Robert Malecký, Tereza Engelová, Vojtěch Berger, Ondřej Neumann, Robert Břešťan Foto: HlídacíPes.org

HlídacíPes.org slaví devět let. Ilustrované dějiny jednoho investigativně-analytického webu

Napsal/a Ondřej Neumann 10. prosince 2023
FacebookTwitterPocketE-mail

Za dobu existence webu HlídacíPes.org jsme vydali přes devět tisíc vesměs originálních zjištění a analýz. Tento článek má pořadové číslo 9401. Spolupracujeme s desítkami externích přispěvatelů i s konkrétními projekty. Za všechny jmenovitě Sinopsis, Post Bellum, Přítomnost či Kverulant. Dnes – v neděli 10. prosince – slavíme devět let od spuštění projektu. Při této příležitost nabízíme shrnutí našeho působení ve 23 fotografiích.

2014

Startujeme

Projekt analyticko-investigativního webu HlídacíPes.org jsme spustili symbolicky na Den lidských práv 10. prosince 2014. Logo přišlo na 25 000 korun, webová šablona WorldPress stála 920,49 koruny, webhosting na rok pak 230 korun. Za 59 341 korun byly nakoupeny notebooky a antivirové programy.

Foto: HlídacíPes.org

Původní podoba webu. Foto: HlídacíPes.org

Od začátku jsme deklarovali, že HlídacíPes.org není klasickým zpravodajským webem. Že se soustředí na daný okruh témat, která považujeme za klíčová pro svobodný a demokratický rozvoj společnosti. A že náš publikovaný obsah nabízíme ostatním médiím k převzetí zdarma.

A naše první okruhy zájmu?

  • Ruské zájmy v Česku
  • Média ve stínu mogulů
  • Svobody v ohrožení
  • Energetická (ne)koncepce
  • Příběh dat (Datová žurnalistika)
  • Bruselská setba.

2015

Novinářská cena za Rusko

Během roku 2015 se redakčnímu týmu podařilo z HlídacíPes.org vybudovat respektovaný zdroj seriózních, relevantních a vesměs originálních informací. O tom svědčí i úspěch HlídacíPes.org v Cenách českého internetu – Křišťálová lupa 2015. HlídacíPes.org v prvním roce své existence získal čtyři nominace a v kategorii „Obsahová inspirace“ obsadil 2. místo.

Šéfredaktor HlídacíPes.org Robert Břešťan byl navíc za materiál připravený na objednávku magazínu Reportér „Jestli si nás Rusko koupí“ nominován na prestižní Novinářskou cenu za rok 2015 v kategorii psané žurnalistiky „Nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“ a v květnu 2016 ji i převzal.

Robert Břešťan při děkovačce. Foto: OSF, se souhlasem OSF

V druhém roce existence bylo na HlídacíPes.org publikováno 1082 materiálů a web registroval 1 543 451 zobrazených stránek. Zároveň jsme se stali mediálními partnery Cen velkého bratra, Big Brothers Awards, se kterými spolupracujeme dodnes.

2016

Novinářská cena za Čínu (a Zemana)

Návštěvnost HlídacíPes.org se v tomto roce v porovnání s tím předchozím zvýšila více než o 350 procent, počet zobrazených stránek vyskočil na 5 381 520. Dosah publikovaných materiálů byl však mnohonásobný.

Zjištění publikovaná reportéry na HlídacíPes.org totiž přebíraly a citovaly všechny velké tuzemské mediální domy, stejně jako veřejnoprávní televize i rozhlas. Databáze Newton Mediasearch za rok 2016 registrovala 519 citací a odkazů na HlídacíPes.org. Navíc naše informace v roce 2016 citovala i světová média včetně BBC, britského týdeníku The Economist či amerického magazínu Fortune.

Ondřej Neumann a první publikace HlídacíPes.org. Foto: HlídacíPes.org

Už od našeho startu jsme mapovali působení Miloše Zemana a jeho nejbližšího i širšího okruhu spolupracovníků na Pražském hradě. Logicky jsme proto k ruským zájmům v Česku přiřadili i ty čínské, jejich „styčným důstojníkem“ byl právě tehdy úřadující prezident.

Za sérii textů o čínské společnosti CEFC a jejím působení v Česku ostatně redakce HlídacíPes.org získala Novinářskou cenu za rok 2016 v kategorii psané žurnalistiky „nejlepší analyticko-investigativní příspěvek“.

V prosinci 2016 jsme začali práce na naší první publikaci – ZE-MAN, skutečný příběh českého prezidenta, kterou jsme pokřtili na konci února následujícího roku.

Natáčíme reklamu na knihu ZE-MAN. V autě sedí Radek Holub, sklo čistí františek Skála. Stěrače pouští (mimo záběr kamery) Ondřej Neumann. Foto: HlídacíPes.org

Natáčíme reklamu na knihu ZE-MAN. V autě sedí Radek Holub, sklo čistí František Skála. Stěrače pouští (mimo záběr kamery) Ondřej Neumann. Foto: HlídacíPes.org

2017

Babišův byznys a Křišťálová lupa

V roce 2017 jsme vydali kromě publikace ZE-MAN, skutečný příběh českého prezidenta i speciál Babiš, vůdce pro 21. století. V této publikaci jsme zúročili systematické mapování jeho byznysu. Jako první jsme zpracovali „pavouka“ jeho firem, zmapovali státní zakázky Babišových firem a spočítali tuzemské i evropské dotace tekoucí do jeho Agrofertu.

Křest koblihou. Zleva moderátorka večera Nora Fridrichová, Ondřej Neumann, Lenka Černá a Robert Břešťan. Foto: HlídacíPes.org

O června 2017 jsme díky grantu od Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky spustili dva regionální analyticko-investigativní weby HlídacíPes.org/Olomouc a HlídacíPes.org/Ústí nad Labem.

Robert Malecký a mladý olomoucký tým. Vlevo Jan Žabka (dnes HlídacíPes.org), uprostřed Jakub Mikel (dnes investigativa v ČRo), zcela vpravo Tomáš Pika (dnes iRozhlas.cz). Foto: HlídacíPes.org

V roce 2017 jsme konečně proměnili i nominaci v Cenách českého internetu – Křišťálová lupa 2016. Získali jsme KŘIŠŤÁLOVOU LUPU v kategorii obsahová inspirace.

Přebíráme Křišťálovku. Robert Malecký, Ondřej Neumann a Robert Břešťan. Foto: Lupa.cz. se svolením Lupa.cz

V crowdfundingu organizovaném na platformě Nadačního fondu pomoci Karla Janečka se nám podařilo vybrat 929 tisíc korun.

2018

Mapa justice a novinářská cena za Ústí

Vydali jsme v pořadí již třetí publikaci, Mapu české justice. A proč po Miloši Zemanovi a Andreji Babišovi padla volba na vazby a zákulisí české justice?

„Politici dále utahují šrouby. Vidíme to aktuálně na kauze H-systém, kdy otevřeně útočí na nezávislou justici. A bez nezávislé justice, stejně jako bez nezávislé novinařiny, není svobodné společnosti,“ vysvětlujeme v editorialu publikace.

Křtíme mapu. Zleva Aleš Rozehnal, Robert Malecký, Josef Baxa, Nora Fridrichová, Libor Vávra, Ondřej Neumann a Milan Richter. Foto: HlídacíPes.org

Přestože oba regionální weby dokázaly rozčeřit místní stojaté mediální vody a publikovat řadu informací, které převzaly místní i celostátní média (viz dále novinářská cena pro Roberta Maleckého), NFNŽ po roce v červnu 2018 bohužel rozhodl grant neprodloužit. Provoz webu HlídacíPes.org/Ústí nad Labem jsme se rozhodli udržet v omezeném provozu.

Dvě novinářské ceny pro reportéry HlídacíPes.org

Dvě novinářské ceny pro reportéry HlídacíPes.org převzaté v roce 2018 – pro Roberta Maleckého a Terezu Engelovou. Foto: HlídacíPes.org

Reportér HlídacíPes.org Robert Malecký získal za sérii textů Čistky v severočeských galeriích a muzeích Novinářskou cenu za rok 2017 v kategorii psané žurnalistiky „Cena za regionální žurnalistiku“. Novinářskou cenu získala i reportérka HlídacíPes.org Tereza Engelová, a to za audiovizuální reportáž Z ukrajinské fronty pro server Info.cz.

Listopad 2018. Šéfredaktor Forbes Petr Šimůnek draží na galavečeru svého magazínu ve prospěch HlídacíPes.org. Přihlížejí Lenka Černá a Ondřej Neumann. Foto: Forbes, se svolením Forbes.

2019

Obchodníci se strachem a křest na Národní

V souvislosti s volbami do europarlamentu jsme vlastním nákladem vydali v pořadí již čtvrtou publikaci Obchodníci se strachem – Okamura, pěšák v armádě evropských populistů. Vydání podpořil grant Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.

Obálka publikace mapující tuzemský i evropský populismus. Foto: HlídacíPes.org

V roce 2019 jsme pro nakladatelství CPress ze skupiny Albatros Media připravili knihu Šok! Hrůza! Média! Čeští novináři po roce 1989. Tu jsme pokřtili v rámci připomínky událostí z listopadu 1989 stylově na Národní třídě.

Marek Prchal, marketingový poradce Andreje Babiše, si na Národní třídě kupuje publikaci HlídacíPes.org od Ondřeje Neumanna. Přihlíží Pavel Baudiš, klíčový donátor našeho webu. Foto: HlídacíPes.org

2020

Xaver vrací úder

Díky grantu od Active Citizens Fund se podařilo obnovit projekt regionálního investigativně-analytického webu HlídacíPes.org/Ústí nad Labem.

HlídacíPes.org/Ústí nad Labem je dílem Roberta Maleckého. Na snímku zachycen na jedné z debat v regionu. Foto: HlídacíPes.org

Na webech HlídacíPes.org bylo v roce 2020 publikováno 1075 materiálů. Za rok 2020 jsme registrovali 13 729 401 zobrazených stránek. V roce 2020 jsme si za podrobné mapování činnosti rad České televize a Českého rozhlasu a vazeb jejích členů na tuzemské politiky vysloužili pozornost mimo jiné Lubomíra Veselého, zvaného Xaver.

Xaverův náhlý zájem o HlídacíPes.org neušel ani pozornosti satirického pořadu Jindřicha Šídla. Repro: HlídacíPes.org

2021

Posílení redakčního týmu

Díky nově získaným darům a grantům se nám podařilo rozšířit redakční tým o regionální reportérku Lucii Sýkorovou, komentátora a analytika Jana Urbana a Jana Žabku, který s námi spolupracoval již v rámci projektu HlídacíPes.org/Olomouc.

Jan Urban s publikací o novinářích po roce 1989, Terezou Engelovou a Markem Wollnerem na Národní třídě. Foto: HlídacíPes.org

Ředitel Ústavu nezávislé žurnalistiky Ondřej Neumann se stal spoluzakladatelem a poté místopředsedou nově vzniklé Asociace online vydavatelů, která zastupuje zájmy středních a menších vydavatelů v jednáních s velkými českými vydavatelskými domy, technologickými platformami, českým státem i Evropskou unií.

Porada ze starších časů. V legendární Prašivce na Letné. Tereza Engelová, Robert Břešťan, Vojtěch Berger, Ondřej Neumann, Robert Malecký. Foto: HlídacíPes.org

2022

Spanilé jízdy

Reportéři HlídacíPes.org se dlouhé roky podílí na nejrůznějších projektech mediálního vzdělávání. Jezdí do škol i domovů důchodců po celé republice. S organizací Jeden svět na školách jsme působili jako lektoři jejich akce „Česko hledá novináře“.

Jan Žabka v obležení. O médiích si rádi povídáme s mladou i pokročilejší generací. Foto: HlídacíPes.org

Robert Čásenský, Ondřej Neumann, Jakub Patočka a Petr Orság na žurnalistické fakultě v Olomouci. Foto: HlídacíPes.org

Mladou generaci se průběžně snažíme oslovovat pomocí inovativních novinářských formátů. Jako jedni z prvních jsme začali tvořit videa na síti TikTok v podobě krátkých informativních šotů, za což byl Jan Žabka nominován na Novinářskou cenu za inovativní žurnalistiku.

Jan Žabka a Tiktok. Foto: Festival Ji.hlava, se svolením Festivalu Ji.hlava

2023

Nejen Ukrajina

Za devět let existence webu HlídacíPes.org jsme vydali přes 9 tisíc vesměs originálních zjištění a analýz. Spolupracujeme s desítkami externích přispěvovatelů i s konkrétními projekty. Za všechny jmenovitě Sinopsis, Post Bellum, Přítomnost či Kverulant. Snažíme se být u toho, když se připomínají důležité okamžiky novodobé historie.

Výročí vpádu vojsk Varšavské smlouvy. Jan Urban, Robert Břešťan, Tereza Engelová. Foto: HlídacíPes.org

Tento článek má pořadové číslo 9401. Stejně jako před devíti lety píšeme o ruských zájmech, médiích, svobodách v ohrožení, energetické (ne)koncepci, během let pochopitelně přibyla témata další. Letos naši reportéři samozřejmě nemohli chybět na Ukrajině, kde se vedou urputné boje o podobu budoucí Evropy.

Foto: HlídacíPes.org

A jdeme s dobou, jak ostatně ukazuje následující obrázek z jedné z našich posledních porad 🙂

Foto: HlídacíPes.org

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)