Hotovo. Odvolaní ředitelé muzeí končí, rada kraje už jmenovala nástupce
Vedení Ústeckého kraje dokončilo proces odvolání ředitelů oblastních muzeí v Chomutově a v Děčíně. Navzdory kritice ze strany opozice i odborné veřejnosti končí dosavadní ředitelé Stanislav Děd a Milan Rosenkranc. Rada už rozhodla o jejich nástupcích, usnesení lze vyčíst ze zápisu z jednání rady, které se dnes objevilo na webu kraje.
V obou případech jde o jména „zvenčí“. Ředitelkou muzea v Chomutově se od října stane dosavadní šéfka odboru vnějších vztahů chomutovské radnice Markéta Prontekerová.
Ředitelem Oblastního muzea v Děčíně bude rovněž od října bývalý děčínský radní za Volbu pro město Vlastimil Pažourek.
Pažourek je například zakladatelem Spolku přátel plavby. Ve veřejném životě v Děčíně je činný řadu let, v minulosti organizoval zavedení průvodcovské služby na zámku v Děčíně.
Oba dostanou smlouvu pouze na dva roky, do konce září 2019.
Stanislav Děd v reakci pro HlídacíPes.org uvedl, že se proti výsledku konkursu odvolá.
Politické tlaky shora
Ředitelé muzeí, ale i dalších tří galerií spravovaných krajem, byli odvoláni v květnu. Konkursy na první dvě místa se konaly 21. června, rada rozhodla na svém zatím posledním jednání 28. června.
Související články
Neodvolávejte! Kraji hrozí kvůli čistce v galeriích a muzeích mezinárodní ostuda
Komunistická čistka v muzeu. Nic proti vám nemáme, ale nemůžeme se stavět proti politikům
Pomsta za tibetskou vlajku? Komunistická čistka v krajských galeriích a muzeích
Komunistické radní Děd rovněž rozčílil, když se letos muzeum připojilo k akci Vlajka pro Tibet.
Proti odvolání se zdvihla vlna nevole v odborné veřejnosti, včetně té zahraniční. Krok krajských radních kritizovala rovněž opozice. Vadilo jí, že kraj argumentuje novým směrem vedení muzeí a galerií, neřekl ale jakým.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Ústí v očekávání dopravního pekla. Odkládaná oprava mostu stále nezná svůj čas
Jak v Ústí nad Labem kdosi ukradl šrouby z lávky. Nebo že by neukradl?
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
6 komentářů
Prontekerova pred rokem pracovala v oblastnim muzeu a uz se ji tam nelibylo tak sla na konkurz na mesto chomutove,takze sz tak to neni clovek z venku.
Ing. Pažourek také kdysi pracoval v OM v Děčíně, dostudoval a bylo mu pak malé tak vystartoval do světa a politiky.
Pořád se vlastně točíme kolem toho jak (správně?) funguje zástupitelská demokracie.
Bylo Vedení Ústeckého kraje řádně zvoleno ve volbách? Bylo.
Mělo v pravomoci vyhlásit nové konkurzy na místa vedení ředitelů muzeií? Mělo.
Mělo snad povinnost pluralitně konzultovat tuto výměnu s někým odborným? O tom už bohužel uznávané principy naší zastupitelské demokracie nic neříkají…
Samozřejmě můžeme se ptát dál – zda by se neměla pravidla změnit tak, aby v případě určitých rozhodnutí si je dalo vedení kraje potvrdit souhlasem (referendem) občanů, což by dnes v době internetu (a třeba ve srovnání s EET) bylo poměrně snadné .
Ovšem zdůrazňuji – potom všech občanů..Pak by se to už nemohlo vztahovat pouze na „odbornou veřejnost natož tu zahraniční.“
Tím se zase vracíme k jinému problému naší demos, totiž rozkolu mezi (s)prostým lidem a elitami. Pak by se třeba ukázalo, že většině občanů (a zrovna z téhle oblasti) je naprosto putna kdo je ředitelem nějakého múzea. Ale aby mu to putna nebylo, by chtělo desítky let správné a fungující kulturní a vzdělanostní politiky , aby si toho všichni všichni vážili. Bez toho, jak se říká, mezi (s)prostým lidem, Soráč
Samozřejmě, že MOHLO, ale fakt jsme na tom tak špatně, že se náš život řídí dle litery zákona. Fakt je nutné odvolat zkušené ředitele a na jejich místa dát, se vší úctou, diletanty, kteří o tom mnoho neví? Zkuste si uchovat trochu zdravého rozumu, politici potřebují větší vstup než klid na práci.
K té první větě, kdyby šlo jen o to – a bylo to možné „řídit něco (pouze) dle litery zákona“ bylo by řešení velice jednoduché, nahlédnutím do Ustavy ČR, článek 2.3, zjistíte že státní moc nic jiného než „..v případech, v mezích a způsoby, které stanoví zákon.“ konat nesmí…
Ovšem,jak i zde na H.P. bylo uvedeno, těch zákonných norem je u nás takové obludné množství, že je v podstatě ani nikdo všechny nezná. Krom toho jsou napsány často tak obecně že umožnují různý výklad. Pak se dostáváme k tomu co jsem napsal výše sám, že zákon k rozhodnutí státní moci nepožaduje nějakou odbornou disputaci ( Připomenme že i mezi odborníky mohou být na tentýž jev různé názory, )
. A tím se vracíme k pradávnému pravidlu “ Cuius regio, eius religio „, tudíž i v případě kulturních rozhodnutí konají politici dle svých osobních preferencí..
Nerozumím, proč užíváte pojem „státní moc“ a související text …. Zde se nejedná o státní moc ale o jednání samosprávy – Ústeckého kraje.