Fico a spol. účtují s médii. Vláda chce místo novinářů mluvit s dezinfoscénou
ANALÝZA. Ministryně kultury jako moderátorka konspiračního YouTube kanálu, nositel české Krameriovy ceny jako šéf volebního výboru, bojkot seriózních novinářů nebo exkluzivní vládní informace poskytované alternativním pseudowebům. Slovenská povolební realita v oblasti médií překonává i tak dost barvitá očekávání. A to se Robert Fico a jeho věrní zatím teprve rozhlížejí.
Žádný příčetný, byť i jen občasný pozorovatel slovenské politiky nemohl pochybovat o tom, že pokud zářijové parlamentní volby vyhraje Robert Fico, bude to znamenat návrat k válce vlády s novináři.
Fico vyhrál a „válka“ (vzhledem ke skutečným horkým světovým konfliktům si toto slovo vypůjčíme v textu naposledy) skutečně přišla. Je ale přece jiná, než jakou Fico předváděl směrem k médiím dřív. Klíčovou roli v ní totiž mají hrát takzvaná alternativní média – ve vládních službách.
„Půjdeme po hlavě a po krku“
Zatímco ze svých předchozích kabinetů si dnes už čtyřnásobný slovenský premiér nese výroky typu „špinavé protislovenské prostitutky“ na adresu novinářů, dnes se on i další politici jeho strany Smer nebo koaliční Slovenské národní strany ve vyjádřeních krotí. Zatím. Je ale krátce po volbách a historicky konfliktní vztah Fico – média teprve znovu pomalu nabírá na obrátkách.
Nový šéf mediálního výboru slovenského parlamentu a někdejší komentátor Sputniku nebo konspiračního plátku Zem a Vek má doma čerstvě udělenou českou Krameriovu cenu
Stačí si vzpomenout na období několika měsíců před volbami, kdy místopředseda Smeru Ľuboš Blaha voliče na mítinku ujišťoval, že když se Smer dostane k moci, „udělá pořádek“ s neziskovkami a právě i s médii.
Nebo na mnohem konkrétnější výhrůžku samotného Roberta Fica, že „půjdou po hlavě a po krku“ šéfovi veřejnoprávního telerozhlasu RTVS.
To se dá udělat jednoduše a kulantně. Tím, že se RTVS znovu po třinácti letech rozdělí na rozhlas a televizi, dvě firmy, každá s jiným ředitelem.
A je tu navíc ještě jedna páka, kterou mají Fico a spol. k dispozici – financování veřejnoprávních médií. Po letošním zrušení koncesionářských poplatků zajišťuje rozpočet RTVS pevně dané procento HDP. To však určuje zákon, běžný, nikoli ústavní. A zákony, jak známo, vláda i s prostou parlamentní většinou může snadno změnit.
Média dostala v nové vládě na starost Slovenská národní strana, která se nápadem na rozdělení RTVS na dvě části nijak netají.
Protežování nebo diskriminace?
U nominantů Slovenské národní strany, která je ve Ficově vládě nejmenším koaličním partnerem, se na chvíli zastavme. Právě oni totiž budou zřejmě určovat dikci mediální agendy a možná i nových mediálních zákonů, které bude Ficova vláda řešit.
Za zmínku nepochybně stojí Roman Michelko, nový šéf mediálního výboru slovenského parlamentu. Tento někdejší komentátor Sputniku nebo konspiračního plátku Zem a Vek má doma čerstvě udělenou českou Krameriovu cenu „za nezávislou žurnalistiku“ a s médii na Slovensku má velké plány:
Exkluzivní informace ministerstev teď bude vláda dávat alternativním médiím: „Aby jednou Markíza citovala Infovojnu nebo Slobodný vysielač,“ řekl v jednom z rozhovorů Blaha.
„Okamžitě zastavím současný stav v rozhlase a televizi,“ tvrdil ještě v kampani před volbami s tím, že RTVS některé politické strany údajně diskriminuje a jiné preferuje. Když byla přitom SNS ve vládě naposledy, dostávali nadproporční prostor ve vysílání právě její politici, jak před časem ukázala analýza Transparency International.
Ředitelem RTVS byl tehdy Jaroslav Rezník, kterému se dlouhodobě (i v jeho předchozím působení v agentuře TASR) přisuzují nadstandardní vztahy právě se Slovenskou národní stranou. Za zmínku stojí i to, že od loňska do letošního roku působil Rezník v Českém rozhlase několik měsíců jako odborný pracovník šéfa ČRo Reného Zavorala.
Na tyto vazby dnes již SNS ve veřejnoprávních médiích s jejich současným managementem přímo navazovat nemůže, mohla by ale vyměnit jejich vedení zmíněným rozdělením na televizi a rozhlas – což také poslanec Michelko prosazuje: „Nově vzniknuté řídící orgány musí být zastoupené tak, aby reflektovaly všechny relevantní názorové proudy ve společnosti,“ tvrdil ve svém vlastním politickém programu před volbami.
Národ je nevědomý
Mnohem větší pozornost momentálně poutá další tvář Slovenské národní strany, nová ministryně kultury Martina Šimkovičová. Bývalá televizní moderátorka spolu s dalším nově zvoleným poslancem SNS Petrem Kotlárem provozuje několik let youtubový kanál TV Slovan.
V něm dostávali prostor hosté především z národoveckého spektra slovenské politiky, krajní pravice (Kotlebovci či hnutí Republika), ale třeba i zástupci slovenského prokremelského motorkářského klubu Brat za brata.
Mezi tématy rozhovorů či osobních názorů obou moderátorů se často objevoval odpor proti covidovým opatřením, proti očkování, i kritika mainstreamových médií.
„Národ je nevědomý a musí problematiku POCHOPIT!!! To je třeba řešit RTVSkou a ‚povinným‘ odvysíláním informací v prime time v komerčních médiích místo jednoho reklamního času. Prostě povinnost. Stát si musí umět vymoct na věci veřejné prostor v médiích. Ale tohle se dá i zneužít. Naštěstí máme silnou ‚alternativní‘ scénu,“ poodhalil své chápání médií v jedné z předvolebních anket Kotlár.
Ten se také netajil tím, že si v politice chce posvítit na kořeny chemtrails, což je konspirační teorie, podle níž světové elity ovládají lidstvo pomocí chemikálií rozpouštěných do vzduchu.
Právě na takzvanou alternativní scénu chce nová slovenská vláda očividně spoléhat. Zmiňovaný místopředseda Smeru Ľuboš Blaha opakovaně mluvil o tom, že exkluzivní informace ministerstev teď bude vláda dávat alternativním médiím: „Aby jednou Markíza citovala Infovojnu nebo Slobodný vysielač,“ řekl v jednom z rozhovorů Blaha.
Příliš blízko Rusku
Další místopředseda Smeru Erik Kaliňák zase jako šéf Ficových poradců chce premiérovi navrhnout, aby přestal brát na své zahraniční cesty některá „takzvaně seriózní“ mainstreamová média.
Do popředí zájmu vládních politiků (a třeba i na sedačky vládních letadel) by se tak mohli dostat zástupci webů například typu Hlavné správy. Tento dezinformační web nedávno prohrál soud o zápis v seznamu Konšpirátori.sk (na něm je mimochodem i zmíněná TV Slovan nové ministryně kultury Šimkovičové).
Kompletní sázka na alternativní média, včetně těch očividně proruských, je nepochybně posun i vůči předcházejícím Ficovým vládám a jeho soubojům s novináři.
Na seznam se web dostal nejen kvůli šíření proruské propagandy (konkrétní případy zde), ale také kvůli nerespektování základních pravidel žurnalistické práce jako jsou například opravy prokázaných chyb v textech na webu, prostor pro všechny osoby dotčené v článcích, nesměšování zpravodajství s komentáři, transparentní údaje o redakci a podobně.
Web Hlavné správy se navíc v minulosti dostal i do podezření z přímé spolupráce s Ruskem. V roce 2018 vyšlo najevo, že pro web pod pseudonymem píše Rus, který tehdy spolupracoval s kremelskou mediální agenturou Rossija Segodnja.
Loni se pak jeden z přispěvatelů webu objevil na videu, kde ho zaměstnanec ruské ambasády za peníze verbuje do ruské rozvědky GRU.
Mimochodem, před šesti lety dal Hlavným správám rozhovor i tehdejší český prezident Miloš Zeman. Mezi pozorovateli mediální scény z toho bylo docela haló, protože už tehdy nebylo o charakteru zmíněného webu pochyb.
Zeman také, podobně jako to teď avizuje slovenská vláda, bral na své zahraniční cesty čím dál více hlavně spřízněné novináře – zejména Radima Panenku z Parlamentních listů a Luboše Procházku z Frekvence 1. Ačkoli se ani v jednom případě nedalo mluvit o kritickém zpravodajství, stále to zdaleka nebyl level Hlavné správy.
Raptor TV dovnitř, ostatní ven
K podobným médiím chce přitom teď nová slovenská vláda směřovat informační toky, včetně exkluzivních informací. Naznačila to i nedávná tisková konference Slovenské národní strany, kam vrátný nepustil novináře Denníku N, deníku SME a portálu Aktuality.sk, zatímco dovnitř směli například přispěvatelé různých youtubových portálů či internetových televizí jako je česká Raptor TV.
Kompletní sázka na alternativní média, včetně těch očividně proruských, je nepochybně posun i vůči předcházejícím Ficovým vládám a jeho soubojům s novináři.
Realita nakonec bude zřejmě přece jen méně vyhrocená, dá se čekat, že vláda nebude zcela bojkotovat bulvární média nebo některé komerční televize, které vůči ní nebudou tak kritické jako investigativní a zpravodajské redakce.
I tak ale Slovensko vstupuje do zcela nové politicko-mediální reality, která bude (po divokých Mečiarových 90. letech, Ficových útocích na média a naposledy dokonce vraždě novináře Kuciaka) zase jednou testovat, kolik toho tamní svobodná žurnalistika ještě vydrží.
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
XTV a tichá dohoda s politiky. Funkční systém, na němž vydělávají všichni
Čau lidi jako nový normál. Politici obcházejí média, vyhýbají se veřejné kontrole
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
25 komentářů
Poláci se vzpamatovali, že Slovenska se zase stává žumpa.
Naopak. Slovensko se začíná vytahovat z progresivistické žumpy, Polsko je do ní stahováno.
Máš tam chybu nejen v čase. Slovensko se začaLO vytahovat z mafiánské žumpy. V Polsku končí vraždění žen s poškozenými plody.
Prostě, progresivistickým médiím se děje to, co se dělo alternativním za minulého režimu, a voliči to patrně schvalují, protože to SMER měl v programu a asi mu to i přineslo hlasy.
Bude prolomena bariéra lží a desinformací, kterou nakupila za minulého vedení státu provládní média mezi realitou a obyvateli. Možná tu a tam dojde k přestřelení (což je naprosto normální jev), ale celkově budou slovenská média informovat pravdivěji než dříve. Jsem zvědav kdy je u nás soudruzi začnou cenzurovat, jako jejich předchůdci za Gorbačova sovětská média.
Slovensko frčí na skluzavce dolů do totálního hnoje…je mi z toho ouzko 🙁 Možná bychom si měli vzít inspiraci u Trumpa a začít stavět velkou zeď za řekou Moravou…Z východu nepřišlo nikdy nic dobrého a Slováci se rozhodli, že divoký východ je teď jejich novým mentálním vesmírem.
Slyšel jsem vtip. Při posunu času z letního času na zimní na konci října ve tři hodiny ráno hlásí hlasatel v rádiu: posouvá se čas zpět. V Čechách o jednu hodinu, na Slovensku o deset let.
Ono by to chtělo návrat o takových 25 let, ale se zachováním vzpomínek na to, co se v té době dělo. Pak bychom se vyhnuli řadě průšvihů, včetně toho největšího – vstupu do EU.
Média pouze sklízí co zasela. Z novinářů jsou aktivisté, kteří podávají tendenční, zkreslené, neúplné informace s cílem ovlivnit veřejné mínění. Na Slovensku začínají sklízet meinstreamová média první plody své „práce“. Do Česka tento fenomén dorazí v poměrně krátkém časovém horizontu, což jistě pozná i HlídacíPes. Slovákům držím palce aby udrželi nastavený kurz a Čechům aby tento kurz našli.
Neuvádíte, které novináře myslíte. Pokud máte na mysli novináře z MfDnes, Lidových novin, rádia Impuls nebo zadarmo rozdávaných 5+2 a Metra, pak s vámi plně souhlasím.
Máte z určitého hlediska pravdu, ale je to spíš nedopatřením a určitě ne způsobem, jakým si myslíte 😀
Seriózní média skutečně sklízí plody své práce, protože na tento stav dlouhodobě upozorňují a před devastačním potenciálem dezinfa varují. Takže ano, odveta od slovenské mafie, nynější času v nejvyšších politických funkcích, kterým tato mainstreamová média šlapala na kuří oka byla na spadnutí a je to v tomto ohledu sklizeň jejich práce. Bohužel asi jen hlupák může mít z tohoto stavu radost 🙁
Seriózní média? Ona nějaká mezi těmi, které nejsou označovány za „součást desinfo scény“ existují?
Představte si Pergille/Šimůnku, že se ta seriózní media naštěstí přes veškeré úsilí ani vám, ani panu Okamurovi, ani panu Babišovi, ani redakci Parlamentních listů, ještě zlikvidovat nepodařilo.
Jako velký znalec Slovenska musím říci, že tak tendenční a prolhaný článek jsem dlouho nečetl. Pokud se chtěl za vlády bývalých tzv. „demokratů“, kliky Matoviče a Hegera chtěl něco dozvědět o Slovensku, byl to problém. Ficovce tzv. dezinformační mainstream zcela ignoroval. Pokud chtěl člověk vědět co říkají Ficovci jako např. Ľuboš Blaha musel jít na Sputnik, to bylo jedno z mála míst, které pokrývalo tehdejší opozici. Ze slovenských webů, které pokrývaly opozici byly 2 – Hlavné správy a Infovojna. Po totalitní zásahu tehdejší slovenské vlády v roce 2022 byly Hlavné správy a Infovojna vypnuty. Infovojna má od té doby webovky registrované v Belize. Hlavné správy svůj chod obnovily. Důvody vypnutí těchto webů nebyly nikdy konkrétně doloženy. Vydavatel časopisu Zem a Vek Tibur Rostas je jeden ze slovenských politických vězňů. Dovolil si napsat, co řekl slovenský obroditel Štúr v 19-tém století o Židech. Slovenskému dezinformačnímu mainstreamu jako SME a Denník N se pouze dostává jejich vlastní medicíny. Tehdejší opozici 4 roky vymlčovaly, lhahy o covidu, jak když se práší. Tak co se teď diví. Novinářka slovenského dezinformačního mainstreamu jistá Tódová vynášela informace ze soudních řízení díky lesbického vztahu se soudkyní Pamelou Záleskou, pořádala mediální lynče na obžalované v kauzách její lesbické milenky. A tak to chodí na Slovensku.
Tomu, že slovenská vláda chce mluvit spíš s alternativou než oficiálními médii se nelze divit. Na Slovensku to bylo před volbami tak, jako je tomu dlouhodobě i u nás. Média nejsou nestranná a objektivní, ale tzv. mienkotvorná. A to ve smyslu prosazování jedině správného názoru momentálně vládnoucí pravicové moci. Média se zpronevěřila svému hlavnímu poslání. Mají hnát mocné k zodpovědnosti a zatím dělají opak. Mocné podporují a jedou proti opozici a snaží se znemožnit a nálepkovat kritiky. Snad to někdy skončí, je to prolhaná doba.
Těmi médii o kterých píšete, jistě myslíte MfDnes, Lidové noviny, rádio Impuls. anebo zadarmo rozdávané 5 + 2 či Metro. Na tato média ta vaše charakteristika opravdu sedí.
Jak běží roky od rozdělení Československa, můžeme být pořád víc šťastní z toho, že nejsme se Slováky v jednom státě!
Ach jo, kritika podle hesla ‚plàčete dobře ale na špatném hrobě‘. Jinak řečeno, je to naprostý omyl, že by snad vládní politici měli poskytoval nějaké výhody či přednosti právě seriózním médiím. NIKDY A NIKDE. Ta média by měla vědět že stojí ostré proti zájmum těch vládních politiků. A hledat si jak zdroje, tak případně i právní ochranu jinde. Možná v tom je přetrvávající omyl českých médií, kterým Fialova koalice tvrdila že až bude poražen Babiš, bude tady sama pravda a láska a úplně super, že ta média budou moci tu jeho vládu jenom chválit – a za to se jim dostane spravedlive odměny.. 🙂
„Fico a spol. účtují s médii??“
Vy se divíte?
„bojkot seriózních novinářů nebo exkluzivní vládní informace poskytované alternativním pseudowebům.“
Pokud považujete za alternativní pseudoweb, konspirační plátek každý, který má na věci jiný názor než Vy a vaši sponzoři, tak tu vlastně budujete totalitu.
Dobro došli!
Žumpa placená kremlem není názor, plavčíku. To je zrádce, se kterým se v době rusáckého ohrožení je třeba vypořádat podle trestního zákoníku.
Nejdřív ty zákony na trestání odlišného názoru budete muset mít v trestním zákoníku.
Paragrafy za placenou spolupráci se státem páchajícím na našem území teroristické útoky samozřejmě v trestním zákoníku jsou, plavčíku.
Musel byste jasně definovat, co ta „žumpa placená Kremlem“ je. Ne podle toho, že se někomu nezdají informace tam uváděné, ale podle finančních toků. Na to by se hodil zákon o cizích agentech, který mají v USA a po jejich vzoru si ho pořídilo i Rusko.
Já bych o jednom takovém věděl Pergille/Šimůnku. A celkem mi stačí přečíst si jeho příspěvky. Žádné finanční toky už znát nepotřebuji.
Andrej Danko a celá Slovenská národná straka, ako sa u nás hovorí, sa boja najmä toho, že médiá budú zosmiešňovať jeho ekvilibristickú rétoriku. Danko si šlape na jazyk a jeho prejav je smiešny, mesianistický, až biblický. Extrémne trápny a to je voda na mlyn verejným posmeškárom. Nie je schopný verbálne sa vyjadrovať. Príklady sú na internetoch.
53-ročná mladica, aka ministerka kultúry Martina Šimkovičová, oddaná Slovenka žijúca v Rakúsku, sa prejavila absolútne a dodnes jej nikto nepovie inak ako „čelná predstaviteľa kultúry na Slovensku“ – tak sa označila v liste svojmu českému proťajšku. Nepochopila skrátka, že slovenská verejnosť nie sú respondenti TV Slovan. Pomsta za posmech ale bude veľmi zláááááá….
Charakteristiku Slovenské národní strany (straky) jste vystihl přesně. Že si zaslouží posměch, o tom nepochybuji. Pouze si myslím, že obojí platilo už od počátku vzniku Slovenské národní strany, nejen pod vedením pana Danka. To co píšete o panu Dankovi platilo i za pana Víťazoslava Morice, pana Prokeše nebo paní Malíkové. Jenže tehdy SNS sklízela na Slovensku jeden volební úspěch za druhým a mimo jiné pomáhala SNS Vladimíru Mečiarovi vytvářet na Slovensku mimo jiné i mafiánský systém. Pokud jste na Slovensku konečně prozřeli a Slovenskou národní stranu konečně prokoukli je to sice hezké, ale proč vám to trvalo tak strašně dlouho? A proč volíte na Slovensku stranu, která ty praktiky SNS převzala?