají smlouvy úplně jinak protože dopředu není možné určit ceny vstupů takže práce +vstupy.Na všechny zakázky probíhá soutěž ,přeci investor není debil aby platil x- miliónů navíc když nemusí.Dost firem se dostalo kvůli zdražení na pokraj krachu,máte vysoutěženou cenu a najednou vstupy stoupnou o deset-dvacet procent.Naše vedení pravidelně informuje a jedna hláška,,je to šílený vůbec nevíme za kolik nakoupíme železo zítra takhle ceny nelítali za rok a ne za pár dní“.
Ona neklesla cena elektřiny ? Tyto velké firmy si mohou nasmlouvat jiné ceny než běžní spotřebitelé. Je to nenazranost. Dělali na sklad a nechtěli prodávat. Měli sklady plné a všem se tvrdilo, že nic nemají.
Škoda že nemůžu prispět víc…
Pytel cementu před kovidem 63 korun. Nyní – 114 korun. Zdvojnásobily se nám platy? Asi ne… Je to všechno důsledek zlodějny s elektřinou- kterou stát nechal působit- neb v tom měli akcie přímo někteří naši politici. A tak to tedy takhle máme všechno rozvrácené a nikdo jako vždy za nic nemůže….
bez brecet k babisoj do capiho hynizda, za jehoz premierovani v letech 2018-2021 vzrostla koncova cena na ohrev bojleru z 1.32kc/kWh na 3.95, tedy na trojnasobek
a vcetne poplatku na OZE na 4.55
za fialky v dobe energetickyho teroru ze strany rossiji vzrostla o korunu min nez za babise a ted pada dolu i diky tomu, ze fialka diversifikoval zdroje. tedy opak toho co udelal babis, kterej napr. u plynu zvysil nasi zavislost na rusku z cca 75% na 99.9%
Ale takhle to funguje. Každej podnikatel vyvádí zisky z firmy do vlastní kapsy, daně se snaží ojebávat, ale když se nedaří, tak se snaží o socializaci ztrát. Co na tom že má už miliony v kapse, je to jako by začínal od začátku. Jsou to strašní chudáci.
No a co hoteliéři, vlekaři, majitelé penzionů, po letošní zimě? jako za covidu? ODS protáhne erární kasu?
To je snad současnost postkapitismu, pod niky řízené najatými managery.
Pro ty ani minulost firmy nemá cenu a minule ziskxy, už jsou dávno rozděleny a vypláceny.
Jestli je dnešní produkce ztrátová sama o sobě, tak není důvod v ní pokračovat a je nutné ji zrušit. Ale kdyby na ni stát vypsal dotaci která by tu ztrácí kryla, tak to by byla jinâ)
Správný pohled. Je ale logické, že hydra evropských dotací a podobných socialistických konstruktů láká
Celý rok 2022 mi pan weineberger porotherm posílal nabídky na cihly. Předražené a s dovětkem že jsou zastavené objednávky. Důvod ? Spekulace. Všichni čekaly že po zastavení ruského plynu vystřelí ceny do nebe. Pan weineberger se doslova zastavěl cihlama a vyráběl pouze na sklad jak mi potvrdili lidi co se do fabriky dostaly. Dům jsem si postavil svépomocí za cenu od firmy. Dokud mi pan weineberger nebude tohle kompenzovat, je nebetyčně sprosté cokoliv navrhovat. Ať zkrachuje (jako stavebníci, které vzal na hůl). Do smrti ten jejich nechutný zisk budeme splácet na hypotékách.
Dnes jsem byl v pískovně. 540 +DPH za tunu mne ohromilo…. A lepší to asi nebude.
Stát kývnul na zelený úúděl. Díky alibistickému pokryteckému chování státu se kupuje plyn oklikou dráž. Prodáváme el. energii přes Lipskou burzu a pak ji násobně dráž kupujeme. => Stát se přičinil o násobné zdražení energií pro výrobce. Ergo kladívko výrobcům vznikl důvod si minimálně stěžovat.
kasina jsou symbolem vyhazovani penez za chinske chripky u nas
5 nejvetsim kasinum a heren poslal babis, multigavlicek a schillerka dohromady 400mil korun verejnych penez a na dluh
Naprosto souhlasím s názorem, že jsou výrobci stavebních materiálů doslova nenasytní. Téměř všechny materiály se vyplatí kupovat v zahraničí, kde jsou o desítky procent levnější. A věřte, že i v zahraničí generují výrobci zisk, tak mi to hlava nebere.
Dotace zrušit všude, je to zlo.