Hazard, bavoráky, smaltované cedule… Podívejte se, jak podniká senátor Ivo Valenta

Napsal/a -pes- 25. května 2015
FacebookTwitterPocketE-mail

Kyperské společnosti, jejichž prostřednictvím senátor Ivo Valenta ovládá svůj loterijní holding Synot, se chystají vyvolat mezinárodní arbitráž, v níž budou vymáhat na českém státu stovky miliónů.

Ve sporu jde o povolení na provozování videoloterijních terminálů, která začalo ministerstvo financí rušit po rozhodnutích Ústavního soudu z let 2011 a 2013.

Licence ministerstvo od roku 2004 vydávalo až na deset let, po verdiktech Ústavního soudu ale začalo vycházet vstříc obcím, které chtěly hazard na svém území samy regulovat a herny vykázat. Provozovatelé terminálů si nyní nárokují údajný ušlý zisk.

Udělejte, co chceme, a dohodneme se

Jde podle nich o stovky miliónů korun. Na počátku letošního roku podle informací deníku Lidové noviny uplynula lhůta pro smírné řešení. V březnu ministerstvo dostalo dopis, že investor pro smír nevidí prostor a arbitráž přijde v dohledné době.

„Jde o společnosti WCV World Capital Ventures Cyprus Limited a Channel Crossings Limited, které na území České republiky investovaly prostřednictvím společností náležejících do skupiny Synot. Dle tvrzení žalobců se výše požadovaného odškodného bude pohybovat ve stovkách milionů korun,“ řekl tehdy deníku mluvčí ministerstva Radek Ležatka.

Valenta nedávno v České televizi řekl, že je stále ochoten dohodnout se. Jako podmínku ovšem uvedl, že ministerstvo nechá licence v platnosti do původního termínu, tedy do roku 2017.

Bavoráky i smaltované cedule

Valenta založil Synot společně se svým otcem a bratrem v roce 1991. Zpočátku se zaměřili na výherní automaty, nyní skupina Synot provozuje i loterie a kasina.

Mimo to ale například prodává luxusní vozy značky BMW, spravuje nemovitosti či vyrábí smaltované předměty. Letos v dubnu získal Valenta podíl ve společnosti Our Media, která provozuje server Parlamentní Listy.

Skupina Synot podniká ve dvanácti zemích světa. Její vrcholový management sídlí na Kypru, roční obrat skupiny v České republice se pohybuje kolem deseti miliard korun.

HlídacíPes.org zmapoval s použitím analytických nástrojů Tovek a Gnosus společnosti Bisnode majetkovou strukturu skupiny Synot. Pavouka zobrazíte kliknutím na obrázek, jednotlivé položky je též možné zvětšit.

Synot

©©

Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)

Líbil se vám tento text? Pokud nás podpoříte, bude budoucnost HlídacíPes.org daleko jistější.

Přispět 50 KčPřispět 100 KčPřispět 200 KčPřispět 500 KčPřispět 1000 Kč

LockPlatbu on-line zabezpečuje Darujme.cz

Skyscraper 2 Desktop (211796-4)