Foto: CNC / Profimedia

Hnutí ANO oznámilo, že se změna nekoná. A kdo teď znárodní ten Říp?

Napsal/a Robert Malecký 9. února 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

KOMENTÁŘ. Tak dlouho všichni čekali na změnu ve vedení hnutí ANO, až se žádná neodehrála. A řekněme si rovnou, že se ani odehrát nemohla. Ke změně jsou totiž třeba stavy dva. Ten původní, nevyhovující, nazrálý až přezrálý, a ten nový, mladý, svěží, pokrokový. A právě toho se hnutí ANO zoufale nedostává: má jen Babiše, Schillerovou, Havlíčka a stádo surikat z Čapího hnízda.

Ne, že by tisková konference po středečním jednání představenstva, pardon – předsednictva hnutí ANO, pořád se nám tam motá ta firma, nemělo parametry kvalitní stand-up comedy show.

„Zůstávám předsedou hnutí a budu chodit i do Sněmovny, jak jsem začal chodit. Konečně jsem pochopil, jak to funguje, vy tam musíte být vždycky, když se kliká, jinak oni jsou v kanceláři. Je to jako fajn práce, já si to užívám,“ řekl Babiš. To není špatný výsledek na člověka, který je poslancem kontinuálně od 26. října 2013, tedy hezkých deset let.

Dobrá zpráva je to i pro Roudnici nad Labem a severní Čechy obecně. Andrej Babiš zůstane poslancem za Ústecký kraj, a dá-li Pámbu, třeba si zase přijede pod Říp usmažit vajíčka. Jinak jeho poslanecká kancelář zeje už půl roku prázdnotou, i to znárodnění Řípu nám nějak zapadlo, prostě skutek utek.

„Zůstávám poslancem za Ústecký kraj a budu jezdit i do Roudnice, jak jsem začal jezdit po volbách. Konečně jsem pochopil, jak to funguje, vy tam musíte být vždycky, když je poslanecký den, a být v kanceláři. Je to jako fajn práce, já si to užívám,“ sice Babiš neřekl, ale vyjde to nastejno jako s tou sněmovnou.

Zasedání předsednictva bylo jinak dramatické, jak v rozhovoru pro Seznam Zprávy povyprávěla Alena Schillerová, která mohla být prezidentskou kandidátkou, dokonce snad i předsedkyní strany, ale zůstala zase jen šéfkou poslaneckého klubu. I tu stínovou vládu a předpokládané líderství do voleb v roce 2025 dostal Karel Havlíček, zase tolik pan majitel Schillerové nevěří.

V rámci hodnocení prezidentské kampaně se podle Schillerové řešily i výroky bývalého místopředsedy a poslance Ivo Vondráka, který v prezidentské volbě podpořil Petra Pavla. Debata prý byla korektní: „On se vyjadřoval, my jsme se vyjadřovali, reagovali jsme na sebe a on poté řekl, že chce rezignovat na místopředsednický mandát a poté opustil jednání.“

Motýle to sice nejsou, ale pokus hezký. Třeba lépe vynikne takto:

KOREKTNÍ DEBATA
Alena Schillerová

On se vyjadřoval,
My jsme se vyjadřovali,
Reagovali jsme na sebe.

A on poté řekl,
Že chce rezignovat
Na místopředsednický mandát.

A poté opustil jednání.

A je to. Revolta byla zažehnána v samotném zárodku a na nás je jen posoudit, zda je Ivo Vondrák hrdina, nebo konjukturální padouch, který se ANO držel, když šlo nahoru, a rychle prchá, když jsou na obzoru problémy. My v podobných situacích, kdy se ze stran začínají odlupovat prospěcháři, dlouhodobě říkáme: Jen si je nechte, jsou vaši. Příběh Iva Vondráka parametry romantické ságy nemá.

Catch extrem party

A teď vážněji.

Předpokládat, že se Andrej Babiš vzdá postu předsedy hnutí, mohl jen nenapravitelný snílek. Vážněji vypadala úvaha o konci ve sněmovně, ať už nyní nebo na jaře, jak napsaly (a netrefily se) třeba Novinky.cz. Nestalo se ani jedno a má to důvody na obou stranách.

Babiš ví, že volební úspěch hnutí stojí a padá s ním. To byl koneckonců důvod, proč na prezidenta nakonec kandidoval sám. I při negativní odezvě, kterou u (jak se nakonec ukázalo) většiny voličů vzbuzuje, vycházel z průzkumů jako kandidát, který vedle jiných členů hnutí může uspět nejlíp.

Nyní blouzní o podpoře 2,4 milionu voličů, které by rád udržel a přetavil ve volební úspěch v roce 2025. Což je početně zhruba stejný nesmysl, jako kdyby strany pětikoalice počítaly 3,360 milionu hlasů pro Petra Pavla.

A lidé kolem Babiše zase velice dobře vědí, že bez Babiše končí i oni. Proto mohlo středeční předsednictvo těžko dopadnout jinak.

Babiš už se mentálně nachází v roce 2025. Ví, případně mu to někdo řekl, že bez podpory poslaneckého mandátu může těžko uspět. Sněmovna přece jen nabízí silné zázemí, možnost se zviditelňovat za účasti televizních kamer. Pro podporu přípravné fáze kampaně a utužování preferencí je to ideální prostředí.

Nejvýznamnější část Babišova středečního projevu je v té pasáži, kde oznámil frontální útok na voliče SPD, ČSSD, komunistů, menších neparlamentních stran a mimo jiné i volných radikálů z Václaváku. Souvisí to s oněmi počty – mezi zmíněnými 2,4 miliony voličů, což je skoro o milion víc, než hnutí dostalo ve volbách v roce 2021, nejsou přirozeně jen voliči hnutí ANO.

Babiš ví, že pokud je chce nadále oslovovat, musí pokračovat v kampani, kterou vedl před volbami prezidentskými. Taktika byla jednoduchá: slíbit všechno všem, jakkoli byly ty sliby často lživé a mezi sebou protichůdné.

Hnutí ANO po předsednictvu nepředstavilo ucelený volební program, jen využilo změnu – nezměnu k tomu, aby opět nechalo Babiše útočit, tentokrát na Okamuru, Šmardu. Programem nebude catch-all, ale catch-extrem.

Prezidentská kampaň, tak jak jsme ji ve čtyřech lednových týdnech viděli v té nejbrutálnější podobě, se pomalu překlápí k roku 2025. Již brzy na vašich přijímačích.

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)