Explosia má problémy se skladováním výbušnin. Kontrola je ocenila pokutou 1500 Kč
Přepadová kontrola báňského úřadu ve státním podniku Explosia měla za úkol zjistit, zda se výbušniny u pardubického výrobce Semtexu a dalších trhavin skladují tak, jak mají.
„Mohu potvrdit, že kontrola proběhla, našly se některé nesrovnalosti a byla udělena pokuta. Její výše, komu byla udělena a ani detaily z kontrolního protokolu nejsou veřejné,“ říká mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek.
HlídacíPes.org však disponuje informacemi přímo z podniku Explosia, podle nichž byl blokovou pokutou na částku 1500 Kč pokutován pouze vedoucí skladu.
Vagóny nejezdí, ale jsou na cestě
„To je celkem pozoruhodné, protože podobné pochybení lze ve správním řízení ocenit až pokutou pro podnik do výše dvou miliónů korun. To se ale nestalo,“ říká pracovník obeznámený s případem, který si s ohledem na svou pozici přeje zůstat v anonymitě.
Problém se týká uskladnění výbušnin ve starých odstavených železničních vagónech trvale „zaparkovaných“ na nepoužívané vlečce uvnitř areálu. Mluvčí báňské úřadu Machek potvrdil, že pochybení se skutečně týká uskladnění výbušnin v železničních vagónech.
To je samo o sobě problematické, protože technické požadavky na uskladnění výbušnin jsou přísné a tenké stěny vagónů požadavkům jednoznačně nevyhovují.
„Jsme vázáni zákonem o kontrole a nemohu vám nic dalšího říct. Jsme vázáni mlčenlivostí,“ odmítá další dotazy mluvčí Machek. Není tak jasné, jaké množství výbušnin je ve vagónech skladováno a o jaké konkrétní výbušniny jde.
„Uskladnění ve vagónech se zdůvodňuje jako zboží na cestě, čekající na odbavení. To zákon umožňuje, problém je v tom, že tohle zboží rozhodně na cestě není, je tam uskladněno trvale,“ říká již citovaný zdroj obeznámený s děním v Explosii.
Vše je v pořádku. Asi…
Podle informací HlídacíPes.org se do Explosie chystá v měsíci listopadu další kontrola z krajského pracoviště báňského úřadu. Tentokrát jde však o kontrolu předem nahlášenou.
HlídacíPes.org spolu s pořadem Reportéři ČT už dříve upozornili na to, že státní podnik Explosia nesprávně určuje bezpečnostní pásma, což má své důsledky na bezpečnost osob i majetku v blízkém i širším okolí Explosie.
I když nyní vedení podniku, například v oficiálním dopise vedení pardubické radnice, tvrdí, že provedlo „technicko-organizační opatření“ a vše je v pořádku, nijak nedokládá, k jaké nápravě a jak došlo.
Čtěte též: Explosia a Synthesia: Od státu k Babišovi a zase zpět
Nutnou podmínkou pro úpravu bezpečnostních pásem je totiž rekolaudace skladových objektů na nové maximální množství uskladněných výbušnin (tzv. Obložení). Nic takového se nestalo.
Báňský úřad o tom, že by proběhla nová kolaudace skladů v Explosii, nic neví. „O kolaudaci či rekolaudaci rozhoduje dotčený stavební úřad. My jsme v této věci nijak osloveni nebyli, nebyli jsme požádáni o součinnost,“ řekl už dříve mluvčí Machek.
Vedení Explosia na otázky HlídacíPes.org odmítá odpovídat. S veřejností komunikuje alespoň občasnými zprávami na svém webu.
100 kilogramů výbušnin
„Sama společnost Explosia a.s. neustále sleduje a důkladně kontroluje dodržování předpisů v oblasti bezpečnosti provozu v objektech určených pro výrobu, zpracování a skladování výbušnin. Dozorovým orgánem v oblasti nakládání s výbušninami jsou přitom orgány báňské správy, které jsou zárukou dodržování právních předpisů v této oblasti,“ píše například v nedatovaném textu z letošního roku v reakci na zprávy z médií.
Otazníky kolem zajištění bezpečnosti ve státním podniku Explosia vyvolává i další případ. Počátkem října policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu při zásahu v Pardubickém, Královéhradeckém a Středočeském kraji objevili při domovních prohlídkách zhruba 100 kilogramů výbušnin, rozbušky, munici, chemikálie a zbraně.
Podle policie výbušniny pocházely právě z Explosia, v níž pracovali dva ze čtyř zadržených mužů.
Explosia zjištění policie nijak nekomentovala. Omezila se na ujištění, že „v rámci společnosti Explosia a.s. dochází k několikastupňové kontrole, pokud jde o zamezení nedovoleného vynesení výbušnin a jiných nebezpečných látek z areálu společnosti“.
„Pavouk“ vztahů kolem státního podniku Explosia
Zpracováno na základě analytických nástrojů Tovek a Gnosus společnosti Bisnode:
Pop-up mobil Mobile (207451)
SMR mobil článek Mobile (207411)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-2)
SMR mobil článek 2 Mobile (207416-3)
SMR mobil pouze text Mobile (207431)
Recommended (5901)
Čtěte též
Pavučiny byznysu Karla Janečka: Moje finanční situace je přímo skvělá
Co zbylo z čínského hurá. Ani pohrobkům CEFC se v Česku moc nedaří
Skyscraper 2 Desktop (211796-4)
1 komentář
Ovšem chyba v písemnosti může mít sílu větší než dynamit a proto pokuty jsou vyšší. Pokud vím, Babišovo ministerstvo navrhuje zákon, podle něhož bude obyčejný soukromník muset reagovat na výzvu úřadu k odstranění nedostatku byť třeba jen v nějaké písemnosti do 5 kalendářních dnů pod pokutou 30 tis.Kč napoprvé.
Napodruhé už ho asi zlikvidujou fyzicky.
.