Hlas byznysu: Jak by stát mohl pomoci? Hlavní je neškodit.
3. DÍL SÉRIE MĚNOVÝ (AB)NORMÁL 21. STOLETÍ. Kurzový závazek České národní banky exportérům pomohl, přesto část z nich vnímá i jeho stinnou stránku. Tou je zásah do přirozeného tržního prostředí, který může mít déletrvající negativní dopady. I tak většina českých vývozců hodnotí domácí centrální banku veskrze pozitivně. Partnerovi poradenské společnosti MC TRITON Luďkovi Pfeiferovi to řekl generální ředitel společnosti GZ Media Michal Štěrba. Jeho hlavní teze vám dnes nabízíme.
Teze 1:
Nedávno skončený kurzový závazek České národní banky vnímám v kontextu skepse, se kterou nahlížím jakékoli podobné zásahy do ekonomiky. Trh by měl totiž sám určovat, co je správně a co špatně. Na druhou stranu je pravda, že pro nás coby firmu, která devadesát procent své výroby exportuje, to určitě bylo příjemné. Za každé vydělané euro jsme dostali jasnou, předem známou sazbu v korunách – a tato sazba navíc byla zřejmě vyšší, než kdyby se žádné intervence nekonaly. (Například podle místopředsedy Asociace exportérů Otty Daňka domácí exportéři na kurzovém závazku centrální banky vydělali více než bilion korun). Nemalá část našich exportů nicméně jde do dolarových a librových oblastí a tam byl vliv intervencí zanedbatelný.
[alter-eko-discussion thesis=“1″]
Teze 2:
Česká národní banka je instituce, která je čitelná, funguje správně a plní úlohy, které jsou jí uloženy. Na rozdíl od jiných státních institucí, na které bych takto pozitivně nenahlížel, si myslím, že je respektovaná a dobře fungující. Na druhou stranu je nicméně třeba v tomto kontextu říci i to, že z pohledu běžného občana nebo i firmy, která v Česku působí, by zásahy České národní banky měly být poměrně málo viditelné. To, že banka funguje dobře, by se mělo projevovat tak, že o jejích krocích moc neslyšíme, a že je moc nevidíme. Obecněji, centrální banka ani vláda by hlavně neměly škodit. Měly by vytvářet prostředí, které je transparentní, jednoduché a pokud možno trvalé. A to bych řekl, že se centrální bance daří lépe, než například vládě.
[alter-eko-discussion thesis=“2″]
Teze 3:
Státní instituce by měly napříště byznysu pomoci tak, že odstraní různé pobídky a dotace. Tyto nástroje totiž jen deformují trh, kvůli nim se nedaří dostatečně oddělit zrno od plev. Vláda by měla systémově a dobře podporovat vzdělání, vědu a výzkum; mělo by se dbát na to, aby byznys v mnohem větší míře spolupracoval s různými vzdělávacími institucemi; a zatřetí, vláda by měla vytvářet dlouhodobé, transparentní prostředí, které není komplikované, a ve kterém se firma nebo subjekt může spolehnout na to, že zákon platící dnes bude platit i zítra. Co se pak ČNB týče, ta by měla co nejdříve zavést euro, nezavádět zbytečná opatření omezující podnikání a transparentnost a zatřetí, veškeré kroky, které udělá, by měla řádně komunikovat.
Celý rozhovor si můžete poslechnout ZDE.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Intervence skončily, zapomeňte aneb Proč se (ne)bát rekordních rezerv ČNB
(Ne)mocní centrální bankéři
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)