,

Glosa: České silnice jsou losí jatka

Napsal/a Robert Břešťan 11. srpna 2015

Kouzlo statistiky: žádné jiné zvíře není provozem na českých silnicích ohroženo tolik, jako losi.

Statisticky vzato jsou české silnice učiněná losí jatka. Pod koly aut (případně na železnici) zahyne těchto vznešených tvorů rovných 40 % z celé populace… Ta v Česku čítá ve volné přírodě asi dvacet kusů.

Ochranáři ze sdružení Česká krajina v obavách o zdraví českých losů i řidičů poslali na ministerstvo dopravy návrh na zavedení nové dopravní značky „Pozor, los!“.

Ta má řidiče varovat, že jim v některých úsecích tuzemských silnic hrozí setkání, jež by mohli čekat daleko spíše kdesi na dalekém severu.

Značka by se měla vyskytovat zejména v jižních Čechách, například na silnicích E49 a E551 na Jindřichohradecku nebo E39 na Českokrumlovsku, případně na dálnici D1 v úseku Humpolec-Jihlava.

„Měla by upozornit řidiče na výskyt těchto velkých zvířat, protože jejich střety s automobily jsou velmi nebezpečné,“ vysvětlil ředitel České krajiny Dalibor Dostál. Podobně jako srážka s jelenem, koněm, divočákem, krávou či klokanem a ledním medvědem…

Riziko srážky s losem prý v Česku stoupá i s ohledem na naturel majestátných zvířat. Když prý los proti sobě uvidí auto, neutíká, ale ztuhne a nehne se.

Srážka se savcem o váze dosahující až půl tuny se tedy dá přirovnat k nárazu do stromu. A ty se, jak známo, kolem českých silnic s ohledem na bezpečnost řidičů kácejí…

Jestli by tedy nebylo s ohledem na losí zdraví lepší jejich možný výskyt na českých silnicích (v souhrnném počtu 20 ks) spíše tajit. Aby totiž na Ředitelství silnic a dálnic nezačali vedle motorových pil fasovat i pušky na losy.

I když české silnice mají rozhodně o dost více problémů než jsou „přebývající“ stromy a „nedostatkoví“ losi.

Čtěte též

Nebyl vložen žádný komentář
Přidávání komentářů není povoleno
Vážený uživateli, tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. Více informací o cookies