Hazard, bavoráky, smaltované cedule… Podívejte se, jak podniká senátor Ivo Valenta
Kyperské společnosti, jejichž prostřednictvím senátor Ivo Valenta ovládá svůj loterijní holding Synot, se chystají vyvolat mezinárodní arbitráž, v níž budou vymáhat na českém státu stovky miliónů.
Ve sporu jde o povolení na provozování videoloterijních terminálů, která začalo ministerstvo financí rušit po rozhodnutích Ústavního soudu z let 2011 a 2013.
Licence ministerstvo od roku 2004 vydávalo až na deset let, po verdiktech Ústavního soudu ale začalo vycházet vstříc obcím, které chtěly hazard na svém území samy regulovat a herny vykázat. Provozovatelé terminálů si nyní nárokují údajný ušlý zisk.
Udělejte, co chceme, a dohodneme se
Jde podle nich o stovky miliónů korun. Na počátku letošního roku podle informací deníku Lidové noviny uplynula lhůta pro smírné řešení. V březnu ministerstvo dostalo dopis, že investor pro smír nevidí prostor a arbitráž přijde v dohledné době.
„Jde o společnosti WCV World Capital Ventures Cyprus Limited a Channel Crossings Limited, které na území České republiky investovaly prostřednictvím společností náležejících do skupiny Synot. Dle tvrzení žalobců se výše požadovaného odškodného bude pohybovat ve stovkách milionů korun,“ řekl tehdy deníku mluvčí ministerstva Radek Ležatka.
Valenta nedávno v České televizi řekl, že je stále ochoten dohodnout se. Jako podmínku ovšem uvedl, že ministerstvo nechá licence v platnosti do původního termínu, tedy do roku 2017.
Bavoráky i smaltované cedule
Valenta založil Synot společně se svým otcem a bratrem v roce 1991. Zpočátku se zaměřili na výherní automaty, nyní skupina Synot provozuje i loterie a kasina.
Mimo to ale například prodává luxusní vozy značky BMW, spravuje nemovitosti či vyrábí smaltované předměty. Letos v dubnu získal Valenta podíl ve společnosti Our Media, která provozuje server Parlamentní Listy.
Skupina Synot podniká ve dvanácti zemích světa. Její vrcholový management sídlí na Kypru, roční obrat skupiny v České republice se pohybuje kolem deseti miliard korun.
HlídacíPes.org zmapoval s použitím analytických nástrojů Tovek a Gnosus společnosti Bisnode majetkovou strukturu skupiny Synot. Pavouka zobrazíte kliknutím na obrázek, jednotlivé položky je též možné zvětšit.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.
Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 KčPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz
Recommended (5901)
Čtěte též
Pavučiny byznysu Karla Janečka: Moje finanční situace je přímo skvělá
Co zbylo z čínského hurá. Ani pohrobkům CEFC se v Česku moc nedaří
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
5 komentářů
Nejlepší je hazart než dobrá práce s odvodem DPH z nesplacených faktur
České firmy rekordně prchají do daňových rájů. Nejvíc táhnou Kypr, Bahamy a USA.Výhodou Kypru či USA je také jistota stability nastavených daňových výhod. Nepřekvapí tak třeba jako Kajmanské ostrovy, které údajně uvažují o zavedení 10 % daně z příjmu pro cizince. Extrémní zájem o Kypr si vysvětlujeme několika jevy: země přestala být vnímána ve světě jako offshore daňový ráj, ale je na ní pohlíženo jako na standardní evropskou ekonomiku.Druhým faktorem je, že v ostatních evropských zemích se zpřísňují daňové podmínky a Kypr zůstává k podnikatelům přátelský. Na druhou stranu Nizozemí začíná být administrativně a proto i finančně náročnější, nicméně stále zůstává vysoce stabilní a atraktivní destinací
Tohle se muselo a mělo čekat. Český stát nejdříve povolil kasino na každým rohu a pak najednou otočil. Porušil tím majetková práva aniž by se zajímal o postižené podnikatele. Právem se ozvali a vyhrajou to. Copak si český stát a jeho úředníci mysleli? Jsou opravdu tak blbí nebo vědí dobře, že každý jejich přešlap zaplatí ještě blbější daňový poplatník?
Bohužel daňový poplatník platit musí – Za chyby úředníků platíme desítky miliónů, zákon je v nedohlednu Stát na chybách úředníků tratí desítky milionů korun ročně. Úředníci přitom nenesou odpovědnost za špatná rozhodnutí. Vymáhat po nich povinně náhradu škody plánovala vláda. Státní pokladna dotovala úřednické chyby za 125 milionů korun. Ačkoliv by mohl po lidech, kteří chybným rozhodnutím způsobí škodu, peníze vymáhat stát, nedělá to. Změní to služební zákon ? http://jdem.cz/26na7
Pokud si „blbí daňoví poplatníci“ volí za senátory takové borce jako Železný, Valenta, Palas, Škromach nebo Čuba, budou i nadále platit jako mourovatí. Média ostřelují oligarchy a na opravdové zločince jim pak chybí munice.
V tomto sporu se státem je již několik let a přesto byl zvolen. A navíc jsem přesvědčena, že člověk neztrácí svá práva tím, že se stane senátorem či poslancem. Pokud se cítí být poškozen rozhodnutím našich soudů včetně Ústavního, měl by se bránit všemi dostupnými prostředky. Mně naopak přijde absurdní, když stát mění svá rozhodnutí za pochodu a nedodržuje bezdůvodně dobu platnosti licencí, které vydává. A ještě s požehnáním Ústavního soudu. Může to pak vypadat tak, že stát narozdíl občana zákony dodržovat nemusí – změní si je dle potřeby.